Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lubica69
2. dec 2009

Ahojte
Tak asi ani vy netušíte dokedy sa to musí platiť 😅

macka23
2. dec 2009

lubica, je super clanok teraz v decembrovom v mama a ja, a pochopila som to tak, ze az do porodu 🙂
Ak si v poslednzch dvoch rokoch neplatila ziadne nemocenske poistenie, treba sa prihlasit este pred otehotnenim, ale ak si bola nemocesky poistena v poslednych dvoch rokoch pred otehotnenim, staci ak sa prishlasis najneskor do 8.tt
Takze sa asi prihlasit a zacat sa snazit o babatko :D Tak asi tak 🙂
Pekny den 🙂

standa82
2. dec 2009

Lubica, áno do pôrodu musíš splniť 270 dní.

elienka
2. dec 2009

Marianinka, na tvojom mieste by som platila DNP z minima. Potom keď otehotnieš, tak do 8 týždňa tehotnosti (radšej do 6 týždňa aby ti ostala rezerva) by som zrušila DNP. Prihlásila by som sa na druhý deň znova z maximálneho VZ. Takto sa ti bude materská rátať z nového DNP t.j. z maximálneho základu. Pretože pri DNP je potrebné rozlišovať zmenu VZ a ukončenie DNP.

toto je aj môj plán, platila som si DNP do februára 2009, teraz mám vyrátané, že by som mala otehotnieť najneskôr do marca 2010 (aby mi vyšlo tých 270 dní) a do 6 týždňa tehotnosti sa chcem prihlásiť na DNP a platiť z max. VZ. Ak by som nezostala do marca 2010 tehotná, tak sa prihlásim na DNP z minima a budem platiť toto, aby sa mi počítali dni. Keď otehotniem, tak sa odhlásim na jeden deň a znova prihlásim s maximálnym vymeriavacím základom. Toto mi zabezpečí, že mi materskú budú rátať z maxima.

Dúfam, že celý systém DNP chápem správne, ak nie dúfam že ma Gapa opraví.

Inak ešte jedna otázka pre Gapu: Ak som tu nadhodila môj plán, že si začnem platiť z maxima od 6 týždňa tehotnosti, čo ak pôjdem na rizikové? Oplatí sa mi ísť na PN? Viem že PN by bola v tomto prípade cca 130 eur mesačne, nemusela by som však platiť DNP. Avšak zaráta sa táto doba do tých 26 týždňov ktoré musím platiť z max VZ aby som dostala max materskú? Lebo ak sa to nezaratáva a táto PN by mi mala ohroziť max materskú, tak sa mi neoplatí byť PN. (Na doplnenie mám živnosť, takže som doma, je to jedno či by som bola na riadnej PN alebo bez nej)
Gapa ďakujem za odpoveď

hajda22
2. dec 2009

ahojte platim si DNP popri poberani RP, prave schvalili novy RP, ktory vylucuje poberanie davok z DNP...je to pravda, ak by PN nebola cely mesiac a vlastne OCR je max 10 dni, nevznika tam narok aj na RP...alebo aspon nizsi RP...potom sa to asi neoplati platit ☹((

gapa
2. dec 2009

alienka,
myslím, že je to OK, ja ked som tých 270dní nerátala. Ak sa prihlásiš z maxima a aspon 1den aj zaplatíš, tak stačí ak UPLYNIE od nového prihlásenia do dna pred uplatnením nároku aspon 26týždnov, t.j. netreba platiť 26týždnov. Ale samozrejme, musí ten 1den, čo zaplatíš byť v rozhodujúcom období!! t.j. ak bude na začiatku poistnia, tak je to ok.

ja37
2. dec 2009

ahojte, mam v tom chaos,
nedavno som zistila, ze som tehotna. podmienku 270 dni byt nemocensky poistena splnam, len by som chcela mat maximalnu matersku, a teraz sa neviem rozhodnut ci sa mam DNP alebo nie. este som nebola DNP, a citala som, ze materska sa pocita z predosleho kalendarneho roka, teda u mna by to bol tento rok. Tak neviem, ci mi to pomoze ak budem tento rok DNP iba par dni(max. 28)

standa82
2. dec 2009

To ti nepomôže, pretože aj z DNP musíš mať splnených do pôrodu 270 dní.

elienka
2. dec 2009

gapa ďakujem a rozumiem. Preto chcem aby rozhodujúce obdobie bolo od začiatku platenia nového DNP, ktorý si dám z maxima a až v prípade že budem naozaj tehotná (samozrejme, že musím splniť tých 270 dní). Len s tou PN som si nebola istá

tyli
2. dec 2009

Ahojte,
môžete mi prosím poradiť? Zatiaľ nemám žiadne informácie o DNP.
Momentálne som na rodičovskej dovolenke s prvým synom (vo februári bude mať dva roky). Plánujeme mať druhé bábätko. Chcela by som sa opýtať či má pre mňa zmysel začať si platiť DNP a akú sumu? Taktiež aké má DNP výhody okrem vyžšiej materskej ako som sa dočítala?
Ďakujem za každú radu a názor.

lubica69
2. dec 2009

Ahojte
žienky tak ja som dnes bola na tej sociálke A nemám dobrú správu
DNP sa má rušiť!!! 😖 Známa tam mi poradila zatiaľ si neplatiť a počkať do januára ako dopadne zákon!!!
A tyli z materskej to vychádzalo 47,70 mesačne na maximum

gapa
2. dec 2009

elienka, tyli,
pozrite tu (treba zarulovať nižšie) je tam seriál článkov o materskom (rozhodujúcom období ...)

lubica69
2. dec 2009

gapa super link
tak ale teraz som úplne mimo!!!bude sa to teda rušiť???

gapa
2. dec 2009

to ti nikto nezaručí, no teraz budú preberať v parlamente novelu zákona o sociálnom poistení, tak uvidíme, či niečo navrhnú, aj ked si myslím, že ked, tak až po volbách.

lucia563
2. dec 2009

Ja mam info od ludi v Soc. poistovni, ze DNPO sa nerusi, tak dufam, ze to tak aj naozaj bude 😝

marianinka
2. dec 2009

gapa mozete mi este poradit:

1. aj v pripade ak budem stale nezamestnana a platim si DNP viac ako 270dni budem mat narok na tu max matersku?
2. pojdem si teda podat odhlasku a hned na druhý den si dam prihlasku, a ak sa mi podari otehotniet teda , ze v maji 2010, cca v januari 20011 pojdem na MD , pre mna bude rozhodujuci rok 2010 a povedzme ze cely rok budem platit z max VZ , budem mat narok teda na tu max matersku aj ked budem teda nezamestnana ?

lubica69
3. dec 2009

Ahojte
Lucia juj tak to by bolo dobré keby sa to nerušilo 😀
Gapa a kedy budú vlastne voľby?Aby som vedela či sa tam teda ísť zajtra nahlásiť a platiť si to či vôbec nie
Ja budem od januára nezamestnaná Teda chcem požiadať o predĺženie rodičovského do 4 rokov dieťatka bez nároku na finančný príspevok ale apoň štát za teba odvádza odvody Máte s tým niektorá skúsenosť???
Marianka na tú maximálnu materskú budeš mať nárok To je úplne jedno či budeš na úrade práce hlásená ako nezamestnaná DNP sa berie ako by si bola SZČO teda živnostník Patrí to tam Takže áno budeš Nevýhoda je tá platiť si to až do pôrodu teda ak sa nepodarí otehotnieť hneď ako si začneš platiť preplatíš tých pár mesiacov
Bože tak ja fakt neviem Ísť sa tam zajtra nahlásiť???Ja by som chcela otehotnieť už teraz v decembri Manžel sa vracia po pol roku domov tak hádam.... 😀 😀 😀

marianinka
3. dec 2009

lubica

dakujem Ti za Tvoju odpoved konecne mam v tom jasno.
držim ti palce, aby sa Ti podarilo hned otehotniet.

lubica69
3. dec 2009

ďakujem Marianka No po pol roku čo bol muž by sa mohlo podariť😅 Aj keď teraz neviem kôli tej sociáklke či radšej nepočkať V januári mi ale končí RD tak neviem neviem
Aj tebe držím palčeky na máj 😀

marianinka
3. dec 2009

tak po pol roku by to malo ist hned na prvy šup 🙂 , aj ked my sme sa tiež snažili si pol roka a nič, asi to bolo tým, že som to moc chcela.

teraz by som tiež brala take malinke babo, ale chcem si užit svadbu, uz len kvoli tým šatočkam a ved mesiac pred svadbou mi este brucho nebude vidiet, tak pomaličky opat začneme 😲

a prečo chceč čakat kvoli socialke?

lubica69
3. dec 2009

Marianka máš pravdu 😉 Aj Vám príjemné snaženie 😀 A držím palčeky na svadbu 🙂
Áno kôli sociálke Lebo keby to zrušia dostávala by som tri roky len 185 eur vrátane prídavku na dieťa Keď idem na MD alebo RD z materskej nemám nárok na viac 😢

bubik142
3. dec 2009

Ahojte maminky, som DNP a teraz poberam rodicovsky prispevok a chcem sa opytat ci potrebujem PN aj pre zamestnavatela, alebo mi staci len na soc. poistolvnu? Lebo mam zmluvu, ale uz 10 mesiacov som na materskej 😉 Dakujem

lubica69
3. dec 2009

Bubik a platíš si DNP pre druhé bábo na vyššiu materskú či len tak?Či kôli Pn?Lebo ja keď som bola chorá a PN tak sa mi ani papier nevypisoval Ale ak si na materskej zamestnávateľovi PN netreba teoreticky ťa teraz zamestnáva štát Teda vypláca ti prašule Takže zamestnávateľovi PN nosiť nemusíš 😀

bubik142
3. dec 2009

Dakujem lubica 😉 Platim si DNP teraz len tak kvoli PN 🙂 Ale urcite to vyuzijem aj pri druhom miminku 🙂 Teda, ak to este bude... Tym papierom si ma potesila. Este raz diky 😉 Awoj.

baruskaaa
4. dec 2009

Ahojte, poradi mi nejaka sikulka?? 🙂

uz som si tu vselico precitala, ale aj tak by som sa rada uistila, nech nespravim nejaku hlupost -
od 18.3. si platim DPN z najvyssieho VZ , 270 dni mi uplynie 13.12., ak som dobre ratala
a na MD by som mala nastupit 21.12., ( PTP je 1.2.10 ,

chcem sa opytat ci to , ze som teraz na 10dnovej OCR s dcerkou (aj minuly mesiac som mala 10 dni OCR)moze mat nejaky vplyv na vypocet vysky materskej? Aj pocas OCR som si DPN platila, kedze som nevedela, ze nemusim- mozem si vypytat preplatok?
A je rozumne od 14.12. sa dat vypisat na PN na tych par dni do nastupu na MD (mam rizikove tehu) ?
Dakujem 😉

nemoc
4. dec 2009

Ahojte.
Potrebujem o Vás radu.
Dnes som uzavrela DNP.Vypočítali mi cca 20 eur mesačná splátka.Chcem sa opýtať, keď mi PN zamastnávateľ vypočita cca 365 eur, sociálna poisťovňa mi doplatí do akej sumy?

standa82
4. dec 2009

Nemoc, z akého VZ si platíš to DNP?

standa82
4. dec 2009

Asi zo 455 eur si platíš 20 eur mesačne. To ti vypočíatli z rozdielov VZ.
Najvzyšší možný VZ je 1084,55 eur. Keď si ty požiadaš PN od zamestnávateľa a aj PN zo SP z DNP, potom budeš mať max.možnú zo sumy 1084,55 eur. Z tejto sumy ti budú počítať PN. Lenže aby si dostala PN najvyššiu, musíš mať splnených 270 dní nemoc.poistenia u zamestnávateľa a aj z DNP musíš mať splnených 270 dní. Ak nebudeš mať splnenenú podmienku v DNP 270 dní, budú ti PN počítať z minim.mzdy.

miciatko
4. dec 2009

Ahojte, chcem sa spýtať som v takej divnej situacii, som na zaciatku tehotenstva asi tretí týždeň, vo firme robím asi 20 mesiacov, teraz ku decembru nám bud zmluvy obnovia, alebo budem nezamestnana, keďže to budem vedieť až na konci decembra a bojím sa aby som neprišla o zvýšenú materskú z DNP neviem z akeho zakladu sa mám prihlásiť na DNP, ak sa prihlásim z toho najvyšieho a budem nezamestnana myslím že to bude v poriadku ale ak budem naďalej pracovať je zbytočné platiť 47 eur keď by stačila len polovica cca 20, vie socialna poistovna rozdiel vrátiť či nie?, dúfam že som to nenapisala ako tatar 😉