Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

monka9999
17. aug 2011

@lucia.kl ja som PN aj teraz až do porodu.ale platim to.je to tak ok.že?takže ak porodim nemusim tam ist vobec.až po tych3rokoch to stači.a kedy mam dat poslednu pladbu?aby mi to sedelo.

lucia.kl
17. aug 2011

@monka9999 nie po troch rokoch, ale po skončení MD - tá je 6mesiacov, potom ideš na rodičovský... a Pn ti priznali aj z DNP ak áno, tak platíš DNP zbytočne dalej...

monka9999
17. aug 2011

nemam priznanu.ja som založila v aprili a 12maja som išla marodovat.to som bola pri založeni tehotna asi2tyždne.len som to nevedela.

lucia.kl
17. aug 2011

@monka9999 ok, tak v tom prípade platiť až do pôrodu...

sjuzan77
17. aug 2011

ahojte, tiez by som chcela poprosit o radu, kedze mi nie je nieco jasne. dnp z max. vymeriavacieho zakladu si platim od januara 2011, 270 dni budem mat zaplatenych 4.10.2011. chcela som na pn nastupit az po uplynuti tejto lehoty, ale zaskocili ma celodenne nevolnosti, ktore ma vyraduju z akehokolvek fungovania, cize musim ist na pn uz skorej. nie je mi jasne nasledovne:
- ak budem pn uz od teraz a nadalej si platit dnp, budem mat od oktobra narok na vyssiu pn?
-neovplyvni pn vysku materskej z dnp?
dakujem za rady.

jenis
17. aug 2011

@sjuzan77 ak pôjdeš na pn, tak počas tej doby si dnp neplatíš. Len si treba dávať pozor, aby boli všetky dni v mesiaci vyplatené počas, ktorých si pn nebola. Inak dnes som akurát volala do sociálky. Platila som tiež od januára a teraz by som šla na pn a povedali, že je to OK, do 270 dní sa mi budú počítať aj dni keď budem pn. O tom aká výška materskej bude som sa zabudla opýtať. Ale tam je dôležité asi to, aby sa platilo minimálne 26 týždňov dnp z maximálneho vymeriavacieho základu. Ale toto fakt neviem.

sandruska81
17. aug 2011

@sjuzan77 @jenis ak nie si nemocensky poistená 270 dní v priebehu 2 rokov, tak nárok na PN z DNP nemáš. T.j. Sjuzan77 - ak nepracuješ, alebo ak nemáš v posledných 2 rokoch ukončené np - tak nárok zatiaľ na PN z DNP nemáš, až v tom októbri. Jenis - "ak pôjdeš na pn, tak počas tej doby si dnp neplatíš" - áno, ale len v tom prípade, ak máš splnené požiadavky na výplatu PN z DNP.

sjuzan77
17. aug 2011

@jenis dakujem za odpoved, bala som sa, ci sa to pocitanie dni nestopne, ked budem pn a ci to nie je obmedzene - ze ked potom budem cerpat pn z dnp, ci sa tym nerusi cerpanie materskej. z maximalneho vz si platim pre istotu od zaciatku 😉

sjuzan77
17. aug 2011

@sandruska81 zatial stale pracujem, ale od januara si platim dnp z max.vymeriavacieho zakladu. takze chapem spravne, ze teraz by som mala klasicku pn a od oktobra by sa mi pocitala vyska z dnp?

lucia.kl
17. aug 2011

@sjuzan77 ak nenastúpiš na obe Pn ky naraz, tak ti PN z DNP nedajú, musela by si urobiť tak, že by si ukončila PN zo zamestnania nejaké dni si odrobila a potom nastúpila naraz na obe PN aj zo zamestnania j z DNP

sandruska81
17. aug 2011

@sjuzan77 áno, teraz máš nárok na klasickú výplatu PN z práce a potom v októbri aj na PN z DNP.

sandruska81
17. aug 2011

@sjuzan77 + to, čo hovorí lucia - medzi tým niečo odrobiť

sjuzan77
17. aug 2011

@lucia.kl chapem a este k tomu otazka - tych par dni, ktore by som musela odrobit pred nastupom na pn z dnp sa daju prekryt aj dovolenkou, ktoru si budem musiet tak-ci tak vycerpat?

sandruska81
17. aug 2011

@sjuzan77 ja myslím, že áno.

lucia.kl
17. aug 2011

@sjuzan77 tiež si myslím, že áno...

sjuzan77
17. aug 2011

dakujem vam za rady, mam v tom uz jasnejsie. prajem pekny vecer 😉

zoja
17. aug 2011

@lucia.kl nevies mi odpovedat ohladne tych papierov za ocr? ci staci oba po jej ukonceni odniest na socialku??od vcera ju mam vypisanu a neviem ci sa oproti minulemu roku nieco nezmenilo, narok mi uz na nu vznikol

michaelka
17. aug 2011

@elise Dakujem za radu, dufam len ze ma lekar vypise na pn a nebude robit problemy 😒

lucia.kl
17. aug 2011

@zoja toto naozaj netuším...

zoja
17. aug 2011

dakujem lucka, zajtra tam skusim zavolat a dam vediet 🙂

michaelka
17. aug 2011

@lucia.kl Ahoj,prosim ta vedela by si mi poradit?
Uvazujem o zalozeni zivnosti popri zamestnani. Do 1.dan.priznania nemusim odvadzat do socialky, ale mozem ak chcem - a o toto mi prave ide - spocitavaju sa dokopy odvody od zamestnavatela aj zo zivnosti?
Ja som totiz rozmyslala o DNP a zivnost som chcela zakladat neskor, ale mozno by som tymto mohla zabit dve muchy jednou ranou...
Dakujem

lucia.kl
18. aug 2011

@michaelka ahoj, skús sa obrátiť na @gapa ja sa do tohoto nevyznám, alebo ti možno nejaká iná dievčina poradí...

jenis
18. aug 2011

@sandruska81 Tak ja už som z toho celého jeleň 🙄

smolka
18. aug 2011

@lucia.kl dakujem velmi pekne za odpoved i ked neskoro odpisujem.

zoja
18. aug 2011

len pre info - obe casti ocr staci odniest na socialku az po jej 😉 ukonceni

hranolka22
18. aug 2011

Ahojte kočky,viete mi poradiť?
chcem si začať platiť DNP,keďže nie som zamestnaná ani SZCO. Chceli by sme tretie bábo a teraz by som chcela,aby mi vyšla vyššia materská-doteraz som materskú nemala,lebo som nemala nárok,mala som rodičovský príspevok. keď si začnem platiť od septembra DNP a otehotniem do konca tohto roka ako to bude? mám platiť DNP až do pôrodu?alebo len dovtedy kým to nebude 270 dní? a bude sa mi materské vypočítavať z toho základu čo budem platiť celý čas alebo len z tých mesiacov čo mi vyjdú do konca kalend. roka, lebo somz toho už jeleň,na úrade mi povedali ináč a keď čítam tu tiež somz toho dopletená.
chcem platiť z maxima,aby mi vyšla max. materská
Ďakujem za rady

sandruska81
18. aug 2011

@hranolka22 tak na toto ti tu nikto neda jednoznacnu odpoved. Od r.2012 budu nove zmeny v zakone,takze teraz je tazko radit.

monka9999
18. aug 2011

@lucia.kl no tak snad to nebudem mat presne na vianoce.to by sa manžel nabehal.ked si spomeniem čo všetko asi bude treba vybavit...no nech vybavuje. 😎 ozaj.kolko dni po narodeni mi daju papiere v nemocnici?lebo cez vianoce to bude dost hekticke vybavovanie.

teresa12
18. aug 2011

@lucia.kl Ahoj,mne si uz raz super poradila,a ak by si mohla poprosím ta este raz. Ja som 6tt tehotenstva,dnp si platim od aprila,takze 270dni budem mat koncom januara a termin mam v aprili,lenze aste poberam rodicovsky na syna do maja2012. mozem brat aj rodicovsy a aj pn z dnp? alebo ako mozem vyuzit to dnp este inak? trosku komplikovane,asi však? 🙂 dakujem

sandruska81
18. aug 2011

@teresa12 mozes poberat rp a aj pn/ocr. Avsak pocas materskej mas narok len na matersky prispevok,nie na pn/ocr. Kedze 270 dni splnis az v r. 2012,tak potom sleduj,ake zmeny nastanu v zakone.