Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dusterka
16. aug 2011

silviabn dakujem za odpoved,ale od septembra som nezamestnana,kedze som pred prvym otehotnenim studovala na VS a teraz ako tehotnu v 5.mesiaci ma nikto nezamestna. Takze budem dobrovolne nezamestnana,ale budem si platim DNP. Tak pojdem len do SP? Pytam sa,lebo sa v tom nevyznam.

miluska54
16. aug 2011

Chcela by som sa opýtať. Toho času som na RD do 6.rokov dieťaťa. Pracovný pomer mi trvá. No od septembra chcem začať pracovať na polovičný úväzok u iného zamestnávateľa ako učiteľ. Ak by som na budúci rok otehotnela, ako by sa mi vypočítala materska? Mala by som sa od septembra prihlasiť na DNP na sumu rozdiel, ktorý mi bude ísť z platu a max. vymeriavacieho základu? Pomohlo by mi to pri PN a následnej materskej? Ďakujem

silviabn
16. aug 2011

@dusterka Aj ked budes nezamestnana,teda co si,a splnila si vsetky podmienky,myslim ze tak isto mas narok od novembra na max,PN a nasledne MD,v tom pripade lekar ti vystaví len jednu PN-oznaci na nej ze si DPO a tu pojdes zaniest na SP.Ak sa mylim,opravte ma holky 🙂.Odporucam este ten jeden mesiac aj pocas PN si zaplatit aj ked si vlastne pocas PN a MD oslobodena od platenia,ale pokial ti nepride domov rozhodnutie zo SP o schvaleni PN z DPO,tak radsej to jeden mesiac zaplat a ked ti to pride,tak mozes poziadat o vratenie tej sumy.

dzankadnc
16. aug 2011

lucia velmi pekne dakujem, platim si 50 eur DNP, a PP este stale trva.Nevedela som , ze od zamestnavatela mam narok aj na druhu matersku dovolenku hned aj po druhom dietati. tak uz len dufam, ze nebude problem a babo sa narodi po 270 dnoch od zaciatku platenia DNP

maminka142
16. aug 2011

Pekny dnik prajem všetkym 🙂 Prosím vas chcem sa vas opytať, ja si platim DNP už tretí rok a sestra si chce začať teraz platiť a planuju aj babätko.. Predtym to bolo že sa muselo platit myslim, že 9 mesiacov, pred narodenim dieťaťa... Uplne super mi to vychadzalo, že som začala 2 mesiace pred otehotnením... Nevie mi niekto poradiť ako je to teraz? Niekde som počula, že po novom sa platí len 6 mesiacov, je to pravda? Alebo su nejake ine zmeny? Ďakujem Vám vopred 🙂

berus222
16. aug 2011

baby, citajte http://www.pluska.sk/ekonomika/spolocensky-serv...
to znamena, ze ked si platim z maxima a toto schvalia, dostanem okolo 700€?

sandruska81
16. aug 2011

@maminka142 6 mesiacov len ak mas ukoncene np,inak 9.

maminka142
16. aug 2011

@sandruska81 prepač nejako nechapem, ak maš ukončene čo? 😕

lucia.kl
16. aug 2011

@maminka142 nemocenské poistenie, to znamená, ak si za posledné dva roky ukončila pracovný pomer... ak je stále zamestnaná, tak musí platiť DNP 270dní aby dostala materskú...

lucia.kl
16. aug 2011

@berus222 áno, ale nevieme aké budú zmeny ohladne DNP

maminka142
16. aug 2011

@lucia.kl v novembri budu dva roky, čo ukončila pracovny pomer a chce si to začať platiť už teraz, lebo planuje babätko.. Takže ona by platila pol roka? Dobre som to pochopila, či?

lucia.kl
16. aug 2011

@maminka142 ak už to budú dva roky, tak bude musieť platiť celých 9mesiacov, lebo ráta sa za posledné dva roky, jej ukončený PP by už spadal do roku tretieho....

maminka142
16. aug 2011

@lucia.kl dakujem 🙂

maminka142
16. aug 2011

@lucia.kl prosím ťa ešte môžem jednu otazku? Ja som DNP a zabudla som si zaniesť PN do troch dní 😖 Dnes je tretí deň 😉 Čo sa stane ak ju zanesiem až zajtra?

monka9999
16. aug 2011

@smolka mne na socialke povedali žeč hned po porode mam prist s rodnym listom a zrušit si to.

lucia.kl
16. aug 2011

@maminka142 tak to netuším, hádam nič... ale myslím, že do troch dní je to odovzdať zamestnávatelovi...

lucia.kl
16. aug 2011

@monka9999 myslíš, zrušiť si DNP?? tak to po pôrode vôbec nemusíš urobiť, lebo ak si budeš chceť platiť nadalej aj po MD, tak by si musela zas platiť 26tt - ak by si sa po pôrode odhlásila, a až potom by si mala nárok na dávky, počas PN a MD - ak sú vyplácané dávky aj z DNP nemusíš platiť a poistenie stále trvá...
@smolka

maminka142
16. aug 2011

@lucia.kl už som si to zistila ďakujem, je to v pohode 😉 Vraj to si môžem uplatniť PN aj rok dozadu 😉

mata77
16. aug 2011

Ahojte diavcata, chcem Vas poprosit o radu. O par dni mi konci materska a prechadzam na RP a rozmyslam co s DNP ci si ho platit koli PN a OCR alebo to zrusit. Neviete mi povedat ako sa to potom rata? Ja som totiz do DNP platila mesacne len 20 eur, lebo som brala do uvahy predpolkadany VZ od zamestnavatela. Neviem ci sa to tak aj na RP da, alebo treba platit inak? A dokladuje sa potom pripadna PN ci OCR zamestnavatelovi?
Dakujem

sandruska81
16. aug 2011

@mata77 OČR a PN ak nepracuješ, tak sa nedokladá zamestnávateľovi nič, len sa posiela na SP. Ak chceš poberať na OČR/PN vyššiu dávku z DNP, treba VZ z DNP zvýšiť - záleží od toho, ako často budeš PN/OČR využívať.

mata77
16. aug 2011

Dik Sandri za odpoved

micikatka
16. aug 2011

ahojte baby. potrebujem radu. od dnes som na pn, uz rok si platim dnp od 1.8 som zmenila vz na maximum. a chcem sa spytat, ze ci ste mali castejsie kontroly zo socialky ked ste si platili dnp?

micikatka
16. aug 2011

a dalsia otazka, vraj teraz ked som pn tak nemusim platit to dnp no ale potom mi to neovplyvni buduci rok matersku?

michaelka
16. aug 2011

Ahojte, prosim poradte mi - som momentalne na rodicovskej dovolenke a planujeme otehotniet, no aj keby sa nam zadarilo hned bud.mesiac, RD mi skonci aspon mesiac pred nastupom na predcasnu matersku. Som stale zamestnana, lenze syna pre zlu imunitu do skolky dat nemozem a tak nemozem nastupit do prace. Ak by som si dala neplatene volno na tento cas, pridem o matersku?
A v pripade, ze by mi nejakym zazrakom povolili pracu na ciastocny uvazok, ako by mi vypocitavali matersku, ked sa mi plat zmenil posledny mesiac ci par mesiacov pred nastupom na MD?
Dakujem za kazdu radu

ivka1983
16. aug 2011

@sandruska81 Zrejme máš pravdu🙂 ja som sa už zľakla, tiež si hovorím,že tieto poistenia sú odlišné. Jedno si platím súkromne a toto je pripoistenie "štátu",ak tomu správne rozumiem🙂

lucia.kl
17. aug 2011

@micikatka ahoj. jedna otázka, dala si si zmenu od 1.8. alebo si si dala odhlášku a nanovo prihlášku?? no kontrolu počas PN som mala len jednu, takže kontroly ťažko, je to individuálne... a áno, keď si PN, tak nemusíš DNP platiť - ak ti priznajú Pn z DNP

elise
17. aug 2011

@michaelka do práce môžeš nastupiť aj pnkou uplne vpohode ten mesiac mať pnku🙂

monka9999
17. aug 2011

@lucia.kl tak teraz som s toho jelen.ja to chcem mat len koli tej vyššej materskej.potom to už platit nechcem.tak kedy to mam zrušit.aby som mala narok na tu vyššiu matersku,ale aby som nemusela stale platit 21eur mesačne.

zoja
17. aug 2011

neviete, ci aj tento rok staci odniest naraz oba papiere k ocr az po jej ukonceni?? minuly rok to tak bolo, neviem vsak, ci sa aj v tomto nieco nezmenilo 😕 dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem

jasnacka , ze ide o cerpanie ocr z dpn po splneni podmienok

lucia.kl
17. aug 2011

@monka9999 pozri, akonáhle nastúpiš na PN alebo MD z DNP tak ti zaniká povinnosť platiť a platí za teba štát, DNP môžeš potom kludne nechať len tak aktívne(platené štátom) a napr. hneď po skončení MD môžeš použiť na PN alebo jednoducho po skončení MD tam prídeš a dáš odhlásenie, určite neprestať platiť ešte pred nástupom na MD - to by si o MD prišla...