Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzkadf
20. nov 2011

@solinkarka to je čo za blbost prečo až po porode????

darinkazv
20. nov 2011

@poisonblu asi tak ☹

@kikuska_nr materskú z dnp ti začnú vyplácať až po splnení 270dní. lenže keďže už budeš na md a vtedy sa dnp neplatí, tak tam neviem, ako to bude poriešené.

@bobocka ak v tom čase nebudeš tehotná, tak do 7 dní od zániku poistenia môžeš čerpať PN z DNP. ochranná doba čo sa týka MD je 8 mesiacov, čiže ak nenastúpiš na MD do 8 mesiacov od zániku DNP, tak materskú z DNP nebudeš môcť čerpať. lenže teraz je otázne, či budú brať ochrannú dobu 8 mesiacov od zániku dnp vo februári alebo budú brať až tvoj skutočný zánik DNP. v tomto sa fakt nevyznám.

darinkazv
20. nov 2011

@zuzkadf 7 dní je ochranná lehota čo sa týka PN. ked si tehotná, tak tam je ochranná lehota 8 mesiacov na md

darinkazv
20. nov 2011

@zuzkadf záleží od toho, kedy splní 270 dní. pokiaľ ich nesplní do nástupu na md, čo je max 6t pred pôrodom, tak bude mať materskú len z PNP (pokiaľ bola zamestnaná pred MD)

zuzkadf
20. nov 2011

@darinkazv Aha ano, už som si to spatne prečítala 🙂 dakujem 🙂Ale teda ked som tehu možem na PN nastupit kedykolvek po tých 270 dnoch ... nie zakonite do7 dní po dovršení tých 270 dní,,,,že?

milena35
20. nov 2011

Mihal a jeho SaS nic nezmoze...ine by bolo,keby tento navrch dalo SDKU al KDH.....po lopate....na decembrovej parlamentnej schodzi su daleko dolezitejsie rokovania ako dnp......dufam,ze ste kukali aj NA TELO....Miklos verzus Sulik....oni dvaja sa nemusia...no a Miklosovi vazene ide o flek vo vlade....a doooobre on vie,co by zrusenie Dnp...pre nich znamenalo..Mihal naschval tlaci presadenie zrusenia dnp.aby potom,ak sa to nezrusi a statny rozpocet bude s vyssim deficitom,aby oni boli za peknych...ale je jasne,ze tymto navrhom vydieraju..lebo nemusia zahlasovat za rozpocet..no a potom nastupuje Fico,podla mna on zrusenie nepodpori..Sas dobre vie,ze v buducej vlade bude v opozicii.............DAJ BOZE NECH MAM PRAVDU.... 🙂 🙂 🙂

zuzkadf
20. nov 2011

@darinkazv aha no ved to ...preto som si radsej dala 3 mesiace náskok DNP pred tehu...železná rezerva ... aj ked na soc.mi povedali že 270 dní musiš predsa splnit do porodu a nie do náastupu na matersku...?????

darinkazv
20. nov 2011

@zuzkadf ja som tiež začala platiť od mája a snažilkovať sme začali až v júli. radšej skôr začať, aby to potom nebolo ltt. tak uvidíme, ako to nakoniec dopadne s tými ich výmyslami

bobocka
20. nov 2011

@darinkazv aha. a ak nebudem tehotna,tak na zaklade coho pn mozem cerpat? ci si nejaku chorobu vymyslim? 😖 nie spasujem samozrejme(aj ked spasovanie o chorobach je viac nez nevhodne) ja totizto neviem na zaklade coho sa pn cerpa... 😕

katula77
20. nov 2011

@milena35 , saska nic nezmoze, to je fakt, ale teraz uz to nieje podstatne, miklos povedal ze vsetky pozmenujuce navrhy ktore navysia deficit nepodpori, ale tento navrh DEFICIT NEZVYSUJE, takze pozor, urcite je viac bab na materskej, ktorym by sa materska zvysila, ako tych ktore by koli zruseniu dnp matersku nemali, cize bacha, tu to nieje o zboznom priani, toto je uplne realny plan a hlavne ide to uplne mimo rozpoctu, keby aj rozpocet neschvalili, tu nikto nikoho v tomto pripade zmeny zakona o socialnom poisteni nevydiera, inac mne je to jedno bud 60 alebo 65 perc, tu ide o to vlada sa snazi aby co najviac ludi pracovalo a z toho by sa islo na matersku, len nejak zabudli ze tej prace nieje...

poisonblu
20. nov 2011

@bobocka PN mozes kludne cerpat aj nejakych psychickych dovodov..ja osm si chcela dat oddych v praci, tak som si dala psychicke vycerpanie a 3 tyzdne som bola PN aj s vychadzkami...ak by si ale chcela dlhsie cerpat, tak bud psychiatricke vysetrenie, alebo potom sa spytat dr. na nejaku chorobu, ktora by sa dala napisat

solinkarka
20. nov 2011

@zuzkadf no to nie je blbost...ved 270dni ma byt splnenych do porodu nie do nastupu na MD...

zuzkadf
20. nov 2011

@solinkarka ved hej ja si tiež myslim že 270 do porodu..tak mi to bolo povedane ...ale ja som si dala naskok koli tomu že ...pre istotu ..ak by sa babo narodilo nedajbože predčasne .....atd a ty musis prečo čakat na vyjadrenie ohladom materskej až do porodu teda.Prečo ti ju nepriznali hned....či ako to je????

milena35
20. nov 2011

@katula77 Ved aj mne je to jedno,ja uz na matersku nepojdem a som nezamestnana a platim si dnp aj dpvn...mne by sa de facto nic nezmenilo,nakolko som poistena dochodkovo ako osoba na rod.dovolenke............len mne Mihal tooooolko radil,ako prekluckovat v zakonoch,tak mi teraz pride jeho spravanie take judasske....ON nam radil..ON nas zradil.....nemam ho rada proste....

bobocka
20. nov 2011

@poisonblu no lenze ja som na rd ,poberam rp.maly ma momentalne 25mesiacov a je to supernenarocne dieta 🙂 manzel v novej praci max spokojny.jediny moj psychicky dovod- "psychicky problem" je nedostatok penazi. a to mi asi nik neuzna 😀

bobocka
20. nov 2011

@poisonblu a kolko je prosim ta pn?

darinkazv
20. nov 2011

@bobocka záleží od tvojho lekára, akého máš. či ti on po dohovore bude ochotný vypísať PN na niečo, aj keď ti nebude nič. PNka je 55% z VZ.

purina12345
20. nov 2011

@darinkazv prosím ťa, takže keď si platím dva roky DNP a do konca januára by som otehotnela ešte by som dostávala pn a materskú z DNP? som s toho fakt magor 😖 , ďakujem moc krát za odpoveď

bobocka
20. nov 2011

@darinkazv no u doktorky som nebola ani nepamatam -klop klop.nebolo treba 🙂 no a po aku dlhu dobu sa da pn cerpat?aj polroka? ci mesiac max ci ako? dakujem,ze mi venujes svoj cas a odpisujes 🙂

jajabajaja
20. nov 2011

Ahojte, chcem poprosit o radu. DNP si platim uz niekolko rokov. Predpokladany termin porodu mam 28.6.2012. Cize rozhodujuce obdobie pre pripadnu matersku mam tento rok. Sucet povinneho a dobrovolneho mi tvoril maximum. Ibaze od 1.10. som nezamestnana, cize za mesiace nezamestnanosti mam vymeriavaci zaklad len z DNP, teda 553 eur. Od posledneho septembroveho tyzdna somv kuse PN. Ma pre mna este vobec zmysel zvysovat VZ na maximum?Nemam jasno najma v tom, ci zvysenie zakladu znamena aj zrusenie a opatovne zavedenie DNP. Na pobocke u nas mi tvrdia, ze ano- na telefonickej linke v BA ze nie. Ide o to,aby som nepresvihla tych 26 tyzdnov. A ci sa mi to oplati ak by aj nie-pretoze to zvysenie plati az dalsi mesiac po podani ziadosti ?/aspon tak m itvrdili/-teda by mi to ovplyvnilo len december???

solinkarka
20. nov 2011

@zuzkadf no lebo ja som si ho zacala platit neskor...t.j. mesiac pred tym ako som otehotnela

milena35
20. nov 2011

@jajabajaja Normalne si mozes zvysit vym.zaklad,ale len raz za 6mesiacov....nie zrusit..len poziadat o zmenu....ja neviem,ake zeny na tej socialnej poistovni zamestnavaju...nic nevedia....otras

darinkazv
20. nov 2011

@purina12345 áno

@bobocka tuším je tam max 1 rok PNka

cola1982
20. nov 2011

@nuna55 ja si to platim od maja 2010..🙂

jajabajaja
20. nov 2011

@milena35 No ved to. Dokonca som pocula, ze bezne uradnicky u nas na pobocke maju vyslovene zakazane radit! Cize tym, ze by som si ho zvysila ziskam co? Ako by sa potom ratalo materske? Stale sucet VZ vsetkych mesiacov /teda 9xmaximum +2x tych 553+ 1xzas maximum, cele deleno 365 dní. A z toho potom 60%, krat 30dni akoze mesiac a to by mala byt ta materska? Dobre som to pochopila? Alebo je to v mojom pripade nejako inak?
A este materska sa rata 60% denneho vymeriavacieho zakladu x pocet pracovnych dni?Alebo krat pocet kalednarnych dni? Alebo je na to nejaka konstanta?

jajabajaja
20. nov 2011

A este otazka, teraz som na stranke socialnej poistovne nasla, ze:
*z rozhodujúceho obdobia na zistenie DVZ sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia
To znamena, ze ked budem tento rok viac nez tri mesiace na PN, tak sa mi materska nebude ratat zo suctu vymerivacich zakladov z 12tich mesiacov ale len z tych, pocas ktorych som nebola PN?

bobocka
20. nov 2011

@darinkazv supe,dakujem za info.najlepsie bude ked si teraz zacnem zistovat co a ako s novym zakonom a nakoniec to aj tak neprejde a ostane postarom 😀 😀 😀

bubulka722
20. nov 2011

Chcela by som sa spýtať akú výšku PN môžem očakávať v roku 2012 ak som bola v roku 2011 do júla na materskej a odvtedy si platím DNP z maxima. DNP som si platila nepretržite od r. 2009. Len ma zaujíma, či SP nejako znižuje dávku v prípade ak bol poistenec v min. rozhodujúcom roku PN. Díkes!

janka5861
20. nov 2011

@zuzkadf no pokial budes chciet este vyuzit nejaku vyhodu.... lebo potom ti to aspon tak som pochopila prepadne ....
ja len dufam, ze ten zakon neprejde ....

gapa
20. nov 2011

@jajabajaja
materskké sa poberá na kalend. dni, nie pracovné.

z každého nem.poistenia sa zistuje nárok zvlášť a aj vyrátava denny vym.základ zvlášť.

nepíšeš odkedy ti trval pp, tj. neviem, aké je tvoje rozhod.obdobie zo zamestnania. Ak ale tento pp vznikol v r.2010, resp. skôr a skončil 30.9.11, kedy si už predpokladám bola tehotná (asi je to u teba tak, tak), tak bude pre t eba RO zo zamestnania rok 2010 (resp. obdobie od vzniku zamestnania do 31.12.2010) Ale teda asi ta za tehotnú môžu považovať k 30.9.2011??? (to by som bola zvedavá ako to u teba vyriešia, či sa nebudú zaujímať tým, či porodíš do 270dní alebo ako toto riešia, resp. budú brať), či teda na teba platí 8mesačná ochranná lehota zo zamestnania. To by som si natvojom mieste zistila na ústredí = v poradni, ako sa posudzuje, či si bola v čase skončenia nem.poistenia tehotná (daj potom vedieť, ak teda chceš)

Ak by si sa odhlásila a nanovo prihlásila z dnp, tak by ti vznikom nového dnp určite prestala plynúť ochranná lehota zo zamestnania, tj. nárok by ti vznikol len z dnp a nie už zo zamestnania. Vzhladom na to, že si už v 9tt, tak nemá význam sa odhlasovať (nestíhaš 26týž. do nástupu na md) a aj vzhladom na to, že si na pn, predpokladám poberáš nemocneské aj z dnp a budeš pn až do konca roku 2011.

materské z dnp (ak si sa naposledy prihlasovala na dnp niekedy v r.2010 a nástup na md bude v r.2012 bude rátaný z rozhod. obdobia roku 2011, dni poberania nemocneského z dnp sa z RO vynímajú, tj. bude sa brať ale aj tak tých 553eur (ak si mala zo zamestnania vždy maximalne vym.základ v sume (1116,75-553)) ak si mala odstupné, odmeny, ... tak to ovplyvnuje tento vym.základ.