Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jaja1118
24. aug 2011

ahojte-velmi by ma potesilo,ak by ste mi vedeli niektora poradit.momentalne som na dlhsej dovolenke v zahranici a zistila som,ze som tehotna-na potvoru som sa z DNP odhlasila vo februari.teraz za mna plati poistenie stat-nakolko som na rodicovskej dovolenke.do socialky som volala a povedali-ze tlacivo na obnovenie DNP tam moze prist vyplnit aj manzel....ide o to,ze co sa stane ak nestihnem byt poistena tych 26 tyzdnov-nebude toto platenie si DNP zbytocne?-samozrejme by som si chcela platit z maxima vymeriavacieho zakladu.dakujem jaja

lucia.kl
24. aug 2011

@livia341 musíš si vyrátať aby ti tých 26tt vyšlo do nástupu na materskú na tú sa nastupuje najneskôr 6tt pred termínom pôrodu, ak by ti tých 26tt nevyšlo - mala by si čo len o deň menej, tak by si na materskú nemala nárok pretože by si nesplnila túto podmienku...

lucia.kl
24. aug 2011

@jaja1118 ahoj, ak by si nestihla tých 26tt, tak by si nemala nárok na DNP

jaja1118
24. aug 2011

@lucia.kl -dakujem.a to je 26t.-do nastupu na MD?

jaja1118
24. aug 2011

@lucia.kl -dakujem uz citam vyssie

bubblinkka
24. aug 2011

@atiatko : mne,aby som pravdu povedala,sa cely ten zaznam citat nechcelo (uz len ten nazov ma dostatocne odradil 🙂) a vacsinou sa v takychto textoch po par vetach stratim..🙂)
no snad to dopadne dobre..ja som to riskla a DNP som si platit zacala..snad nie zbytocne..aj ked podla toho, co som doteraz o tom precitala sa to moze lahko stat..

silviabn
24. aug 2011

@svistinka este sa ti oplati ist prihlasit(ale cim prv)na DNP,kedze si v poslednych dvoch rokoch pred porodom mala nejake nemocenske poistenie,takze tebe staci byt teraz nepretrzite poistena uz len 26 tyzdnov do nastupu na matersku a do tych 270 dni sa ti prirata to predchadzajuce DNP..Minim.VZ na platenie je 329,06€-pri nom sa plati14,47€.Kedze tvoj rozdiel z hrubej mzdy a max.VZ je mensi ako tych 329,06 aj tak si musis platit z tejto sumy.Z mensej sa neda.Ak pojdes nahodou na PN pocas tehotenstva,tak ak si budes chciet pocas MD uplatnit narok z DNP,musis si platit aj pocas PN-ky,ak by si neplatila dostala by si len matersku z tvojho platu,pretoze si nesplnila podmienku 26 tyzdnov..

tinara23
24. aug 2011

@atiatko no teda prečítala som si to a mám z toho riadny guláš 😠 no mám obavy ako to bude schválené, porazí ma, DNP si platím skoro 2 roky 30 eur. 😠 som SZČO, takže príjem nič moc ☹

monka9999
24. aug 2011

@lucia.kl no dnes som bola u lekara vyratal mi nastup na matersku.som to ratala mam to 30tyždnov.do nastupu na matersku.tak by mi to malo vyst akurat.budem mat chlapca.skoro som odpadla.no čo už

atiatko
24. aug 2011

@tinara23 no ja si to tiež platím už pekne dho, využila som to aj pri materskej v r. 2006, aj ja si myslím, že to bude skôr schválené tak, že to bude proti nám .... viem to z praxe, že je enormný nárast DNP, následne vyplatených dávok, dokonca jedna pracovníčka SP sa vyjadrila, že využívame systém sp 😠 ..... však čo nám štát dáva navyše, alebo zadarmo ....NIČ .... a prilepšiť si príjem do rodiny, keď sa narodí dieťatko a sú s tým zvýšené výdavky, a využiť zákonnú možnosť .... veď keď si to platím a zákon určil min. dĺžku platenia aby nárok vznikol, tak čo koho zaujíma, že si po zaplatenom poistnom uplatňujem nárok, no nie? Musíme len počkať na to čo "múdri, sociálni" schvália ☹

hamca7
24. aug 2011

ahojte kocky, rada by som sa prihlasila ako dobrovolny platca nemocenskeho, ale nakolko som zamestnana, nemam cas ist do SP osobne. Niekde som citala, ze staci poslat postou registracny formular, ale volala som na pobocku kam patrim a povedali mi, ze to neplati, ze musim este podpisat nejake vyhlasenia a na to tlaciva maju len oni na pobocke.
A tak sa chcem spytat Vas, ktore ste prihlasene, ako ste sa zahlasovali? Stacil iba registracny formular?
vopred dakujem za odpoved 😀

atiatko
24. aug 2011

@hamca7 takže jedná sa o vyhlásenie DNPO, a je aj na net stránke SP - vzor, takže sa dá použiť aj to klik na
http://www.socpoist.sk/616/1567s a hľadaj tlačivo "Vyhlásenie dobrovoľne nemoc. poistenej osoby" - používa sa aj pre osoby DPvN 😉

hamca7
24. aug 2011

@atiatko dakujem velmi pekne, zajtra rano pojdem hned na postu a poslem formular spolu s vyhlasenim. Snad to bude v poriadku. Este raz vdaka 😉

atiatko
24. aug 2011

@hamca7 presne, takto to tam pošli, a ak by im ešte niečo chýbalo, vyzvú Ťa k tomu a Ty máš zákonnú lehotu na doplnenie tak ako aj oni 🙂 😉

alex.valkova
24. aug 2011

AHOJTE!!
VElmi pekne vas ziadam o radu, z tych vsetkych blogov som uz uplne popletena 😝
Mam za sebou uz jedno tehotenstvo - cize jednu matersku a rodicovske, kedy som si ale dobrovolne neplatila cize neviem ako to presne funguje. Pocas rodicovskej som bola stale "zamestnana" vypoved som dostala po dovrseni dcerinych 3. rokoch , co bolo 5.maja 2011, na to som sa isla dobrovolne poistit na socialnu poistovnu od 10.5.2011 a koncom maja som uz opat otehotnela, teraz ak si to pocitam tak 270. den mi vychadza zeby mal skoncit 3.februara 2012 a ja mam predpokladany termin porodu 20.februara, cize TEORETICKY by som mala dostavat tu najvyssiu matersku nakolko si platim to maximum co je 49,13 € mesacne!!!
ALE teraz som sa tu niekde docitala ze na matersku sa MUSIM?? vypisat 6 tyzdnov pred planovanym porodom, teda mi tych 270 dni nevyjde?????? CO S TYM??? ( CIZE 8.JANUARA JE 6 TYZDNOV PRED PORODOM ) ked sa nevypisem 6 tyzdnov ale napr. 3 tyzdne pred planovanym porodom co sa stane, alebo uznaju mi to?? Rada by som uz dostavala tu vyssiu matersku nakolko pri prvom dietatku sme sa vytrapili s toho minima co ten stat dava.
DAKUJEM VAM PEKNE ZA RADU, BUDEM VELMI VDACNA!! 🙂

tinara23
24. aug 2011

@atiatko je to blbosť ak to schvália, tak ako je to napísané. Každí by mal mať možnosť sa pripoistiť, nech trebárs predlžia dobu poistenie a zvýšia o niečo poistné. My s tým asi nič nenarobíme, som zvedavá, či bude aspoň nejaké prechodné ustanovenie pre tých čo už sú poistení.

zuzanka7834
24. aug 2011

Ahojte zienky, platim si DNP okrem toho som aj zamestnana, od 18.7. som PN a peniazky mi stale neprisli, neviete mi poradit, kedy by som ich mohla cakat? 😕

tinara23
24. aug 2011

@zuzanka7834 ahoj, no peniažky si mala mať na účte okolo 15.8. za júl. Zaplatila si načas alikv. čiastku DNP za od 1.-17.7. ? zaniesla si prechodku na konci mesiaca do poisťovne ?

zuzanka7834
24. aug 2011

@tinara23 mne doktor nevravel nic o prechodke, iba zajtra mam ist na kontrolu. A platim si plnu sumu, uz som zaplatila aj za september, viem, ze oni mi potom tu alikv. ciastku vratia... Myslis, ze mam problem kvoli tej prechodke? Preco mi to nepovedali ani u lekara ani v soc. ked som im doniesla tlacivo? 😕

tinara23
24. aug 2011

@zuzanka7834 no prechodku vždy na konci mesiaca treba odniesť, to bude dôvod, že ti nič neprišlo. Lekár na to kašle, to si musíš ty pýtať 😒 Tak ako ti vypisoval dve peenky jednu pre zamestn. a jednu pre DNP, tak ti musí vypísať aj dve prechodky. Zajtra keď pôjdeš ku gyn. tak si to pýtaj a odnes na sociálku. Ja som tiež PN od 22.7. a na peniažky som už aj zabudla 😉

atiatko
24. aug 2011

@zuzanka7834 a @tinara23 prechodku treba odniesť do SP, príp. zamestnávateľovi a to v lehote aby to aj zamestnávateľ stihol doručiť max. do +- 5.dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca - individuálne podľa pobočky SP - dôvod - termín spracovania dávok v SP a následný export cez štátnu pokladnicu 😉

tinara23
24. aug 2011

@atiatko
@zuzanka7834 tak ale snáď to zuzanke ešte doplatia aspoň na budúci mesiac, keď prechodku donesie , nie ?

atiatko
24. aug 2011

@tinara23 a @zuzanka7834 samozrejme, nárok je premlčaný až myslím po uplynutí 3 rokov odo dňa jeho vzniku 😉 a zuzka má "ušetrené a neminuté" peniažky v septembri 🙂

zuzanka7834
24. aug 2011

@atiatko @tinara23 som si vydychla, lebo kontrolujem ucet a na nom nic nove 😉 Takze zajtra si budem pytat prechodku, ihned odniest k zamestnavatelovi plus DPN na socialku, ze? Dakujem Vam velmi pekne za rady 🙂

atiatko
24. aug 2011

@zuzanka7834 no ja by som to riešila už ako prechodku k 31.8.11, ak Ti ju už teraz Dr. dá, lebo keď ju budeš mať k 31.7.11 a odnesieš ju, budeš si pýtať potom zase tú k 31.8.11 a SP Ti to aj tak vyplatí naraz za 7+8/11 až vo výplatnom termíne SP v 9/11 🙂 ale je to na Tebe, či s tým budeš chodiť na dvakrát .... 😉

zuzanka7834
24. aug 2011

@atiatko mne je to prakticky jedno, ak mi daju peniaze tak nezalezi na tom, ci teraz, ci v septembri, len nech pridu. Takze mi staci si pytat prechodku k 31.8...
Baby, ohladom uradu prace a podpory by ste mi vedeli poradit? V septembri odchadzame s mm na rok do UK, takze na dohodu odchadzam zo svojej prace. Teraz som na PN, lebo si riesim este veci, ktore som musela ale o taky tyzden - dva by som uz teoreticky nemusela byt doma. Lenze nechcem ostat len tak, ako samoplatca, ked mam narok na podporu (myslim, ze jedine kriterium je, ze som v poslednych 3 rokoch pracovala min. 750 dni, co som, lebo som pracovala stale, dokonca uz pocas VS). A toto domace vazenie mi uz ide hore krkom, hoci este chvilku budem musiet ostat doma, lebo aj tak nemozem vela chodit (som po chir. zakroku). Aku podporu by mi vyratali, ak mam na paske min. mzdu? A vyplatia mi aj alikvotnu ciastku? (nemam este letenku, ale ratam s tym, ze koncom sept. letime). Nikdy by som si nepomyslela, ze pojdem na podporu, ale lepsie ako dohadovat sa v praci na neplatenom volne, nie?

sssimi
24. aug 2011

@lucia.kl Ahoj. Potrebovala by som poradiť. Mamča si začala dnes platiť DNP, len si pripláca 22€, Je zamestnaná. No plánujú s priateľom mimino 😀 . Nemá žiadne problémy tak je možné, že do mesiaca bude tehotná. Automaticky pôjde na rizikové, lebo nemôže pracovať ako tehula v tom prostredí kde teraz je. Ako má postupovať potom, aby dostala max. materskú? Tú čiastku ktorú teraz platí si músi zvýšiť na tých 49,13? Alebo nemusí nič robiť s tou sumou?

atiatko
24. aug 2011

@zuzanka7834 no teraz Ti už peniaze nevyplatia, nakoľko je v SP len jeden výplatný termín - len mimoriadne vyplácajú niekomu dávku mimo určeného termínu - takže stačí k 31.8.11 ale ako Ti tu už niekto radil, tak si ju vypýtaj 2x k obidvom vystaveným PN. Ak plánuješ odísť do UK, PN by mala byť ukončená. Nezabudni odovzdať v zamestnaní a v SP ukončenie PN. Predpokladám, že účet Ti zostába zachovaný, takže PN a následne DvN Ti budú zasielať tam. Ak plánuješ ísť na DvN, tak je prioritná pre jej priznanie evidencia na ÚP, tam Ťa zaevidujú po skončení PN a s ukončeným PP. DvN sa platí na evidenciu ÚP, t.j. odo d%na zaradenia do Tvojho vyradenia. Aby Ti evidencia trvala, tak musíš chodiť na ÚP na kontakt, po slovensky hlásiť sa tam a preukazovať, že si hľadáš prácu. Ak sa na ÚP nedostavíš vyradia Ťa pre nespoluprácu. Keď budeš s mm v UK, neviem ako to chceš realizovať. ÚP Ťa vyradí aj keď nahlásiš, že ideš do UK - pobyt mimo SR na dlhšie ako 15 kal. dní. Takže DvN je platená ako de facto 50% Tvojho príjmu v kal. mesiaci - t.j. hrubá mzda napr. 600 euri DvN vyjde cca 300 euri .... keď budeš evidovaná na ÚP tak sa stávaš poistencom štátu aj pre zdravotnú poisťovňu - len tam musíš odniesť kópiu R o evidencii ÚP a aj o vyradení .... no snáď som zodpovedala všetko ... 😒

silviabn
24. aug 2011

@alex.valkova nic sa neboj,nestresuj 🙂),je to v poriadku.Tych 270 musis byt poistena(bud zo zamestnania alebo DNP) v poslednych dvoch rokov pred porodom a z toho 26 tyzdnov nepretrzite pred nastupom na matersku.Ty si uz jedno poistenie zo zamestnania mala,takze aj to by sa ti priratalo k tomuto DNP.Ale aj keby si nemala pred tymto poistenie zo zamestnania aj tak to stihas.
,,Skopirovane zo zakona":Nárok na nemocenské pri PN alebo na materské z DNP je len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN alebo pred pôrodom trvalo DNP (hoci aj prerušovane) aspoň 270 kalendárnych dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nemocenského poistenia.

lucia.kl
24. aug 2011

@sssimi ak je zamestnaná, tak len bude platiť dalej tú čiastku ktorú si platí. PN jej pôjde s práce a bude mať potom aj nárok na MD s práce.... a po splnení podmienok aj z DNP