Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

6mia6
8. nov 2011

mmm tak ak to idú rušiť tak mne bude chýbať asi 12 dní... 😠

zuzana612
8. nov 2011

ja si platim DNP asi 10 rokov, platila som si vsetky odvody sama kedze som bola v zahranici. Keby nie kamosky, tak ani neviem ze mozem ist na PN alebo OCR. Platila som si to koli tomu, aby som mala narok na matersku, lebo som myslela ze keby som si neplatila, nedostala by som nic. Nastastie som to stihla vyuzit pri dvoch detoch, aj ked pri prvom koli zmene zakonu v roku 2008 mi chybalo asi 10 dni aby som dostala max. matarsku. Miesto toho mi vyratali asi 4600 sk. Som vtedy myslela ze ma porazi 😠 teraz si platim stale, bez prerusenia, akurat vzdy v novom kalendarnom roku si dam zvysit na maximum. Je to ozaj fajne prilepsenie ku materskej, hlavne ked mam deti casto chore. Vzdy sme s manzelom chceli tri deti, ale ked to zrusia, tak to nepripada do uvahy, pretoze s velkym uverom a troma detmi na krku sa vyzit neda 😖 Ja nemam problem ist do roboty a zarobit tie peniaze inde, len to by tu nejaka robota musela byt. A druhy problem je ze tu nemam nikoho kto by mi deti postrazil alebo bol snimi ked su chore. A ziadny zamestnavatel nebude tolerovat matku ktora je viac doma ako v praci. Podla mna by mali skor zvysit rodicak ako matersku. Pretoze materska je 8 mesiacov a rodicak zvysnych 24 😖 Ale mali by dat nejaku podmienku, dajme tomu ze rodicak len na 3 deti a dost. Lebo v dnesnej dobe si zodpovedny rodic rozmysli ci bude mat aspon tie dve deti, kedzto nasi cierny spoluobcania nerozmysalju hlavami, ale .......A keby bol zakon ze po troch detoch nedostanes nic, by ste videli ako by sa znizila populacia ciganov 😀

@6mia6 preco ti bude chybat 12 dni?

datanka
8. nov 2011

@zuzana612 asi to mysli tak,ze ak to zrusia k 1.jan.2012,tak jej bude chybat 12dni....ze tych 270dni by mala zaplatenych az 12.jan.....tak to je fakt smola,mne by sice chybalo dost,asi 4mesiace,ale aj tak som tam zbytocne potom pchala peniaze 😖

zuzana612
8. nov 2011

@datanka aha, lebo to moze byt aj tak ze ma nastupit na matersku 12. januara, co by vychadzalo 6 tyzdnov tyzdnov pred TP. Ale na matersku moze nastupit aj 8 tyzdnov pred TP, cize by to bolo este v tomto roku a tym padom by dostala matersku normalne, nie?

6mia6
8. nov 2011

@zuzana612 no keby som nastúpila tých 8 týždňov tak nebudem mať 270 dní. ešte pôjdem na sociálku nech mi to tetuška poriadne prepočíta. lebo som si to platila už som bola tehotná. pri prvom som tiež priplácala a potom som to dala na minimum, neskôr sme mali finančnú krízu tak som to zrušila úplne a teraz to nebude stačiť. no nič hádam sa to bude dať vybrať pri PN alebo OČR. Ale ešte stále dúfam, že tí nenažranci to neschvália a tiež som za aby zvýšili rodičovský a nie materskú. no a k čiernym - no comment.

zuzana612
8. nov 2011

@6mia6 aha, ja som to koli tomu nikdy nerusila, ze oni pomaly kazdy rok nieco nove od januara daju. Ale ja verim ze im to neprejde, vsak snad uz len z trucu im to zvysok koalicie nepodpori 😀

milena35
8. nov 2011

Kocky dokedy treba zaniest ocerku,tiez ako peenku? dik

zuzana612
8. nov 2011

@milena35 OCR mozes odniest kedy chces, kludne aj na dalsi mesiac keby si nestihla 🙂 Potom by ti vyplatili mesiac pozadu. Ale ja vacsinou odnesiem ked mi skonci, alebo to poslem postou

gerdusha
8. nov 2011

dnes mal mihal rokovat s radicovou a miklosom o dnp...som zvedava, ako to dopadlo

zuzana612
8. nov 2011

no to som aj ja zvedava, ale kedze si chcu zdvihnut platy o 800 euro od januara, tak treba tie peniaze niekde inde usetrit, nie 😠

darinkazv
8. nov 2011

@zuzana612 aaaaa, toto som sa nemala ani dozvedieeeeť. šak oni chcú zrušiť dnp, lebo nieto peniaze na to, aby sa zdvihla materská o trápnych 5% a popri tom si oni dvihnú mesačne o takú sumu. sto čertov do mňa vošlooooo 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

katula77
8. nov 2011

baby klud, fsak sme v druhom stave 🙂, nech sa s tym zadrhnu, jedno je iste v marci im kaslem na volby 🙂, 15 mam termin 🙂

monka9999
8. nov 2011

@domeli ešte dotaz.ja budem mat tych270dni niekedy v januari.ale to už budem na materskej.mam zaplatit aj januar?už teraz mam matersku.lebo neviem ako by to zasa počitali.

katka9900
8. nov 2011

zaplatis len za tie dni, dokial nebudes ma zaplatenych 270 dni. napr. ak budes mat 270 dni 13.1., tak zaplatis len za tych 13 dni;) radsej si ale posli nejake dve euricka navyse, nech nemas nedoplatok- pre istotu;)

katula77
8. nov 2011

inac kuknite toto:
http://ekonomika.sme.sk/c/6132112/socialnu-muku...

proste tejto vlade nejde absolutne nic

kkubekova
8. nov 2011

@katula77 joj-ku som nepozerala - ja som si pozerala len legislativny proces a momentalne tam nie je ziadny navrh na zrusenie DNP - nech je ako chce, mudrejsie budeme v decembri 😉

ivuss01
8. nov 2011

@kkubekova a v decembri uz bude malo casu, lebo tam su len 3 tyzdne, a to je velmi malo casu na to aby vytlacili zakon, a urobili skolenia, podpisal prezident, uviedli do platnosti a neviem co este vsetko.... 🙂

katula77
8. nov 2011

@kkubekova , kludne si to pozri v archive jojky, ono teraz je to uz zmatok, vsetko sa bude prejednavat v zrychlenom konani, vela veci je uz urcite aj schvalenych, kym to vyjde vsetko na povrch bude aj marec.

kkubekova
8. nov 2011

@ivuss01 nooo, mozno by to stihli v skratenom legislativnom procese - ved Mihla tusim 21.11 uz mal pripraveny novy navrh na zvysenie a predlzenie materskej a 26.11 vzal spat zakon tykajuci sa danovo - odvodovej reformy,ktorej sucastou bola aj zmena materskej - je na moj vkus az prilis rychly .... asi si mysli, ze zvysenim materskej si ziska volicky - kedze aj "zvysenie" rodicovskeho prispevku bolo propagovane ako pomoc matkam ale o tych, ktorym sa znizil nepadlo ani slovo 😒

katula77
8. nov 2011

@ivuss01 , ved oni ani nemusia robit zmenu, proste to zrusia, to mozu spravit zo dna na den, aby mali vyhovorku kolko usetrili.

baby2
8. nov 2011

nestihnu do konca roka ani do volieb, nevedia sa dohodnut ani o salke kavy , ale do roka a do dna vestim zmeny DNPO i ja

kkubekova
8. nov 2011

@katula77 mne je jasne, ze zakulisne dohody uz su -ja som len chcela obhajit tu babu co odo mna odkopirovala ten odkaz na navrh zakona - aby nemala pocit, ze je to stare 😉 zatial som o zmene/zruseni DNP nic nenasla - ale aok som uz niekde pisala, je mozne, ze to niekde do nejakej novely skryju a budu sa tvarit, ako ludom "pomahaju"

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
darinkazv
8. nov 2011

@ivuss01
@baby2 no, na slovensku všetko možné a keď si vezmú niečo do hlavy, budú mať na to podporu, tak verte, že aj do sviatkov to vedia schváliť s platnosťou k 1.1.2012 ☹ 😠

lili_mia
8. nov 2011

@zuzana612 hihi a možno sa zadarí, že aj rodiť začnú v neskoršom veku, ved kým nadobudnú plnoletosť, tak už tri deti na konte

zoja
8. nov 2011

@evamarek77 mozes 🙂 , desat dni mas zaplatenych, ocr odnesies na socialnu poistovnu az po jej ukonceni oba papiere naraz

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hencidlo
8. nov 2011

@erula77 ahoj chcem sa ta pytat, ako ti vyplacali z DNP ked si bola na rizikovom a potom na materskej? to si mala 6mesiacov kvazi marodku a potom 6 mesiacov matersku, alebo ako. ja som sa na toto pytala na socialke a tam mi nechcela na toto odpovedat, tak neviem ako to je. dik

zuzana612
8. nov 2011

@hencidlo ak mas splnenu tu podmienku 270 dni, tak mozes cerpat maximalnu PN ak si na rizikovom a potom aj max. matersku. Ja som to mala pri oboch detoch. Teda pri prvom mi koli zmene zakonu od januara materska nevysla, mi chybalo 10 dni. Ale PN som mala maximalnu a pri Natalke som bola 5 mesiacov na rizikovom a potom 6 mesiacom max. materska. Jasne ze ked si na PN alebo na materskej, tak neplatis nic, odvody za teba plati stat 🙂