Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bapi1
20. okt 2011

@tanitta 2 roky uz uplynuli,takze 270 dni znova-ak sa teda vracias do tej istej prace.

tanitta
20. okt 2011

@bapi1 dakujem 😉 este som chcela ked skoncim presne 270dni platenia mozem hned na druhy den cerpat ocr pn?...alebo az po uplynuti 26t?

bapi1
21. okt 2011

@tanitta po 270 dnoch mozes,ale pred nastupom na ocr,pn,md dbaj na to,aby si mala tych 26t platenia z takeho vz,z akeho chces aby ti bola vylacana davka.

nikolino
21. okt 2011

Ahoj babenky dobre tomu rozumiem?som zamestnaná cca 5 rokov nepretržite u jedného zamestnávateľa.Na pobočku soc.poisťovňe som prišla 17.5.11 kde mi pracovníčka dala podpísať Vyhlásenie o dnp.Tak sa aj stalo jeden podpísaný originál som si nechala a druhy som jej odovzdala s dátumom 17.5.11Prihlášku s tím istím dátumom som vypisovala pri jej okienku kde som ale vypísala zlý vymeriavací základ mala by som platiť cca 31 € mesačne ale kedže som ho zle zadala platím34,58 € mesačne.Môžem požiadať o preplatok ak áno tak dokedy existuje na to nejaké tlačivo ak nie ako to spísať?Po vypísaní a podpísaní som jej prihlášku odovzdala ale kópiu som nedostala.(ani domov mi nepišla,mala mi prísť ak áno vydajú mi ju na pobočke?)Na duhý deň mi pani s pobočky zavolala koľko budem platiť za 5 mesiac keďže by som nemala platiť za celý mesiac vyrátala mi to na 16,73 € to som zaplatila 3.6.11. a potom následne každý ďalši mesiac tých 34,58 €. Od kedy sa ráta 270 dní v mojom prípade od 17.5.11?Ak by sa rozhodlo že sa dnp od 1.1.2012 ruší a ja by som teraz otehotnela nespĺňala by som podmienku 270 dní z dnp by som nič nedostala že?Ak chcem max matersku koľko by som mala platiť tých 26t pred nástupom na md asi viac ako platím.Prvú zmenu môžem urobiť v novembri ako to urobiť odhlásiť a vten istí deň sa aj prihlásiť je to stanovené dátumom alebo proste v novembri hoci ktorý deň?ďakujem pekne za rady...

slavka28
21. okt 2011

ahojte
som zamestnana a platim si DNP, lebo planujeme babatko. Treba ho platit 280 dni pred porodom. Ale ak ostanem na pn-ke dostanem z toho nieco? a musim dalej platit aj po porode ak nechcem?
A ako sa to prejavi na vyske materskej, a ako dlho to budem poberat? na urade mi nic nepovedali 😒

studio11
21. okt 2011

Ahojte dievčatá. Chcem sa opýtať....platím si DNP od februára tohto roku. Ak by som náhodou bola v tomto období na PN, znamená to že sa mi zníži aj denný vymeriavací základ pre výpočet materskej????????? Pretože pokiaľ viem, ak som na PN, tak vtedy si DNP neplatím.............A ešte jedna vec, ako si vypočítam výšku materskej teraz po novom? (nastupujem až po 1.1.2012) Ďakujem....

sashabb
21. okt 2011

@slavka28 podmienka je 270dní. Ak budeš na PN skôr ako splniš tuto podmienku tak nárok na PN z DNP mať nebudeš..
Keď nastúpiš na MD tak DNP neruš, nakoľko počas MD platiť nemusíš no dni sa ti zarátavajú. Potom keď budeš prestupovať z MD na RD sa rozhodneš či budeš v platení pokračovať alebo DNP zrušíš

@studio11 musiš mať splnenú podmienku 270dní aby si počas PN nemusela platiť. Ak túto podmienku nesplňaš, musíš platiť aj počas PN.

darinkazv
21. okt 2011

ahojte žienky, položím tu otázku mimo DNP, aj keď si ho platím. ak ste tu niektorá z okruhu personalistiky, napíšte mi prosím. som v 15tt, som na PN. už možno ostanem až do nástupu na MD. to mám 23.2. lenže ešte pred nástupom na MD si chcem vyčerpať dovolenku, čo nabehne po januári. ako je to? nabieha automaticky po 1.januári celých 20dní? môžem si teda vziať od 23.1. dovolenku celých 20 dní a po jej skončení vlastne nastúpiť na MD?

slavka28
21. okt 2011

darinkazv - ahoj. Nie som personalistka,ale v podobnej sitaucii sa ocitla moja kolegyna. nemala narok na dovolenku po novom roku, lebo dovolenka ti patri az po odpracovani niekolkxch dni (asi po mesiaci je to jeden den). Ona si dokonca nemohla ani docerpat staru dovolenku :(

martinkaa
21. okt 2011

@sashabb ahoj, poslala som ti IP, ak my vies poradit, budem ti povdacna, dakujem velmi pekne

odyseana
21. okt 2011

ahojte 🙂 potrebovala by som poradit este ohladom jednej veci...TP mam 27.04.2012, som SZCO, platim si aj NP aj DNP..z dobrovolneho mam zaplatenych k dnesnemu dnu 153 dni za posledny rok, ale kedze bolo prerusene a znovu ho platim od 02.09.2011, tak podmienku 26t. splnam k 02.03.2012, no 270 dni k 15.02.2012..celkom blizke datumy..no ide skor o to, ze som PN a doktorka mi vravela, ze mam zostat PN az do konca az do nastupu na MD..takze zatial mam PN len z povinneho poistenia, moja otazka znie, ku ktoremu datumu mi vznika narok aj z DNP? A ci sa neda spravit nieco s tym aby moja PN nebola dovtedy z minima...Vopred dakujem za odpoved

gwenni
21. okt 2011

@darinkazv podľa mňa to závisí od zamestnávateľa ...

studio11
21. okt 2011

m@sashabb Ďakujem za odpoveď. Už teraz mám 273 dní, čiže teoreticky by som mohla, ale zaujíma ma skôr či mi to ovplyvní aj výšku materskej...............ďakujem

petuska86
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
darinkazv
21. okt 2011

@gwenni tak u nás radšej dajú dovolenku, než by mi ju potom mali preplácať. len ide o to, či zo zákona nabieha k 1. januáru tých 20 dní alebo neskôr. to je podľa mňa v zákone a nezávisí od zamestnávateľa.

sashabb
21. okt 2011

@studio11 nie neovplyvní. Keďže máš splnenú podmienku 270 dní, môžeš isť na PN a budeš mať nárok na PN z DNP a ešte k tomu nebudeš musieť počas PN platiť poistenie ale dni sa ti budu zaratavať.

sashabb
21. okt 2011

@petuska86 to bol len návrh zákona, no keďže padla vláda tak sa od januára určite nič rušiť nebude 😉

mima595
21. okt 2011

@darinkazv - urcite ti nenabehne celych 20 dni...lebo....narok na dovolenku budes mat po odpracovani aspon 28 dni...vtedy mas narok na pomernu ciastku/20/12...cca..1,66 dna..ak mas odpracovanych 60 dni...tak mas narok na celu dovolenku 20 dni, ale zase sa ti vyratava pomerna ciastka....tam je vypocet iny.....
a ten vypocet budu v podstate vediet, až na konci roka...lebo MD sa berie ako PN, a dovolenka sa krati za prvych 100 dni PN v roku o 1/20 a potom kazdych dalsich 21 ukoncenych dni PN o 1/20.....atd....takže pre mzdarku bude podstatny nastup na MD, ukoncenie MD /ci bude 34 tyzdnov alebo 40/
na tvojom mieste by som sa s dovolenkou neponahlala, skor sa ti zide po ukonceni rodicaku...vycerpas si ju vtedy....

tanjja
21. okt 2011

@gapa ahoj. koncom minuleho roka som sa omylom odhlasila z dnp. vo februari som sa opat prihlasila z maxima a nastupila na pn, na ktorej som do dnes. pn poberam z minima. chcem sa spytat, ak teraz ukoncim pn a o cca 2 tyzdne nastupim opatovne - idem na operaciu - aku budem mat pn? chcem ju prerusit aj koli tomu, ze v januari budem musiet terajsiu pn ukoncit - bude rok, a neviem ci budem ok. (som na predlzenom rp) diky moc 😒

eda28
21. okt 2011

@gapa Ahoj mozes mi prosim poradit? Som na materskej dov.ktora mi o mesiac konci,pred nou som si platila dnpo, takze dostavam, maximum. Neviem teraz vlastne ako to funguje, mam si to po skonceni MD zacat znova platitt, oplati sa mi to? a v akom pripade? Pocas rodicovskej uz asi nebudem dostavat nic ako platca dnpo, ze?DAKUJEM

lin123
21. okt 2011

@nikolino ahoj, odpoviem na to, co viem. Tiez mi vychadza preplatok, povedali mi, ze si on mozem zaziadat, kedy ja chcem..takze tam nie je nejaka urcena lehota. O tlacive mi nevraveli nic, vrak staci napisat e-mailom poziadavku o vratenie preplatku, napises datum odkedy si platis...
270 dni sa Ti rata ododna prihlasenia cize od 17.5.
Materska Ti vyjde taka podla toho aky vymeriavaci zaklad si si urcila, ci z maxima alebo inak...
ak chces zmenit vymer. zaklad, mas na to narok od pol roka po prihlaseni na DNP, nerus DNP, iba urob zmenu,poradia Ti s tym na pobocke, ked si pojdes urobit zmenu vo vymer. zaklade. ale musi Ti vyjst podmienka 26 tyzdnov do nastupu na matersku od tejto zmeny, na to si daj pozor.
A rusit by sa nemalo DNP,kedze padla vlada a reformu zmietli tak zo stola. Ale co bude o pol roka..to nevie nikto...

petuska86
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gapa
21. okt 2011

@martinkaa
áno, do konca roku je max. 1116,75eur na nem.poistenie

gapa
21. okt 2011

@martinkaa
ak sa raz odhlásiš z dnp a potom sa prihlásiš nanovo, tak už sa neráta nem.dávka z predchádzajúceho ukonč. NP ale bud z nového vym.základu (ak splníš 26týž) alebo z minima

gapa
21. okt 2011

@tanjja
ak ti pn nevznikla ten istý den ako PN, tak sa nové nemocnské bude rátať z maxima. Tj. podstatné je, aby si aspon 1den v rozhod. období zjednodušene platila poistené tj. nepoberala nemocenské dávky.

gapa
21. okt 2011

@eda28
iba ak pôjdeš na pn alebo na očr. Môžeš si podať ZMENU vym.základu na minimum (teda nie odhlásiť!!!!), napr. v dec. od 1.1.2012 a v prípade pn, očr môžeš čerpať nem.dávky z vym.základu z dnp v r.2011.

martina28p
21. okt 2011

@slavka28 musíš si ho platiť tých 9 mes.až potom ísť marodiť,aj ja teraz marodim od augusta a dostávam peniaze

odyseana
21. okt 2011

@gapa ahoj 🙂 minule si mi dobre poradila, vies mi prosim poradit ohladom mojho prispevku napisaneho vyssie..dakujem 🙂

gapa
21. okt 2011

@odyseana
podala toho, aké som čítala na www.porada.sk príspevky, kde skopírovali odpoved zo SP, nedá sa (teda nemali by to pracovníčky uznať), ak je druhá pn vystavená z dnp s iným= neskorším dátumom začiatku PN, z dôvodu, že už uplynulo 270dní. tj. podla mna jedine ukončiť pn a ísť na novú po dovršení 270dní alebo/resp. aj po splnení 26týž. Ale to už záleží na tebe a lekárke. S týmto ja skúsenosť nemám, ako sa toto robí.

katuskaaa29
22. okt 2011

Ahojte baby, dufam, ze nam to DNP nezrusia. Tento tyzden som bola v socialnej poistoni, chcela som si dat zvysit vymeriavaci zaklad na maximum. Pracovnicka mi poradila nech poockam do decembra, totiz napriek tomu, ze padla vlada, este stale je okolo toho taka neistota, ze vraj v decembri uz na 100% by mali vediet, ci sa to zrusi alebo nie. Tak ja radsej pockam.