Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bubblinkka
20. aug 2011

a co ak budem musiet na rizikove a dalej si budem platit DNP (tak aby mi to vyslo na tych 270 dni do odchodu na matersku)?budem dostavat vyssiu PN?

silviabn
20. aug 2011

@bubblinkka tak kedze tehotna si zatial neni,tak tych 270dni do odchodu na matersku v pohode stihas.Ak by si isla hned na rizikove,tak vyssiu PN nedostanes,kedze si este nesplnila podmienky na vyplatenie PN z DNP..Platit si DNP nadalej aj pocas PN budes musiet.,ak chces mat vyssiu matersku.

monka9999
20. aug 2011

@lucia.kl takže zaplatim december normalne.ale januari už nie.že?

monka9999
20. aug 2011

@lucia.kl ja som v 1 firme asi 2roky.ten prvy rok mi prerušili zmluvu a dali na3 mesiace dohodu a potom zasa na stalo bez skušobnej doby.ale to obdobie dohody som si platila zdravotnu sama.nezamestnana na urade som medzi tym nebola.

lucia.kl
20. aug 2011

@monka9999 s prerušením platenia si počkaj na rozhodnutie zo sociálky, ale v podstate na MD sa tiež DNP neplatí, takže najdlhšie do pôrodu by si mala platiť...
no a to prerušenie vo firme - ak je to za posledné dva roky, tak to by ti mohlo urobiť tie dni čo ti chýbajú do 270dní, lebo to ti vlastne prerušili NP... uvidíš čo ti napíšu zo sociálky keď si požiadaš o materskú alebo sa tam choď spýtať, či tam máš nejaké dni ktoré by sa ti prirátali k DNP, nech neplatíš zbytočne...

kateri29
20. aug 2011

ahojte baby, kam a ake tlacivo treba dat pri nastupe na matersku?platim si DNP a aj tych 270dni stiham,len neviem co kde nahlasit.este som nesla na matersku z prace,tak neviem.to mi da gynekolog potvrdenie o nastupe a to dam aj socialke aj zamestnavatelovi??

a este jedna otazka.na MD idem zaciatkom decembra a v praci mi konci zmluva 15.aprila,takze zamestnavatel mi bude platit len 4,5mesiaca matersku? a potom mi zacne socialka doplacat aj to co platil dovtedy zamestnavatel?ci ako to bude?
dakujem za odpoved

lucia.kl
20. aug 2011

@kateri29 ahoj. pred nástupom na materskú si vypýtaš od gynekológa dve žiadosti o materské jednu pre zamestnávatela a druhú odnesieš do sociálky - na tej musí byť namiesto zamestnávatela DNP napísané.
no a materské platí sociálka aj to čo je kvázi zo zamestnani - odvádzali si nemocenské z práce, preto sa hovorí zo zamestnania...

gapa
20. aug 2011

@kateri29
potom nezabudni si podať prihlášku na dôch.poistenie štátom najneskôr 16.4.2012, ked ti končí pp 15.4.2012. A zájsť na zdr.poistovnu.
Materské, ako píše lucia, ti bude nadalej vyplácané zo soc.poistovne v rovnakej výške, ale od ukončenia prac.pomeru ti skončia všetky poistenia zamstnanca a už nebudeš čerpať MD ani RD v zamestnaní, len poberať materské a následne rodič.príspevok počas starostlivosti o dieťa.

monka9999
21. aug 2011

@lucia.kl ja som tam bola a povedali mi že ak neporodim skor,tak by mi to malo vist s odretymi ušami.ale snad sa nič neswtane ked to radšej v decembri zaplatim.januar by už asi bolo moc.ked idem v novembri na metersku.

sarafortuna
22. aug 2011

ahoj, prosím poraďte...
vystrašila ma tá pripavovaná zmena resp. zrušenie DNP + zamestananie...
ja som však od januára nezamestnaná a koncom mesiaca NASTUPUJEM do práce ale na skrátený úvazok, takže môj zárobok bude cca 300€ - čiže prípadne materská je potom riadne nafigu...
Ak sa ešte pripoistím teraz, kým som nezamestnaná, tak čo sa stane v roku 2012? už pôjdem podľa starého a nebudem môcť platiť, alebo ako?

čo odporúčate?
poistiť sa ešte DNP? 😅 😅 😅 😅

bubblinkka
22. aug 2011

@sarafortuna : ja som podobnu otazku napisala do soc. poistovne (ohladom tych planovanych zmien od 1.1.12),tak som zvedava,co mi odpisu..

16katka16
22. aug 2011

Ahojte kocky, tak som dalsia co by potrebovala radu. Ak vas mozem poprosit, skuste poradit. Pytam sa ohladom velmi dobrej kamosky. Je tu na konikovi zaregistrovana, ale aby ju nik nespoznal tak sa pytam miesto nej. Je to trosku komplikovanejsie. Tento mesiac skoncila RP, teda jej syncek mal zaciatkom augusta 3 roky, Takze este jej pride v septembri posledny RP. Ale hlada pracu, nema sa kam vratit do prace, lebo predtym pracovala v zahranici a tam otehotnela a porodila....ale matersku dostala spatne tu, aj s priplatkom pri narodeni. Teraz hlada pracu, no nedari sa jej a chceli by aj druhe dietatko. Ak by sa jej podarilo otehotniet este kym nema pracu, ako je to. Moze si hladat nieco ako skrateny uvazok ci brigadu alebo daco? alebo ju ako tehotnu nesmu nikde zamestnat? alebo ked sa pojde zahlasit na urad prace, ako uz tehotna, povedzme ze bude v 6-7tyzdni. Treba im to tam povedat, ci radsej nie aby jej tu pracu nasli? Prave nechce byt doma, ak by sa jej podarilo otehotniet 9mesiacov bez penazi a nicnerobenia. ako sa to riesi? a este jedna otazocka, citali sme, ze podla noveho budu zmeny v RP, ze aspon jeden z rodicov musi byt poisteny ci co. kedze je ona este v sucastnosti na RP a chcu hned druhe, ako by to bolo. ma potom narok na RP? jej manzel ma zivnost, prvym rokom no nevyuzil ju akosi takze mal 0 dan. ale pracuje uz druhym rokom na dohodu(zarobi ale viac ako to moze byt zdokladovane)a je samoplatcom v zdravotnej. kedze je zivnostnik tak plati tusim nieco cez 40eur. rata sa toto poistenie podmienkou aby dostali normalny, neznizeny RP v buducnosti alebo sa jedna o socialne. ako to je prosim vas.lebo sa mi zda, ak sa jedna o socialne, tak to zan plati stat-socialka(neviem kto presne) lebo je prvym rokom zivnostnik a mal 0dan. ale od buduceho roka uz mu asi vyataju nejaku tu sumicku. Prosim, kto viete, poradte. Asi si poviete nech sa baba ide spytat rovno na socialku, ale bola tam uz niekolkokrat, a tie pani su tak straaasne "ochotne",ze vzdy sa vrati bez odpovede na svoju otazku. Sla som tam aj ja, no ked sa vraj jedna o kamosku a nie o mna, tak sa so mnou nik nebavil. Tak mi bola odporucena tato tema, jednou super kockou z konika. 🙂 moc vam dakujem za pripadne odpovede. krasny den vsetkym 🙂

16katka16
22. aug 2011

@16katka16 a baby, fakt sa ospravedlnujem ze tu pisem miesto niekoho ineho, no kamoska sa boji toho co som napisala vyssie. ona je taky bojko :D ze jej muz pracuje na dohodu ale zarobi viac ako by mal. tak preto pisem ja.

16katka16
22. aug 2011

@bubblinkka ahoj, prosim ta, mozem ta poprosit, kam si to posiela? na ich mail, ci rovno do otazok, alebo si sla na ich stranke normalne do kontaktov a tam? mozem poprosit o link?aj tam odpisuju? lebo ja som raz pisala na stranku ministerstva zahranicnych veci, kvoli prevazaniu zo zahranicia a nik mi dodnes neodpisal. je to uz mesiac. dakujem moc za odpoved 🙂

sarafortuna
22. aug 2011

@16katka16 , odpoviem čo viem.. ostatné hádam pomôžu kočky...
1. od septembra platí nový Zákonník práce - tehotnú ženu už nesmú vyhodiť ani počas skúšobnej doby - hoci vieš ako to chodí, dôvod "sa nájde" ak chcú...
2. úrad práce nerieši či je žena tehotná alebo nie - tam môžu ísť aj tehotné sa zahlásiť - kým si na UP štát za teba platí nemocenské, + by jej asi vyšla aj sociálka zo sociálneho úradu (ak už tam je dieťa, tak vysoko pravdepodobné)
3. úrad práce nikomu prácu NEHĽADÁAAAAAAA 😉
4. pokiaľ viem, tak čo sa týka odvodov manžela, to nemá nič spoločné s prípadnou materskou dávkou matky 😅 😅 , tam je len podmienka aby pracoval ... takže pozor na DOHODU o vykonaní práce

sarafortuna
22. aug 2011

@bubblinkka , tak mi prosím daj vedieť čo odpísali

ja som už od 26.8 zamestnaná a chcela som tam skočiť ešte predtým... 😒 😒
ale asi zájdem rovno do sociálnej, nech si užijem ich "ochotu a múdrosti" - možno budem mať šťastie (hoci v takých horučavách tam budú tie panie asi dosť brechavé a neochotné) 😀 😀 😀 😀

16katka16
22. aug 2011

@sarafortuna dakujem za odpoved. 🙂 vratim sa k tvojej poslednej vete ak mozem. to potom znamena, ze po novom, ked hovorim len o RP, tak asi nan nebude mat narok. ci aj dohoda o vykonani prace sa rata? akurat sme citali clanok na nete, ze jeden z rodicov musi mat odrobene za posledne styri roky min. 270dni. to odrobene sa rata na plny pracovny uvazok ci aj na dohodu, nevies?a este tam bolo pisane, ze prispevok pri narodeni dietata moze dostat len ak je ta posledne styri roky min.270 dni nemocensky poisteny jeden z rodicov. sme asi blondinky, ale uz sme z toho blbe. :D to nemocensky poistene, to nieje zdravotka, ze? ale ak plati za manzela/teda zivnostnika socialku stat ci socialka ci kto(lebo inak to bude muset od noveho roka platit on sam) tak to je nemocenkse poistenie, ci nie? viem ze pises ze s materskou davkou jeho odvody nemaju nic, ale nam sa teraz jedna o ten RP. lebo vsade je pisane, ze jeden z rodicou musi splnit tu novu podmienku z ktorej sme obe ako jelen uz. prepac ze som tu jak debil a pytam sa tolko otazok. 🙂

bubblinkka
22. aug 2011

@16katka16 : pisala som k nim do poradne, tu je linka ( http://www.socpoist.sk/546/1362s ), vyplnis meno,mailovy kontakt a zadas otazku -je to uplne dole na stranke..otazku ohladne zmien od 1.1.12 som pisala az v piatok vecer, takze mimo ich pracovnych hodin a este som odpoved nedostala,ale ked som pisala inu otazku este doobedu, odpoved som dostala za par hodin.. inak je tam uvedena lehota na odpoved do 30 dni..
@sarafortuna : az mi napisu, hodim to sem do diskusie..

ellusy
22. aug 2011

Nove info zo socialnej poistovne,, materska sa ma znova predlzit o 6 tyzdnou to je tada na 40tyzdnou a zvýšit sa ma aj vymeriavaci zaklad na 65% ,,,, dnes som to rano pocuvala v radiu,, kto vie co na tom bude pravdy ? 😕 malo by to zacat platit v roku 2012 ale odkedy presne nepovedali 😝

dominikaa
22. aug 2011

ahojte kocky @lucia.kl 🙂 aj ja by som vas chcela poprosit o radu ja som si zacala plati DNP od1,6,2011 z minima a pani mi poradila,ze ked zistim ze som tehu tak to mozem navysit,alebo dat odhlasku a zase prihlasku a platit maximmum. vcera som si nasla na teste // 😵 a kedze zmenu mozem urobit az po pol roku musim teda dat tu odhlasku a prihlasku,chcela by som sa vas opytat do kedy to mozem (najneskor) urobit,aby mi vysla MD maximum? A este mi ta pani poradila,ze kedze mam u zamestavatela zmluvu na dobu neurcitu mam si zistit hrubu mzdu (?) a oni mi z toho vypocitaju kolko budem doplacat do toho maxima. Ale neviem teraz u toho zamestnavatela sa mam opytat na hrubu mzdu za ake obdobie? dakujem vam velmi pekne za rady

livia341
22. aug 2011

Ahojte, prosím poradte mi, čo by ste spravili na mojom mieste. Platila som si dobrovoľné nemocenské poistenie 22 eur od Januára 2010 do Júna 2011. Odhlásila, som sa a akúrat na potvoru mi vyšiel test pozitív. Termín mám na Apríl 2012. Robím v Rakúsku na čierno a som nezamestnaná. Že, či sa mám znova prihlásiť, aj ked mám už nad 270 dní zaplatených. Vysvetlite mi, lebo nerozumiem tým sociálkam. Ďakujem.

kakanika
22. aug 2011

@ellusy
ahoj.ja som to citala na nete.malo by to asi platit od 1.jan 2012 :D no som zvedava.....

zuzi243
22. aug 2011

takže aj ja som prihlásená od 6.6.2011 z minima a včera som zistila že sa nám to podarilo 🙂 tak dnes ráno som s malou dušičkou na cupitala do Soc. pois.. Som asi 2-3tt. a odhlásila som sa z mini. a od zajtra som sa hneď dnes prihlásila z max. len kvôli tomu že som na úrade práce. Takže žienky nech ten zákon čo pripravujú radšej neprejde lebo neviem čo bude.... ☹ ☹ ☹

sarafortuna
22. aug 2011

@16katka16 , to s tou rodičovskou dávkou, ti neviem naisto povedať, či tam stačí "dohoda" 😒 😒
asi bude najlepšie ísť do sociálnej poisťovne aj s konkrétnymi informáciami, kedy manžel robil ako živnostník, od kedy do kedy má dohodu...
nech vám tam KONKRETNE povedia čo a ako, a ako sa to dá ešte ovplyvniť...

sandruska81
22. aug 2011

@livia341 treba sa znova prihlásiť - čím najskôr 🙂

silviabn
22. aug 2011

@livia341 presne tak ako pise sandruska.Chod sa znovu prihlasit (dufam,ze si v juni spravila len odhlasku a nie uplne zrusenie),teraz sa prihlas ale na max.VZ ,kedze na MD pojdes v roku 2012,tak rozhodujuce obdobie na vysku MD bude pre teba od prihlásenia sa na DNP do konca predošlého roka-cize tohto 2011.Ak si spravila len tu odhlasku(co dufam 🙂,tak teraz ti staci byt nepretrzite DNP 26 tyzdnov do nastupu na MD.

livia341
22. aug 2011

@silviabn dik za info, už som o trochu múdrejšia čiže sa mám prihlásiť na max VZ? a to je 49,23? a prečo nie tých 22 eur čo som platila? či to by sa mi už nerátalo na materskú v maximálnej ale minimálnej výške? tak preto?

katkarv
22. aug 2011

@silviabn uff tak teraz mi zredlo,dufam ze ja som sa len odhlasila.Aky je vtom rozdiel ak sa uplne odhlasis?Dala mi formular ten som vypisala a potom o 2dni som sa znovu prihlasila ale z maxima.

silviabn
22. aug 2011

@livia341 ty ked si si platila 22€ tak to bolo z VZ nejakych 500€,keby si znovu podala prihlasku na VZ 500€,tak tvoja MD by bola 300€(podla tohtorocnych vypoctov 60%),na buduci rok by malo byt 65% z VZ cize by si dostavala 325€.Ked sa teraz prihlasis na max.VZ cize 1116,75 budes platit mesacne 49,13€ a vysku MD budes mat (podla tohotrocnych vypoctov 60% nejakych 670€),ak sa to teda na buduci rok zvysi na tych 65%,tak budes z max.VZ dostavat 725€.Ale to uz je na tebe na aky VZ sa prihlasisi.Ked chces dostavat max.MD,tak samozrejme na max.VZ.A potom ma napadlo,kedze ty si si uz nejake DNP platila,tak nic by sa nestalo ak by si to aj uplne zrusila,v tom juni.To predchcadzajuce DNP by sa ti priratalo k tomuto novozalozenemu,kedze to bude v priebehu dvoch rokov.Ale tu podmienku 26tyzdnov pred nastupom na MD musis dodrzat!!.

kateri29
23. aug 2011

@lucia.kl
@gapa dakujem baby za rady