Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
1. aug 2011

@millada
1. počas čerpania rd v zaemstnaní nedochádza k prekročeniu maxima, tj. nevzniká preplatok. Až nástupom do zamestnania, kedy za teba začne odvádzať zamestnaávatel.

2. teraz je zmena možná najskôr po uplynutí 6mesiacov a je platná od 1vého dna mesiaca, po podaní zmeny.

neviem,či teraz platiť z maxima???, je riziko zrušenia dnp od nového roku, resp. že budeš musieť platiť viac poistení naraz a teda nie 4,4% ale napr. 19%, či 9% (nepamätám si tie návrhy)

ja si teraz absolútne netrúfam radiť. No snad by som radila nastúpiť do zam. pred koncom roku a nech ti dajú premie (aby to na 1 kal. den vychádzalo vela). No to záleží od vzťahov so zamestnávatelom.

nikina17
1. aug 2011

Ahojte babule,
viete mi niektora poradit? Od 5.1.2010 som si platila DNP, 5.12.2011 som nastupila na matersku dovolenku v soc. poistovni mi povedali, ze pocas materskej si mam platenie DNP pozastavit co som urobila + som este poziadala o vratenie jedeneho mesiaca, ktory som zaplatila, ten december, lebo som si to stopla v januari. Teraz 30.7.2011 mi skoncila materska dovolenka a zacala rodicovska. Teraz neviem ci mam stale pozastavene DNP alebo ho musim zacat platit alebo ho zrusit. Viete mi niekto poradit ci aj pocas rod.dovolenky moze byt pozastavene platenie ci sa to vztahuje len na matersku????? Dakujem

sandruska81
1. aug 2011

@nikina17 po skonceni md treba dnp zacat opat platit (i za dni na prelome md a rd-pomernu cast podla poctu dni kedy si na rd) vzdy do 8.dna nasledujuceho mesiaca. Alebo mozes dnp zrusit. Ak si na rd,mozes dnp cerpat na pn ci ocr.

lucia.kl
1. aug 2011

@nikina17 vzťahuje sa to len na materskú alebo PNku, takže ak už si nechceš DNP nechať, tak ho treba zrušiť, ak si myslíš, že ho ešte využiješ počas RD na PN alebo OČR, tak si plať ďalej...

sandruska81
1. aug 2011

@nikina17 po skonceni md treba dnp zacat opat platit (i za dni na prelome md a rd-pomernu cast podla poctu dni kedy si na rd-v tvojom pripade za 1 den v juli) vzdy do 8.dna nasledujuceho mesiaca. Alebo mozes dnp zrusit. Ak si na rd,mozes dnp cerpat na pn ci ocr.

nikina17
1. aug 2011

@lucia.kl jej, velmi pekne dakujem za odpoved. Tak to asi zrusim, je to az 26€ mesacne a pri tejto super "vysokej" rodicovskej by to bol skor luxus platit. Bohvie ci by som to na PN alebo OCR vyuzila, skor asi nie. Radsej si peniazky budem setrit na potrebnejsie veci pre malicku. Takze staci ak to aj zajtra pojdem zrusit, kedze je len 2.8. este som v limite tych 8ich dni.

sandruska81
1. aug 2011

@nikina17 po skonceni md treba dnp zacat opat platit (i za dni na prelome md a rd-pomernu cast podla poctu dni kedy si na rd-v tvojom pripade i za 1 den v juli) vzdy do 8.dna nasledujuceho mesiaca. Ak nechces dnp vyuzivat,mozes dnp zrusit ale musis doplatit za dni,kedy si uz na rd,lebo len na md si oslobodena,prip.ak cerpas pn alebo ocr.

nikina17
1. aug 2011

@sandruska81 no ja to asi zrusim, neviem ci by som to vyuzila na tu PN alebo OCR. A zda sa mi to vela platit 26 eur kazdy mesiac a hlavne ked budem mat len 190€ rodicovsky, tie peniazky radsej budem setrit malickej. Dakujem za odpoved 🙂

berus222
1. aug 2011

ahojte. da sa DNPO zrusit k urcitemu datumu? napr. ze pojdem zajtra a da sa zrusit az k 1. 9.?

nikina17
1. aug 2011

@sandruska81 takze musim doplatit za 31.7. az 2.8. ked to pojdem zrusit zajtra???? A to mi tam povedia, ci to musim sama....nerada by som, aby som potom nejake penale platila

sandruska81
1. aug 2011

@nikina17 áno, dá sa to aj vypočítať, ale ak tam zajtra pôjdeš tak nech ti to vypočítajú oni - budeš to mať na 100 %

sny
1. aug 2011

@sandruska81 ďakujem veľmi pekne 🙂

nikina17
1. aug 2011

@sandruska81 dakujem za radu 🙂

sandruska81
1. aug 2011

@nikina17 @sny nemáte za čo baby

ivka1983
1. aug 2011

@lucia.kl Ďakujem, tiež si myslím,že stále je lepšie mať "rezervu". Nemyslím si,že všetko sa dá naplánovať,obzvlášť tehotenstvo a priebeh, ale je skvelé zistiť, ako budúcnosť netrápi iba mňa 🙂
Ja som dokonca počula o zrušení,ale fajn,že to plánujú zvýšiť,hoci aj za to som vďačná. Materská sa vypláca do 6mesiaca dieťaťa,že? potom iba rodičov.príspevok.

tatatom
1. aug 2011

Ahojte
oplati sa zacat si teraz platit DNP, aj ked tych 270 dni pred porodom uz nestihneme(aby sme dostavali maximalnu matersku) skorej sa pytam potom kvoli RD a "vyuzitiu" PN a OCR. Mame 18 mesacnu dcerku s ktorou je nasa mamina(manzelka.-) ) teraz na RD a cakame dalsi prirastok. Samozrejme o tej moznosti ze aj ked je manzelka na RD moze sa dobrovolne nemocensky pripoistit aby mohla mat max matersku som sa dozvedel neskoro, takze ako som uz pisal tych 270 dni nestihame. Preto sa pytam len na tu moznost "vyuzit" DPN na PN a OCR.
Kolko treba platit DPN, aby sa potom dala "vyuzit" PN resp. OCR. Resp. takto ak sa nemylim tak max. prispevok na DPN(kedze nikde nepracuje) je asi 45 az 49,-eur/mesiac a ak by sme platili to DNP nejakych ca 10 mesiacov, bude mat potom narok na PN resp. OCR? V akej asi vyske je 1 den PN resp. OCR? nevezmu jej potom rodicovsky, ked by bola na PN alebo OCR?

katula77
2. aug 2011

baby, co stale pisete ze idu zrusit dnp, to predsa vobec nikde nepisali, zrusit by mali jedine doplacania ku np do max vysky, ale dnp ako take nemozu rusit, ved je to normalna poistka.

solinkarka
2. aug 2011

Baby a este mi poradte jednu vec ohladom DNP... 270dni budem mat splnenych 15.12.2011 lenze termin porodu mam na 11.1. 2012...za ten december mozem zaplatit aj napr 3.1.2012 ked porodim skor? je mi jasne ze nemozem porodit skor ako toho 15. len mi ide o to ako je to s tym doplacanim ak uz budem po porode.uznaju mi to?
dakujem pekne

bubo27
2. aug 2011

@lucia.kl dakujem velmi pekne za radu 🙂 tak na PN este sa nechystam 🙂 ale potom ked mi da lekar papiere tak si vypytam dva hej? jedno do prace zanesiem to vo firme vyplnia a poslu na socialku a potom to druhe sama zanesiem na socialku ako sama za seba dobre tomu rozumiem?
este raz vdaka velka 🙂

zoja
2. aug 2011

@tatatom ocr a pn sa vyplacaju z dnp a podpora z dpvn, su to dve odlisne poistenia , to prve je potrebne platit 270dni , aby mala narok na vyplatenie ocr a pn, to druhe minimalne 26t pred ukoncenim rodicovskej dovolenky - dokopy to cini cca 108eur mesacne
rodicovsky jej pri poberani ocr,pn nezoberu ak to nebude cerpat cely mesiac v kuse, dokonca v tom case je od platenia oslobodena, zaplati len alikvotnu cast . na den to zhruba pri ocr vychadza na 20eur a maximalne moze byt bez prerusenia na nej 10dni

lucia.kl
2. aug 2011

@bubo27 áno dobre tomu rozumieš 🙂

lucia.kl
2. aug 2011

@solinkarka DNP si poltíš až do pôrodu, neprestávaš 270dňom, to znamená, že ak pôrod nenastane skôr, tak za december zaplatíš v januári... potom po priznaní materskej z DNP si môžeš požiadať o vrátenie preplatku - teda ka vzdnikne...

lucia.kl
2. aug 2011

@tatatom ahoj. DNP si treba platiť 270dní aj na to aby bol nárok na PN a OČR z DNP
len neviem ako je to v prípade, že je manželka na RD, či sa jej neráta zamestnanie do ukončeného poistenia a tým by jej stačilo si platiť len 26tt ale treba si to overiť, hádam sa baby tu ešte ozvú...

lucia.kl
2. aug 2011

@zoja PN už môže byť počas nového zákona celý mesiac a o rodičovský nepríde, to by predsa ani mamičky ktoré pracujú nemohli mať RD... takto to bolo minulý rok...

solinkarka
2. aug 2011

@lucia.kl a ked zaplatim za ten december v januari tak sa mam odhlasit ci nechat stale prihlasena?

lucia.kl
2. aug 2011

@solinkarka necháš sa stále prihlásená, po pôrode už platiť nemusíš, až po skončení MD sa rozhodneš či sa odhlásiš alebo budeš pokračovať a využiješ na PN alebo OČR aj počas RD

solinkarka
2. aug 2011

@lucia.kl ahaa 😉 dakujem teda za vysvetlenie..keby cosi este tak sa ta spytam 🙂

tatatom
2. aug 2011

@zoja diki moc a este sa chcem spytat vyska ocr a pn je taka ista? No potom ak by bola manzelka na pn tak treba zaniest tu pn na socialku a ta je za tie pn dni posle peniaze?

tatatom
2. aug 2011

@lucia.kl dakujem..noo to by bolo zaujimave ak by sa jej to ratalo. na to sa musime spytat ked tam pojdeme.

lienka01
2. aug 2011

prosííím pomôžte.Dnes mi prišiel papier z DNP..no,bohužial som všetko pokazila.Chcela som si dať najvišší vz aby som mala maximálnu materskú ale vyplnila som zle papier a do kolonky VZ som napísala hrubú mzdu.pítala som sa pracovníčky či tam sa to má písať,prikývla 🙄 .hrôza.poradíte mi či si to mám zrušiť alebo platit si aj menej????Prosííííím poradte ☹