Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

millada
21. sep 2011

@bapi1 , ale ten zakon nie je prijaty zatial, nie?
A na tej stranke soc. poistovne, kde je maxim. vymeriavaci zaklad 1116,75 €, pod tým je v tabulke poistné 49 €. Tak aj z toho si mozem odratat ten vymeriavaci denný zaklad, ktorý mi pri prvej materskej vyratali?

bapi1
21. sep 2011

@millada VZ (teda HM z ktorej si nastupovala na prvú materskú dovolenku) odrátaš od tej sumy 1116,75 a dostaneš VZ pre DNP a z toho sa platí mesačné poistné 4,4 %. Áno, zatiaľ sú len návrhy, nič nie je schválené, ale či sa ti to oplatí alebo nie, tak to ti teraz nikto nepovie - záleží od toho, ako to nakoniec všetko bude schválené.

veronicka1901
21. sep 2011

@lucia.kl: : Lucka, ospravedlnujem sa, je tam predsa len tych 26. tyzdnov, mne zasa povedali u nas na pobocke riadnu blbost . Ide o to, ze som si to prestala platit k 30.6., ale som v ochrannej lehote 8 mesiacov, lebo na matersku dovolenku nastupujem 4.11., takze ten narok mam. ale vraj sa nemam uz opatovne prihlasovat k DNP, lebo by mi kvazi bezalo novych 270 dni. Som zamestnanec a poistena som, takze som rada. Dakujem za radu, aspon som si zavolala na infolinku a viem, na com som .

sashabb
21. sep 2011

som ZSČO a platim si aj DNP no platím tých 49€ a vlastne som zistila, že platím zbytočne veľa. Neviete mi niekto napísať, koľko by som mala vlastne platiť? Ako sa to vypočítava? Viem, že to tu bolo niekde písané, no nemôžem to nájsť 😅 malo by to byť okolo 35€ ?
ďakujem

veronicka1901
21. sep 2011

Ahoj Sashabb, no zavisi to od toho, aky mas zarobok. Ale ak si platis vela, nevadi, mozes si poziadat o Subeh dobrovolneho nemocenskeho postenia a Subeh poistenia zamestnanca (ak si to teda zamestnana). Aspon u mna to tak bolo, tiez som platila zbytocne 50 eur a mala som v skutocnosti platit len nejakych 15 eur. Ono u nas na pobocke nepodavaju uplne korektne informacie, bohuzial 😒.

sashabb
21. sep 2011

@veronicka1901 ďakujem. Ja práve chcem dnes ísť na sociálku, ale radšej pôjdem tak že aj niečo viem 😀
Aj som rozmýšlala, že to nechám tak, ale zas ak sa DNP zruší, potom si zrejme nebudem môcť požiadať ani o ten preplatok. Preto by som to chcela poriešiť aspoň takto, že si to teda znížim

ewikta
21. sep 2011

mima595@ dakujem 🙂

gapa
21. sep 2011

@veronicka1901
zase si ich zle pochopila, nebežalo by ti nanovo 270dní, ale 26týž, z dnp (je to uvedené v § 57 ods.1 písm. c) Zákona o soc.poistení ) tj. materské z dnp by bolo len minimálne. Je tu od teba síce málo konkrétnych údajov (resp. som len nenašla, možno to tu je) nepíšeš, z akého vym.základu si platila v r. 2010 dnp. Píšeš len, že si si dnp paltila 300dní a máš ukončené dnp 30.6.2011, tak predpokladám, že si bola prihlásená vkuse bez odhlásenia??!, t.j. tvoje rozhod.obdobie z dnp bude obd. od prihlásenia v r.2010 do 31.12.2010, Ak si sa aj odhlasovala, tak je to inak).

Ak by si sa nanovo prihlásila na dnp ešte pred nástupom na md, tak sa ti bude rátať materské z dnp z minima.

no a velmi podatatné, predpokladám, že po 30.6.2011 ti nevzniklo žiadne nové nem.poistenie!!! a že si všetko poistné uhradila najneskôr do 8.7.2011!!! to je tiež podstatné

veronicka1901
21. sep 2011

@gapa: No ja uz fakt neviem teda. Baby vy pracujete na socialke, ci ste len take znale problematiky? Pozerali to podla rodneho cisla s tym, ze narok na matersku by som mala mat cca 650 eur. Platila som z maximalneho vymeriavacieho zakladu (teda aby som mala tu najvyssiu moznu matersku), lenze ja pracujem, tak neviem, ci je tam nejaky rozdiel (mesacne som platila DNP len nejakych 15 eur). Bola som dobrovolne nemocensky poistena od 1.9.2010 do 30.6.2011 - teda mam zaplatenych 300 dni, od 30.6. som odhlasena, nastup na MD mam 4.11. Ja uz fakt neviem, comu mam verit. Ano, po 30.6. mi nevzniklo ziadne nove poistenie (len som stale zamestnanec) a uhradila som ho 1.7. Baby som fakt taka blba, ci je to naozaj take zlozite? 😀

lenkaga
21. sep 2011

baby ako si vypocitam kolko budem dostavat PN a kolko matersku....som DNP od 1.11.2010 a platila som si tolko, kolko mi vyratali z platu (23,90 eur)

gapa
21. sep 2011

@veronicka1901
bude to ok.
z dnp sa ti bude materské rátať ozaj z obd. 1.9.-31.12.2010, ak si platila aj v tomto obd. len 15eur, tak zase nie je až taký rozdiel medzi minimom a tvojou materskou zo zamestnania.
Soc.poistovna už má aj konkrétne údaje, kde predpokladam pozerali aj tvoje vym.základy zo zamestnania v r.2010 a aj kedy zamestnanie začalo. Tak by to malo byť, ako ti povedali. Bez konkr. údajov sa nedá povedať akú budeš mať materskú.

nem.dávky sú už teraz dosť zložité, aj ked zase nie až tak vela.

Tak hlavne si to ešte užívaj 🙂

veronicka1901
21. sep 2011

Gapa: Dakujem za rady a za ochotu 🙂, ja som zila nejaku dobu v zahranici a tie nase zakony su pre mna naozaj spanielska dedina. Len ma mrzi, ze nie vzdy podaju cloveku dobre informacie a ja v dobrej voli som tomu verila. Keby som sa vcera nezapojila do diskusie, tak by som urobila blbost a opatovne sa prihlasila 😒.
Este raz vdaka 😀.

katkaluky2
21. sep 2011

Tak ja som z toho mimo 😒 , ja si platím DNP od marca 2011 a 270 dní budem mať 15 decembra 2011 a na materskú mám nastúpiť 4.1 2012, takže mala by som to potom zrušiť (k tomu decembru) a budem mať nárok na dnp ? Prosím poraďte niekto

moon1979
21. sep 2011

@kukucg
tak to fakt netusim 😒

miskab
21. sep 2011

Ahojte prosim Vas ja by som sa chcela spytat ja si platim DNP ale az k 20 - temu datumu kazdy mesiac , to nevadi ze to neplatim k tomu 8 dnu v mesiaci,lebo vyplatu mame az okolo 18-*teho. Dakujem

ejka3
21. sep 2011

@katkaluky2 Tak tebe môžem aj ja. Sme na tom skoro podobne 🙂 Len ja idem na MD až 22.1. Ja som písala na soc. poisť. a odpísali mi:
...V zmysle pripravovanej novely zákona, ktorá by mala nadobudnúť účinnosť dňa 1. januára 2012, Vám toto poistenie zanikne zo zákona dňom 31. decembra 2011. Následne Vám začne plynúť osem mesačná ochranná lehota. Nárok na materské z ochrannej lehoty vzniká výlučne od začiatku šiesteho týždňa pred pôrodom.
Nakoľko do 31. decembra 2011 budete nemocensky poistená 284 dní, od 1. januára 2012 sa už nemusíte prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie. Za predpokladu splnenia vyššie uvedených podmienok, Vám nárok na materské, dôvod na poskytnutie ktorého by mal vzniknúť 22. januára 2012, vznikne a jeho výška sa bude odvíjať od výšky vymeriavacích základov, z ktorých bolo zaplatené poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období
Čiže ty už nemusíš robiť nič. Ani rušiť, ani zakladať, len si zažiadaš o materskú na základe ochrannej lehoty.

miskab
21. sep 2011

Ahojte babenky prosim Vas poradte mi, platim si DNP od 10 juna 2011 a termin porodu mam 13 marca 2012 , to si asi platim zbytocne to mi nevyjde tych 270 dni do porodu ze? dakujem velmi pekne

sny
22. sep 2011

Ahojte,poprosím o radu,nakoľko sa tu už hovorí o novom zákone,čo má vzniknúť od 1.1.212.Ja idem na MD teraz v novembri,zatiaľ som naPN,dostávam maximum.Ako to bude prosím vás po novom?Bude mi chodiť po celý čas tá max.materská,aj keď bude nový zákon?A ako je to po materskej?Môžem v platení pokračovať,akoby taká stará členka,alebo to už nebude možné,zamestnaná nebudem.
ďalej ma zaujíma,že manžel si platí DNP teraz od augusta neakých 27eur,podmienku bude mať splnenú asi 5/2012.Má význam,aby pokračoval v platení,keby to chcel byužiť len na PN-ku,kvôli novému zákonu?A keby to chcel zrušiť,môže hocikedy alebo je lehota?A vrátia mu to čo tam platil?Prosím poraďte,aby som neplatila zbytočne.ďakujem vám veľmi pekne

duratlicka
22. sep 2011

Ahojte, DNP som od 1.1.2010, od 1.7.2011 som aj povinne nemocensky poistena ako SZCO. Na matersku idem koncom oktobra. Budem dostavat materske z oboch poisteni (vymeriavacich zakladov) alebo by som musela byt aj povinne nemocensky poistena 270 dni? Lebo viem, ze PNku by som mala dostat z oboch. Velmi pekne dakujem za odpoved. Nikde som to nevedela vycitat, ako to u mna bude.

duratlicka
22. sep 2011

@miskab Zavisi od toho, ci to DNP zrusia k 31.12.2011 alebo nie. Sleduj len, ci to schvalia alebo nie.

duratlicka
22. sep 2011

@katkaluky2 Ak schvalia tu novelu, tak kazde DNP sa k 31.12.2011 zrusi automaticky. Netreba davat ziadnu ziadost.

kamilamarek
22. sep 2011

Ahojte chcela by som sa spýtať že ked poberam zo socialky prispevok v hmotnej nudzi či možem brat zo socialnej poistovne nemocenske ked si platim dobrovolne. Dakujem

sasena033
22. sep 2011

@ejka3 kukam ze sme na to podobne.... a nevedela som ze ci ked zacne paltit 1.1.2012 nove DNP anhodu ci sa treba znova poistit aby som ho mala aktivne do materskej ja nastupujem niekedy v polke januara 2012.....270 dni mam splnenych davno a 26tt mam v oktobri takze podmienky by som mala splnat snad nam tro bude vyplacat DNp z maxima ked nastupime na MD

ejka3
22. sep 2011

@sasena033 Ahoj, áno, len ty môžeš využiť PN z DNP už v októbri a mne ostanú len 2 decembrové týždne... Nevadí, aspoň že materskú budeme mať na poriadku 🙂 Už sa nemusíme v januári nikde hlásiť, podmienky budeme mať splnené a oni budú všetko posudzovať ku dňu zrušenia DNP, čiže 31.12.2011 😉

sasena033
22. sep 2011

@ejka3 uff ale mi odlahlo...jasne mne vychadza PN na 2 mesiace ale podstatna je Materska no mam 26tt v oktobri len posl splatka pojde 5 novembra za oktober takze sa chystam novem,dec, PN z DNP a potom prechod na MD....dufam ze vsetko vyjde....a budeme mat peniazky aj ked som s aneskutocne rozculila co idu robit tolko bab pride o peniaze su to spiny 😠
a nevies prosim ta ako je to s PN a MD ked chcem poberat z DNP som nezamestnana pri prvom tehu rusili firmu teraz som szco ale to idem pozastavit PN si mam pytat jednu a zaniest na SP ci akO??

ejka3
22. sep 2011

@sasena033 Ja som tiež v podstate už nezamestnaná, tak mi povedali, že len 1 PN odniesť na sociálku 😉

dzudka
22. sep 2011

@duratlicka len ma zaujima ze ked zrusia DNP na konci roka kazdemu ja splnam podmienku 270dni mam ich omnoho viac....ale nebudem mat 26tyzdnou splnenych ci kebyze sa prihlasim ze pokracujem by sa odznova ratalo 26tyzdnou alebo by som mohla pokracovat totiz budu mi chybat 3tyzdne necele na 26tyz. a to je na prd ....toto ma stve najviac zo vsetkeho

lubkasungirl
22. sep 2011

Chcem sa opytat, manzel si plati DNP od jula 2010, 26 tyzdnov uz ma zaplatenych - ked teraz v septembri pôjde na marodku mal by dostat ju z DNP. Ma zmysel si platit este DNP, ked to zrusia? Dalo by sa tak, ze by bol na marodke dlhodobo z DNP a dalej by si neplatil uz - 😉 cca od oktobra?

tinara23
22. sep 2011

@lubkasungirl ak má splených 270 dní a 26tt nepretržíte poistenie DNP má nárok na PN. Ak sa dá vypísať od októbra, tak maximálne môže ostať na PN 52 týždňov (neviem koľko a či predtým PN-koval), keď mu už bude PN priznaná a nepreruší ju a bude trebárs na PN až do napr. mája 2012, bude mu normálne uhrádzaná aj z DNP aj keď bude zrušené.

jucuska
22. sep 2011

Ak som správne pochopila, platím si DNP zbytočne? platím si od 14.9. a tehu ešte nie som...zanikne mi DNP v decembri?