Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
25. nov 2009

europhonia,
netrúfam si povedať, či to NP szčo pre nárok na materské trvá alebo nie. Už tomu nerozumiem, že podnikáš na základe iného oprávnenia a v tom sa nevyznám. Asi je aj podstatné, či si dávala odhlášku na RLFo alebo prerušenie z dôvodu poberania RP. Ak zároven poberáš RP, neuskutočnuješ činnosť a nemáš ukončené poistenie v SP, tak predpokladám možno sa ti aj toto obdobie ráta, no ešte to tu nikto nespomínal. Pozri § 49 a) zákona o soc.poistení a príp. § 26 ods. myslím 4 (vyhlásenie).
No a ako by sa v tom prípade určil pravdepodobný VZ szčo v mesiaci nástupu na MD by som aj ja rada vedela. Najistejší by bol prac.pomer.
Ak budeš mať povinné poistenie szčo ukončené, tak by sa ti mohli dni prirátať k zamestnaniu. Ak samozrejme dovtedy nejako v tomto nezmenia zákon. Prípadne aj DNP aspon 26týždnov pred nástupom na MD.

lucka123
26. nov 2009

Baby... toto sa fakt nedá prejsť 56 strán, aby som sa niečo dozvedela. 😖

Gapa neviem či si môžem trúfnuť ti položiť otázku pri takomto počte tvojich odpovedí 😖 Ale skúsim, tak všeobecnejšie:

Nie som tehotná, som zamestnaná a teda platia za mňa odvody, takže podmienka 270 dní za posledných 2 rokov pred pôrodom by mala byť splnená, hoci papierovo mám mzdu nízku, cca 500 € hrubé. Koľko je maximálna materská, a koľko by som si musela mesačne dobrovoľne platiť, aby som dosiahla najvyššiu materskú, resp. oplatí sa to vôbec, priplácať si aby sa to vrátilo späť. Strašne by som bola vďačná za nejaký orientačný výpočet. Veľká vďaka.

standa82
26. nov 2009

Viem, že nie som GAPA, no keď bude mať čas, odpovie ti aj ona.
Najvyššia materká je cca. 17800,-Sk. Čiže na DNP by si sa musela prihlásiť z rozdielu 1084,55 - 500 (tvoja hr.mzda)=584,55 eur. Toto by bol tvoj VZ v DNP. Mesačne by si platila 25,70 eur. No však aj v DNP musí byť splnená podmienka 270 dní nemoc.poistenia. Tebe z tvojho platu vyjde materská cca. 8170 Sk. A keď sa prihlásiš na DNP z rozdielu, budeš ju mať max.možnú. No nezabúdaj, že aj z DNP musíš do pôrodu splniť podmienku 270 dní.

bubinko83
26. nov 2009

Chcem sa spytat .Som 3 mesiace PN,pričom si platim DNP a stale moje ochorenie trva,čiže chodim na kontroly odornemu lekarovy ktory skuša vhodnu liečbu.Problem je v tom ,že moj obvodny ako keby mi nedoveroval,alebo neviema poslal ma na posudkove stym že po troch mesiacoch PN je to nutne .Myslite,že je takyto postup spravny? Moj nazor je taky že na posudkove sa citim velmi skoro,lebo viem že iny tam chodia až po roku PN.Prosim poradte.Dik 😒

bea510
26. nov 2009

Dobrý deň potrebovala by som poradiť som tehotna a mám splnenú 270 dňovú lehotu takže môžem poberať Pnku (rizikove tehot.) z DNP.
1. Čo mám napísať na Pn tam kde je adresa zamestnávateľa, lebo mi povedali že to mám doniesť priamo do socialky nie zamestnavateľovi?

2. Zároveň Som na platenej predĺženej RD kvôli nepriaz, zdravot.stavu dcérky. Otázka: môžem poberať súčasne aj túto dávku RP alebo sa musím nahlásiť na UPSVAR že som na PN? A čo potom poviem zamestnávateľovi?

Ďakujem.

daji
26. nov 2009

ahojte baby

mne PP konci 31.12.09 a poberam rodicovsky. Operovali ma a chcem sa spytat ci mam narok na nemocensku aj rodicovsku?
alebo ked sa dam DNP ci budem mat narok na PN.
Pred MD som bola 270 dni NP. MD od 12.01.09 - 27.09.09.
RD od 28.09 -trva
operovali ma 19.11.09.
DNP sa pocita z platu? a ak mi konci PP tento rok a ja si budem dalej platit DNP a maly mi ochorie napr. o pol roka cize po skonceni PP alebo ochoriem ja budem mat narok na nemocensku alebo OCR podla toho kolko platim DNP?
DNP mozem ukoncit platit kedy chcem?
dakujem

zajacik...
26. nov 2009

Bea neviem ako je to ked si na RD, ale mne doki vypisuje 2 PN-ky - jednu som odovzdala v robote a druhu na SP (na tej prvej mam zaskrtnute "zamestnanec" a na druhej "dobrovolne nemocensky poistena osoba")

zajacik...
26. nov 2009

Babulky poradte mi, ako sa ziada preplatok na poistnom za tie mesiace, ked mi v sucte VZ zo zamestnania a VZ z DNP presiahol maximum... do kedy to treba poziadat, ci je na to tlacivo, v akej vyske to preplacaju (ci 4,4% z toho rozdielu co je nad max. VZ) a vsetky veci s tym suvisiace, kto mate skusenosti.... Dakujem 😵

euphoria
27. nov 2009

Viete mi pls surne napisat kde je dnes ta prednaska p. Mihala? Akosi to neviem najst.vdaka

euphoria
27. nov 2009

uz som nasla🙂

lea5
28. nov 2009

Ahojte.
Chcela by som poradiť. Počas rodičovskej dovolenky som pracovalal 5 mesiacov na dobu určitú.(Od 1.2.2009 - 30.6.2009). Pracovný pomer je ukončený. Plánujeme druhé bábätko. Pred prvým som nepracovala, skončila VŠ a o 3,5 mesiace bola malá na svete. Od septembra som na predľž.nepl.rodič.dovolenke. Od 2.10.2009 si platím DNP z maxima. Moja otázka je: Počíta sa mi tých 5 mesiacov k DNP? (V soc.poisť. mi tvrdili, že nie a že 270 dní poisť. z DNP musím platiť z maxima, ak by sa mi malé narodilo v r. 2010). Čo sa týka soc.poisť., je to hrôza, dva-krát mi tvrdili že máš všetko v poriadku - a po 3 mesiac. problém.
materská: február alebo až posl.jún?
V mojom prípade by PN bola len z DNP?
Ďakujem.

kisska
28. nov 2009

lea - kedze tvoj pracovny pomer je uz ukonceny, NP zo zamestnania sa bude pripocitavat k dnom NP z DNP. Zalezi teraz na tom, kedy otehotnies, aby to stale bolo obdobie 2 roky pred porodom.
RO (rozhodujuce obdobie) pre PN bude ale naozaj z DNP, kedze je to posledne obdobie nemocenskeho poistenia. A rovnako to plati aj pri posudzovani vysky materskeho - berie sa do uvahy posledne obdobie NP.
Teoreticky nemusis platit cely cas DNP z max. VZ, ale treba si uvedomit, ze potrebujes skombinovat minimalne dve zasady - 1. zmenu VZ mozes urobit len raz za 6 mesiacov(zmena, nie odhlaska a prihlaska, pri zmene sa VZ za cele obdobie spriemeruje), 2. obdobie NP musi trvat suvisle minimalne 26 tyzdnov pred nastupom na MD, aby ho SP brala do uvahy ako RO (ak DNP jeden den zrusis a na druhy den sa nanovo prihlasis, neberie sa to ako suvisle trvanie poistenia).
Ak mas nejake zasadne otazky na SP, odporucam, pytat sa pisomne, mailom a vyzadovat od nich odpovede pisomne.

lea5
28. nov 2009

Ďakujem pekne, kisska. Ideme sa snažilkovať. 🙂 Ak by som otehot., do marca,tak vymer.základ zmením v apríli na minimum. RO by bolo od 2.10 -31.12.2009 však? Čo v prípade, keby sa baby podarilo v máji, ako postupovať s DNP?RO by bol rok 2010.

kisska
28. nov 2009

Ak sa vam to podari do konca aprila, tak VZ mozes zmenit a RO bude ako pises 😉 Ak by sa vam to podarilo neskor, mozes to vyriesit zrusenim a znovu zalozenim DNP, ale treba dat pozor, aby od noveho zalozenia do nastupu na MD ubehlo minimalne 26tyzdnov (cize to musis stihnut do 8tt). No a este odporucam overit si u vas na SP, ako sa tety stavaju k takejto zmene VZ (prostrednictvom zrusenia a noveho poistenia)skor ako za 6 mesiacov, ci to urobia bez problemov zo dna na den, alebo uprednostnuju par dni pauzu, alebo to neakceptuju vobec... Dievcata pisali, ze to velmi zalezi od pobocky kam patris...
Inak prajem prijemne snazilkovanie 😉

gangy
28. nov 2009

Ahojte, prosim poradte mi!
DNP poistenie si platím od zaciatku aprila 2009, termin mam koncom februára 2010! do akeho obdobia mam si platit DNP, alebo ake podmienky musim plnit. Musim plati DNP aj ked uz bude babo na svete?
dakujem

jozefmihal
28. nov 2009
karki
28. nov 2009

Ahojte, chcela by som vás poprosiť o radu pre moju sestru. Od októbra 2009 si platí DNP z rozdielu platu - cca z 550 eur. Koncom novembra 2009 jej skončila pracovná zmluva- nepredĺžili jej zmluvu. Plánujú babo ale zatiaľl nie je tehotná. Chcela by som sa spýtať či teraz má zvýšiť DNP na maximum- ale to môže spraviť asi len odhlásením a prihlásením. Môže ísť potom na PN alebo musí počkať 26 týždňov? Podmienku 270 dní asi splňa kedže sa to zrátava s ukončeným nemocenským poistením. Je to trošku komplikovaná situácia kedže ide koniec roku a nárok má až od dalšieho mesiaca po nahlásení zmeny - v tomto prípade je to už nový rok, ale neviem čo bude rozhodujúce obdobie, pravdepodobne posledný mesiac nie? Nárok na PN by mala stále zo starého zamestnania, neviem či sa to zmenou náhodou nezruší..
Dakujem za radu

janka2907
29. nov 2009

ahojte.
Prosím Vás o radu. chcem sa informovať, či má pre mňa význam, aby som si platila DNP ak moja hrubá mesačná mzda je 980€. prosím poraďte mi.
ďakujem

jankkam
29. nov 2009

nie

lea5
29. nov 2009

Ďakujem, kisska. 😉

rossinia
29. nov 2009

Ahojte,

Viem, že sa tu o tom veľa píše..... no potrebovala by som poradiť. Som cca v 3tt a chcela by som vedieť, či mám možnosť sa ešte dobrovoľne poistiť aby mi vyšla max. materská. Takisto či mám na ňu aj v tej výške nárok keďže do septembra som bola 3 roky zamestnaná v jednej firme, teraz som do decembra na UP (ciže 3 mesiace) a od 01.01. 2010 nastupujem do noveho PP. Ďakujem za každú radu 🙂

kisska
29. nov 2009

gangy - DNP by si si mala platit az do nastupu na matersku, vtedy si oslobodena od platenia, ale poistenie ti bezi. Ked ti MD skonci, budes musiet znovu platit, pokial DNP nezrusis...

kisska
29. nov 2009

rossinia - ak si doteraz neplatila DNP, neoplati sa ti zakladat nove, lebo nestihnes podmienku 270dni poistenia (ak mas subezne rozne nemocenske poistenia, musis splnit podmienku 270 dni z kazdeho zvlast). Ostatne ti asi najlepsie poradi gapa 😉

kisska
29. nov 2009

karki - ak si sestra zmeni VZ odhlasenim a novym prihlasenim na DNP, novy VZ plati dnom prihlasenia. Iba zmena je platna az od 1. v dalsom mesiaci. Ak splna podmienku 270dni, bude mat narok na PNku hned. Akurat som si nie ista, ci bude mat davku z PNky pocitanu aj z DNP, alebo len zo zamestnania, kedze z DNP este 270dni nema...

euphoria
29. nov 2009

Prosim vas, v BA sa robi registracia FO na DNP na pobocke na zahradnickej pri justicaku alebo na pobocke pri slovanete??

kisska
29. nov 2009

zalezi kam patris podla miesta bydliska. Na zahradnickej je myslim uplna centrala.

rossinia
29. nov 2009

Kisska ďakujem,

Dalo by sa mi zaplatiť spätne DNP za október a november, to by mi tych 270 dni vyslo.......resp. posudzuje sa predpokladany termin ktory mi uvedie doktorka alebo skutocny termin porodu? Keby to bol ten prvy pripad, je tu este moznost dohodnut sa s doktorkou alebo nie?.......

jozefmihal
29. nov 2009

Spätne sa DNP doplatiť nedá. A posudzuje sa 270 dní za posledné dva roky dozadu k skutočnému dňu pôrodu.

jonnie
30. nov 2009

Ak pracujem na polovicny uvazok - chcem sa dobrovol. pripoistit od 1.12.-cize zajtra-ak to stiham 🙂 - len chcem vediet,ci je nutne robit rozdiel z najvyssieho vym.zakladu 1084,55-147,93=936,62 - co mi vyjde dost platit. Ci nie je moznost VZ len cca 800 🙂 Ak je teda mozne sa takto poistit zo zistnych dôvodov,ze na buduci mesiac sa zacne cielena liecba neplodnosti? Vdaka.

zajacik...
30. nov 2009

Rossinia ak si mala ku septembru ukonceny PP, tak sa ti oplati prihlasit na DNP, ale cim skor (najneskor do 8tt), aby si do nastupu na MD stihla splnit podmienku 26 tyzdnov nepretrziteho DNP. Tych 270 dni stihnes, pretoze sa ti do tohoto DNP zapocita to ukoncene nem. poistenie z ukonceneho DNP.