Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sasena033
29. júl 2011

@lucia.kl to som si ista lebo ked som bola dat odhlasku v marci tak som s aspatene pytala ci mam vsetko uhradene...270 musim mat splnene lebo si to platim odkedy este maly nebol na svete a uz ma 2,5 roka .lebo ked menili VZ tak mi vzdy chodil nedoplatok ale vzdy som to vyplatila...ale pojdem pre istotu...dakujem

dzudka
29. júl 2011

baby tak som bola v soc. poist a ta pracovnicka uplne tupa prepacte za vyraz ale kebyze nemam info odtialto a zo stranky soc. poistovne kde radila jedna pani zo soc. poist. tak by som asi nic nevybavila dala som si odhlasku a znova prihlasku k 1.8.2011 a do materskej budem to mat tesne ale budem mat splnene 26tyzdnou a jeden tyzden k dobru cize poistenie 27tyzdnou a potom sup na matersku ....

@nany100 no to som zvedava ci fakt bude materska 40tyzdnou,.,.,,

cakaja
29. júl 2011

Ahojte baby potrebujem radu, vôbec tomu nechápem. Od konca februára tohto roka si platím DNP. Som v 17 týždni tehotenstva a mám zlé výsledky testov takže pravdepodobne pôjdem na PN. Bude mi platiť PN aj z DNP? A ako je to v prípade rizikového tehotenstva? Ráta sa mi tá Pnka do tých 270 dní, alebo o to dlhsie to budem musiet platiť? Prosím poradte mi 🙂 Vopred ďakujem 🙂

lucia.kl
29. júl 2011

@cakaja ahoj, podla toho, čo si napísala, ešte nesplňaš podmienku 270dní na vyplatenie nemocenskej dávky z DNP, takže ti Pn z tohoto poistenia nebude priznaná ( iba ak by si za posledné dva roky mala nejaké ukončené nemocenské poistenie - ukončený pracovný pomer,...) to znamená, že poistenie si budeš aj nadalej musieť platiť, až do nástupu na materskú...

cakaja
29. júl 2011

@lucia.kl Som zamestnaná iba rok, predtým som študovala na vysokej škole. Takže vlastne až ked budem mať zaplatené tých 270 dní až potom mi bude platiť PN aj z DNP. Takže to budem mať zaplatené až v novembri. Keby ma doktorka vypísala na rikzikové tehotenstvo až do pôrodu prvé peniaze z DNP dostanem až po zaplatení tých 270 dní hej? Alebo ako to potom je?

lucia.kl
29. júl 2011

@cakaja ak ťa doktorka vypíše na rizikové skôr ako budeš mať z DNP 270dní, tak budeš mať nárok na PN len zo zamestnania a z DNP budeš mať dávky až keď nastúpiš na materskú...

cakaja
29. júl 2011

@lucia.kl Ďakujem veľmi pekne, už som o čosi múdrejšia 🙂

garicka
29. júl 2011

ahojte, potrebujem poradiť,
poberám rodičovský príspevok a idem na konizáciu, chcem sa dať po nej vypísať (platím si dobrovoľné NP), dajú sa tie dávky poberať spolu, alebo mi zrušia RP ak by som šla na PN a budem dostávať len peniažky z DNP? ďakujem za odpoveď 🙂

lucia.kl
29. júl 2011

@garicka ahoj. počas poberania RD môžeš kludne z DNP čerpať PN alebo OČR, vyplácané ti budú obe dávky súčastne, takže o RD neprídeš...

cigaretka5
29. júl 2011

@nany100 DNP je riesien v inom zakone to nema nic s novelou zakonika prace

cigaretka5
29. júl 2011

@nany100 ak si ale pozries http://peniaze.pravda.sk/mamicky-dostanu-od-jan...
tak DNP sice nie je zrusene ale je dost podstatne zmene
Inak baby nerobila by som zatial paniku vsetko je v stadiu uvah

garicka
30. júl 2011

@lucia.kl lucia ďakujem za info 🙂

rosaria
30. júl 2011

ahojte, chcem sa opýtať,platím si DNP, mám splnenú podmienku 270 dní (nakoľko mám v posledných dvoch rokoch ukončené NP v trva min 270 dní, ktoré sa mi ktomu pripočíta ) ale musím splniť podmienku platenia min. 26 týždňov, to bude 4. augusta. Momentálne som však druhý týždeň v nemocnici PN, nemôže mi to nejako uškodiť? neodráta sa mi to? Platím si to stále, samozrejme aj počas PN, som aj normálne zamestnaná, len sa bojím či bude všetko ok napriek PN-ke, lebo na tej už budem až do nástupu na MD t.j. 16.augusta.

lucia.kl
30. júl 2011

@rosaria ahoj. nakolko si splnila podmienku 270dní, mohla si si nechať vypísať PN aj z DNP - teda neviem či si platíč len DNP a na PN si z neho, alebo si aj zamestnaná.... Pn ka ti nijak neovplyvní tých 26tt, pretože ak si na PN z DNP tak sa ti ráta do doby poistenia, a ak niesi, tak si stále platíš a tiež sa ti to ráta,... takže ma zaujíme len to, či si na PN z DNP, zo zamestnania alebo z oboch naraz...

adrioska
30. júl 2011

@garicka
@lucia.kl a nie je to nahodou tak, ze ked pobera nemocenske cely mesiac, tak za ten mesiac o RP pride, kedze vtedy na RP nema narok? Ak PN-ku pobera len nejaku cast mesiaca, tak vtedy o RP nepride?

lucia.kl
30. júl 2011

@adrioska @garicka tak to bolo minulý rok, tento rok už môžeš byť celý na PN - je to ako keď popri RD pracuješ..

adrioska
30. júl 2011

@lucia.kl tak super, to som nevedela...

rosaria
30. júl 2011

@lucia.kl dakujem za idpoved, na PN som len zo zamestnania, nevedela som ze mozem ist aj z dnp.

tatya
30. júl 2011

Ahojte, chcem sa opytat, ked si chcem doplacat DNP do maxima, musim ist do socialky a tam sa vypisuje nejaka ziadost, tlacivo? A ked rataju to co mam platit, ze od maxima odrataju moj predpokladany plat, ten plat si vyziada od mojho zamestnavatela socialka, alebo musim do roboty ist ja osobne si vyziadat nejake potvrdenie o vyske platu? Viete mi poradit? Teraz som na rodicovskej dovolenke, predtym som bola zamestnana...

lucia.kl
30. júl 2011

@rosaria mohla si, teraz už sa to nedá... ☹ hlavne si nezabudni pýtať dve žiadosti o materské...

lucia.kl
30. júl 2011

@tatya čo sa týka vymeriavacieho základu, do sociálky prídeš už zo všetkým - to znamená, vyrátaš si VZ tak že z 1116,75€ odrátaš svoju hrubú mzdu.. opýtať sa môžeš aj v práci že aký máš VZ zo zamestnania.. táto suma čo ti vyjde, je VZ pre DNP ten si napíšeš do žiadosti a z tejto sumy sa mesačne platí 4,4%.. žiadosť ti dajú na sociálke, potvrdenia ani nič nepotrebuješ...

rosaria
30. júl 2011

@lucia.kl myslíš 2 papiere od gynekologičky o nástupe na MD? Také mám dva, len asi tam budem musieť ísť ešte raz, lebo mi do oboch vypísala názov zamestnávateľa, a myslím že na tom druhom to asi byť.

tatya
30. júl 2011

@lucia.kl OK, tak pojdem na socialku, vypytam si ziadost a potom pojdem do prace zistit moju hrubu mzdu? Ked som nastupovala na matersku, vyratali mi to ako priemer z platu za poslednych 12 mesiacov - tu istu sumu mi daju aj teraz, alebo to ma byt ina suma - citala som nejaku 'predpokladanu' mzdu...

sandruska81
30. júl 2011

@lucia.kl preco nemoze ist rosaria na pn aj z dnp?do nastupu ma sice zopar dni,ale ak ma dobry VZ tak sa jej to este oplati.

lucia.kl
30. júl 2011

@rosaria hej musí byť na tom druhom že DNP a nie zamestnávatel...

lucia.kl
30. júl 2011

@sandruska81 lebo musia byť obe PNky vypísané v rovnaký deň...

lucia.kl
30. júl 2011

@tatya na sociálku už môžeš ísť zo všetkými údajmi aby si to tam mohla vypísať. predpokladaná mzda znamená, že keby si pracovala, tak by si mala možno inú mzdu, preto je dobré sa spýtať, že koľko ti napíše zamestnávatel na materskú....

sandruska81
30. júl 2011

@lucia.kl teoreticky by ale mohla ukoncit pn z prace 3.8. a nastupit na novu pn 4.8. aj z prace aj z dnp,nie?

adrioska
30. júl 2011

@lucia.kl
@tatya toto zaujima aj mna, ja som tiez na rodicovskej a ak by som isla z rodicovskej na matersku (predtym aj na PN-ku) a zacnem si znovu platit DNP, tak mam teda platit ten rozdiel max.VZ a predpoklad. mzdy? Pytala som sa jednej kolegyni, co robi so mzdami a povedala mi, ze si mam platit max.DNP a aj ked pojdem na PN-ku uz ako tehotna, tak mi bude vyplacana len z DNP a zo zamestnania nie, lebo tam mam nulovy VZ , kedze som na rodicovskej...tak ako to vlastne je? Je mozne, ze sa mylila? dakujem za odpoved 🙂
PS: na matersku viem, ze mam narok aj zo zamestnania, len neviem ako je to v pripade PN-ky...

lucia.kl
31. júl 2011

@sandruska81 teoreticky áno, ale mohol by s tým mať problém zamestnávatel - zas by musel platiť prvých 10dní a na sociálke by to mohli brať ako špekuláciu a zneužívanie.. pár strán dozadu sme to tu z jenou babou riešili..., jej na sociálke povedali, že by musela aspoň pár dní medzi PN z práce odpracovať...