Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bubblinkka
19. aug 2011

a mozem sa opytat ako si vypocitat kolko mam to DNP platit, aby mi to navysilo matersku na maximum? resp. ako zistim, ci sa mi to vyplati? neviete,ci mi to budu ochotni vypocitat aj na poistovni?

lucia.kl
19. aug 2011

@bubblinkka na sociálke ti nič nepovedia. DNP si vyrátaš tak že si od max. VZ 1116,75€ odrátaš svoju hrubú mzdu a uvidíš čo ti ostane, minimum pre DNP je 300€ aj niečo neviem presne...

bubblinkka
19. aug 2011

@lucia.kl : dakujem 🙂

atiatko
19. aug 2011

@katula77 myslím, že to čo si napísala je OK, však materské ako dávka NP nezaniká, podmienky nároku sú dané, rozhodné obdobie pre zistenie DVZ tiež - tak čo Ti mala zo Soc.poisťovne iné napísať 😒 - tam na mnou uvedenom linku je uvedený pracovný materál vlády, kde sú diferencované typy novovnavrhnutých typov poistenia, a opakujem, nikto nerobí paniku 😠 - minimálne ja nie, pretože inštitút DNP zostáva zachovaný akurát v iných podmienkach .... takže asi tak .... a slovo pozor v Tvojom príspevku týkajúce sa len možnej manipulácie s rodičovským príspevkom, lebo ako píšeš, sa "robí rozpočet na rok 2012" je tiež nevhodne použité, pretože rozpočet Soc.poisťovne, ktorej súčasťou je rozpočet príjmov a výdavkov, je súčasťou rozpočtu štátu 🙂 Takže asi preto je to v rokovaní vlády 😒 .... ale to treba mať možno trošku prehľad .... no comment .... a tie posledné slová, "ženy kt. sú teraz poistené atď." však návrh zmeny zákona hovorí, o okruhu poistencov a rozsahu poistenia o.i. aj pre DNP účinného od 1.1.12, takže už sa to bude týkať žien, kt. porodia v r.2012 .... ja som netvrdila a ani netvrdím, že DNP ide byť zrušené .... mení sa rozsah ... a ako som už napísala predtým, nie je doriešené priznávanie dávok NP z DNP už v bud. roku .... nie až o rok, ako si to napísala Ty .... takže asi tak ...

monka9999
19. aug 2011

@lucia.kl no založila som to niekedy v aprili a rodim v decembri.tak že na matersku by som mala ist na začiatku novembra.v tom horšom pripade zaplatim aj decembri šek.januari už asi nie.že?

monka9999
19. aug 2011

@lucia.kl mne to ratala v robote v kancelarii.doniesla som jej zo socialky akysi papier ako sa to počita a ona to ratala.ved každy mesiac mam inu vyplatu.

lucia.kl
19. aug 2011

@monka9999 tak ja mám vždy výplatu rovnakú 🙂 jedine že by mi vzali osobné príplatky tak by bola nižšia ale max. o 30€ takže radšej si tam platiť niečo navyše a potom žiadať o preplatok...

lucia.kl
19. aug 2011

@monka9999 nepamätám si všetky okolnosti pri tebe, ale vychádza ti tých 270dní do pôrodu?? a najlepšie platiť až dokial ti nepríde rozhodnutie zo sociálky...

monka9999
19. aug 2011

@lucia.kl zobrala som kalendar a nie.mam249 dni do porodu.čo teraz?kolko to mam teda platit?

monka9999
19. aug 2011

@lucia.kl niekedy je kratši mesiac a podobne. 😀

julcek
19. aug 2011

ahojte, DNP som si zacala platit 3.6.2011, momentalne som tehotna som v 9 tt, termin porodu mam 21.3.2012, chcem sa opytat ci mi viete poradit ci budem mat narok na materske z DNP ?, alebo to uz nestiham ?. Ked som si to pocitala tak mi to vychadza ze do nastupu na MD je to 250, ale na strankach SP a tu som sa docitala ze sa berie do uvahy obdobie az do porodu je to tak ??? A aky je potom postup ?

lucia.kl
19. aug 2011

@monka9999 no musí to byť 270dní, nemáš ukončené nejaké nemocenské poistenie?? ukončený praocvný pomer za posledné dva roky???

lucia.kl
19. aug 2011

@monka9999 u nás v robote je to jedno, vždy je rovnaká výplata, aj keď má mesiac 28 dní a aj keď má 31

lucia.kl
19. aug 2011

@julcek áno je to do pôrodu, pôrod môže nastať najskôr 271 deň. postup je taký, že si normálne žiadaš o MD 6tt pred termínom a po pôrode doložíš papiere o pôrode a podla toho to bude SP posudzovať a mala by ti spätne vyplatiť obdobie MD

darinkazv
19. aug 2011

@lucia.kl ak schvália teda od januára ten zákon o DNP, tak v podstate si ja môžem už prestať v januári platiť DNP, keďže podľa toho by mi už MD z DNP nevyplácali? :(

julcek
19. aug 2011

@lucia.kl dik, takze hadam stihneme 🙂

katula77
19. aug 2011

atiatko, ok jasne mas v tom vacsi prehlad, ja som len chcela napisat a to myslim aj minister stale zdoraznuje, prispevok je z inych penazi ako materska, socialna poistovna zlepsila vyrazne tohto roku hospodarenie, cize vobec nieje tlak na nejake rusenie materskej a situacie okolo neho, urcite bude vacsi tlak na zmenu prispevku, za tym si stojim, ved kukate spravy dnes, prave schvalili zvysenie materskej na rok 2012

katie1
19. aug 2011

@lucia.kl ahoj, nemas prosim nahodou v PC ulozene tlacivo na DNP? Na stranke SP ho nejak neviem medzi folmularmi najst a rada by som si ho vopred vypisala 🙂 Dakujem

lucia.kl
19. aug 2011

@darinkazv do januára ešte daleko a nemôžu poistencom nedať dávky, uvidíme čo vymyslia, je predčasné o niečom špekulovať...

lucia.kl
19. aug 2011

@katie1 nemám, mne ho dali na SP

seminkads
19. aug 2011

baby chcem sa vas spytat na jednu vec-teraz som na rodicovskej,ale budem musiet ist do prace,v pripade ze mala ochorie s nou budem musiet ostat doma na OCR,ak si budem platit DNP,dostanem pocas tohto obdobia viac ako keby som si ju neplatila,alebo nie?

lucia.kl
19. aug 2011

@seminkads dostala by si očr aj z DNP a taktiež PN na seba ale až po splnení všetkých podmienok 270dní a 26tt aktívneho poistenia - pri RD sa nejak inak ráta tých 270dní.. RD by sa mala rátať do ukončeného pistenia ale záleží od toho ako dlho na nej si - a pozerám len si nastúpila, tak si to treba zistiť.. teda ak si si DNP neplatila už pred MD a tým pádom by si podmienky splňala...

seminkads
19. aug 2011

@lucia.kl aha,cize ak by som zacala dnom nastupu do prace,a mala by ochorela napr po mesiaci-tak by som dostala len normalnu OCR,ale ak po tych 270dnoch platenia tak bym dostala uz aj z DNP. a podla coho mi vyrataju sumu,ktoru budem platit,a kde sa to vybavuje.dakujem

lucia.kl
19. aug 2011

@seminkads myslím, že na vyplácanie z DNP by tebe malo stačiť len tých 26tt platenia. vybavuje sa to na sociálke a sumu si určíš ty z ktorej to chceš platiť, ale najčastejšie sa platí rozdiel medzi max VZ 1116,75€ a hrubou mzdou... je tam tiež minimum ktoré sa môže platiť...

seminkads
19. aug 2011

@lucia.kl a to mi ako vyrataju-napr. ked bude moja hruba mzda 600e tak tych516,75e(ten rozdiel)sa vydeli poctom cni,alebo ako?

lucia.kl
19. aug 2011

@seminkads z toho rozdielu sa platí 4,4% mesačne... to som ti zabudla napísať 😀

seminkads
19. aug 2011

@lucia.kl aha,dakujem a potom by som tu sumu co som si za den platila dostavala za kazdy den OCR?

lucia.kl
19. aug 2011

@seminkads OČR je 55% z VZ čiže ak by si si dala VZ tých 516€ tak by si mesačne platila 22,70€ a dostávala by si OČR v sume cca 9.15€ na deň ( pri 31dňovom mesiaci)

sandruska81
19. aug 2011

@katula77 nepozerala som správy: a bude sa to zvýšenie týkať len tých mamičiek, ktoré porodia v roku 2012, alebo aj tých, ktoré porodia v roku 2011 a materská im bude trvať aj v roku 2012?

ivuss01
19. aug 2011

ahojte, tu je nieco nove o md na dalsi rok http://www.pluska.sk/ekonomika/spolocensky-serv...