Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

liviapeto
1. aug 2011

Dobre ranko, chcem sa opytat ci ak teraz nastupim na marodku a ostanem na nej az do materskej dostanem aj max. matersku? samozrejme, ze ostatne podmienky splnam (DNP, 270 dni a pod.) ?

lucia.kl
1. aug 2011

@liviapeto DNP 270dní máš už splnené teraz k nástupu na materskú??? no ak máš splenenú podmienku už teraz a PN ti bude priznaná z DNP - tak nemsuíš platiť poistenie a PN sa ráta do doby poistenia, takže by si mala nárok aj na max. materskú, ak ešte nepslňaš podmienku, tak si treba DNP ďalej platiť, nemá to vplyv na materskú,

ewikta
1. aug 2011

dobre rano 🙂 chcela by som poradit..konci mi MD poberala som aj s DNP a prechadzam na RD..chcela by som si dalej platit DNP... kolko mesiacov musim platit aby mi vznikol narok na vyplatenie s DNP napriklad pri osetreni clena rod. alebo ak by som bola vyp...ja? dakujem

solinkarka
1. aug 2011

@tututu ved ale niektore baby pisali ze este pred narodenim im prislo zo SP papier ci im uznavaju matersku a kolko 😕

lucia.kl
1. aug 2011

@solinkarka @tututu ale iba tým babám došlo vyrozumenie pred pôrodom, ktoré mali 270 dní splnené pred nástupom na materskú, ak splníš podmienku až počas trvania MD tak si musíš počkať na rodný list dieťaťa a až potom príde vyjadrenie...

lucia.kl
1. aug 2011

@ewikta ak máš pllnené všetky podmienky, tak potom hoc kedy počas RD môžeš čerpať, len si treba začať zasa platiť....

monicka34
1. aug 2011

Ahoj gapa, chcela by som sa opytat, platim si už dva a pol roka DPN a som aj zamestnana, druhy mesiac som PN, prisli mi davky nemocenskeho poistenia a bola som nemilo prekvapena, chcem sa teda opytat, ako sa vlastne pocita vyska nemocenskej ked som zamestnana aj DNP?soc.poistovna mi doplaca rozdiel z DNP do vysky PN ktoru mam zo zamestnania?vobec tomu nerozumiem, bola som asi naivna a myslela som si, ze budem dostavat PN aj ako DNP aj ako zamestnana. To by som chcela asi vela 🙂
Dakujem za odpoved

solinkarka
1. aug 2011

@lucia.kl aha dakujem uz tomu rozumiem 😉

ewikta
1. aug 2011
lucia.kl
1. aug 2011

@monicka34 otázka je, či si si dala žiadosť o obe PNky aj zo zamestnania aj z DNP ak si si požiadala len o jednu PN, tak dostávaš lne zo zamestnania... dávky sa normálne zrátavajú, čiže VZ zo zamestnania az práce a s toho 55%

dzudka
1. aug 2011

@gapa prosim ta to 26*7+1den je 26tyzdnou +1den aby mi bola priznana materska? lebo ja som poistena od 2/2009 a teraz som robila odhlasku a vzapeti prihlasku a vychadzami mi to 26tyzdnou ( tyzden 7dni) + 5dni stiham to potom by som mala ist na matersku od 26+6dni....

liviapeto
1. aug 2011

@lucia.kl DNP si platim uz viac nez rok. na MD by som mala nastupit koncom novembra, tak rozmyslam ci sa nehodim na marodku trosku na prilepsenie, len som doteraz nevedela ci to takto urobit mozem ci ak sa teraz dam na PN nestratim narok na vyssiu matersku alebo ci mi to nejako neskratia.

lucia.kl
1. aug 2011

@liviapeto tak potom je to v poriadku a môžeš ísť kludne na PN, nemá to žiaden vplyv na materskú...

sny
1. aug 2011

Ahojte,zase poprosím o radu,ešte tento mesiac som na RD,môj doky ma tento týždeň ide vypísať na PN.Keď vyplní tlačivo,tak tam musí niekde zadať že PN z DNP?A koľko tých tlačív potrebujem?Musím ich potom osobne zobrať do SP?Zostáva aj mne doma neaké tlačivo?Ďakujem za radu

lucy56
1. aug 2011

@sny daju ti dve tlaciva,v troch kopiach, jedno na pn a druhe na dpn,ale nejako to neni rozlisene, su proste len dve rovnake a tie sa odovzdavaju na socialke, zamestnavatelovi a ja mam aj doma jednu kopii ale asi preto ze som bola SZCO a teda zamestnavatel sama sebe

sny
1. aug 2011

@lucy56 No ale ja nie som zamestnaná...Čo vtedy?Dúfam,že mi to doky vypíše dobre...

lucy56
1. aug 2011

@sny asi ti tiez ten jeden papier ostane doma, a doktorovi len treba povedat ze si si platila aj DNP a oni vedia co maju ako vypisovat

sny
1. aug 2011

@lucy56 Super,Ďakujem veľmi pekne 🙂

bubo27
1. aug 2011

Ahojte , chcela by som radu. DNP si platim od minuleho roka od februara/2010, som aj riadne zamestnana. Cakame babatko, prvucke vytuzene 🙂 a chcem poradit. Nastup na matersku by som mala mat okolo 12.10.2011 stale si platim aj DNP.
Platim si to z rozdielu to co mi dava zamestnavatel a minus ten rozdiel z najvysieho vym. zakladu. cize ten rozdiel z toho si platim DNP.
Teraz chcem ale vediet, ci to mu rozumiem. Ked nastupim na MD mojou povinnostou je teda vypytat si dve materske od gynekologa? cize jednu na zamestnavatela a druhu na DNP do socialky, potom mam co spravit? Ist k zamestnavatelovi potvrdit a zaniest na socialku a plus este aj vypisat ten druhy papier?
Prosim poradte ako mam postupovat. dakujem uz teraz velmi pekne

natyi25
1. aug 2011

@lucia.kl som na PN aj z DNP aj zo zamestnania...od 19.7.2011, k 15.7.2011 som splnila podmienku 270 dní DNP, príde mi nejaké rozhodnutie zo SP o priznaní ND z DNP? mám pre istotu zaplatiť DNP ešte aj v auguste? do 8.8.? alebo to mám jednoducho v banke zrušiť a na nič viac nečakať? nedoplatok k 19.7. som tam nemala, lebo som sa na to informovala priamo v SP. Ďakujem

lucia.kl
1. aug 2011

@natyi25 no preistotu by som zapaltila dokial nepríde rozhodnutie, potom si môžeš požiadať o vrátenie preplatku

lucy56
1. aug 2011

@natyi25 aj mne to takto vyslo a tiez som radsej zaplatila tu poslednu ciastku celu, oni to rozhodnutie posielaju dost neskoro,po mesiaci a pol co im to oznamis a nevedeli mi povedat len zostatkovu sumu za 1 den v maji tak som poslala celu sumu a zrusila od dalsieho mesiaca, a preplatok si budem pytat ked pojdem na matersku

sandruska81
1. aug 2011

@sny ja som na PN, okrem toho na RD a uplatňujem si PN len z DNP. Dostala som 3 tlačivá. S jedným (zeleným) pôjdem na kontrolu a dve (červené a čierne) som poslala do sociálky, i keď jedno je pre zamestnávateľa, ale oni na SP si vyberú čo potrebujú. A nemala som s tým problém.

gapa
1. aug 2011

@dzudka
áno, tak som to myslela, takže to u teba bude ok splnených 26týž.

gapa
1. aug 2011

@monicka34
neuvádzaš nič konkrétne, predpoklám môže to byť len v tom, že si dostala zo sp len za pár dni pn a len z dnp za prvýdh 10dní (od zaemstnávatela dostaneš vo výplate) a za prvé dni je len 25%, od 4tého 55%.

No ak chceš viac, treba uviesť konkrétne dátumy, sumy, vym.základy

lucia.kl
1. aug 2011

@bubo27 ahoj. takže ak ešte stále chodíš do práce - tak už môžeš kludne aj na PN ísť, mala by si potom maximálnu Pn, čo je asi 600€ - tiež sa vypisujú dve tlačivá, jedno pre zamestnávatela a jedno ako DNP do sociálky, čo sa týka žiadosti o materské, tak lekár ti vypíše dve žiadosti a jednu odovzdáš v zamestnaní a druhú v sociálke..

millada
1. aug 2011

@lucia.kl, @gapa, @sandruska81 alebo niekto... Pisala som otazku, ale nikto mi zatial neodpovedal. Poradite mi prosim??? 😅

Som na RD, ktora by mala trvat do nov. 2012, takze ešte vyse roka. Rada by som od januara nastupila na polovičny uväzok do roboty.
Chcela by som si hned teraz začat platit to doplnkove pripoistenie. Ako si mam vyratat vysku? To sa bude brat do uvahy potom aj ten "polovičny" plat? Mam to brat uz teraz do uvahy? Alebo teraz vychadzat z poslednej hrubej mzdy, platit ten rozdiel do max. vymer. zakladu a potom ked začnem robit na polovičny uväzok, tak zmenit vysku? A bude to viac, menej...??? Dakujeeeem 🙂

lucia.kl
1. aug 2011

@millada neodpovedala som, lebo si prípad, na ktorý neporadím, aby som náhodou neporadila zle... niesom si istá..

gapa
1. aug 2011

@millada
najhoršie je, že nevieme, aký bude zákon v r.2012 a to je velký problém, ako to bude s dnp?????

ak by platili tie isté zákony, čo platia teraz!!!!!!!!!!!! a ty celý rok 2011 budeš v tomto zamestnaní čerpať len rodič.dovolenku (tj. žiadny vym.zákald, len prerušenie z dôvodu rd) a od 1.1.2012 nastupuješ na skrátený pp k tomu istému zamestnávatelovi v tom istom prac.pomere, tak záleží, kedy nastúpiš na druhú md
- ak v r.2012, tak zo zamestnania sa ti bude rátať materské z pravdep. vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md (tj. záležalo by, aký by si mala prac.uväzok a plat v mesiaci nástupu na md, podla toho by bolo treba zvoliť vym.základ z dnp v r.2011, ak by si sa už neodhlasovala, tj. z dnp mala rozhod.obdobie od prihlásenia v r.2011 do 31.12.2011)
- ak v r.2013, tak by sa rátalo materské zo zamestnania z vym.základu v zamestnaní v r.2011, tj. treba si doplácať do maxima (čo je ti ale asi jasné)

ak by si ukončila rodič.dovolenku ešte v r.2011 (tj. aspon 31.12.2011 mala nejaký vym.základ), tak pri nástupe na md v r.2012 by sa materské rátalo z tohto vym.základu od skončenia RD do konca roku 2011 (ak by si samozrejme pred nástupom na druhú md nečerpala RD, ale mala aktívne nem.poistenie v tomto prac.pomere)

Každá zmena údajov môže znamenať zmenu v odpovedi. A samozrejme aj každá zmena zákona to môže zmeniť.

millada
1. aug 2011

@gapa , dakujem velmi pekne 🙂 Ešte prosim ta tieto otazky:

1. je možné, aby mi z poistovne vratili preplatok, ak si budem platit plnu vysku DNP a pred koncom by som zistila, ze som im platila viac ako je max. vyska vymer. zakladu?

2. ak áno, mozem si teraz pre istotu začat platit plnu vysku DNP a po niekolkych mesiacoch znizit? Po akom čase sa da vyska DNP zmenit? Lebo neviem, či sa mi podari otehotniet a ist na dalsiu matersku dovolenku v r. 2012...