Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

rosaria
8. sep 2011

Ahojte , chcem sa opýtať jednu vec, keďže také téma ešte nie je, a v podstate sa to týka aj DNP.
Termín mám v septembri, materská je teraz 34 týždňov, to vychádza cca. do konca apríla.
Od roku 2012 , má byť materská 40 týždňov a zvýšiť sa na 65%.
Bude sa to týkať aj nás? Tých čo porodíme ešte v roku 2011, ale trvá nám MD aj v roku 2012?
Platím si DNP, od januára ja zvýši na 65%? Alebo to ostane na 60%?
A druhá otázka, všetky papiere som zaniesla do sociálky okolo 12.8., nástup na MD mám od 16.8., príde mi nejaké rozhodnutie o výške materského? Alebo len peniaze na účet?
ďakujem

patka_1
8. sep 2011

@gapa v liste je napisane toto: "na zaklade Vasej ziadosti z 21.jula 2011 ohladne vratenia preplatkov Vam oznamujeme, ze Vasej ziadosti nemozeme vyhoviet, nakolko Socialna poistovna, pobocka Nitra voci Vam neeviduje preplatok, ani nedoplatok na poistnom z dobrovolneho nemocenskeho poistenia"
ano platila som z maxima, vtedy to bolo tych 1116,75e...pracovala som, nemala som ani PN, ani očr, neplatene volno som tusim v tom obdobi mala 1 den...

no mozno vyzeram ze si trufam, ale nemam 10 rocne, ani 5 rocne ani v podstate nijake ine skusenosti z uradmi...takze robit si nejake kopie ma teda absolutne nenapadlo...ale do buducna budem vediet...

dakujem za vysvetlenie pocitania 26tyz. 🙂

charlize
8. sep 2011

@rosaria ahoj, tento rok to bolo takm ze zmeny platili pre vsetkych, takze materska sa zvysila aj tym, co uz poberali... tak predpokladam, ze aj teraz by to tak bolo....
A vyrozumenie zo socialky ti urcite pride, aj skor ako peniaze vacsinou / nie vzdy 🙂

mamina75
8. sep 2011

Ahoj, vedel by mi niekto povedať, aká je výška nenocenskej ak som SZČO a zároveň si platím DP už rok približne 34eur mesačne? Na sociálke mi to nechceli povedať, že si mám počkať na rozhodnutie. A im to trvá...Už som na PN tretí týždeň a stále mi nič neprišlo.ˇ

tinara23
8. sep 2011

@mamina75 platíš odvody ako SZČO ? ak platíš, tak zo SZČO budeš dostávať za prvé tri dni PN 25% a za ostatné dni 55% z vymeriavacieho základu, z ktorého platíš odvody ako SZČO. Z DNP (pokiaľ si nič nerušila, nemenila) platíš cca z vymeriavacieho základu 780 eur a z neho dostaneš tiež za prvé tri dni 25% a ostatné dni 55%. Mne rozhodnutie prišlo asi až po mesiaci.

chelonka
8. sep 2011

Ahojte baby prosím radu

od 1.8.2011 som nezamestnanáa od 1.8.2011 si platím DNP
Je pravdepodobné že som tehotná, takže z dnp 270 dní nesplnam.
Pred tým som bola zamestnaná 3 a 1/2 roka.
1.Budem mať nárok na materské?
2.Podmienka 270 platí do pôrodu, alebo do nástupu na meterskú.

Za odpoveď Vám vopred veľmi pekne ďakujem.

fide
8. sep 2011

ahojte, ja sa chcem spýtať: nikdy som nebola zamestnana kedze som hned po skonceni VS isla na matersku. Ale kedže som nemala na matersku nárok,dostavam iba rodicovsky príspevok... chcela by som sa DNP z čoho mi to budu vyratávat? a vobec okolo 20 by som mala dostat kramy , ale je mozne ze som už tehotná budem splnat 270 dni alebo ako sa to ráta? oplati sa mi teraz poistit alebo nie??? dakujem...

chelonka
8. sep 2011

aaa ešte by som sa chcela spýtať

pokiaľ by som teda bola tehotná a nemala by som na nič nárok, tak keby som sa v januáry 2012 na 1 mesiac zamestnala u "spriatelenej firmy" tak už by som mala nárok na materskú a DVZ by sa mi vyrátaval len z toho posledného zamestnania teda z roku 2012?

Dakujem

martina28p
8. sep 2011

@fide ahoj,pokial napíšem správne,môj prípad-ja som nezamesst.a tiež by mi to teoret.nemali z čoho vyrátať,aj ked čakám druhé dieťa,ale ja som si DNP začala platiť už skôr,tak ak ti môžem poradiť,začni si to platiť hned aj tak sa platí mesiac pozadu-tým pádom by si si teraz v sept.zaplatila za august a tých 9 mesiacov,čo si ho musíš platiť,by si stihnúť mohla,ak by si ovšem neporodila skôr,ale vyšlo by ti to presne na materskú...vôbec sa netráp,že z čoho ti to vymerajú-myslím,že aj na úrade by ti poradili,aj jednej mojej známej pomohli s tým,že jej dovolili zaplatiť si 2 mes.pozadu a tým pádom jej to vyšlo akurát pred pôrodom a materskú dostávala...dúfam,že som ti poradila 😉 papa

martina28p
8. sep 2011

@chelonka ak si bola do 1.8. zamestnaná,nárok na materskú máš a to dobrovolné je v tvojom prípade len prilepšenie si k materskej,aj tak sa platí mesiac pozadu...mne tých 9 mesiacov uplynulo v apríli a dieťatko sa mi narodí v decembri-tak ked si ho platíš,tak porodiť musíš do dvoch rokov od začatia platenia si DNP,pričom to ale nemôže byť skôr ako by si si to platila 9 mesiacov-aspoň tak to chápem ja 😉 neviem či som sa vykoktala správne 🙂 ale hádam to je dobre

martina28p
8. sep 2011

@mamina75 no oni tam majú čas,ja som PN od posledného júlového týždňa a mne tiež nič neprišlo,ani rozhodnutie,ani peniaze,tak tiež čakám,či mi to príde teraz do 15-teho,lebo tak mi to hovorila jedna kamarátka-tak čakám 😠

monr
8. sep 2011

@martina28p a zaniesla si na prelome mesiaca peňažný lístok? vtedy nezvyknú poslať peniaze, keď nevedia, že pn pokračuje.

mirkamurko
8. sep 2011

@gapa ahoj ja sa ťa chcem spýtať,že môj brat je v nemocnici a mali mu vypísať PN na ktorej bude pravdepodobne rok,lenže on prišiel zo zahraničia a tu na Slovensku nikde nerobí ani na úrade práce neni evidovaný ani nikde,že ako to je sním ,keby maródoval či mu bude platiť sociálka PN alebo musí byť aspoň na úrade práce zaevidovaný,a až potom by mu ju platili,ďakujem za radu .

slimme
8. sep 2011

Ahojte,budem velmi vdacna ak mi niekto poradi,lebo ja som z tychto veci totalny hotentot.uz vyse roka si platim dobrovolne poistenie.od 1.4.2011 som nezamestnana a zaroven PN a tehotna.dneska mi gynekolog vypisal ziadost o materske od 26.9. A povedal mi ze sa musim prihlasit na urad prace.ja ale neviem ci sa tam mam ist prihlasit uz teraz alebo az toho 26.9.? Nebude to neskoro?a vlastne tym ze som dobrovolne poistena mam vsetky papiere dva krat.jeden mam odovzdat na socialke a druhy na urade prace?a do kedy ho mam odniest na tu socialku?prepacte za moje otazky ale ja sa idem z toho zblaznit.

fide
8. sep 2011

@martina28p och si zlata velmi si mi pomohla... teda ak sa da zaplatit si dozadu urcite vyuzijem tu moznost...a ze dostanem az matersku ??? hm pri prvom dietati som nedostala nic az ked sa narodila a vybavovali sme tak som dostala niekedy vo februari rodicovsky samozrejme vyplateny spätne...takze si mozem ist ziadat ok...co by som ja robila keby vas tu nieto... ☹ Dakujem .... buduci piatok ideme s manzelom do miesta trvaleho bydliska tak to vybavíme...a uz budem aj vediet ci som alebo nie // 😎

martina28p
8. sep 2011

@monr áno,zaniesla som ho hned v júli a potem teraz na konci augusta,ked som išla od dokt.tak čakám,že už tento mesiac mi za august vyplatia a za júl to bol len týždeň,tak hádam aj za to...

monr
8. sep 2011

@martina28p tak snáď áno.

gapa
8. sep 2011

@mirkamurko
tak to môže byť problém.

a nedá sa uplatniť narok na nemocenské v zahraničí??? nie je tam už zdr.poistený? Aj ked v tomto sa nevyznámm.

Ak ale nie, je podstané
- či robil v krajine EU
- či v období 2roky pred vznikom pn bol nem.poistený (či už v zahraničí=krajine eu alebo na sk) aspon 270kale. dní

ak odpoved na obe otázky je "áno"
tak by som radila nasledovné
- prihlásiť ho na soc.poistovni podla trv.pobytu na dobrov.nem.poistenie (treba ním podpísaná prihláška=RLFO a čestnôé prehlásenie, že nemá v zahraničí nem.poisteie), stačí ho prihlásiť z minima, no môžeš aj z vyššej sumy a zásadne odporúčam urobiť si kopiu prihlášky, na ktorú si nechať opečiatkovať prevzatie soc.poistovnou (nech má dôkaz). Prihlásiť sa nedá spätne, najskôr odo dna podania prihláašky na SP.
- dať si vystaviť pn najskôr v den prihlásenia na dnp, no možno lepšie o den neskôr, no určite nie skôr!!!!!!!
- zaplatiť poistné za obdobie od prihlásenia do dna pred vznikom pn v splatnosti !!! to je podstatné
- potom nezabudnúť na odhlášku (ak sa nezmení zákon a nezanikne mu dnp 31.12.2011)
- zo zahraničia si bude predpokladám treba bybaviť doklad o dnoch nem.poistenia, aby mu vznikol nárok na nemocenské. Na stránkach soc.poistovne sa píše, že to môže bybaviť aj SP, no dlhšie to trvá a samozrejme musí doniesť doklady o prac.pomere, aby vedeli odkial žiadať potvrdene

v takomto prípade od vzniku pn bude poberatelom nemocenského (aj ked len z minima) a z toho dôvodu bude zdr. poistený štátom. To bude treba zdokladovať zdr. poistovni neskôr. Pozor, ak však niečo z toho nesedí, tak nemusí nárok na nemocenské vzniknúť a bude si musieť platiť aj počas pn zdr.poistenie sám (čo je niečo cez 46eur na mesiac)
Za obdobie od ukončenia zdr. poistenia v zahradničí do doby, počas ktorej nepoberal nemocenské si bude musieť zdr.poistenie doplatiť.

gapa
8. sep 2011

@mirkamurko
a nezabudnúť na to odhlásenie, aby sa nestal dlžníkom soc.poistovne. Lebo len počas poberania nem.dávok nemusí platiť, tj. ak by prestal poberať nemocneské, alebo zle si vyrátal dni, či nebol v zahr. nem.poistený, tak by musel platiť dobrov.nem.poistenie v SP aj počas PN!!! Tj. na istotu si to treba zistiť, poriadne zrátať a rýchlo konať.

bubulka722
8. sep 2011

@gapa Prosím poraď mi!!!

mirkamurko
9. sep 2011

@gapa Ďakujem veľmi pekne za radu.

majkaf
9. sep 2011

Mozete mi prosim niektora poradit? Bola som na SP prihlasit sa na DNP. Nie som si celkom ista, ci mi ta tetuska poradila dobre pri vyplnani formularu RLFO. Moja zakladna mzda je 820E +priplatky ako bonusy atd... Cize ak ratam 1116,75-820=296.75.
Ten formular ale nie je velmi prehladny a tak som sa pytala na SP, ze ked chcem doplacat do maxima, aku sumu mam dat do okienka v bode:
11. Obdobie a vymeriavaci zaklad dobrovolne poistenej osoby (DPO)
Vymeriavaci zaklad NP?
Ta pani mi povedala, ze kedze je rozdiel medzi mojou mzdou a maximom cca 13eur, musim platit min tych 14,47 eur a potom si tam mam dat ten vymeriavaci zaklad 319,58. Dala som si to spravne? A ak nie, co mam spravit, aby som to mala dobre?
DAKUJEM VOPRED ZA KAZDU RADU!

tinika
9. sep 2011

@majkaf myslim ze to mas spravne, lebo menej ako min. VZ dat nemozes 🙂

adikad
9. sep 2011

@lucia.kl
@tinika
@gapa
Ahojte, chcem sa spytat, co vsetko mi treba vybavit, ked nastupujem na MD? Mam narok len na MD z DNP. Som na PN, cize ju ukoncim den pred nastupom na MD a papier o nastupe odnesiem na SP, treba este nieco? Platit DNP mam az kym mi nepride rozhodnutie? DAKUJEM

lucia.kl
9. sep 2011

@adikad ahoj. len odnesieš papier so žiadosťou o materské na sociálku.. PN ti bola vyplácaná z DNP či nie?? lebo ak áno, tak už DNP platiť nemusíš, ak nie, tak by som si DNP preistotu platila až do rozhodnutia SP a potom si môžeš požiadať o vrátenie preplatku...

lucia.kl
9. sep 2011

@majkaf máš to dobre

adikad
9. sep 2011

@lucia.kl Dakujem. Nie PN mi nebola vyplacana z DNP.

tinika
9. sep 2011

@adikad 🙂 aj ja som taky pripad, a včera mi dali ukončenie PN a začiatok md, DNP platis do nastupu na md teda ak ja idem na md 19teho tak do 18teho platim 🙂 akurat ze ja som teraz na rodičaku, tak este musim ine vybavit

gapa
9. sep 2011

@adikad
ešte vybaviť zdr.poistovnu (nepíšeš, ako si bola zdr.poistená doteraz, no predpokladám ako nezamestnaná bez evidencie na up a poberatelka nemocenského).
ale ak si nepoberala nemocenské,kedže platíš dnp aj počas pn, tak to je asi inak. Málo info od teba.
Ak vieš, že nárok na materské budeš mať, tak nemusíš už platiť za obdobie od nástupu na md (predpokaldám v rozmedzi 6-8týž.pred očak.termínom pôrdou)

adikad
9. sep 2011

@gapa ano . Na PN som sla po skonceni PP, cize som bola v ochrannej lehote.