Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ursula5
15. nov 2011

návrh zákona od 1.1.2012 - nedajú pokoj!
http://www.pluska.sk/ekonomika/slovenska-ekonom...

quinka1
15. nov 2011

jasminet, darinkazv, toxity
baby, ved by mala platit ochranna doba 8 mesiacov, nie? snad nie je v navrhu zakona skratenie tejto doby, ci? teda by sme sa nemali byt, ze nesplnime podmienku 26 tyzdnov pred nastupom na matersku, kedze budeme v ochrannej dobe 🙂 ... teda nastupime na matersku do 30.9. 🙂

jasminet
15. nov 2011

@darinkazv prihlasila som sa 02/2010 z minima a doteraz bez prerusenia si platim z neho...

zuzu4444
15. nov 2011

baby ako je to s tym DNPO? platime si to zbytocne? vyssiu matersku nedostaneme ci ako?

dzudka
15. nov 2011

ak by to teda nahodou preslo tak este za januar zaplatime a potom koniec.....ci ako

darinkazv
15. nov 2011

Výnimka pre dobrovoľne nemocensky poistenú osobu
Výnimkou má byť len prípad dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ktorá k 31. januáru 2012 nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia potrebných pre vznik nároku na nemocenské dávky.

V tomto prípade má dobrovoľné nemocenské poistenie pokračovať podľa terajších podmienok aj po 31. januári 2012, avšak najdlhšie do dňa, v ktorom osoba získa 270 dní nemocenského poistenia.

-ale fakt dúfam, že to bude platiť pre všetky dobrovoľne nemocensky poistené osoby a teda aj pre mňa. keďže ja som aj povinne nemocensky poistená a popri tom dobrovoľne, len 270 dní splním až 3.2.2012

darinkazv
15. nov 2011

@jasminet tak podľa mňa máš splnenú podmienku 26týždňov pred nástupom na MD. tam to budú rátať vlastne k 31.1.2012 a keď obe podmienky dovtedy budeš mať splnené, tak budeš mať podľa mňa nárok ešte čerpať materskú z dnp. ale už neviem, ako budú riešiť maminy, čo majú síce splnených 270dní dokopy, ale k 31.1.2012 nebudú mať vkuse platených min. 26tt. to sa fakt už nikde nepíše. píšu len o tom, že bude možnosť doplatiť si do tých 270dní, ale tie, čo nebudú spĺňať 26tt pred ukončením dnp, to nepíšu nikde. 😒

naomi87
15. nov 2011

Niekto tu zverejnil správu, že návrh novely bol stiahnutý priamo od navrhovateľa, tak som veľmi zvedavá...: http://moje.hnonline.sk/node/8167?page=6#commen...

darinkazv
15. nov 2011

@naomi87 no, pôvodný bol stiahnutý koncom oktobra. ale teraz už koluje nový návrh. pochybujem, že zo dňa na deň ho stiahnú

sasena033
15. nov 2011

akoze baby je to jeden chaos a bordel ☹ kazdy den to menia ako ponozky,clovek sa v tom uz ozaj nevyzna co vlastne schvalia ostava len cakat a vie niektora kedy sa ma ten navrh schvalovat? ja som teda nezamestnana DNP si platim 3 roky z minim a od 4.2011 z maxima takze uz mam splennych aj 26tt momentalne som na PN a chystam sa az kym nepojdem na MD co je 20januar myslite ze sa ma nejao dotkne to schvalenei alebo mi budu vyplacat mD z maxima diky 🙂

anjelik007
15. nov 2011

@sasena033 oni to každý deň isto nemenia, skôr každá napíše čo si myslí, alebo počuje, alebo niekde na nete nájde a potom z toho všetci máme chaoz. Stále treba čakať, lebo stále nieje nič schválené.

zuuzzu
15. nov 2011

AHojte, chodim sem pravidelne, ale uz som teraz total jelen zo vsetkeho. Tak poradte aj mne. Som na rodicovskej dovolenke, nezamestnana. Od februara 2011 si platim DNP z maxima. Chcela by som do konca roka este doplatit z maxima a momentalne pracujeme na druhom babatku. Cize do konca roka by som mala splnenu podmienku 270 dni v pripade, ze sa nam podari otehotniet co najskor. Mozem od noveho roka to poistenie prerusit alebo musim byt poistena?? Ako je to s tymi 26timi tyzdnami pred materskou. Musim byt pred nastupom na matersku poistena alebo ako to vlastne je? A ako zrusia DNP, potom budem dostavat matersku z maxima? Prosim, poradte.

ukkereve
15. nov 2011

Ahojte všetci! Chcem sa Vás opýtať. Plánujeme drúhé bábo. Chcela som si začať platiť dnp. AK som dobre pochopila návrh Výnimka pre dobrovoľne nemocensky poistenú osobu

Výnimkou má byť len prípad dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ktorá k 31. januáru 2012 nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia potrebných pre vznik nároku na nemocenské dávky.

V tomto prípade má dobrovoľné nemocenské poistenie pokračovať podľa terajších podmienok aj po 31. januári 2012, avšak najdlhšie do dňa, v ktorom osoba získa 270 dní nemocenského poistenia.

Mala by som si začať platiť poistenie ešte teraz napr od decembra a ak to aj zrušia bude to na mňa ďalej platiť a keď splním podmienku 270 dní a ptom by som nastúpila na MD by som dostávala dávku naďalej?

Ďakujem za odpoveď.

stejja9
15. nov 2011

Ahojte baby, KTO MI VIE PORADIT? Som na RD, mala bude mat v jan.2012 - 2 rocky, som zamestnana. Planujeme druhe bábo. Ako sa mi vypočita materská, ak by som isla z jednej na druhu - z hrubeho prijmu? Este len teraz v novembri som sa pripoistila v dnp, ale neviem ci som neurobila chybu kvoli tym nejasnostiam a zmenam, a ked ani jednu vynimku nebudem splnat.... Dakujem vsetkym velmi pekne za odpovede.

lulukus
15. nov 2011

Pozdravujem baby. Neviem si momentalne sama poradit, tak Vas ziadam o radu. Od roku 2007 som zamestnana u jedneho zamestnavatela. Kazdy rok sa mi vsak meni moja vyska vyplaty a tym padom aj odvody do socialnej poistovne. Koncom roku 2010 a cely rok 2011 klesol môj prijem na minimalnu mzdu, na zaklade toho som si zacala platit od marca 2011 dobrovolne nemocenske poistenie kvôli PN (do vysky maxima po odratani poplatku z minimalnej mzdy, ktoru plati zamestnavatel). Teraz v novembri 2011 ho budem platit deviaty mesiac. V oktobri nam lekar povedal krasnu novinku a to, ze sme zostali tehotni. Dnes zacinam uvazovat nad materskou a jej vyskou. Zaujima ma z coho mi bude ratana vyska materskej - pravdepodobny nastup na matersku bude v maji 2012. Bude mi ratany z prijmu od zamestnavatela a taktiez z dobrovolneho poistenia - teda maximum? A co zmeny, ktore nas cakaju? Ovplyvnia nejako vysku mojej materskej? Ak ano - existuje nejaka alternativa ako si zvysit matersku, ak zanikne dobrovolne poistenie. Môze to zachranit zvysenie mojej vysku platu v decembri 2012??? Vopred dakujem za rady.

katarina104
15. nov 2011

@sasena033 ty sa nemusíš báť, ak to schvália tak od februára, a si na PN čo je dobre 😉

mokilko
15. nov 2011

pozoruhodny clanok. rozumiem vsetkemu napisanemu, ale specialne by mohli "ti hore" blizsie specifikovat 2. a 3.odsek. pretoze do tohto presne spadam.mohli by presne vymedzit, ake su ochranne doby atd.....

1.Ak návrh rezortu práce schváli parlament, na rozdiel od súčasnosti tak už nebude možné, aby si budúce mamičky ako zamestnankyne alebo SZČO dobrovoľným nemocenským poistením zvýšili svoju budúcu materskú dávku. Tým, ktorí sú v súčasnosti dobrovoľne nemocensky poistení alebo dobrovoľne poistení v nezamestnanosti, má toto poistenie zo zákona zaniknúť k 1. februáru budúceho roka.
Výnimka pre dobrovoľne nemocensky poistenú osobu

2.Výnimkou má byť len prípad dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ktorá k 31. januáru 2012 nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia potrebných pre vznik nároku na nemocenské dávky.

3.V tomto prípade má dobrovoľné nemocenské poistenie pokračovať podľa terajších podmienok aj po 31. januári 2012, avšak najdlhšie do dňa, v ktorom osoba získa 270 dní nemocenského poistenia.

natka1
15. nov 2011

Ahojte no a máme to tu znova zase nam robia nervy ☹ ☹ Ja by som tiež potrebovala poradiť kto sa tomu navrhu aspoň trošku rozumie 😉 lebo ja mam z toho trošku chaos nie je tam pisane nič o nejakej ochrannej lehote .Ja som zamestnana a platim si DNP do maxima som na PN od začiatku tehotenstva teraz v novembri 27 budem mať splnenu podmienku 270 dni .K 1 februaru to maju zrušit a ja mam nastúpit 5 februara na matersku . Budem ju mať maximalnu ? alebo mám smolu ? 😢

adrika25
15. nov 2011

Ahojt, viete poradiť aj mne? Ja si platím DNP od 11. februára a 270 dní mám už splnených. Na materskú nastupujem 20 januára 2012. Som nezamestnaná, budem mať vôbec nárok na materskú?

milena35
15. nov 2011

@adrika25 Ano,narok na matersku ti vznikne...

alibabaa
15. nov 2011

@milena35 no ja som asi horsi pripad.. som nezamestnana, splnam 270 dni v januari, kedze si platim dnp od polovice marca... no a co bude potom?? ak vsetko vyjde tak ako ma, a vyjde ivf, tak by som podla kalkulaciek mala rodit az v july... co bude so mnou?????????? ☹ ☹ ☹ ☹

milena35
15. nov 2011

@alibabaa no.ak tato novela prejde,budes si musiet zaplatit cely balik...mne to odhadom vychadza 136e..s tym ,ze dochodkove,invalidne a nezamestnanecke z minima a nemocenske z maxima..................musis mat skratka splnenych 26tzydnov....pred nastupom na matersku............

alibabaa
15. nov 2011

@milena35 ach.. to uvidim ci sa mi to vobec oplati.. ale asi hej.. ten mihal je riadna maska. najskor radi ako co urobit a vyuzit vsetko co sa da a ked sa dostane k moci tak vsetko dobre co radil rusi. neskutocny chameleon fakt....

toxity
15. nov 2011

@milena35 ja som ten isty pripad,bude mi chybat 14 tyzdnov do tych 26tt.lenze mam byt pn az do konca tehu,tak to sa len prehlasim a platit budem co?

zuzanamatko
15. nov 2011

milena35 Potrebovala by som poradit,som nezamestnaná od 01.02.2011 si platim dnp z minima,ale 3.11.2011 som sa prihlásila z maxima,a ja by som si chcela platit aj od 1.februara po novom tých cca 136€, potrebovala by som vediet ci sa my bude rátať potom pn,ocr,alebo materská z maxima od mája ked mi uplynie tých 26 týždnov.Este by som potrebovala vediet,ci tieto podmienky by pre mna platili aj keby som bola dobrovolne nezamestnaná.Velmi pekne dakujem za odpoved.

gerdusha
15. nov 2011

cize ak tomu vsetkemu dobre rozumiem, mozem momentalnu situaciu zhrnut takto: Mihal a SaS chcu predlozit navrh, ktory tu od vcera koluje, tzn. od 1. 2. 2012 stopnut DNP a Miklos to odmieta, tym padom je sanca, ze to neprejde.

je tak?

zuuzzu
15. nov 2011

@alibabaa Ahoj, ja som tiez podobny pripad ako ty. Tiez si platim DNP od polovice februara, cize v decembri splnim tych 270 dni. No a teraz chceme druhe baby, keby sa to podarilo teraz, porod by vychadzal na zaciatok augusta. Neviem ci si to mam platit dalej ci ako?? Uz som tu pisala trikrat a zatial mi nikto neodpisal. A ak sa to zrusi, aky balik sa to bude platit? Nerozumiem tomu ani tym somarinam, co nam vymyslel minister.

quinka1
15. nov 2011

@milena35 nemala by platit ochranna lehota 8 mesiacov, pre tie, co maju splnene vsetky podmienky k 31.1. a su tehotne???? ja si myslim, ze hej a teda by sme sa nemali stresovat 🙂 dnes tu piseme hlavne tie, co sme tehotne a mame alebo budeme mat splnene podmienky, tak klud baby, materska nam vyjde aj bez 26. tyzdnov platenia do nastupu na matersku🙂 ....teda aspon dufam 😀

milena35
15. nov 2011

@toxity No,podla vsetkeho sa budes musiet na novo prihlasit...na cely balik...podla mna ked si uz na peen....nebudes si musiet pocas peenky nic platit.........uvidime ako to vsetko este dopadne..................je predcaasne o tom teraz este polemizovat......... 🙂 🙂

katka9900
15. nov 2011

pre vsetky tehotne zienky:
toto mi odpisala nejaka pani, ked som pisala do poradne socialnej poistovne:
Podmienkou nároku na materské je aj existencia nemocenského poistenia v čase nástupu na materské alebo plynutie ochrannej lehoty k tomuto dňu. Ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.