Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ursula5
8. okt 2011

@natka1 ja si ale myslím, že pokiaľ Ti skončí poistné k 31.12.2011 tak je tam ochranná doba 8 mesiacov v prípade MD takže ak nastúpiš na MD vo februári k pre Teba je VZ na výpočet poistného z roku 2011 a to si platila aj dobrovoľné takže by Ti mala ísť dávka aj z toho ale všetko sa uvidí ....

natka1
8. okt 2011

Ešte by som Vás chcela poprosiť nechápem tých 26 týždňov ak to 1.jan zrušia tak tu podmienku do porodu nesplním .neviem všade sa tato podmienka píše .Už som z toho cvok 😕 .Som zamestnana platím DNP od začiatku tehot. PN. Ďakujem 🙂

andrejkam
9. okt 2011

vie niekto poradiť aká je ochranná doba po zrušení DNP....či sa zmení zákon alebo nezmení ?

caterinka31
9. okt 2011

Doba je 2 roky.

atiatko
9. okt 2011

@andrejkam a @caterinka31 ochranná lehota je 7 kalendárnych dní,u tehotných 8 mesiacov, uvedené 2 roky sú obdobím započítateľným pre 270-dňovú dobu poistenia zohľadňovanú pre posúdenie vzniku nároku na dávky NP. 😉

sashabb
9. okt 2011

@atiatko ochranná doba 7dní je keď teraz zrušíte DNP a išli by ste trebars na PN. Obchranná doba 8mesiacov má byť pre všetkých po zrušení DNP schválením zákona.

06lienocka
9. okt 2011

@sashabb ale len pre tých čo splnia podmienky do konca roka nie?

sashabb
9. okt 2011

@06lienocka ano, ak budu mať splnených 270dní do konca roka.

06lienocka
9. okt 2011

hm tak nič pre mna 😠 a už sa vie ten termin schvalovania?

z.vrablova
9. okt 2011

@sashabb ... ja tomu nie celkom chapem... teraz som v 6tt, platim si od zac. februara, koncom oktobra budem mat splnenych tych 270dni platenia, ako to teda bude vyzerat po 1. jan 2012?
Teraz so nastupila do zamestnania, ale pravdepodobne budem PN az do porodu. Mam dat v praci vypoved, aby pre mna po Novom roku platili "vyhody" nezamestnanych, alebo radsej cerpat PN zo zamestnania + DNP? Poradte, dakujem.

sashabb
9. okt 2011

@z.vrablova keďže splníš do konca roka podmienku 270 dní, budeš potom v ochrannej lehote 8mesiacov, čiže MD dostaneš z DNP. Pokiaľ schvália daný návrh, tak DNP zanikne všetkým automaticky na konci decembra a pokiaľ by si si ho chcela platiť ďalej bude potrebné sa zahlásiť nanovo, ale už tam budu nejake zmeny - maju byť balíky poistení a nebude si ho môcť platiť každý.

Čiže v podstate nemusiš nič riešiť, nechaj všetko ako je 😉

andrejkam
9. okt 2011

@atiatko ďakujem za info 🙂

denus
9. okt 2011

Ahojte a tych 270 dni musi byt vkuse?ja som bola od novenbra 2009 DNP niekedy do augusta 2010 a potom od maja 2011 doteraz. termin porodu mam 2.4.2012

z.vrablova
9. okt 2011

@sashabb ... dakujem za odpoved... Dobre chapem, ak to od jan 2012 kazdemu automaticky zanikne, nemusim DNP obnovit ani za novych podmienok a mam narok na matersku ratanu z DNP za rok 2011? Nemusim splnat podmienku platenia 26tt pred terminom porodu?

tinika
9. okt 2011

@z.vrablova jeej nahodou a vidim dalsiu tehulku, gratulujem, takze tiez pauza v teme chudnutie .D drzim prsteky nech to tahate do uspesneho konca

sashabb
9. okt 2011

@z.vrablova ano 😉 len neviem ako je to s tymi 26tt nakoľko to nikde neuvadzajú

sashabb
9. okt 2011

@denus 270 dní za posledné 2roky

ada23
9. okt 2011

@gapa dakujem velmi pekne! Poberam materske z DNP (zili sme v zahranici), takze tam ziadny nedoplatok mat nemozem. Teda dufam, lebo mi tam vyskakuje nemala ciastka a to je len k augustu 2011.
Ja som do SP v piatok volala a pani mi povedala, ze nevie za co ten nedoplatok je, mam si zavolat v pondelok 😝 Len som chcela mat istotu, ci to nezmenili.. uz ma tam totiz raz presviedcali, ze aj pocas poberania materskeho musim DPvN platit.

ejbyk
10. okt 2011

dobré ráno ak je tu nejaka dobrá dusa co sa vyzna...nie je mi jasna nasledovná vec z článku "Musí byť ale splnená spomínaná podmienka platenia si nemoc. poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch z oboch poistení (aj povinného, aj dobrovoľného!)". Nerozumiem hlavne ze "270 dni plateného povinného aj dobrovolneho nem. poistenia". Ja si platím dobrovolne nem. poistenie a co je to to povinne??? neviem ci rozumiete co sa pytam...

katka9900
10. okt 2011

@ejbyk povinne poistenie je nemocenske poistenie, ktore plati zamestnavatel, ak si teda zamestnana 😉

ejbyk
10. okt 2011

@katka9900 a ked som nezamestnaná????

katuska54
10. okt 2011

ahojte,vie mi niekto poradit k teme DNP? paltim si ho od maja 2011 ,pocula som ,ze sa to ma zrusit od januara 2012. musim sa od januara odhlasit,alebo to spravia automaticky a este mam otazku,ze ak sa mi konecne podari otehotniet,z coho sa mi bude potom ratat materska.mne to DNP vychadza do konca roka nejakych 240 dni a nato aby som mala vyssiu matersku potrebujem 270.ja som z toho vsetkeho jelen,stale nievo menia... prosim Vas o radu.dakujem:)

sashabb
10. okt 2011

@katuska54 ak prejde návrh zákona, tak DNP všetkým zanikne automaticky na konci decembra. Aby si dostala MD aj z DNP je potrebné aby si splnila do konca roku 270dní, no keďže toto nesplňaš tak ti peniaze prepadnú a MD dostaneš iba zo zamestnania, no ak nepracuješ tak budeš dostávať hneď RD (190€)

katuska54
10. okt 2011

@sashabb dakujem za odpoved,ale moc si ma nepotesila.nastastie pracujem,ale chcela som si prilepsit ak sa to da,ale teraz zistujem,ze som nadarmo platila.a nebude sa mi ratat ani tato doba tych cca 240 dni do konca roka? ak by som isla na matersku v roku 2012,tak sa mi nezarata?

dendy1
10. okt 2011

@sashabb
ahoj, môžem tiež poprosiť o radu? MD mi skončila v septembri (21.9). Bola som popri zamestnaní aj DNP, s nástupom na MD som prestala platiť, neodhlasovala som sa. Už meškám s riešením čo ďalej, treba sa teraz prihlásiť na platenie, alebo zaplatiť nedoplatok a zrušiť? Ak zrušiť - musím tam ísť s nejakou žiadosťou, alebo to vypíšu tam? Čo radíš? Ďakujem krásne

denus
10. okt 2011

@sashabb ja chapem ze 270 za plosledne 2 roky ale vkuse 270?alebo moze byt napr. 200 dni v roku 2010 a 70 dni v roku 2011? Alebo musi byt vkuse?

ginepra
10. okt 2011

ahojte, prislo mi rozhodnutie o materskej, 60 perc z VZ 37 na den, cize to budem mat 22 e na den. to je maximum? dakujem

lucia.kl
10. okt 2011

@ginepra keď vynásobíč 22€ počtom dní v mesiaci 31, tak čo ti vyjde, aká čiastka??? cca 680€, takže si myslým, že to bude maximum... 😉 😉

ginepra
10. okt 2011

@lucia.kl ano, vychadza to tak nejak. diky za odpoved