Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dada2007
27. sep 2011

@gapa ďakujem moc!!! ...chápem všetkému 😉

bobocka
27. sep 2011

@gapa dakujem za odpoved.uvidime co bude.buduci tyzden sa pojdem opytat do socialky a uvidim co mi ta pani tam povie.inak na matersku sa moze nastupit aj dnom narodenia dietata na termin,ci zacatie materskej ma byt tie cca 2mes pred terminom?kedze som doma na rp,tak nepotrebujem nastupit na matersku skor,staci mi aj dnom narodenia dietata ak bude na termin.teda stale hovorim v teoretickej rovine.tehu este nie com.zaciname sa snazit o mesiac.

dusterka
28. sep 2011

Ahojte,

mozete mi prosim poradit,lebo sa moc v DNP nevyznam. Od januara si platim DNP z max.VZ a od 3.1.2012 nastupujem na matersku. Mam aj zdravotne problemy,tak je mozne,ze na matersku nastupim v roku 2011. Materska sa mi bude pocitat z roku 2011,kedze som bola na RD 3 roky? Dakujem za odpoved.

odyseana
28. sep 2011

baby, ved mi uz poradte prosim 🙂

drosera
28. sep 2011

Ahojte baby..teraz mam v tom DNP riadny chaos ☹ Do 18.5.2010 som pracovala na zmluvu, takze za mna poistenie platil zamestnavatel..kedze som teraz na dohodu a dozvedela som sa, ze som tehotna, okamzite som si zacala platit DNP od 9.8.2011..termin mam 8.4.2012..oplati sa mi to platit? nechcem vyhadzovat peniaze do kosa ☹ Na socialke mi pani povedala, ze mi to vychadza..ale ci tomu verit... 😒 Ak nam niekto poradi, budeme nesmierne vdacní...

gapa
28. sep 2011

@bobocka
ak by si nenastúpila na md v čase najneskôr 6týž. pred očak. term.pôrodu, tak sa ukrátiš na dlžke poberania materského (jedine, že by si prenášala tolko, o kolko si na md nastúpila neskôr ako 6týž.pred oč.t.p. Len v prípade, že porodíš ešte PRED!!! tým 6týž.pred oč.term.pôrodu by si sa neukrátila doba poberania materského sa neskracuje.

gapa
28. sep 2011

@dusterka
ak ti vzniklo dnp napr. 1.1.2011 a na md pôjdeš v decembri 2011, tak sa materské vyráta z vym.základov v obd. 1.1.-30.11.2011.
ak schvália zákon a tebe zanikne dnp 31.12.2011 a na md nastúpiš 3.1.2012, tak v pohode ti vznikne nárok na materské v ochrannej lehote (ak zaplatíš v splatnosti a nevznikne ti po 31.12.2011 nové nem.poistenie!!!) a malo by sa rátať z toho istého obdobia akoby si nastupovala na md v dec.2011.
(toto platí len podla toho, čo navrhujú, tj. niečo sa v tom môže aj zmeniť)

ak sa dnp nezruší a na md pôjdeš 3.1.2012, tak sa bude rátať materské z vym.základu v r.2011 z dnp

predpokladám iné nem.poistenie si nemala v r.2011

gapa
28. sep 2011

@drosera
ak by ti trvalo dnp až do pôrodu, tak ti to vychádza
ak teda beriem, že si bola súvisle nem.poistená do 18.5.2010 a si dnp od 9.8.2011, tak v prípade, že by ti zaniklo dnp 31.12.2011 a už by si nemala do pôrodu žiadne nem.poistenie, tak by ti nárok na materské nevychádzal. Leda, že by si porodila najneskôr 14.1.2012, alebo išla na pn najneskôr v tento den (sleduje sa vtedy obd. 14.1.2010-13.1.2012, tj.mala by si v obd. 14.1.10až18.5.10 + 9.8.11-31.12.11 spolu presne 270dní)

ak sa prihlásiš nanovo od 1.1.2012 na dnp (ak to bude možné, no to už by sa malo platiť vyššie %), do nástupu na md už neuplynie nanovo 26týž, takže ak sa v návrhu nič nemení, nárok by vznikol len z minima.

Pomohol by ti prac.pomer, ale to tiež len podla toho, aký je pôvodný návrh. NO záleží na konečnom znení zákona a tam kaaždá zmena slovíčka môže niečo zmeniť.

drosera
28. sep 2011

@gapa dakujem ti velmi pekne, si velmi ochotna osoba 😉 takze ako vidim, platim si to asi zbytocne, a ked si to budem platit do konca roka, tak mi tie peniaze prepadnu? Ja som si najprv myslela, ze bude nejake prechodne ustanovenie, ze tie, ktore si to uz platia, tak ta zmena sa ich nedotkne, ved to je nespravodlive, ked som nevedela, ze sa pripravuje nejaka zmena 😠 ale dakujem velmi pekne este raz.

gapa
28. sep 2011

@odyseana
ak schvália čo navrhujú a zaniknú ti obe nem.poistenia 31.12.2011, tak z dnp to bude, ak sa nemýlim 224dní, povinné np szčo si platíš dúfam dlhšie ako od 1.7.2011, tj. z neho budeš predpokladám mať minimálne cca 1,5roka tj. cca 365+182dní. (ak beriem obd. od 1 .7.2010)

ak ti do nástupu na md nevznikne nové nem.poistenie, tak by ti mala plynúť och. lehota z oboch nem.poistení. Ale či ku dnom ukončeného dnp prirátajú dni ukončeného povinného npszčo ti veru neviem ani potvrdiť ani vyvrátiť. Niektorej mamičke to vraj aj tak vysvetlovali, no nik ti to nezaručí, lebo už výklad čo je na stránkach soc.poistovne nie je vlastne zákon a tam sa píše, že k trvajúcemu možno prirátať dni akéhokolvek ukončeného np. Ale nevylučujem ani to druhé.
Skús napísať na poradnu soc.poistovne, že ak by ti zanikli obe poistenia koncom roku a plati by tento zákon a porodila by si v termíne a nevzniklo by ti žiane nové nem.poistenie, či by vznikol nárok z oboch nem.poistení.

ale všetko aj tak bude závisieť, aký zákona a výklad zákona bude v r.2012

katarina104
28. sep 2011

@gapa ahoj gapka aká je tá ochranná lehota, ak si prestanem platiť DNP? vďaka

gapa
28. sep 2011

@katarina104
7dní ak nie si tehotná a trvalo aspon 7dní. Ak si tehotná v čase ukončenia tak 8mesiacov.
Samozrejme treba splniť aj ostatné podmienky na vznik nároku na nem.dávky, hlavne 270dní dva roky pred pn/očr/skutočným pôrodom a zaplatiť v splatnosti!!!

katarina104
28. sep 2011

@gapa no platím si od roku 2010 tak 270 dní mám splnené 🙂 len neviem termín pôrodu mám 23.5.2012 či sa odhlásiť v januári ak bude ten nový zákon, či nie? 😒

drobec222
28. sep 2011

@gapa ahoj vidim ze mas prehlad aj v tych novinkach co navrhuje vlada 🙂. Rada by som sa ta aj ja opytala. Od 1.2.2011 si platim DNP z maxima a termin porodu mam 13.3.2012. Tzn. ze do konca roka splnim podmienku tych 270 dni. Ak by mi od noveho roka zaniklo DNP mala by som mat narok na matersku vypocitanu z DNP co som si platila? A este jedna otazocka, ak sa od noveho roka zmenia podmienky platenia DNP a ja si uz nebudem chciet platit kedze som splnila podmienku tych 270 dni v roku 2011, budem si musiet platit DNP aj to po novom do nastupu na matersku alebo nie (myslim ci budem mat povinnosti si to platit aby mi nezanikol narok na max. materku)?

odyseana
28. sep 2011

@gapa dakujem Ti za odpoved, ano, platim si povinne npszco uz vyse 2 roky - teda od ukoncenia poberania rodicovskeho prispevku. Len teraz neviem ako splnam podmienku 26 tt (prelom rokov 2011/2012)..........
Napisem do socialky, dakujem za sformulovanie otazky.

gapa
28. sep 2011

@katarina104
tak toto by som momentálne neriešila, lebo možno ti zanikne dnp aj bez odhlášky, ak schvália zákon.

a inak som predtým nikomu neradila odhlásiť sa pred nástupom., aj ked viem, že plynie och.lehota. No záleží to na každom.

katarina104
28. sep 2011

@gapa ďakujem tak len sa modliť ako dopadneme 😒

boise
28. sep 2011

ahojte... @gapa tak sa spytam aj ja, lebo uz sa neviem vysomarit (doteraz som si myslela ze viem)

12.12.2009 som porodila syna, bola som v dobe urcitej, ktora mi skoncila k 1.10.2010. Do vtedy som bola stale zamestnana 10 rokov. Od 18.5.2011 si platim DNP z maxima, teraz som tehotna a termin porodu mam 30.04.2012. Je nejaka sanca ze vobec nieco dostanem??? Lebo uz som z toho jelen 😔 😔 😔
Dakujem za tvoj cas a hod mi do IP adresu, poslem ti cokoladu 😉

katarina104
28. sep 2011

@drobec222 tak ty si na tom ako ja, musíme čakať čo bude to nevie nikto moja 😒

gapa
28. sep 2011

@drobec222
podla pôvodného návrhu (no postatná bude konečná verzia zákona) a ako som tomu pochopila ja, by bolo pre teba postatné nastúpiť na md v ochrnnej lehote po ukončení np, ktoré zaniklo 31.12.2011. Ak by si sa nanovo prihlásila na dnp+... tak by ti vzniklo nové nem.poistenie, tj. prestala by ti (podla terajšieho zákona+pôvodného návrhu, ktorý nič nemenil v § 32 a ani v prech.ustanoveniach nič čo sa týka ochr. lehoty nebolo riešené) prestala plynúť och.letota.
Tiež je podstatné zaplatiť všetko positné v splatnosti, t.j. do 8.1.2012, resp. možno 9.1.2012, ak je 8eho víkend. Po splatnosti je prípustný dlh menší ako 5eur.

drobec222
28. sep 2011

@katarina104 cize musime cakat co povedia ci si to este nejaky ten mesiac po novom platit? a co ak ma doktorka od 1.1.2012 vypise na PN? vtedy si tusim oslobodena od platenia a potom rovno nastupit na matersku?
@gapa

katarina104
28. sep 2011

@drobec222 to by možno mohlo byť, opýtaj sa gapky 😉

lucicek1
28. sep 2011

Prosim Vas potrebujem radu som na RD ale počas materskej mi skoncila pracovna zmluva čiže som nezamestnana chceli by sme druhe babo zacala som si platit DNP a moja otázka? tých 270 dni co musim splnat je ..... 270dni pred porodom alebo pred nastupom na MD? NIEKDE PISU TAK NIEKDE TAK MAM V TOM CHAOZ poradi mi niejaka dobra duša ďakujem krásne! A ešte jedna otázocka pocula som že to chcu od januara 2012 rušit oplati sa mi to vobec ešte platit? Ale podla mna sa to nebude týkat osob ktore niesu inak poistene (nezamestname) alebo ano?

darinkazv
28. sep 2011

@lucicek1 270 dní do pôrodu, do nástupu na md 26týždňov. ale teraz ak prejde nový zákon, tak tých 270dní musíš splniť už k 31.12.2011. bude sa tá zmena týkať aj teba. lebo už sa nebude dať potom platiť len čisto dnp, ale bude to balík poistení.

lucicek1
28. sep 2011

@darinkazv tak to určite nesplnim keďže som si zacla platit iba teraz v septembri takže čo to pre mna znamena? nema zmysel si to platit?

darinkazv
28. sep 2011

@lucicek1 ešte počkaj. schvalovať to majú až koncom oktobra. potom sa uvidí, v akom znení bude ten zákon. ja zatiaľ platím 😉 ja to tiež nesplním. mne bude chýbať niečo cez 30 dní do splnenia podmienky. takže ak to prejde v takom znení, ako je návrh, tak mi bude materská rátaná len zo zamestnania a z dnp nie 😒

gapa
28. sep 2011

@boise
ale ty máš omnoho priaznivejšie dátumy. Ty v pohode, ak budeš rodiť cca 30.4.2012, tak sa sleduje obd. 30.4.2010-29.4.2012, a v tom bodobí si bola:
- povinne nem.poistená ako zam. 30.4.2010-30.9.2010 = 153dní
-dnp 18.5.2011-31.12.2011 (ak by ti zaniklo 31.12.2011) = 228dní
=spolu 381dní
a aj 26týž od posl. prihlásenia máš splnených, čo je velmi fajn

tj. pre teba je postané zaplatiť v splatnosti, aby nevzniklo nové nem.poistenie po zániku dnp a teda aby platilo ako teraz, že možno k dnp prirátať aj dni prech. ukončenéh np (aha, tak asi na toto si narážala. Ono v tomto je to ozaj dosť chaos. Ale oproti tej odpovedi vyššie, jej by mal vznikať nárok na materské aj z toho povinného np szčo, z ktorého dni by sa mali prirátavať, preto tam viac váham. Vidíš v tvojom prípade mi to ani netrklo. Ale aj tak by som na tvojom mieste radšej napísala otázku aj na soc.poistovnu cez ich poradu, že ako by to bolo podla teraz účinného zákona. Predsalen je to pre teba podstatné, tak nech vieš aspon, ako by to bolo podla terajšieho zákona. Ja ti to na 100% nezaručím, ani keby sa toto stalo teraz, lebo toto zákon nerieši ani teraz a je to vec výkladu soc.poistovne)

nech sa darí. 🙂 a s čokoládou ako by sa stalo. Ja ked ju mám, musím ju zjesť, mám teraz také hltavé obdobie a dosť som zo seba zdesená. Čakáme na prelome rokov tretie (neplánované), no akosi už pomaly teraz vyzerám, že môžem ísť do pôrodnice 😀 😝

boise
28. sep 2011

@gapa 😵 dakujem dobra vila, ale tak tu adresu si mohla dat, rada podporim mrnusa v brusku 😉 😉 Co by som ja dala za hltave obdobie, u mna je to skor opak 🙄 ☹ 😖

gapa
28. sep 2011

@odyseana
ved to, že od 2.9.11 do 30.12. (resp.31.12.) ti tých 26týž. nevychádza, tj. aj keby 270uznali, tak by to bolo minimum z dnp a z povinného np szčo by sa malo rátať z vym.základu roku 2010 (akoby si na md nastupovala 31.12.2011=posledný den trvania nem.poistenia, tak je to aspon podla teraajšího zákona), ak sa nič nezmení.

drobec222
28. sep 2011

@gapa neviem ci si si vsimla co som pisala @katarina104 cize musime cakat co povedia ci si to este nejaky ten mesiac po novom platit? a co ak ma doktorka od 1.1.2012 vypise na PN? vtedy si tusim oslobodena od platenia a potom rovno nastupit na matersku? Lebo ak berem 6 tyzdnov pred porodom tak mi to vychadza ze zaciatkom feb2012 nastupim na MD. a ostava mi nevykryty januar a teoreticky ak si nechcem zacat platit to nove poistenie a nebola by ochranna lehota tak by nam s katkou pomohla PNka na vykrytie po nastup na matersku.