Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jajuuus
6. okt 2011

@datanka číňanov bolo cez 1,3 miliardy 😀 japonci sa na nich nehrabú, vlastne nik sa na nich nehrabe... oni majú stále svetové prvenstvo 😀 😀 presne ako píšeš, je ich ako ryže 😀

denus
6. okt 2011

Babenky ked sa to uz schvali neviem ci protestom nieco ziskame... proste to prejde parlamentom a my si mozeme ......
to by trebalo asi teraz ja neviem ja sa v tom nevyznam.....

06lienocka
6. okt 2011

@denus presne moja reč žiadna zmluva sa nesmie menit len ak súhlasia obe strany je to svinstvo

06lienocka
6. okt 2011

@denus tak niečo vymyslime ked budeme ticho ony si povedia jaj tie naše mamičky su aké slušne zlaté aj toto nam odpustia a kto na to doplatí?nemusím odpovedať však?

denus
6. okt 2011

@06lienocka No treba vymysliet ale netusim ako co ......ak by tu bol nejaky silna osobnost a iniciator treba sa zapojit....treba nieco podniknut...ale nie len v hladine treba ako to teraz pisem ja a len diskutujeme ale neviem co ☹

bobocka
6. okt 2011

@sashabb lenze tehu si je velmi tazko naplanovat.niekedy to vyjde do mesiaca a inokedy sa par snazi aj roky. a dnp sa neplati len koli materskej.ked uz chcu robit cistky,tak nech to spravia tak,ze ak zena plati dnp a vyjde jej narok na matersku,tak nech je povinna paltit v rovnakej ciastke aj pocas materskej napr.nech nepridu o mesacny prijem ked uz su taki nenazrati.si zober,ze ak nejaka kocka otehotnie rovno po skole a nema odrobene ani neplatila dnp,tak jej vyjde smiesnych 190 euri.to akoze odkial ma zobrat na vybavicku a spol?ci si maju mlade rodiny brat uver nie len na byt ,ale aj "na dieta"??? 🙄 ci jednorazovy prispevok pri narodeni dietata ma pokryt vsetko?ked si zoberies len zakladne veci ako postielka,kocik,autosedacka,plienky a oblecenie,tak z jednorazoveho prispevku neostane nic. a dieta rastie sialene rychlo.a 190euri proste na ten uvod nestaci.ci maju mlade zeny do seba hadzat nechutnu chemiu vo forme hak,aby nebodaj neotehotneli a neprisli tak do financnej tiesne a potom po tridsiatpatke budu vsetky rodit,ked uz otehotniet nie je vzdy take jednoduche.alebo co chcu tymto ti nasi vladari dokazat? ja viem,ze podpora matiek u nas je celkom fajn,ze v zahranici je to zalostne horsie niekde,ale zas mi nepride byt v poriadku takto kruto rusit zauzivanu vec,ktora mnohym zenam pomohla.a hlavne bez prechodoveho obdobia,bez vynimiek. a bez akejkolvek kompenzacie.akoze tie zeny,ktore si to poctivo platia a prepadne im nemala suma co do dnp dali,tak tie k tomu ako pridu? nakrmili sme tak hladne papalaske hlavy na vianocnych vecierkoch a vyriesili sme tak ich trinaste a strnaste platy.vyborne. a ja budem doma o suchom chlebe 😠

06lienocka
6. okt 2011

@denus ano maš pravdu ale bohužial byvam daleko od Blavy a tam by sa to naj riešilo

denus
6. okt 2011

@06lienocka no ja byvam v Michalovciach...to je na druhej strane republiky

06lienocka
6. okt 2011

@denus hm to chapem tak musíme veriť že tam niekto dostane rozum a dá nejaké pozmenujuce navrhy

datanka
6. okt 2011

@bobocka no,takto nejako by sme im to mali predlozit!lebo co oni tvrdia,ze to robia preto,ze sa spekuluje s DNP?!ano,ja viem,ze par spekulantov,urcite je,ale pre boha,vacsina si to plati koli tomu,aby mali vyssiu matersku a vyzili!to ja akoze fakt strasne spekulujem a okradam stat tym,ze poctivo makam,odvadzam dane,nemam voci statu ziadne dlhy a chcem aspon 8mesiacov brat vyssiu matersku,aby som mala za co kupovat plienky,oblecenie,stravu a mozno aj nutrilon,ak nebudem moct kojit!ja som teda strasna spekulantka a takto chcem okradnut stat 😖 a co su potom oni?

bobocka
6. okt 2011

@datanka ked bolo halo ohladom rp,tak maminy spisovali peticiu. a vyslo im to.lenze obavam sa,ze uz nie je dost casu to teraz riesit.na konci oktobra to maju odhlasovat.to by sa nejaka supersikovna kocka tu zakonov znala musela toho chytit.da sa aj cez net podpisy ziskavat,len tu samotnu peticiu by musel niekto spisat,nech to ma aj hlavu aj patu. a neviem kto by sa na to podujal. 😕
my sielene tuzime po druhom dietatku.velmi to citim tak,ze chcem pre synceka surodenca.pracovala som v uk,no potom ako mi odtial skoncila materska som rozviazala pracovny pomer so zamestnavatelom,teda som teraz nezamestnana.nejakym zazrakom som sa dostala k infu o dnp a cela stastna som bola,ze je mozne nejak sa k materksej dopracovat ked raz budeme dalsie mimco chciet.konecne som mala pocit,ze nieco pre mlade rodiny je robene.ze ked ma niekto volu si dobrovolne poistenie platit a splni iste podmienky,tak materska byt moze.a teraz toto.
ked uz maju pocit,ze zeny to zneuzivaju.tak nech natiahnu tych 270 dni po novom roku na dlhsiu dobu,hoc aj na rok-365 dni.(co by sa samozrejme vztahovalo na zeny poistene \ tehotne po novom roku a nie uz na tie co teraz tehotne su.alebo nech skratia matersku z dnp z 8 na 6 mesiacov.taketo zmeny by sice boli negativnymi zmenami pre zeny,no v konecnom dosledku by zaklad zachovania materskej pomocou dnp ostal.socialka by tak mala vyssie naroky na tie zeny co sa vdaka dnp k materksej(vyssej materskej) dopracuju,teda by oni mali svoje pokladnicky dlhsie plnene.ked uz maju pocit,ze malo platime,nech zvysia zo 4% na 6-7%.vsetko toto by bolo sice negativne a tazko by sme kazda jedna preglgli,no dnp by zachovane bolo
.takto sa tie co nesplname 270dni do konca roka mozme ist akurat tak past a nase tazko nasetrene peniazky socialke odvedene tak pojdu do luftu 😠 ja este tehu nie som.ale co tie,co 270dni do konca roka nesplnaju a uz tehu su? tie ako k tomu pridu? deticky na ceste,mesacne odvadzaju socialke nemale peniazky tudle z toho 😠 keby ja som v auguste vedela,ze tieto sprostosti vymyslaju,tak by som nic neplatila a tie peniaze by som ovela lepsie na syna minula 😠

cigaretka5
6. okt 2011

@datanka napisala si to pekne, ale v principe ti ani od noveho roka nikto nebude branit plati si DNP, ale uz v baliku s inym poistenim za inu sumu a to ti potom zvysi tusim dochod a este tusim garancne poistenie.

cigaretka5
6. okt 2011

DIevcata ja by som na Vasom mieste nepodliehala panike, je otazne ako bude zakon schvaleny, ci vobec a bude a ako bude riesit prechodne ustanoivenia

datanka
6. okt 2011

@cigaretka5 ano za inu sumu a nie 4perc.ale 19perc.za ten balik...a to je kolko?200eur?kto si toto bude moct dovolit platit?

bobocka
6. okt 2011

@cigaretka5 lenze ta ina suma by mala byt sialene vysoka oproti tomu co sa teraz plati.myslimz,e bolo spomenute 19%. a to v porovnani s tym 4% co sa plati teraz je veru sakra rozdiel.dochod nech si ludia pripoistuju po 40tke,ale nie aby uz 20tnici mysleli na tak daleke obdobie v zivote.vsak niektori sa tam ani nedopracuju(krute,ale bohuzial realne).vsak dobrovolne poistenie by malo byt o tom,ze clovek si sam zvoli ktore poistenie si patit chce a nie ked chcem jeden druh poistenia,tak si platit aj za dve tri dalsie v balicku s tym mojim dane,ked tie ostatne pre mna ako poistenca nie su momentalne dolezite.vsak to je vydieranie-chces dnp?,tak musis poistit aj toto a hento inak sa poistit nemozes 😠 ved to je chore.
inak ja by som fakt chcela vidiet ten navrh zakona.ako je to tam dane.ake balicky budu.ake vymeriavacie zaklady.ako sa to pocitat bude.kolko % bude mesacna splatka z vymeriavacieho zakladu.kolko dni musi poistenec splnat ak si chce na matersku ci pn narokovat....ci budu dodatocne spocitavat aj dni dnp pred 1.1.2012 zaplatene,alebo to nechaju uplne padnut....lebo stale tu spominame len iste negativa,no nic konkretne.teda nemame sa o nic konkretne ako opriet.lebo v konecnom dosledku to mozno fakt nebude take tragicke,len teraz sme kazda jedna v napati z bliziacej sa zmeny a bojime sa najhorsieho,no to mozno nenastane.ja viem,teraz pisem ako naivka,ale ja fakt dufamz,e az take strasne to nebude aj ked navrh zakona prejde. 😅

06lienocka
6. okt 2011

@bobocka tak si prečitaj znenie na stranke ministerstva a pochopíš čo chcú urobit

prahaxx
6. okt 2011

@bobocka
http://moje.hnonline.sk/node/8167
aj tu je nieco, co pise priamo socialna poistovna, zatial nic nie je iste
Za predpokladu, že vládny návrh zákona bude parlamentom schválený v takej podobe, v akej bol predložený, potom :
- dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti od 1. januára 2012 toto dobrovoľné poistenie zanikne; táto fyzická osoba bude mať možnosť do 31. januára 2012 prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie spätne od 1. januára 2012,
- fyzická osoba, ktorá je povinne nemocensky poistená, povinne dôchodkovo poistená a povinne poistená v nezamestnanosti, nebude môcť byť súčasne dobrovoľne poistená na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti.
Korektnú odpoveď v predmetnej veci bude však možné poskytnúť až po schválení návrhu zákona Národnou radou Slovenskej republiky, resp. až po zverejnení v Zbierke zákonov Slovenskej republiky (koncom roka 2011).

bobocka
6. okt 2011

@06lienocka pod cim to tam najdem prosim ta?

bobocka
6. okt 2011

@prahaxx - fyzická osoba, ktorá je povinne nemocensky poistená, povinne dôchodkovo poistená a povinne poistená v nezamestnanosti, nebude môcť byť súčasne dobrovoľne poistená na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti.
toto prosim ta co vlastne znamena? toto malo byt predsa obsahom balicka,ci ako?

bobocka
6. okt 2011

@prahaxx teda to znamena,ze zamestnany clovek si to platit nebude moct?teda ja ako nezamestnana budem moct? vsak ale dobrovolne positenych nezamestnanych bude zalostne malo.potom socialka nebude mat takmer ziaden prijem z dobrovolnych poistencov.ake to ma pre nich plusy? fakt nechapem.takto mohli ziskavat aj zo zamestnanych ludi. 😒

prahaxx
6. okt 2011

@bobocka este nic nie je iste, moze tam byt milion zmien, neries, resp. mozes teraz nieco riesit len s ministrom a poslancami.. nepomoze nic len cakat a modlit sa

bobocka
6. okt 2011

@prahaxx ved ja viem.len tazko sa to necha len tak a tazko sa caka.ja som tvor nedockavy 😀 😀 😀 ja viem,ze v konecnom dosledku nam aj tak nic ine neostava,no ja sa apon tu na fore zatial rozhorcovat musim.daco robit musim 😀 😀 😀

jojolenka
7. okt 2011

Ahojte. Chcem poprosiť o radu. Momentálne som na RD platím si DNP mám splnené všetky podmienky a momentálne som po operácií. RD mi končí 1.1.2012 chcem sa opítať ak by mi PN trvala aj po 1.1.2012 kedy sa mám isť zaevidovať na úrad práce nakoľko nemám prácu. Počas PN ma asi nezaevidujú. Ďakujem za Vaše odpovede.

katulikzlatulik
7. okt 2011

@czechzuzanaba ale URCITE TO ZRUSIA!!

06lienocka
7. okt 2011

@katulikzlatulik čo určite zrušia?????????????????????????????

luna22
7. okt 2011

Mňa by zaujmalo či od nového roku môžu byť poistené osoby DNP tie, ktoré su na rodičáku a su doma , ale su zamestnané, teda po 3 rokoch môžu sa vratt do zamestania.

luciferova
7. okt 2011

@luna22 to by zaujimalo aj mna, plus pripad, ze su nezamestnane

katulikzlatulik
7. okt 2011

ved DNP... citaj, co napisala vcera Prahaxx....
Za predpokladu, že vládny návrh zákona bude parlamentom schválený v takej podobe, v akej bol predložený, potom :
- dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti od 1. januára 2012 toto dobrovoľné poistenie zanikne; táto fyzická osoba bude mať možnosť do 31. januára 2012 prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie spätne od 1. januára 2012,
- fyzická osoba, ktorá je povinne nemocensky poistená, povinne dôchodkovo poistená a povinne poistená v nezamestnanosti, nebude môcť byť súčasne dobrovoľne poistená na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti.
Korektnú odpoveď v predmetnej veci bude však možné poskytnúť až po schválení návrhu zákona Národnou radou Slovenskej republiky, resp. až po zverejnení v Zbierke zákonov Slovenskej republiky (koncom roka 2011).

bobocka
7. okt 2011

baby ja som dnes nemohla,no siel sa manzel pytat do socialky a pani mu povedala,ze oni nic nevedia.ze ich veduca bola prave teraz na skoleni ohladom zmien a ani ona mudrejsia neprisla.ze presne toto robili minuly rok a nic z toho.ze fakt nevedia co z toho bude a ci vobec nieco.takze som vela nepozistovala.ale pride mi fakt zvlastne,ze coskoro pride k schvalovaniu a prislusne organy oslovene nie su a nemaju blizsie info.buduci tyzden pojdem aj sama na zvedy.drahy nevedel aj tak na co presne sa pytat.on to vie len okrajovo.potrebujem zistit aj ako je to s poistenim v nezamestnanosti.lebo kamaratka si to uz dllho plati a ak by aj to malo padnut,tak to bude voci nej sakra nefer.

luna22
7. okt 2011

@katulikzlatulik aj tak nechápem stále, že keď som na rodičáku a zamestnávateľ za mňa nič teraz nedáva či môžem alebo nemožem byť poistená