Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

milena35
23. nov 2011

@mokilko No ved,aj mne to pride cudne...ta malba na tvar si myslim nikoho neuraza a nema ani rasovy podton.....prave ma modrykonik diskriminoval....tak ja si tu mozem pisat s obrazkami.....ale ja si nemozem dat foto ,kde som namalovana ..a nie hocikym........TO JE DISKRIMINACIA MOJEJ OSOBY..............pani Evu,ktora tu rype a uraza,tu nestopnu.......mne foto zrusia.....................idem prec z tejto stranky..................... 😀

mokilko
23. nov 2011

@milena35 nahodou, ta fotka bola super :D ano, tu nezrusia hoci tu narobila riadny bordel.... mne tu zacala otrcat ochranu osobnych udajov , no ked nema co robit 😀

sonazitnanova
23. nov 2011

@dana1972 stale sa plati rovnaka suma aku vam vyratali aj ked ste na PN-ke 🙂

gapa
23. nov 2011

@hencidlo
aby sa na teba vzťahovala ochranná lehota (OL) 8mesiacov, tak podla zákona by si mala byť tehotná v čase ukončenia dnp. Ale čo berú za otehotnenie alebo ako to rátajú?? Netuším. Ked bola 6mesačná OL, tak 1, možno 2 mamičky mi písali, že s nárokom na materské v SP čakali, či ona porodí do 270dní (uf!!! alebo hovorili o 280dnoch???, nepamätám) od ukončenia nem.poistenia., vtedy brali, že bola tehotná v čase ukončenia NP a uznali jej 6mesačnú OL. Snád mali na to usmernenie a nebol to len postup konkrétnej pracovníčky.

Ale ako to je teraz, ked OL je 8mesiacov? Lebo ked rátaš, že na MD nastupuješ 6týž. pred očak. termínom pôrodu +8mesiacov, tak to je cca 9mesiacov + skoro 2týždne, tj. v čase ukončenia nem.poistenia nemusíš byť vôbec tehotná, a nástup na MD bude vychádzať do 8mesiacov od ukončenia NP. Tj. závisí, či uznajú 8mesačnú OL a to, že si bola v čase ukončenia NP tehotná. Ako to posudzujú???

Tehotenstvo trvá obvykle cca 40týž=280dní od prvého dna poslednej menštr., no pôrod v termíne sa uvádza 38-42týž, tj. niekedy môže trvať podla teorie tehotenstvo aj 42týž. =294dní (aj ked nemyslím, že u nás by lekári nechali nejakú mamičku neodrodiť do 42týž, no nemám skúsenost v tomto).

Tj. ak by som brala, že ak ti skončí dnp 31.1.2012 (lebo 270dní máš splnených a ak si zamestnaná, tak sa na dobrov.poistenie už nemôžeš prihlásiť podla návrhu), tak môžem len očakávať a predpokladať, že budú uznávať vznik nároku v ochrannej lehote podla toho,

1.) či na MD nastúpiš NAJNESKôR 30.9.2012 a to PRESNE 6týž. pred očakávaným dátumom pôrodu, čo napíše lekár na žiadost o materské (lebo nárok na materské v ochr. lehote vzniká presne 6týž. pred očak.dátumom pôrodu, nie skôr, vid § 50 Zákona o soc.poistení), čo vychádza pri očakáv. dátume pôrodu NAJNESKôR 11.11.2012

AK tvoj lekár stanoví očak. dátum pôrodu PODLA dátumu posl. menštr (nie napr. podla prvého ultrazvuku alebo posledného...), tak pri pravidelnom 28dnovom cykle nárok na materské v OL 8mesiacov vychádza, ak budeš mať dátum posled. menštr. NAJNESKôR 6.2.2012 ( lebo 6.2.2012+40týž. je oč.dátum.pôrodu 11.11.2012 a nástup na md 6týž. pred vychádza na 30.9.2012). Pri inom cykle či nepravidelno cykle sa to ráta inak, bude termín PM posunutý alebo ak stanoví lekár oč.dátum pôrodu inak, tak nie je dátum PM najpodstatnejší. No a treba si to prerátať, mohla som sa kiksnúť.

alebo ?????
2.) budú ZáROVEN sledovať "skutočný" termín pôrodu či sa dieťa narodí do 270 (resp. 280dní=40*7) od 31.1.2012 , tj. najneskôr 27.10.2012 (resp. 6.11.2012). Som si pred týmto výpočtom myslela (doteraz som to nerátala, ako to vychádza), že asi to kontrolujú, ale momentálne sa mi to zdá blbosť, že by to robili. Už aj kvôlli tomu, že niekto prenáša a pôrod je neskôr ako 40týž. po.

Ale neviem garantovať ani postupy v r. 2010, ked mi to mamičky písali, ani teraz a nie to o necelý rok.
Uvidíme teda, či niečo nové schvália a ak áno, v akom presnom znení a aké budú príp. usmernenia SP.

Dá sa ale zistiť cez poradnu, ako to rátajú teraz, či sledujú aj bod 2, alebo stačí ak je splnený bod 1.

oskvarka
23. nov 2011

@cigaretka5 no je protizakonne ak ta lekar vypise na PNku ak niesi chory (lekar porusil zakon ak ta vypysal ak si zdravy a ty si porusil zakon ak si uviedol lekara do omylu nejakymi priznakmi ktore nemas...).... preto ja zastavam nazor ze to preco to chcu zrusit (co by podla mna mali radsej len zmenit aby sa s tym nemohlo spekulovat) su ty co z toho chodia na PN... hlavne ak to robia tak ze zaplatia 270 dni a hned idu na PN alebo ak prestanu platit a potom den pred PN sa idu prihlasit (to ako ze ten clovek zrazu vedel ze od zajtra bude chory... 😕 )...
ale nieje protizakonne ist na matersku ked porodis ale to ti vecsinou uz nevyde ak si zacnes platit az ked zistis ze si tehu takze v tomto sa podla mna naozaj neda podvadzat... (aj ked nejaka pravdepodobnost ze ti to vyde tu je)

@eva580 no zial socialny system je vzdy pre niekoho spravodlivejsi a pre niekoho nie to...sa asi moc neda spravodlivo nastavit a ak sa aj da tak je tam urcite kopec ciest ako to obyst... ak ho ludia obchadzaju protizakonne je s tym treba nieco robit .. a ak ho mozu "zneuzit" aj bez toho aby porusili zakon (napriklad ze mamicka ziti ze je tehu a ide sa prihlasit na DPN a nahodou jej to vyde ze neporodi skorej - co podla mojich presnych vypoctov je pravdepodobnostne nizka sanca lebo tych 270 dni je presne 9 mesiacov a ked zistis ze si tehu tak si vecsinou v 2 mesiaci uz skoro) tak je to zial chyba nasich zakonodarcov... keby to zmenili tak ze tych 270 dni musis mat nepretrzite bez prestavky vzdy pred cerpanim davky z toho alebo ine nieco vymysleli radsej aby to spravili spravodlivejsie bolo by to ine ale podla mna ten ich napad z rusenim je strkanie hlavy do piesku lebo tento stat potrebuje podporovat porodnost ako sol...

hencidlo
23. nov 2011

@gapa dakujem za tvoju odpoved, ale chcem este nieco dolpnit, vies ked idem na to IVF a nedarilo sa nam otehotniet, tak je tam velka pravdepodobnost toho, ze uz od zaciatku by to bolo asi rizikove tehotenstvo, takze by ma dal asi na PN, to by sa potom posudzovalo ako? dakujem

eva580
23. nov 2011

@milena35 ake urazanie???som Ti napisala ze sito alebo ono????? som napisala ze kvoli tym vyc....mamickam to chcu stopnut pre vsetkych a z toho vyplyva ze pre poctivych a preco si sa chytila neviem ja uz nebudem komentovat lebo nema vyznam, vztahovacnost je velmi zla vlastnost

zuzanamatko
23. nov 2011

Baby uz viete nieco nove ohladom Dnp, alebo kedy sa bude o tom hlasovat?Ďakujem

oskvarka
23. nov 2011

@zuzanamatko no co ja viem zatial sa nic s tym nerobi teda momentalne a cele to podla mna vysi na tom statnom rozpocte alebo zvysovani materskych alebo predlzovani... lebo to moze prebehnut s tymto subezne (napriklad ako niekoho podmienka pre podporu rozpoctu... alebo ako najdenie prostriedkov pre zmenu v materskych) ale ja stale verim ze ak s tym aj nieco budu robit urcite to nezrusia tym co uz si to platia aby ani nemali moznost to cerpat to by hadam ani tych 150 dutych hlav nepodporilo ;)

eva580
23. nov 2011

@oskvarka dnes to mal mat prezident na schvalenie a od neho zavisi co dalej, hadam nezrusia DNP

zuzanamatko
23. nov 2011

eva580 @oskvarka takze dnes by sa malo rozhodnút?ako dalej Dnp a materskou?

penelope10
23. nov 2011

ahojte chcem sa spytat nema niekto náhodou link na pripravovanu novelu zákona o soc. poisteni, alebo nejaky výcuc pripravovaných zmien ?
+ v akom schvaľovacom štádiu sa to momentalne nachádza ?
dakujem za odpovede. 🙂

pata31
23. nov 2011

ahojte, chcem sa spytat, ak chcem ist teraz na PN, DNP som si platila od februara toho roku, bude sa mi PN pocitat z dnp alebo z minuleho roku, kedy som si to neplatila? 😕

mokilko
23. nov 2011

http://moje.hnonline.sk/node/8910 citajte!!!!! je to dnesny komentar p. Navratilovej

poisonblu
23. nov 2011

kočky, kopírujem sem príspevok zo včera, neviete mi niektorá poradiť:

copy: od dnes som PN (22.11.2011) , neviem ako dlho, predpokladam, ze minimalne do konca roka a mozno aj dlhsie..som zamestnana 4 roky, zaroven si platim od 11/2011 DNP. Zaujima ma toto:

1. k 31.12.2011 bude pravdepodobne koncit firma v ktorej pracujem....je mi jasne, ze ak v tej dobe budem tehotna, tak mi plynie 8 mesacna ochranna lehota a budem mat na rok na materske..ale co ak nebudem, v tom pripade budem v ochrannej lehote iba 7 dni? ale ak v tej dobe vypovede - teda v mojom pripade skor dohody budem na PN, tak o materske nepridem, nie? neviem ako sa zariadit v tom pripade, ak budem musiet podpisat dohodu, pripadne ak dostanem vypoved....mam zrusit sucasne DNP a zalozit si nove z max. vymeriavacieho zakladu pre max. matersku? ide mi totiz o to, aby som aspon nejaku matersku dostala...nech to nakoniec neskonci iba na rodicovskom

viete mi poradit?

mokilko
23. nov 2011

http://moje.hnonline.sk/node/8924 aj toto je dost dolezity postreh....
@poisonblu rada by som poradila, ale zial, v tomto mam taky isty misung 🙂

milena35
23. nov 2011

@mokilko Ja som to tvrdila od zaciatku....... 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

poisonblu
23. nov 2011

@mokilko jj, tazka situacia...dufam, ze to neskonci na rodicaka, lebo to by ma trafilo..pocitam s mateskou vo vyske min. okolo 500 eur

mokilko
23. nov 2011

@poisonblu takze je to iste, DNP do skrateneho legislativneho konania nepojde, prave to povedala Radicova na TA3 na tlacovke, a ona osobne zrusenie DNP rozporuje, takze ?

milena35
23. nov 2011

@poisonblu Vsetko mas zatial len pravdepodobne...ja by som dnp nerusila....a ak firma skonci a ty mas vypoved...staci potom dnp zvysit ...nie rusit....na teraz s tym nic ine nespravis...... 🙂 🙂

luciqixina
23. nov 2011

@mokilko nemozes sem dat odkaz kde si to videla rada by som si to pozrela tiez 🙂

hencidlo
23. nov 2011

@mokilko nerozumiem rozporuje? nemalo by tam byt podporuje? 😀

mimkaa2607
23. nov 2011
poisonblu
23. nov 2011

@milena35 ale zvysit mozem len po pol roku, takze mne staci, ze ak nebudem tehotna, tak ho zrusim a dalsi den zalozim nove z maxim.VZ...

mokilko
23. nov 2011

@luciqixina tlacovka na TA3 este trva a da sa pozriet tu http://www.ta3.com/live.html, uz ma ale slovo Mikloš, neskor bude k dispozicii v archive tu: http://www.ta3.com/archiv/tlacove-besedy.html
@hencidlo ano, dobre som to napisala ROZPORUJE (nesuhlasi)

luciqixina
23. nov 2011

@mokilko dakujem :D

oskvarka
23. nov 2011

@poisonblu no neviem ja by som ho urcite nerusila ani na jeden den... tam su tusim aj nejake lehoty na nepretrzitost toho platenia... ved sa da len zmenit ze zmenis vysku... ale zase ak ma pracovny pomer skoncit tak ti tych 40 dni k dobru neviem ci bude na nieco platnych... no tazko povedat ale este niesi tehu vsak ??
zase ak by si este nebola tehu a uz by ti skoncil istotne pracovny pomer alebo ked uz to budes vediet na isto tak si to hned mozes zmenit (tak ako ty pises ze zrusis a zalozis) aj keby si mala nahodou mesiac preplacat ale aby si mala tie tyzdne...

mokilko
23. nov 2011

@poisonblu myslim, ze upravy mozes robit az po siestich mesiacoch, a na vznik davky potrebujes bud 270dni alebo 26 tyzdnov nepretrzite, tak to nerus... si myslim aspon ja,.......

poisonblu
23. nov 2011

@oskvarka jasne, tie tyzdne si ustrazim...ale ak nebudem este v tom case ked budem nezamestnana tehu, tak mozem kludne zrusit a znovu zalozit...tych 270 dni je predsa z akehokolvek, aj zruseneho...a tych 26 tyzdnov tym padom tiez stihnem, lebo tehotna nebudem...najradsej by som otehotnela teraz v decembri, ale som na PN so psychickou diagnozou, takze mozno budem brat nejake antidepresiva, ale dohodnem sa so psychiatrickou, nech mi da nieco slabsie, co by neuskodilo babatku, keby nahodou v tom decembri sa zadari....

pata31
23. nov 2011

baby, neviete mi poradit, z coho sa pocita PN? z minuleho roku alebo sa mi bude pocitat z dnp, ktore som si tento rok platila? 😕 😕 😕