Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kkubekova
25. sep 2011

@bapi1 Tak to si ma nepotesila - kedze az 30.12 to bude presne 26tt - no co uz ... tak len dufat, ze tu novelu neschvalia 😝

janulap
25. sep 2011

babenky,prosim vas,viete nieco nove ohladom toho zrusenia-nezrusenia DNP? 😕

monika2606
25. sep 2011

Prosím vás mohli by ste mi poradiť? ja som s tých zmien mimo. Ja som nezamestnaná, preto som si dala to dobrovoľné poistenie aby som mala nejakú materskú nie len rodičovský príspevok, toto poistenie budem mať zaplatené v decembri tohto roku, bábätko čakám v apríli. Ak sa tie zmeny prijmú to akože nebudem mať nárok na tú materskú a tie peniaze už nikdy neuvidím? alebo ako to mám chápať? To keď poviem priateľovi tak toho aj porazí ja si platím totiž mesačne až 50 eur

silviabn
25. sep 2011

@kaatkaa až po splnení podmienky 270 dní.

silviabn
25. sep 2011

@jajuuus na Pn mozes ist,ale len zo zamestnania.PN z DNP budes mat narok az po 26 tyzdnoch od poslednej prihlasky.Cize ak by si isla uz teraz,tak si musis nadalej platit a vysku materskej to potom neovplyvnuje .Ta sa bude ratat z VZ ktory teraz platis od 7.9.

tinara23
25. sep 2011

@jajuuus trošku opravím kočky 🙂 ak máš z DNP splnených 270 dní, tak na PN z DNP máš nárok, avšak pokiaľ nemáš splnených 26tt od posledného prihlásenia, tak budeš dostavať PN z minimálneho vymeriavacieho základu. Až po splnený podmienky poistenia, aby trvalo minimálne 26tt budeš dostavať PN z vyššieho VZ.

kaatkaa
25. sep 2011

@silviabn vdaka 😉

kinkinga
25. sep 2011

ahojte potrebovala by som malicku radu. vymeriavaci zaklad sa vypocitava z predchadzajuceho roka od mojho zamestnavatela,lenze ja som nastupila 4,oktobra a do konca decembra je to len 89 dni,cize som pod hranicou,docitala som sa,ze tym padom,by sa mal brat prijem za cely ten rok,ale ja som od januara do jula robila v zahranici,potom 3 mesiace na podpore a potom nastup do prace,tak teraz som v pomykove,viete mi niekto poradit prosim vas?na matersku som natupila 1.9 a doteraz netusim kolko dostanem +platila som si aj dnp od jula min roku az do konca augusta ,teraz uz vraj nemusim kedze som na materskej a je to pozastavene,prv to bolo iba minimum a vo februari toho roku som si zvysila na max.moznu ciastku,podla mojej mzdy co som mohla platit.a teraz neviem ani ako to budu pocitat.dakujem vopred za radu

kinkinga
25. sep 2011

@monika2606 ked budes mat do konca decembra splnenych 270dni platenia vkuse tak sa ti to bude pocitat,lebo ochranna lehota je do konca augusta 2012 takze ked na matersku pojdes vo februari,tak ti to bude platit..urcite peniaze dostanes

silviabn
25. sep 2011

@tinara23 len to nevieme ci ma jajuuus uz splnenych uz 270dni 🙂,ak ma,tak je to tak ako pises.

martina28p
25. sep 2011

@monika2606 ahoj,tak ja vôbec neviem nič o zmenách,iba to,že sa im nepáči že vela ludí to využíva,hlavne mamičiek-každá tehotná marodi,lebo sa jej to viac oplatí-však tomu sa nemôže v našom štáte čudovať.......ale pokial viem,tak by sa to malo týkať tých,čo si to neplatia a budú si to chcieť platiť po novom roku...tí,čo si to platia väčšinou už spadajú do tej kategorie,ktorýostanú ešte pri starom ....ja som tiež nezamestnaná,ale platila som si to už 12 mesiacov a teraz som na marodke a dostávam peniaze,ale ja som si platila 30eur mesačne....

martina28p
25. sep 2011

@kaatkaa ahoj,mne povedali,že na očr si stačí platiť DNP len 3 mesiace a mám na ňu nárok.....

monika2606
25. sep 2011

@kinkinga
@martina28p
ďakujem vám veľmi pekne, hneď mám lepší pocit

martina28p
25. sep 2011

@kacenkaharris ahoj,neviem,či ti niektoodpísal,ale myslím že je to moc zložité...neviem akoto chodí v čr,ale mám tam kamošku je slovenka a porodila tam synčeka,a mala dosť velké problémy s materskou,ale ona ju brala tam v čr,tak neviem či by ti to platilo,keby si porodila mimino v čr,kedže bude mať české občianstvo...teda neviem,kde chceš rodiť...skús si nájsť stránku soc.poisťovne a poslať im mail,možno ti poradia oni sami,či by to takto bolo možné....

jajuuus
25. sep 2011

@tinara23 od 4/2009 až do 6.9.2011 som si platila DNP - minimum - cca 14€... 6.9. som urobila odhlášku a hneď od 7.9. prihlášku na DNP cca 24€ (keďže som zamestnaná)... takže ak to správne chápem - ak pôjdem teraz na PN, budem dostávať PN ako keby som si platila DNP z minima (tých 14€), však?
ale pani na sociálke mi teraz pri tej novej prihláške hovorila niečo také, že by bolo vhodné, aby som si aspoň raz (za mesiac október 2011) zaplatila DNP to maximum, čo mi vyrátala - cca 24€... že potom mi to lepšie vyjde pri počítaní materskej... bože, ja sa do toho vôbec nevyznám, preto ani neviem poriadne napísať, čo vlastne myslím... 😖 😅
ja by som chcela PN-kovať len nejaký mesiac, asi celý október, aby som aspoň do 12tt bola doma a potom by som znovu nastúpila do práce a znovu si platila tých 24€... takže by som mala splniť, tú "podmienku", ktorú mi naznačila pani na sociálke, aby som si aspoň raz zaplatila 24€...

gapa
25. sep 2011

@kinkinga
ak dobre rozumiem, tak ti vzniklo np zamestnanca 4.10.2010? a do nástupu na md ti upylnulo viac ako 90dní (je jedno, že v r.2010 trvalo len 89dní, stačil by aj 1den), takže mateské zo zam, sa vyrata z vym.základu v obd. 4.10.-31.12.2010.

z dnp ak si sa prihlásila v júli 2010, nedávala žiadnu odhlášku, len zmenu v r.2011 sa ti vyráta materské z vym.zákaldu v obd. 1úl-31.12.2010 (ak nedošlo k prekročeniu maxima v súčte zamestnanie+dnp za niektorý mesiac roku 2010).
vym.základ v r.2011 je pri poslendom prihlásení na dnp v r.2010 nepodstatný pre výpočet materského s nástupom v r.2011

mima595
25. sep 2011

@jajuuus - ta pani na SP to myslela tak, že musis v r. 2011 aj zaplatit nieco odvtedy, co si zmenila vymeriavaci zaklad..... totiž, ak si si dala zmenu od 7.9 a hned toho 7.9 si nastupila na PN, a budes PN až do 31.12.2011, tak ti sice lehota 26 tyzdnov bezat bude, ale kedze obdobie PN sa nezaratava do VZ, lebo ty nie si povinna platit, ked budes mat PN aj z DNP, tak by it ti materska z DNP isla z minima....
ale staci, že si zmenu spravila napr. 7.9., PN budes od 12.9 až do 31.12...tak aj to obdobie od 7. do 12. co zaplatis z vyssieho VZ ti zaruci, že budes mat matersku z DNP z vyssieho VZ

jasne, že pisem podla teraz platneho zakona

kinkinga
26. sep 2011

@gapa no a presne to ma serie...dakujem pekne inak,lebo keby som vedela,tak si nic nezvysujem,ale tie drbliny na urade nic nevedia...samozrejme ze sa vam bude pocitat z toho zvyseneho,len si zvyste bla bla..no naprd som si zvysovala ach jaj...a este aj stym zamestnavatelom...ved prve vyplaty som mala biedne male...do prdele preco je tak debilny zakon,preco nerataju priemer za vsetky mesiace dohromady za uplynuly rok,ved to mi vyjde materska,len par korun,neviem ci sa to nevyrovna rodicaku,,,porazi ma no co ti poviem..robis a platis jako debil a nic z toho..aaach jaj,este raz vdaka.

kinkinga
26. sep 2011

@gapa a este jedna vec,niekde na stranke soc.p som sa docitala,ze na vypocitanie vymeriavacieho zakladu musi byt splnena podmienka odpracovanych minimalne 90dni v danom roku,a ja sm u toho zamestnavatela odpracovala len tych 89,dalej tam je napisane ze nasledne sa pocita z celeho toho roku ako pravdepodobny vymeriavaci zaklad..nevies o tom nieco?

gapa
26. sep 2011

@kinkinga
žiadna taká podmienka nie je, len je podmienka, že ak od vzniku danéh nem.poistenia zamestnanca do nástupu na md/PN/Očr neuplynie viac ako 90dní, tak sa ráta nem.dávka z vym.základu v predch.kal.roku ale nie z vym.zákl. od tohto zamestnávatela. Ale tvoj pp trval dlhšie, ale to som už písala.

elinocka
26. sep 2011

@ gapa prosim ta o radu: otec je zivnostnik, odvody si plati z min.mzdy, asi 3 roky si plati aj DNP z minimalneho vymeriavacieho zakladu.Uvazuje, ze si DNP zrusi. Chcem sa opytat, ako to je keby si DNP zrusil...je tam nejaka ochranna doba v ktorej by mal PN platenu aj z DNP?pocula som, ze teraz si 2 roky nemusi platit a keby isiel na PN, tak by ju mal platenu aj DNP.Je to tak?A potom by sa po 2 rokoch prihlasil opat. Vopred dakujem za radu.

aninka666
26. sep 2011

@gapa ahoj. ako tak pozerám, tak ty sa tu v tejto téme veľmi dobre vyznáš. preto by som ťa chcela poprosiť o radu. DNP si platím od 2 júna. podla výšky mojej mzdy mi to vychádza doplácať len 14,47. otehotnela som v auguste a termín pôrodu mám okolo. 28.4.2012. takže podla mna by som to ešte stíhala, aby som dostala vyššiu materskú.nie?? a ako to funguje, keby som chcela ísť na PN?? mam nárok na vyššiu PN?? neovplyvní to nejak potom výšku mojej materskej??čo ak by som šla na materskú skôr??ako to funguje s nahlasovaním nástupu na materskú?? jeden doklad by sa mal dať zamestnavateľovi a jeden zaniesť na sociálku kvôli DNP? veľmi pekne dakujem za odpovved

odyseana
26. sep 2011

@gapa ahoj gapa, ak mozem aj ja mam na Teba nejake veci...v auguste mi pani v socpoist povedala, ze zmeny budu vediet ku koncu novembra..ja som szco, platim si poistenie + doplacam DNP do maxima aby som dosiahla lepsiu matersku. CItam tu rozne diskusie aj ohladom ochrannej lehoty do augusta a zmeny na prelome roka, no odhlaska a spatna prihlaska v mojom pripade nie je mozna (26.tt).
teda DNP: v r. 2010 -09.08.2010-25.10.2010 - 78 dni, v r.2011-11.02.-07.03.2011 - 25 dni, 02.09.-..stav trva, T.P.-26.04.2012. Vopred dakujem

angieska
26. sep 2011

chcem sa opýtať niekoho kto sa vyzná, ako mám postupovať : DNP som si začala platiť v júli tohto roku, v tom čase som bola nezamestnaná, takže mi bola vypočítaná suma okolo 47 eur ( nepamätám si ju presne), od 31.8 som už zamestnaná, takže podľa informácií od známych platím veľa, pretože už sú za mňa aj odvody. pri vybavovaní mi povedali, že zmeny sú možné až po pol roku. dá sa potom spätne požiadať o preplatok?

domeli
26. sep 2011

@gapa alebo iné maminy, potrebujem upresniť, ako je to s nárokom na materské zo zamestnania i DNP súbežne.
Pokiaľ viem: min. 270 dní nemocenského poistenia v predchádzajúcich 2 rokoch k termínu pôrodu, pričom DNP musí trvať nepretržite 26 týždňov pred vznikom nároku - teda pred nástupom na MD. Je to tak? Stačí teda, ak DNP je platené min. tých 26 týždňov, hoci nebude mať do termínu 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, ale "iba" cez 365 povinného? (dobrovoľného vychádza nejakých 250 dní k očakávanému termínu pôrodu). Pýtam sa, lebo sa domnievam, že na SP zavádzajú... Alebo je možné, že im krivdím, lebo sa mýlim ja. Ďakujem.

jajuuus
26. sep 2011

ďakujem za odpovede kočky 😉
@mima595 dnes som bola za tou pani na SP, venovali sa mi až dve a boli fakt milé (čo sa u nás nestávalo)... dokonca mi povedali, že keď nastúpim na PN, tak ako chcem od 28.9.2011, mám ostať PN až do nástupu na materskú (do 31.3.2012), lebo že keď začnem PNkovať v tomto roku, PN z DNP mi pôjde až do ukončenia PN (do toho 30.3.2012)... aj napriek tomu, že by sa prijal nový zákon o zrušení, že ten, kto začne PNkovať v tomto roku, bude mu musieť dobehnúť PN aj z DNP... dúfam, že ma neklamali... 😅

sashabb
26. sep 2011

@angieska môžeš si dať odhlášku a potom novú prihlášku. Toto môžeš urobiť kedykoľvek. Momentálne je návrh na zrušenie DNP, čiže na vrátenie preplatku by som sa nespoliehala. Bolo by to možné jednine vtedy, ak by daný zákon neschválili. No ak ho schvália, DNP zanikne ku koncu roku a počítam teda, že nebude možné ani požiadať o preplatok 😒

mariettka27
26. sep 2011

ahojte,môžem sa aj ja zapojiť? 😉 ...pracovala som 8 rokov v súkromnej firme,začiatkom roka nám však zamestnávateľ znížil úväzok na polovičný,a tak uvažujem nad platením DNP(z maxima)...na SP som sa však nedočkala odpovede,či dostanem alikvótnu čiastku,aj keď budem platiť menej ako tých 270 či 280 dní(neviem presne koľko 😀 )..ide o to,že sa už dlho snažíme otehotnieť, a keď sa nám to konečne snáď podarí,tak budem s najväčšou pravdepodobnosťou celý čas PN...ak sa niekto viete vyjadriť,budem naozaj veľmi vďačná 🙂

mima595
26. sep 2011

@jajuuus - nie, v tomto ta neklamali...dokonca myslim, že ak niekto zamaroduje do 7.1. tak to bude este v ochrannej lehote zo zakona a aj v roku 2012 može byt PN

jajuuus
26. sep 2011

@mima595 áno, aj to mi hovorili, že ak by som bola PN do 31.12.2011, je ešte 7-dňová ochranná lehota, tak že ak by som znovu nastúpila na PNku, musím však na ňu nastúpiť najneskôr do 7.1.2012 a pokračovala v nej napr. do toho môjho termínu nástupu na MD (30.3.2012), tak ešte aj vtedy sa to vzťahuje na mňa, že by mi išla PN aj z DNP.... teda ak som to správne pochopila... 😅