Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

silviabn
22. sep 2011

@jucuska no pár dní to tu už rozoberáme ,že ak prejde navrhovaný zákon,tak sme väčšina v keli .Ty máš jedinú výhodu,že ako tak čítam,si zaplatila zatiaľ iba jeden krát.Väčšina z nás je tu takých,čo prídu pravdepodobne o dosť peňazí,čo je veľmi smutné ☹,veď mnohé sa rozhodli pre dieťa,len vďaka prilepšeniu si s DNP.Ak to teda ozaj zrušia a nevrátia nám nič,tak mamičky budú veľmi nahnevané,veď mnohé by z tých vložených koruniek mali určite na výbavičku pre dieťatko alebo aj na nový kočík.

klaudialip
22. sep 2011

ahojte,prosim poradte mi,mozno to tu niekde je ale ja nemam cas to citat cele.

Som na rodicovskej dovolenke s dcerkou a kedze planujeme na buduci rok babo,co mam urobit preto aby som mala znova narok na matersku?Predtym som robila ale teraz mi to nepomoze.To si mozem platit aj sama?Ak ano kolko budem dostavat matersku a kolko sa prosim vas plati?ako dlho?vopred vam dakujem

haasa
22. sep 2011

Ahojte 🙂 Tiez by som sa chcela opytat 🙂 platim si DNP o mesiac mam nastupit na matersku.....co treba vsetko vybavit? Odniest papier od gynekologa na socialku a este nieco? ked si sama platim DPN treba nastup na matersku oznamit aj zdravotnej poistovni? a treba sa ist odhlasit z rodicovskej? dakujem velmi pekne

myska183
22. sep 2011

Prosim vas do kolkeho tyzdna sa oplati prihlasit na DNP resp. zvysit ciastku poistneho nakolko si uz 9 mesiacov platim minimum a zistila som, ze som na 99% tehotna. Dakujem

darinkazv
22. sep 2011

@myska183 ešte počkaj, ako schvália ten nový zákon o sociálnom poistení. lebo ak to schvália tak, ako chcú, tak by si zbytočne už platila viac ☹

lubica69
22. sep 2011

@myska183 záleží či si zamestnaná alebo nie
Ak áno a platíš si aj Dnp tak ak porodíš do 30.8 2012 tak sa ti materská vyplatí
Ak zamestnaná nie si od nového roku sa budeš musieť pripoistiť aj na DPvN a DDP(teda aj na dobrovolné poistenie v nezamestnanosti a dobrovoľné dôchodkové poistenie )
Takže ja by som na tvojom mieste nič nerušila A kedže už máš splnené obe podmienky môžeš ísť aj na PN z DNP

lubica69
22. sep 2011

@klaudialip no doteraz si si mohla pripoistiť na DNP a mala si nárok na materskú po splnení 270 dní trvania DNP Avšak momentálne sa prerokuváva nový zákon ktorým sa bude DNO rušiť pre zamestnancov a pre nezamestnaných sa bude dať ale len spolu s tým čo som písala vyššie Teda DNP+DPvN+DDP

mirkamurko
22. sep 2011

@gapa Ahoj gapa ,chcem sa ťa spýtať že ako to budem mať s materskou na ktorú pôjdem pravdepodobne koncom novembra,to viem že sami bude rátať vym.základ z roku 2010,ale mňa by zaujímalo ked mi v roku 2012 prepočítajú materskú,že to bude z toho istého obdobia alebo už za rok 2011,platím si totiž DNP popri zamestnaní,a plánujú ho zrušiť,tak dúfam že sa ma to nebude týkať,ďakujem za radu..

michaelapillarova
22. sep 2011

Dnes som si bola dat to DNP a pani mi povedala, ze nezrusia to , ale to bolo mozno len podla nej, neviem

bapi1
22. sep 2011

@mirkamurko ak nastúpiš na MD teraz v r. 2011, tak ako VZ sa berie rok 2010 ako si napísala. Nič to nezmení fakt, že MD bude trvať od r. 2011 a bude pokračovať v roku 2012. Výšku materskej ti stanovia po nástupe na MD a počas celej doby sa s ňou hýbať nebude, t.j. v roku 2012 sa nebude nič prepočítavať.

rakovcanka
22. sep 2011

ahojte babulky, platim si DNP na matersku sice nestihnem splnit tych 270 dni, ale ak by som v 2012 isla na marodku, tak mi z toho vyplatia, ci uz ani na to nebudem mat narok? ja len aby som vedela ci to platit dalej

darinkazv
22. sep 2011

@michaelapillarova ja som písala mihálovi mail. tak som zvedavá, čo mi odpíše 🙂 jeho sekretárka mi vrátila mail, že ho mám poslať bez diakritiky. tak som to dneska upravovala a znovu poslala. tak možno sa budúci týždeň dočkám aj odpovede 🙂 také možno tety pracovníčky je o ničom. lebo to ti každá iné povie 😉

michaelapillarova
22. sep 2011

@darinkazv no,ved to hlavna vec, ze si to platime a mozno zbytocne, ale aj tak som to riskla

darinkazv
22. sep 2011

@michaelapillarova no. môj muž je už vytočený. lebo mihál minulý rok vravel, že je to legálne, keď si chce takto žena pomôcť na materskej. a prejde necelý rok a už si špiní do vlastných úst. 😠 ja budem mať na konci roka zaplatených 236dní. takže by mi chýbalo 34dní, aby som splnila tú ich podmienku, ak sa od januára bude meniť ten zákon. ťa môže aj poraziť 😠

tatolu
22. sep 2011

No neviem, či ste už mali niečo takéto špecifické 😝 4.11. končím predĺženú rodičovskú dovolenku. Zamestnávateľ mi dal k 4.11. výpoveď a ja sa teraz obávam, že som tehu... Čo s tým? Teda vziať si to nedám, ale budem vôbec dostávať materskú?

gapa
22. sep 2011

@mirkamurko
je to, ako píše bapi,
vyrátajú denný vym.základ k nástupu na md, z rohod.obdobia a tento DVZ ti už ostane. Akurát ak schvália novelu zákona, tak za obd. od nástupu na md do 31.12.2011 ti bude vyplácané 60% z DVZ na den a od 1.1.2012 už 65% z DVZ (tak je v návrhu).

gapa
22. sep 2011

@tatolu
ako ti mohol dať výpoved? ruší firmu? si podpísala dohodu? a predpokladám platenú RD, tj. ozaj rodič.dovolenku a nie neplat. volno v zamestnaní?

bubulka722
22. sep 2011

@gapa V inej diskusii som čítala názor:
"Dobrovolne nemocensky poistiť sa budú môcť len ludia ktorý sú povinne dôchodkovo poistený.

Takže podľa mňa sa vylúčia nezamestnaný, zamestnaný... a DNP môžu využiť SZCO, a ešte ludia čo sú povinne dôchodkovo poistený čo sa mi vidí, že sú len mamičky na rodičovskej a materskej dovolenke."

Je tento názor mylný? Vraj má byť o konečnej podobe rozhodnuté v priebehu októbra, takže dovtedy platím z max.VZ. 😉

tatolu
22. sep 2011

@gapa Neruší firmu. Je to VÚB 😒 Už si mi k tomu písala cez IP - pamätáš? Maminku mám ešte doma po ťažkej mozgovej porážke 😝 Ak by som nastúpila, udupali by ma tam 😖 Aj pani z inšpektorátu práce mi povedala, nech zoberiem výpoveď dohodou 😖 Mám 6 mes.odstupné a preplatenie dovolenky 🤐 Síce na int majú voľné pracovné miesta, ale so mnou robili aj výberový pohovor. Proste ani ten nemal byť 😖

tatolu
22. sep 2011

@gapa A áno, ide o platenú RD pre zdravotný stav jedného z dvojičiek 😔 Teraz čakám, či mi náhodou nepredĺžia RD po opätovnom posúdení. Ak by ale nepredĺžili, tak nech je aspon nejaký príjem, keďže mm je nezamestnaný od febr. tohto roku 😔

mirkamurko
22. sep 2011

@bapi1 myslela som ked sa budú v novom roku zvyšovať tie percentá a dĺžka trvania materskej,že z akého základu sa to bude počítať

jankasz
22. sep 2011

ahojte,postrehla som tu,ze sa ma zrusit DNP? a odkedy prosim vas to maju zrusit ,ja si platim zminima a od januara som to chcela zrusit a zacat platit z maxima...takze nad tym DNP nemusim dalej ani rozmyslat? 😒

gapa
22. sep 2011

@bubulka722
súhlasím, že to budú povinne dôch.poistený živnsotníci (tj. nie všetci, a u nich vznikne povinné dôch.poistenie v niektorých prípadoch spätne, tak to navrhujú, tak ako to nadviažu na dobrov.poistenie, netuším, možno to riešiť nebudú a na dnp sa nedá prihlásiť spätne)

tiež súhlas, že sú to mamičky, čo im trvá pac.pomer a čerpú rodič.dovolenku alebo neplatené volno (nie MD, lebo vtedy im trvá nem.poistenie zamestnanca a v návrhu je, že nemôže byť dnp, kto je povinne nem.poistený) a popritom sú povinne dôch.poistené štátom ako osoby riadne sa starajúce o dieťa do 6 resp. 18rokov.

ale je to aj nezamestnaný, ktorý je povinne dôch.poistný štátom (momentálne moja situácia) ako osoba riadne sa star. o dieťa do 6 rokov...

ale povinne dôch. poistných osôb bez povinného NP bude asi viac skupín, ale to tak presne nesledujem

tatolu
22. sep 2011

@jankasz Jani a Ty toho tiež ešte nemáš dosť? 😀 😀 😀 😀 😀 😀

gapa
22. sep 2011

@tatolu
takže si to už podpísala a si tehotná?
nárok na materské mať bez nového nem.poistenia v takom prípade nebudeš. lebo ak zanike nem.poistenie počas prerušenia, neplynie ochranná lehota, lebo nem.poistenie počas prerušenia netrvá. ale 270dní budeš mat splnených, ale potrebuješ nové nem.poistenie alebo ukončiť pp počas trvania nem.poistenia.

jankasz
22. sep 2011

@tatolu chcella by som dievcatko,ale neviem ci prehovorim manzela,ale ak by to mali zrusit tak moj sen sa uz nacisto rozplynie....ved za skolu pytaju 800 eur... 😒

jajuuus
22. sep 2011

kočky, prosím vás...
nedávno som tu písala, ale mám znovu nejakú otázku:
6.9. som bola urobiť odhlášku (platila som si DNP 14,47) a zároveň od 7.9. prihlášku na výšku DNP 23,76€.... teraz som v 6tt+5 a samozrejme chcem mať čo najvyššiu materskú... 😅
pani mi vyrátala, že budem mesačne platiť 23,76€ (som zamestnaná)
a napísala mi sumy, ktoré musím uhradiť:
8/2011 - 14,47€ - zaplatiť do 8.9.
9/2011 - 21,89€ - zaplatiť do 8.10.
a od 10/2011 - 23,76€
plánujem ale ísť na PN, aspoň do 12tt... ovplyvní mi to niečo, kebyže nastúpim napr. od 1.10. na PN? alebo mám vydržať ešte do konca októbra, zaplatiť za október 23,76€ a hodiť sa na PN až od 1.11.???
prosím poraďte, nech niečo zbytočne nepokašlem... veľmi pekne ďakujem 😵

katmi
22. sep 2011

baby, nechce sa mi citat tych neviem kolko sto stran dozadu,ale kedze mi nieje celkom jasny pojem dobrovolneho nemocenskeho poistenia, pytam sa 🙂
DNP je dobre kedy si platit??? na co presne to sluzi?? vycitala som tu,ze aj na "legalne zvysenie pripadnej materskej"... Ja mam teraz situaciu takuto: dostala som vypoved z nadbytku..idem sa registrovat na UP ako nezamestnana.. ak by som otehotnela, ratala by sa mi materska z coho? plati stale ze cely kalendarny rok pozadu???? a ak by som otehotnela ked budem registrovana na UP, z coho sa mi bude ratat materska???? Dakujem vam baby za kazdu jednu odpoved 😉

tatolu
22. sep 2011

@gapa No tak to neviem 😔 Neviem, či je to dôsledok stresov a vynervovania 😔 Príznaky sú, ale krámy ešte nie. Vlastne by ešte mohli doraziť, ale ja sa bojím 😖. Áno podpísala som, lebo ja náramná som chcela niečo zarobiť a dala som si žiadosť 3 mesiace pred ukončením RD a v práci mi ponúkli iba výpoveď. Odbory by ma tam dostali, ale môj plat by napokryl náklady na opatrovanie mojej maminky nejakej cudzej osobe, keďže UPSVaR jej nič nepriznal... No proste zamotaný kruh 😖
Ak by som si po zániku nem.poistenia (teda ak som správne pochopila po 4.11) sama doplácala, resp. platila nem.poistenie, mala by som nárok na tú MD?

tatolu
22. sep 2011

@jankasz Počula som, že ju spoplatnili 😠 Som rada, že som skončila 🙂