Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sashabb
10. okt 2011

@katuska54 musi byť 270dní za poslené dva roky, čiže aj keby ti chýbal čo len 1 deň tak ti MD z DNP neuznajú.

@dendy1 ak si DNP už platiť nechceš treba ho odhlásiť, nakoľko keď prejdeš z MD na RD tak ho musiš začať platiť. Čiže teraz ti stačí ísť len na sociálku, a dať odhlášku (ak si teda DNP nechceš ďalej platiť) oni ti tam dajú iba tačivo ktoré vypíšeš a vypočítajú ti kolko máš doplatiť.

@denus nemusí byť vkuse, môžu sa poistenia spočítavať

lias
10. okt 2011

Ahojte, zarátava sa prosím do tých 270 dní aj čas keď som bola na rodičovskej dovolenke a v tom čase som bola ešte zamestnaná? Výpoveď som dala v deň ukončenia rodičovskej dovolenky. Teraz som nezamestnaná ale začala som si platiť DNP.
Díky za odpoveď 🙂

leontinka27
10. okt 2011

Ahoj baby. prosim vas. ak je baba od tretieho mesiaca na rizikovom a predtym bola aj nezamestnana skoro 6 mesiacov ale ordobila skoro 10 rokov ma narok na matersku?odvadza stat pocas pn-ky nemocenske za pacienta?v tomto pripade za buducu mamicku??? dakujem

gapa
10. okt 2011

@denus
ak ide o nárok na materské z dnp, tak je podstatné splniť podmienku aspon 270dní nem.poistenia v období dva roky pred skutočným pôrodom. Tj. ak porodíš napr. 20.11.2011, tak sa sleduje obdobie 20.11.2009 až 19.11.2011 a dni nem.poistenia v nom. Ku dnom trvajúceho dnp je možné podla výkladu soc.poistovne (v zákone to nenájdeš) prirátať dni akéhokolvek ukončeného nem.poistenia v tomto období (v tvojom prípade dni ukončeného dnp).

pre výpočet materského je však pri dnp podstatné, či od POSLEDNéHO prihlásenia na dnp uplynulo do nástupu na md (najneskôr 6týž. pred očak. termínom pôrodu, čo napíše lekár do žiadosti o materské) viac ako 26týž. Len v takom prípade sa materské ráta zo "skutočného" vym.základu v rozhodujúcom období (to sa stanoví podla dátumu poslendého prihlásenia na dnp, nástupu na md, príp. ukončenia dnp ...). Ak neuplynie, tak sa materské ráta len z minima.

pri uplatnení nároku v ochr. lehote po ukončení np je podstatné aj aby nevzniklo nové nem.poistenie po ukončení tohto nem.poistenia. Inak prestane plynúť ochranná lehota (vid § 32 ods.4 Zákona o soc.poistení) a ak by vzniklo nové dnp, tak by nanovo začalo plynúť aj 26týž. od nového=posledného prihlásenia. Na to si treba dať pozor, ak by schválili zákon, ako ho navrhujú a dnp zaniklo 31.12.2011 a nepridali nejaké nové prechodné ustanovenia týkajúce sa počítania nepretržitosti dnp (vid § 57 ods.1 písm.c) Zákona o soc.poistení).

Rozhodujúce obdobie z dnp pri ukončení dnp 31.12.2011, ak posledné prihlásenie na dnp bolo v r.2010 nebude obdobie roku 2011, ale obdobie od prihlásenia v r.2010 do 31.12.2010. Lebo RO sa určí akoby bol nástup na md nastal posledný den trvania dnp, tj. 31.12.2011 vid § 54 ods.8 + 7 ZoSP (Samozrejme, ak nebudú schválené nejaké prechodné ustanovenia k tomuto)
tu je na stránkach ministerstva Zákon o soc.poistení:
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...

Tiež je podstatné, či v čase ukončenia dnp= 31.12.2011 bude žena tehotná, lebo len vtedy plynie 8mesačná ochr. lehota po ukončení dnp. Ak tehotná nebude, tak len 7dnová (vid § 32 ods.1+2 ZoSP), ak NP trvalo aspon 7dni.

Ale uvidíme, či to schvália a v akom presnom znení a prechodnými ustanoveniami.

gapa
10. okt 2011

@leontinka27
štát nie je nikdy platitelom nem.poistenia, to jej určite netrvá, ak nie je dnp osoba, zamestnanec alebo povinne nem.poistená szčo.

gapa
10. okt 2011

@z.vrablova
pozri môj dlhý príspevok vyššie,
tých 26týž. sa ráta v prípade ukončeného NP do ukončenia dnp, tj. predpokladám malo by byť splené do 30.12.2011, aby 31.12. už bolo 26týž.+1den (no nie som si na 100% istá, či treba ten 1den).

a nárok na materské v ochrannej lehote vzniká presne 6týž. pred očak. term.pôrodu, čo napíše lekár do žiadosti. Teda nie skôr, ako je tomožné pri trvajúcom np.

sasena033
10. okt 2011

@gapa no takze teda ked si platim z minima od 2009 teraz som este na RD a v polke januara nastupujem na MD od toho 1.4 si platim z maxima takze 26tt splench 30.9.....teraz od 17 oktobra idem na PN do januara a nasledne na MD ...od januara teda sa uz nemusim prihlasovat ked mam uz podmienky splnene???? dakujem a bude mi teda vyplacen aj marodka aj MD z amxima aj v bud roku???

leontinka27
10. okt 2011

@gapa to znamena ze nema narok na matersku????bo ked otehotnela bola este v ochranej lehote. pn-ku je vypocitali to znamena ze splnala podmienku 270 dni byt nemocensky poistena.teraz prechadza z pn- ky na matersku a tu by mala mat taku istu. nie?alebo sa mylim???? dakujem

gapa
10. okt 2011

@sasena033
ak bolo posledné prihlásenie 1.4.11 z maxima, si tehotná, tak aj keby skončili dnp 31.12.11, tak splnaš podmienky, ak zaplatíš všetko v splatnoti. Ale ako som písala, záleží od zákona účinného v čase nástupu na md !!!!!!!!!!!!!! a ja ti neviem na 100% garantovať, že to bude úplne takto. To sa snád rozumieme. 🙂 ale vyzerá to u teba dobre.

sasena033
10. okt 2011

@gapa no ano informovala som s ana Sp mam vsetko uhradene aj podmienku 26tt splnenu takz ePN mi este vyplatia z maxima a pockat ako bude zakon od januara ale to by ma nasrali kedze mam vsetko splnene v starom roku aby mi MD nevyplatili 😠 8tt pred porodom mam 9 januara tak vtedy by ma mal vypisat 🙂 juj ake mam z toho nervy dufam ze tie peniaze som nevyhodila len tak....asi by najlepsi ebolo keby som isal na MD este v starom roku no ale bohuzial

gapa
10. okt 2011

@leontinka27
nepíšeš dátumy trvania nem.poistena a pravdep. pôrodu, bez toho sa nedá odpovedať. Ale áno v prípade, ak bola v čase "UKONčENIA PP=nem.poistenia" tehotná. Ak tehotná v čase ukončenia pp nebola, tak jej plynula len 7dnová ochr. lehota (predpokladám skončil pp v r.2011) a ak v nej nastúpila na pn, nárok na nemocenské jej vznikol, ale nastúpiť v nej na md už nestihne. A už neplatí, že ak nadväzuje nástup na md na pn, že nárok vznikne (to platilo do konca roku 2010).

Jedine sa rýchlo zamestnať aspon 1den pred nástupom na md(je nepodstatné pre výpočet materského, či na 2hod na den a či za min.mzdu), tak jej materské budú rátať z vym.základov v r.2010 (ak nástup na md bude v r.2011).
Ak sa prihlási na dnp, tak tiež získa nárok na materské, ale len z minima cca 200eur na mesiac (a musí zaplatiť v splatnosti, ak už nastupuje na md ten istý mesiac)

gapa
10. okt 2011

@sasena033
pozor, v ochr. lehote vzniká nárok na matetské presne 6týž. pred oč.term.pôrodu, nie skôr!! tj. nenastupovať na md skôr, ak skončí dnp. Zákon o soc.poistení to rieši myslím v § 50, pozri v prilož.linku a príp. vytlač pre lekára, ak by namietal. Aby ti neukončil pn skôr a mala by si tie 2týždne v lufte.

gerdusha
10. okt 2011

ahojte, chcem sa spytat aj ja:

platim si dnp od konca decembra 2010, cize 270 dni budem mat splnenych v polovici oktobra. kedze nie som tehotna a zda sa, ze tak skoro este ani nebudem, je mi jasne, ze matersku uz z toho cerpat nebudem.

chcem sa ale spytat na ine: ak pojdem na PN z inych dovodov napriklad chripka, do konca roka si este mozem uplatnit DNP, ano? a co ta spominana ochranna lehota 8 mesiacov v 2012? mozem byt PN aj do toho augusta a dostat peniaze aj z DNP?

sasena033
10. okt 2011

@gapa ako tomu nerozmumiem... 😅 ze ma ma vypisat na MD nasjkor 6tt na MD koli comu???

gapa
10. okt 2011

@gerdusha
8mesačná ochranná lehota platí len pre tie ženy, ktorým skončí dnp v čase tehotenstva, tj. ak tehotná k 31.12.2011 nebudeš a skončí ti dnp 31.12.2011, tak ti plynie len 7dnová OL, ktorá skončí 7.1.2011. Ak ti dovtedy nevznikne pn, tak už ti nárok z tohoto dnp na nemocnské nevznikne. Ak teda neschvália nejaké prechodné ustanovenie, no nič také som v návrhu nevidela.

gapa
10. okt 2011

@sasena033
nie najskôr!!!! PRESNE!!! 6týž., kvôli zákonu, ak by si na md nastupovala v ochrannej lehote. Pozrela si si ten § v zákone o soc.poistení v linku čo som uviedla dnes o 13.35. Prečítaj si a potom sa pýtaj 🙂

sasena033
10. okt 2011

@gapa aha.no ok teda teraz 17 idem za nim takze PN budem az do 6 tt pred porodom a potom sa PN zrusi a vypidse MD 🙂 dikes..to myslis v tom linku co si pisal vyssie zakon o soc.poisteni?

gapa
10. okt 2011

@sasena033
ale pozri si to, lebo môže sa ti stať, že on ti bude tvrdiť po svojom, že ak si pn, tak musíš nastúpiť 8týž. pred. Aj mne to tvrdila sestrička, len som sa nedala 🙂

meatfly24
10. okt 2011

@gapa dobry den chcem sa opytat. teda mozno sa to pytalo uz vela bab... teda od 2007meho roku si platim DNP, tento tyzden som zistila ze som tehotna - slobodna matka - ked vsetko dobre dopadne a tehu prebehne bez problemov na co mam narok...? staci len tak v skratke aby som vas velmi neotrvovala 🙂

sasena033
10. okt 2011

@gapa nemozem to tam najst ☹

gapa
10. okt 2011

@meatfly24
to teda v skratke nejde, ale určite na materské. Z ako sa bude rátať záleží od dátumov, vym.základov a zákonov. Je tu hore v dlhšom prípevku už niečo popísané a presne znenie nového zákona nepoznáme. Momentálne OSAMELé (nie automaticky slobodné) majú nárok na poberanie materksého 37týž (poroti 34 štandard), ak sa narodi 1dieťa, no v novele sa navrhuje tuším 42 už pre všetkých (myslím osamelým sa nepridáva).

gerdusha
10. okt 2011

@gapa ,

dakujem, to je pekne nefer...

gapa
10. okt 2011

@sasena033
nevieš nájsť ten link, či § 50?

§ 50
Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na
materské od začiatku šiesteho týžda pred očakávaným dnom pôrodu určeným lekárom
alebo odo dna pôrodu, ak porodila skôr, ak jej trvala ochranná lehota ku dnu začiatku
šiesteho týždna pred očakávaným ndom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dnom
pôrodu.

ochranná lehota je v § 32, ak by niečo.

sasena033
10. okt 2011

@gapa tie paragrafy som nemohla najst 🙂 no tak to mu vytlacim ale snad nebude namietat.... 🙂 dakujem za ochotu

gapa
10. okt 2011

@gerdusha
no ale snád nádej umiera posledná. Uvidíme, ako to dopadne. 😨

06lienocka
10. okt 2011

nebojte babenky ešte može zajtra padnut vlada a budu mat ine starosti nie schvalovat taketo debiliny 🙂

kattija
10. okt 2011

a ked som na RD a som nezamestana budem mat este moznost si platit DNP? teda ak schavlia tie vsetky veci?

sashabb
10. okt 2011

@gapa ta ochranná doba 8mesiacov bude LEN pre tehotne? nebude to pre všetkých ktorým DNP zanikne schválením daného návrhu?

luciqixina
10. okt 2011

Ahoj, ja tomu tiez nerozumiem.....vsade sa pisne nieco ine.....no ja som od oktobra 2010 nezamestnana a kedze som si nemohla najst pracu rozhodli sme sa s manzelom ze dieta uz nebudeme dlhsie "odladat"...a tak som od 1.5.2011 DNP takze si kazdy mesiac platim cca 50€ do SP a do konca roka budem mat vyplatenych len 8 mesiacov z 9.....tzn ze do 12/2011 budem mat zaplatenych 400€ co nieje najmensia suma.....a teda ak mi to poistenie zrusia k 12/2011 mozem sa znova prihlasit v january a pokracovat v plateni a vyplnit tu podmienku 270 dni alebo to musim mat vyplatene v kuse a kedze mi to poistenie zanikne nebudem mat narok na MD a 400€ som vyhodila do "luftu" alebo mam nejaku moznost na vratenie...otehotnela som v auguste... diq.L.

denus
10. okt 2011

@gapa Dobre ja si platim DNP od novembra 2009 do augusta 2010 to som platila 30 eur a potom som si to znizila na min od septembra 2010 asi do aprila 2011 a od maja 2011 si platim max. Som zamestnana, takze si platim to hruba mzda- neviem co proste max. som uz tehotna a termin mam 2.4.2012(ide o to ze max si platim len od maja a tych 270 dni z maxima skonci niekedy koncom januara 2012) tak tym padom splnam tych 270 dni?a som aj v 8 mes.ochran.lehote kedze mam termin 2.4.2012. takze by som teoreticky mohla dostavat max matersku z DNP?(aj ked som zamestnana?)