Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sandruska81
9. aug 2011

@evulilik ak porodis na 271 den,tak ano.

evulilik
9. aug 2011

@lucia.kl pôrod by mal byť v Apríl - a konec marca 31.03.2012 budem mať 275 dni zaplatene .. tak to znamena že platiť ďalej ?? Že to vychadza ??? Ďakujem za radu .. 😉 už som myslela že to musi byť 270 dni pred nastupom na matersku a to sa tušim skôr nastupuje .. dajak mesiac pre pôrodom .. To by už nevychádzalo ..

katkarv
9. aug 2011

ahojte,chem sa spytat kolko je max.ktore mozem zaplatit a kolko dostanem matersku ak som DPO?Musim to stihnut zmenit do 8tyzdna,ze?A radsej zrusit poistenie a potom sa znovu prihlasit?Ci staci zmenit vysku poistenia?Dakujeem

nelika666
9. aug 2011

😅 aj ja mam otazku.. 😅

identifikacne cislo je stale pre tu istu osobu to iste? aj po odhlaseni a naslednom prihlaseni?

katkarv
9. aug 2011

este by som sa spytala,ak by mi to tehotenstvo nevyslo,kedy mozem zrusit platenie max.poistneho?

sandruska81
9. aug 2011

@evulilik nesmieš hlavne porodiť skôr (predčasný/plánovaný pôrod)

sandruska81
9. aug 2011

@katkarv v skratke, pretože je to tu spomínané skoro na každej druhej strane: TAKŽE max.materská je cca 670 euro, ak si zamestnaná platíš rozdiel max. VZ a HM. Treba byť NP 270 dní za posledné 2 roky, z toho 26 t aktívne poistená pred nástupom na MD. Ak zmeníš VZ - tak sa berie do úvahy VZ za predchádzajúci rok, ak zrušíš a založíš nové - tak podmienka na dávku je 26 t.

katkarv
9. aug 2011

@sandruska81 niesom zamestnane,opatrujem dceru.A ak mi to nevyjde kedy mozem maximum zrusit?

sandruska81
9. aug 2011

@katkarv Môžeš začať platiť napr. 2 mesiace, potom DNP zrušiť a znova začať platiť - najlepšie ihneď ako zistíš, že si tehu. Uvádza sa, že do 8 týždňa - ale niekedy to nemusí vyjsť ak napr. porodíš predčasne...preto čím skorej.

katkarv
9. aug 2011

@sandruska81 ja platim od 4/2009 DPO 14,47eur a teraz som 4tt ale ked to nevyjde mozem max.zrusit o trebars 6tyzdnou ked teraz si to dam na maximum?

katkarv
9. aug 2011

@sandruska81 myslela som ak mi tehotenstvo nevyjde lebo uz som mala 2x missed abort

sandruska81
9. aug 2011

@katkarv zrušiť môžeš hocikedy

katkarv
9. aug 2011

@sandruska81 trebars zajtra pridem do SP a poviem ze chcem zrusit co platim z minima a hned v ten den mozem sa prihlasit z maxima ci treba pockat par dni?

sandruska81
9. aug 2011

@katkarv netreba cakat,odhlasis a prihlasis.

lulupaja
10. aug 2011

ahojte chcem sa spytat, ci ked som zamestnana , da sa doplatit nemocenske aby som platila maximum, a možem aj teraz ked som zistila že som tehotna na teste som mala 2-3 tyzden.Dakujem

jahodka11
10. aug 2011

ahojte, chcem sa spytat, vselico sa u nas zmenilo a rodit budem v nemecku, kedze sa tam budeme stahovat...
viete mi poradit, ci sa mi oplati platit si do SP aj nadalej, ci mam narok na matersku aj rodicovsku, aj ked sa dieta narodi v nemecku?

nelika666
10. aug 2011

@jahodka11 vcera som sa docitala, ze nemozes mat naraz nemocenske poistenie na slovensku aj ine povinne poistenie v inom clenskom state EU.. pri prihlasovani vyzaduju podpisat aj vyhlasenie, ze ziadne take poistenie nemas.. len ma zaraza ten "termin" ze povinne.. to znamena zdravotne ci socialne, ci? 😅 co je povinne? 😅

jahodka11
10. aug 2011

@nelika666 aha, dakujem, tak si to pojdem pozistovat priamo do SP,nech zbytocne neplatim niekam nieco, co sa mi neoplati... 😖

nelika666
10. aug 2011

@jahodka11 mozem ta poprosit, daj potom info co a ako 😉

lucia.kl
10. aug 2011

@lulupaja doplatiť spetne sa nedá, takže ak si už tehotná a nemáš za posledné dva roky žiadne ukončené nemocenksé poistenie, tak sa ti už neoplatí platiť si DNP

ivanka0210
10. aug 2011

ahojte chcem sa spytat ked otehotnenie a ma daju na rizikove tak ako mi to plati musim si zacat platit uz pred tym musim mat tych 270 dni zaplatenych alebo ako to je?dakujem

sandruska81
10. aug 2011

@ivanka0210 pn,ocr a md su nemocenske davky,takze podmienky su rovnake-270 dni pre dnp

lucka23
10. aug 2011

ahojte. moze mi prosim niekto poradit? pred tyzdnom nam v 20tt zomrel nas chlapcek. 😢 DNP som si platila od 22. marca 2011. teraz som od 1.8 na PN. inak som evidovana na urade prace.chcem sa opytat aky vplyv ma ta moja PN na DNP. ked bol manzel na socialke povedala mu ze by mi mala vyjst nejaka PN-ka. pred tym som bola zamestnana od 1.11.2008 do 31.1.2010. to sa mi moze ratat PN este z predchadzajuceho zamestnania? dakujem za kazdu odpoved. sla by som sa popytat aj na socialku ale momentalne mam este problem ist medzi ludi. 😔

lucia.kl
10. aug 2011

@lucka23 tvoje ukončené zamestnanie by sa ti malo rátať do DNP čiže mala by si splniť podmienku 270dní ale neviem ako je to pri PN, či sa tiež musí platiť z VZ minimálne 26tt - čo by si ešte nesplňala a Pn by ti bola vyplácaná len z minima. ak ti Pn z DNP priznajú, nemusíš počas trvania PN si DNP platiť a poistenie stále trvá...

sandruska81
10. aug 2011

@lucia.kl, @lucka23 aj pri PN treba splniť podmienku 26 t z nového VZ, inak je vyplácaná z minima. Z tvojho VZ by ti to malo vychádzať až tuším na konci septembra.

lucka23
10. aug 2011

@sandruska81 @lucia.kl dakujem. manzel sa vratil zo socialky len s cislom kam si mam volat buduci tyzden. fakt sila, netusim naco tam potom tie zeny sedia ked nic nevedia. 🙄

ivulik2
10. aug 2011

kočky poradte mi mam v tom fajný hokej... som zamestnana ale momentlane na rodičovskom do juna potom nastupujem spet do prace chcem si doplacat do toho maxima ale ako to mam teraz počitať? doplatok k rodičovskej či ku mzde? a hlavne kolko či to mi vypočitaju na socialke? ja som sa tam dnes nemohla ani dovolat aby mi to vypočitali...a z tých ich šalamunskych tabuliek čo maju na webe ja nedokažem visť... help pls🙂

ada11
10. aug 2011

ahojte 😉 som sem nakukla a prosím vás o info 😉 8.8. 2011 som nastúpila do práce po 3 rokoch , platím si aj DNP od 4/2010. Požiadať o zmenu VZ z DNP môžem až od 1.9., ale problém bude v tom, že ja neviem aký mám VZ v práci a neviem, či ho budem do konca augusta vedieť /zamestnávateľ má dovolenku a ja ju tiež čerpám/.mám požiadať o zvýšenie VZ z DNP až od 1.10. , keď budem mať v podstate 1.výplatnú pásku?

katika1201
10. aug 2011

ahojte 😀 chceli by sme uz babo a tak chcem aj ja zacat platit DNP staci zacat platit dva mesiace pred otehotnenim?ako je to najlepsie najprv z minima a ked zistim ze cakame zvysit na maximum?neviem ci som to dobre pochopila.A dalsia vec zatial som zamestnana ale hrozi ze za taky mesiac dva ma prepustia co potom robit s tym pripoistenim ak by som sa hodila na marodku ratali by sa mi dni do 270 a platila by som to dalej alebo ako? dakujem za odpovede

ivanka0210
10. aug 2011

sandruska81 dakujem pekne za odpoved a ak tych 270 dni nahodou prerusim kvoli pn chorobe musim zacat od zaciatku platit