Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

adele15
3. nov 2011

@zuzmor002 dakujem 😉

mokilko
3. nov 2011

Ahojte, uz som tu toho preluskala celkom dost, ale mam aj ja jednu otazocku 😉
ide o to , ze poberam rodicovsky, dcerka bude mat teraz 11.11.2011 2rocky. chceli by sme jej zaobstarat surodenca 🙂 som ale nezamestnana, mala som zmluvu na dobu urcitu, a ked zamestnavatel zistil, ze som tehotna, jednoducho mi ju nepredlzil. zmluva mi zanikla asi v 5.mesiaci tehotenstva, nasledne som bola az do nastupu na MD na PN-ke koli zdravotnym komplikaciam. bola som ale v ochrannej dobe, takze matersku som dostavala..... tolko k tomu co bolo... a teraz k tomu co chceme aby mohlo byt 🙂)))))
niekde som sa docitala, ze rodicovska sa zapocitava do tych 270 dni.... od 1.decembra by som si chcela zacat platit maximalne DNP. ak by sa ale tak nestalo, a ja by som zacala platit neskor, a samotne DNP by nebolo tych 270 dni, mozu mi to zhrnut aj s tym povinnym poistenim od statu? ci by som mala v mojom pripade narok na navysenu matersku o to co som zaplatila do odvodov.... dakujem vam krasne za akukolvek odpoved
Marianna

dia459
3. nov 2011

@zuzmor002 este by som sa chcela opytať, či to musím aj nahlasiť do soc. poisťovne ohladom DNP, ze som na PN,

datanka
3. nov 2011

@ooo musis ist osobne vypisat tlacivo

gapa
3. nov 2011

@mokilko
je pravda, že doba čerpania rodič.dovolenky v zamestnaní sa ráta do potrebných 270dní nem.poistenia. Ale ty nie si zamestnaná, tj. rodič. dovolenku nečerpeš, lebo ti netrvá prac.pomer. Poberanie rodič.príspevku je niečo iné. Tj. ak nesplníš 270 dní pred pôrodom z dnp resp. iného nového nem.poistenia, tak nárok na materské nezískaš.

datanka
3. nov 2011

@timka6 Vzhľadom na pád vlády bolo dohodnuté, že sa nebude meniť nič zásadné a tak poslanci stiahli z rokovania návrh zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti, ktorého súčasťou je aj novela zákona o sociálnom poistení a pre rok 2012 bude zachovaný terajší stav a ak by sa aj neskôr menil, tak určite nie tak, ako to bolo navrhnuté

ooo
3. nov 2011

@datanka dakujem.

datanka
3. nov 2011

Návrh zákona , ktorým sa o.i. malo rušiť dobrovoľné nemocenské poistenie v dnešnej podobe je stiahnutý z rokovania NR SR a najmenej do vzniku novej vlády v marci 2012 sa nebude nič meniť. A je málo pravdepodobné, že po voľbách bude zmena DNP v porogramovom vyhlásení novej vlády SR.

jankaroy
3. nov 2011

To je super sprava 🙂

anjelik007
3. nov 2011

@datanka supíííííííííííš, nositeľka dobrých správ🙂

anjelik007
3. nov 2011

@datanka ozaj a odkial to máš ?

mokilko
3. nov 2011

padol mi kamen zo srdca 😵 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! tak hajde na SP a zacat platit DNP 🙂)))) dakujem vaaaam

mokilko
3. nov 2011

cize z toho vyplyva, ze ak aj poberam RP, a odvody za mna plati stat, tak sa to nezahrna do vypoctu dalsej moznej materskej? to by som nemala narok na ziadnu matersku, ak by som si neplatila dobrovolne?

mojmacik
3. nov 2011

@mokilko no zase az taka vyhra to nie je.....co ked to schvali buduca vlada hoc s platnostou napr. v oktobri 2012 a ty este nebudes poberat matersku?... ☹ ..to sa tyka hlavne tych co len otehotniet planuju

datanka
3. nov 2011

@mojmacik no,potom jedine,ak by uz bola tehotna,dat sa na pn,ak uz bude mat zaplatenych 270dni a v tom pripade narok mat bude

mojmacik
3. nov 2011

@datanka ano no materska uz nebude,lebo PN skonci a materska nastup je uz s datumom,ked bude hypoteticky zakon v platnosti a teda nema narok

zuzmor002
3. nov 2011

@dia459 No ak nebudeš čerpať PN z DNP, keďže nemáš ešte 270 dní splnených, tak to podľa mňa je zbytočné nahlasovť, ale pre istotu by som sa tam asi zastavila spomenula im to, človek nikdy nevie, oni sú tam nevyspytateľný! 😉

datanka
3. nov 2011

@anjelik007 od p.navratilovej,je to byvala poslankyna NR SR a teraz radi ohladom socialnych veci

silvia123
3. nov 2011

Ahojte, platím si DNP a keď som šla na OČR s malým, tak mi dávali na Sociálke podpísať nejaké vyhlásenie že nerobím na dohodu a neviem čo tam ešte bolo... to akože k čomu je neviete???

mojmacik
3. nov 2011

@silvia123 mne to nedali ani raz podpisat a dokonca to nosi na soc. manzel,len to tam odovzda

datanka
3. nov 2011

@mojmacik toto ti nepotvrdim,ani nevyvratim na 100perc.,ale viem,ze to bolo riesene tak,este ked sa nevedelo,ze padne vlada a malo sa dnp rusit,tie,ktore mali splnenu podm.270dni a boli uz tehotne,sa mohli zachranit jedine takto...aspon co mi bolo povedane...a je tam aj nejaka ochranna lehota 8mes...ja uz teraz neviem,ako to presne bolo...ale mozno mas pravdu a to by nebolo boh vie co

datanka
3. nov 2011

@mojmacik jejo,ty mas trojicky? 🙂

mokilko
3. nov 2011

praveze my babatko estelen planujeme,ale teda asi cim skor zacat platit a pracovat na nom 🙂 my sme mali v plane od decembra zacat prispievat a od januara zacat snazilkovat 😲 myslim, ze by to malo vychadzat

mokilko
3. nov 2011

len sa budem asi celu dobu modlit, aby nieco nezmenili.....

datanka
3. nov 2011

@datanka a este ta materska sa musi zohladnovat podla toho,kolko ma zaplatene povinne poist.alebo dobrovolne,tak aj ked to padne,niekedy koncom roka,budu vychadzat urcite aj s toho pripoistenia podla mna.

mojmacik
3. nov 2011

@datanka no ani ja to netvrdim na 100%,nie som kompetentna ...mozno by sa zislo spytat p. Navratilovej

datanka
3. nov 2011

sebe samej som si napisala? 😀

datanka
3. nov 2011

@mojmacik to neviem,ci niekto bude vediet,ked aj ona napisala,ze ak sa po volbach nieco zmeni,tak nie tak,ako bolo navrhovane...tak pan boh vie ako?! 😉

mojmacik
3. nov 2011

@datanka ano trojicky

silvia123
3. nov 2011

@mojmacik No tak to je dobre... ja som bola na OČR-ke štyri krát tento rok a dali mi to podpísať veru zakaždým... Nikto už nemá takú skúsenosť?