Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dana1972
22. nov 2011

baby chcela by som sa opýtať platím si dnp a nemám ešte spnených 270 dní tie budem mať 3 apríla................ ale neviem či nebudem museť teraz ísť na pn to ako potom f je počas PN si DNP neplatím a tým sa mi posunie tých 270 dní alebo ako to je dakujem

mojmacik
22. nov 2011

@dana1972 rata sa

sonazitnanova
22. nov 2011

@dana1972 Ahoj pokial nemas zaplatenych 270dni tak si to platis stale dalej ,to sa tyka len keby si uz mala do PN zaplatenych 270dni cim by si mala aj narok na PN z DNP a vtedy sa to neplati

mimkaa2607
22. nov 2011

@milena35 s tebou suhlasim...moj manžel si všetko poctivo plati a myslim si, že by to tak malo byt...takto by si to mali chraniť

darinkazv
22. nov 2011

@dana1972
@mojmacik pokiaľ pôjdeš teraz na PN, nemáš splnených 270dní, tak si dnp platiť musíš. počas PN by si ho neplatila len ak by si už mala splnenú podmienku 270dní. ja som tiež na PN a dnp si platím v plnej sadzbe ako keby som do práce chodila, lebo 270dní splním až 3.2.2012

dana1972
22. nov 2011

@mojmacik
@sonazitnanova
@mimkaa2607 a kolko budem musieť platit za mesiac počas pnky lebo vlastne odvody mi z roboty nejdu

mojmacik
22. nov 2011

@dana1972 trochu zmatkujem...asi vedl.ucinok z inej debaty s inou diskutujucou 🙂 ...tak je to ako pise sonazitnanova 🙂

darinkazv
22. nov 2011

@dana1972 platíš si len ten výmer na dnp, ako doteraz. nič viac nič menej

krpcek
22. nov 2011

@eva580 takze asi takto - DNP si platim od februara prave preto aby som mohla tento system ktory tu je "zneuzit" (podla tvojich slov) a trosku si pomoct. keby nam stat dal ASPON 500 € kazdej, nemusime hladat diery v zakonoch a platit si DNP.
mat dieta je rozhodnutie kazdej jednej zeny, je to jej rozhodnutie tak ako aj to, ci bude mat dieta v 20-tich alebo 30-tich rokoch.

dana1972
22. nov 2011

@darinkazv aha tak vlastne ja budem platiť nadalej tých 29 eur ktoré mi vyratali v socialke a potom od toho apríla mi už budu vyplacať aj s DNP dobre som to pochopila 🙂

darinkazv
22. nov 2011

@dana1972 no, len tam by si si už musela dať vypísať zas PNku od lekára zvlášť na DNP. to ti nezačnú automaticky vyplácať. 😉

mojmacik
22. nov 2011

@darinkazv ja viem, uz som ta vysvetlila,,,,ze zmatkujem 😉

darinkazv
22. nov 2011

@eva580 no, každý, kto plánuje ostať tam celý život si to po čase rozmyslel a vrátil sa na sk. aj keď do tohto bordelu, ale vrátil. lebo väčšina tam ide zarobiť, aby si tu potom mohli zariadiť slušnejší život. lebo zase z toho príjmu, čo tam tvoje deti majú, sa až tak na tie pomery tam nezabezpečia. to nemajú zas až tak vysoký príjem, že by si tam zabezpečili vlastné bývanie bez pôžičky. viem, o čom hovorím, nie len teoreticky. takže buď tam ostanú a budú viesť priemerný život s priemerným príjmom na tie pomery alebo si našetria z toho a vrátia sa sem a tu si kúpia byt alebo postavia dom a budú tu žiť. ale s tým, že tu odvody nikdy neplatili a keď budú mať deti, tak tiež tento štát budú "zneužívať". a ďalšia vec je, že momentálne na tvoj dôchodok zarábajú iní a nie tvoje deti. 😉 a ďalšia vec je, že ty s mužom si to tiež platíš preto, aby si to keď budeš potrebovať, mohla využiť. neplatíš to nezištne. ty to dokonca možno ešte viac využiješ ako niektorá maminka, ktorá to "zneužije" len na účel materskej. tak neviem, či tvoje osočovanie je na mieste. a cigánska problematika žiaľ do tejto témy nepatrí. to treba riešiť inde. lenže v tomto štáte sa to aj tak nikdy nevyrieši. takže asi tak 🙂

darinkazv
22. nov 2011

@mojmacik 😉

dana1972
22. nov 2011

@darinkazv aha... 🙂 a vlastne to nevadí ked zamestnávatel za teba počas pnky neplatí odvody

murkodm
22. nov 2011

ahojte baby ja mam trosku horsi problem... od augusta 2009 do jula 2010 som pracovala potom som cely rok do konca augusta 2011 neplatila nic som nezamestnana.od 1.9.2011 som si zacala platit DNP s tym ze otehotniem aby som mala tych 270dni. teraz som uz tehotna len ak to DNP zrusia od 1.2.2012 nebudem si moct platit nadalej a ked budem chciet nastupit na matersku co bude zaciatkom maja. nebudem mat tych 270dni, bude mi chybat asi mesiac ci dva ...co mam robit?da sa to nejako urobit aby mi materska vysla?

darinkazv
22. nov 2011

@dana1972 nie 😉

chelonka
22. nov 2011

@murkodm ešte to nerieš, pretože musíme počkat čo sa schváli!!! ked sa niečo už na tvrdo schvali, tak tu sa potom určite dozvieš čo máš robiť. momentálne nič a nijak nárok na matersku neovplyvníš, jedine zamestnaním sa.
Ja som presten ten istý prípad čo ty - musíme počkať

dana1972
22. nov 2011

@darinkazv dakujem ti si zlatá 🙂

murkodm
22. nov 2011

@chelonka ja by som sa aj rada zamestnala bohuzial teraz sa praca hlada tazko :( a jedina moznost ako si ten mesiac vyplnit sa treba zamestnat len neviem ktoru mamicku zamestnaju v 8 mesiaci...🙂

darinkazv
22. nov 2011

@murkodm
@chelonka podľa návrhu by mala byť ochranná lehota a aj po 1.2.2012 (odkedy by to malo nadobudnúť účinnosť) by mala DNP osoba, ktorá k 31.1.2012 nebude mať splnených 270dní, možnosť doplatiť si do tých 270dní, aby jej vznikol nárok. akonáhle doplatíš 270. deň, dnp ti zanikne ale to je len návrh. ktovie, či to schvália a v akej podobe to schvália 😒

cudka
22. nov 2011

dievčatá ja som už s toho všetkého čistý blbec nielen že som tehotná ešte ktomu aj blondína 😀
Takže: som na PN už 6-ty mesiac rizikové poberám PN aj DNP. Na PN budem až do materskej termín porodu mi vyrátali na 14.3.12 otázka: budem dostávať tú navyššiu materskú alebo ako?

chelonka
22. nov 2011

@murkodm šak mne je to jasné, ja som síce len v 10 týždni, ale tiež ma nikto nezamestna tak jedné čo je pre mna teraz tiež DNP a tiež si ho platím

darinkazv
22. nov 2011

@dana1972 za málo. 🙂 keby som tak ozaj bola "zlatá", tak nemusím platiť dnp. mala by som peňazí vyše hlavy 😀

darinkazv
22. nov 2011

@cudka keď už poberáš PN aj z DNP, tak máš splených 270dní, takže aj materskú budeš poberať aj z DNP.

chelonka
22. nov 2011

@darinkazv ja tiež dúfam, že ked to už bude schválené tak v tomto znení, pretože ja budem mať splnených 270 dní 28. 4.2012 a ak pojde všetko tak ako má tak na matersku by som mala nastupiť v polovici Mája.

tak dufam že si to budeme mať možnost doplatit.

dana1972
22. nov 2011

@darinkazv 😀

murkodm
22. nov 2011

@darinkazv ano viem citala som to uz niekde len ja tych 270 dni budem mat k 31.1. k tomuto datumu budem mat mozno 330dni ale mne sa tych 270dni minie na koci aprila a v maji uz budem mat pod 270 dni.... je to trosku komplikovanejsie

cudka
22. nov 2011

@darinkazv áno ja už mám dávno splnené 270dní.dík za odpoveď ja len dúfam že to bude platiť aj po 1.2.2012

darinkazv
22. nov 2011

@murkodm no, toto som dosť nepochopila, že k tomu dátumu budeš mať 330dní, ale 270dní sa ti minie. to sa ako dá? fakt som tú tvoju vetu nepochopila :(