Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ewikta
21. sep 2011

dievcata poradte 😉 mam preplatok v poistovni z DNP som uz na RD a keby som chcela byt vypisana zo synom tak Očr je 10 dni...ale keby som bola zo sebou aj mesiac? ....bude mi to ratane za cely mesiac ?? dakujem 🙂

norcima
21. sep 2011

@katarina104 netusim, ja som v PN amater, neviem tie zakonitosti, to poradia skusenejsie baby 🙂

katarina104
21. sep 2011

@norcima 😉 🙂 vďaka

kukucg
21. sep 2011

@moon1979 lenze z akeho, ked kazda z tych troch ma svoj vlasny a iny vymeriavaci zaklad....

kukucg
21. sep 2011

@ursula5 presne tak ;)

nvidia
21. sep 2011

Prosím vás,chcem sa opýtať,ked nastupujem na MD už teraz v novembri,a pokračovat v MD budem aj po roku roku 2012,mne tiež zrušia materskú z Dnp?Ďakujem.

kukucg
21. sep 2011

@ivuss01 no neviem lebo ked som si ho v maji zakladala mi hovorila pani na socialke ze sa to rata z predhcadzajuceho kalendarneho roka.... ale ze ci to bude platit aj dalej ani srnka netusi 😒

kukucg
21. sep 2011

@nvidia Oni nerusia matersku z DNP ale len DNP. Matersku samozrejme budes dostavat, nerob paniku...

ivka1983
21. sep 2011

ahoj, rada by som sa spýtala.
Od 7/2011 si platím DNP, lebo by sme radi mali bábatko, hoc až koncom roka, ja som si DNP začala platiť skôr. Lenže teraz mám zdravotné problémy a uvažujem,či by som si mala platiť DNP ďalej. Hovorí sa niečo o tom,že by som mala zvažovať dôchodok /nevyznám sa v tom/. Nič nemám isté,ale aj tak by som to rada vedela.
Ďakujem

millada
21. sep 2011

@bapi1 , a prečo sa odratava posledná HM od maxima? 😕 Druhá materska by sa z nej ratala?

nvidia
21. sep 2011

Vďaka 🙂 ,ja sa v tom vôbec nevyznám.Z odpovede som hned kludnejšia 🙂

milena35
21. sep 2011

..no..ja som tu novelu precitala....a poviem vam toto..ak ma byt v tom zneni ako je pisana..tak zamestnani si nebudu moc platit dobrovolne ziadne.............no a nezamestani na to nebudu mat peniaze...ak schvalia cely balicek..tak len na dochodkove pojde mesacne min..18% z min.mzdy..co je cca 60e...plus nemocenske a nezamestanecke..plus dph.....toto normalny clovek neuplati.............nie este bez prace........podla mna to je de facto zanik dobrovolneho poistenie....a ze ste si platili a oni to jednoducho ukoncia?...to je velky podvod na obcana slov.rep......treba ist protestovat..lebo tym nas stat obere o peniaze ,ktore sme tam dali.............ja verim ,ze zalozene poistenia nezrusia.......Jedine ,co som tam nenasla,je to..co budu robit so zenami,ktore pocas RD prisli o pracu a zacali si platit poistenie v nezamestnanosti....to by ma fakt zaujimalo............MIHAL VO VLADE SKONCIL.....dobre on vie,ze toto mu nedarujeme................

veronicka1901
21. sep 2011

@lucia.kl: Ahoj Lucka, mne ta takto poradili na Socialnej poistovni. Tu je definicia zakona, nic o 26. tyzdnoch tam nevidim, som stale zamestnana, takze poistena v socialnej poistovni som:

Podmienky nároku
tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa (najskôr ôsmeho týždňa) pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) vznikol
v období trvania nemocenského poistenia
v ochrannej lehote po zániku nemocenského poistenia
najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom
započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
započítava sa aj prerušené nemocenské poistenie zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinnej dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby
zamestnanec má nárok na materské, ak nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ
nárok na materské u zamestnanca nezávisí od plnenia povinností zamestnávateľa platiť a odvádzať poistné na nemocenské poistenie
povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba musí mať zaplatené poistné na nemocenské poistenie v správnej sume od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, a to spravidla v lehote do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského (výnimky, ak dôvod na poskytnutie materského vznikne v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo poistenie prvýkrát alebo v ochrannej lehote); pri posudzovaní podmienky zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa toleruje suma dlžného poistného na nemocenské poistenie v úhrne nižšia ako 5 eur.
Do obdobia 270 dní sa započítava:

obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby (uvedené obdobie možno započítať do akéhokoľvek druhu nemocenského poistenia)

nelynka
21. sep 2011

ahojte

vidim ze tu rozoberate Mihala vo velkom..
chcem len podotknut, ze keby ste niekto mali zaujem ist na jeho prednasku, je zadarmo v kazdom krajskom meste..
ja som z Kosic a pokial mi vyjde cas, a niekto by sa pripojil, rada by som tam ist a pocut to z jeho ust nech to vsetko vysvetli..
pokial DNP zrusia, mne bude chybat 2tt do 26tyzdnov, co dost cloveka naserie..a idu do toho nemale peniaze..
a neviem si ani predstavit, keby som si chcela dokupit cely balicek, kolko by som platila hoci aj z minimalneho VZ..

nelynka
21. sep 2011
ivka1983
21. sep 2011

ahojte,
neviem,či som niečo "zmeškala",len minulý týždeň som sa vrátila z nemocnice-mala som zápal moz.blán. + pred niekoľkými rokmi som mala ope.mozgu,tak to zle znášam. Ale ako čítam,niečo sa mení ohľadom DNP? majú ho rušiť? ja si platím od 7/2011 a som nezamestnaná
ďakujem

dzudka
21. sep 2011

@nelynka no ja splnam podmienku 26tyzdnou 24januara 2012 a ked zmenia zakon tak neviem ako budem na tom s materskou ....je to svinstvo lebo inak platim od 2009... 😠 nepretrzite len teraz som odhlasovala a prihlasovala lebo nemam zamestnanie a cakame tretie babo je to hnus... ☹
keby pan minister cital tak by vedel ze vela zenam urobi velmi zle....ale ved on to vie ved preto to asi robi aby sme prisli o vsetky peniaze co sme tam vrazili za tie roky....

nelynka
21. sep 2011

@dzudka ved toto, boha, nemale prachy tam idu, a oni zacnu robit toto..
keby to aspon nechali tym, co uz si to platia, nech to vyuziju preboha..a len zrusit pre tie co by to len chceli zacat platit..to by som pochopila..
ale preco to maju rusit pre nas, co si to platime kazdy mesiac tak ako mame?

veronicka1901
21. sep 2011

@veronicka1901: Lucia, ospravedlnujem sa, je tam predsa len tych 26. tyzdnov, mne zasa povedali u nas na pobocke riadnu blbost 😠. Ide o to, ze som si to prestala platit k 30.6., ale som v ochrannej lehote 8 mesiacov, lebo na matersku dovolenku nastupujem 4.11., takze ten narok mam. ale vraj sa nemam uz opatovne prihlasovat k DNP, lebo som tak ci tak zamestnanec a poistena som, takze som rada. Dakujem za radu, aspon som si tam zavolala a viem, an com som 🙂.

janina09
21. sep 2011

sa mu divím, že má odvahu vystupovať.....veď ho maminy prevalcujú 😀

janina09
21. sep 2011

@janina09 jááj reagujem na p. Mihala..... 😠

dzudka
21. sep 2011

@nelynka no ved keby to nechali nam ved fakt platim to od 2009 a teraz pre ich zmeny nebudem mat matersku alebo uplne minimalnu tak to mozem ostat na Rodic. dovolenke 😠 a nemusim absolutne som nemusela nic nikdy platit...

no dufam ze sa to este nejak vyvrbi pre nas k lepsiemu

nelynka
21. sep 2011

@janina09 prave preto by som tam chcela ist na tu prednasku, nech vidi, ze je nas vela a nech to nejako upravi, ze je to nezmysle prvej triedy..

@dzudka ved toto..clovek ci to da aby si prilepsil, niektore to platia aj roky, co sa im nedari otehu a predsa to platia a nakoniec toto? ako kde sme preboha..
tolke peniaze do toho idu a nic?

dzudka
21. sep 2011

@janina09 nech ho prevalcuju ja kebyze nemam male deti a mam ich komu dat tak ide a sa ho pytam vsetko

tak baby ak mozete ist tak chodte a spytajte sa aj na mna prosim ze platim od 2009 ale robila som odhlasku a prihlasku hned a podmienku 26t nepretrziteho platenia splnam az 24januara ze co bude so mnou?
By ste mi pomohli lebo to mi bere poviem pravdu myslienky a spanok dakedy 😠

mima595
21. sep 2011

@ewikta - PN možes byt ako dlho ta lekar uzna byt PN...ale ma. 52 tyzdnov v kuse..len na PN chodia kontroly, musis dodrziavat liecebny rezim...teda von iba vramci vychadzok

lucia.kl
21. sep 2011

@veronicka1901 takže si to poslala sama sebe, tak ťa pekne ogabali v poisťovni, takto budeš mať MD len z minima...

ursula5
21. sep 2011

@nelynka moja ale to sú prednášky čo sa týka zmien v zákonníka práce nie v sociálnom poistení, takže dosť pochybujem že Ti odpovie na otázky zo zákona o SP!!! Poznám jeho prednášky a od kedy je minister tak ma na to vyhradený čas, ktorý ho nepustí 😉

macka23
21. sep 2011

Ahojte, chcem sa spytat, som na RD, DNP si platim od 8/2010 z minima /som nezamestnana/ Drobec ide v oktobri na operaciu, cize by som mohla ist na OCR a na ako dlho? Kto mi ju potom vypise? Detska lekarka, ci v nemocnici? A ked si platim len z minima snad to vyjde aspon na tie poplatky v nemocke 🙂 dakujem

bapi1
21. sep 2011

@nvidia ak už raz máš priznanú materskú z DNP, tak ju dostávať budeš až do konca poberania materskej.

bapi1
21. sep 2011

@millada Záleží od toho, či si mala HM pohyblivú alebo stále.Aký VZ si mala, keď si išla na prvú MD? Tak z toho maxima odrátaj ten VZ a to je VZ pre DNP. No ako som ti písala - sleduj hlavne zmeny - pretože ak si zamestnaná, tak DNP bude pre teba pasé.