Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

atuska24
23. nov 2011

@darinkazv Ked som na PN tak niesom oslobodena od platenia DNP,myslim tym ze mozem si platit aj na PN?to by som mohla aj na materskej,teda myslim tych 6t pred porodom,ci to nie?

darinkazv
23. nov 2011

@kocica43 veď som si nemohla spomenúť od ktorého roku to platíš a nechcelo sa mi to dozadu čítať 😀 tak keď máš 270dní splnených, tak počas PN to platiť nemusíš. Pn si aj z DNP?

@atuska24 tak ale ešte nie si tehotná. či?

kocica43
23. nov 2011

@darinkazv uz len z dnp

darinkazv
23. nov 2011

@atuska24 ty pokiaľ nemáš splnených 270dní platenia dnp, tak si musíš dnp platiť aj popri pn

mimkaa2607
23. nov 2011

@darinkazv no možno som ja zle ratala ... lebo ja som už z toho totalny jelen 🙂 ... držím teda palčeky až ti to vyjde, lebo čo teraz dorabaju ... tak ako s tými rodičovskymi prispevkami ... ale tak aj ked sa to zmení tak už s tým asi nič nespravíme ... a mna mrzí to, že pri prvej dcérke mi to robilo pár dní ... pretože som ešte rok predtým pracovala na plný úväzok a ešte aj študovala ... :-/ ...

darinkazv
23. nov 2011

@kocica43 takže ty si to platiť nemusíš. ak si to budeš platiť, budeš mať preplatok a môžeš požiadať o jeho vyplatenie

kocica43
23. nov 2011

@darinkazv ok dakujem velmi pekne

darinkazv
23. nov 2011

@mimkaa2607 už môžme len dúfať. lebo ani úvahami ani ničím to už neovplyvníme. iba si nervy pocucháme 🙂

darinkazv
23. nov 2011

@kocica43 😉 idem kuk modré z neba 🙂 sa trochu odľahčiť od týchto myšlienok na dnp 😀 pa a pekný večer.

atuska24
23. nov 2011

Zienky ktore sa v tom vyznate,platim si od 12.9.2011 DNP,chcela by som byt tehotna ano teraz by som to uz aj mohla,ale...musim ist na matersku 6t pred porodom vsak,a v tedy som oslobodena,teda vtedy uz si nemozem platit DNP,vsak?!To znamena,ze by som to nestihla,zaplatit tych 270 dni do dna porodu...hm???

atuska24
23. nov 2011

@darinkazv niesom,ale chcela by som byt,no ked som uz zacala platit,tak chcem to dotiahnut na tych 270 dni...platim od 13.9 .2011

atuska24
23. nov 2011

@darinkazv ja som teraz na materskej a od jan.som dob.nezamestnana...chcem ist na druhu matersku ale tak aby som stihla zaplatit tych 270 dni...a musim ist na mater.6t pred porodom,vtedy si uz platit nemozem...???toto som sa chcela opytat....🙂

bocianka123
23. nov 2011

@susi201 áno predlženie MD o 6 t som mala na mysli ajo písala @darinkazv - dakujem

cigaretka5
23. nov 2011

@darinkazv hej platila by odvody za dva dni a od statu nedostala to mi je jasne. Len nahodou ci som nieco v zakone nepriehliadla aby nebol nejaky problem s MD

luciqixina
23. nov 2011

baby ak budem mat splnenu podmienku 270 dni koncom januara a ak to od 1.2 to zrusia mam sa prihlasit na cely balik aby mi vysla max materska alebo to uz nemusim od 1.2platit a vyde mi max materska alebo co mam robit aby mi vysla max materska.Ja uz som z toho jelen 😨 lebo tu citam vsetko mozne o 26 tt a 8 mesacnej ochrannej lehote a uz neviem co sa mna tyka...

kacenkaharris
23. nov 2011

Stale nerozumiem jedno: co sa stane so zenami, ktore zaplatia 270-ty den DNP povedzme v marci 2012, ale na matersku mozu nastupit az v maji 2012? Tych sa pripadna zmena dotkne ci nie?? 😖 Bude im z DNP vyratana materska ci to platili zbytocne, kedze neplatili DNP az do nastupu na matersku (kedze uz viac ako 270 dni platit nemohli)?

A co zeny, ktore si platia DNP, nemaju k februaru 2012 splnenych 270 dni, ale otehotneju az po februari 2012?? Co sa stane s tymi? Nasla som tuto otazku na nete viackrat, ale vzdy bez odpovede.

OBJASNITE, PROSIM, PROSIM! 😅

verushkokav
23. nov 2011

Cawte baby , je tu niekto - kto dostal nesprávne resp. nekompletné informácie priamo v sociálnej poistovni a odvolával sa proti rozhodnutiu ? mne totiž nikto nepovedal, že musím byť pred nástupom na materskú súvisle poistená 26 týždnov ,,, 270 dní za posledné 2 roky mám splnené - ako chruňo som platila mesačne 50 € a nakoniec mi bude chýbať 6 dní aby som mohla mať maximálnu maerskú - 😢 😢 😢 a to som sa každý mesiac informovala pri platení priamo v soc. poisť. -, a toto som sa dozvedela náhodne, ked sa predo mnou jedna kočka rozčulovala za to isté !!!!!!! 😠 😠 😠 😠 😠 😠

cigaretka5
23. nov 2011

@verushkokav no a nevies sa dohodnut s gynekologom ze ti nastup na MD posunie, ci ti chyba do porodu?

verushkokav
23. nov 2011

@cigaretka5 Jasné , že sa ho opýtam , len aby to už nebolo nejak okaté - poznáš to - kontrolori zo soc p sú prašiny a najviac idú po krku takýmto ....... a nechcem nikomu narobiť tetle mechtle

gapa
23. nov 2011

@hencidlo
ak na pn pôjdeš neskôr ako 7dní po ukončení nem.poistenia, tak ti nárok uznajú v prípade, že budeš mať od lekára potvrdenie, že si v čase ukončenia nem.poistenia(treba dátum) bola tehotná. Iný postup nepoznám, no neviem iste. Skús tiež cez poradnu priamo na stránkach soc.poistovne si to zistiť.

gapa
23. nov 2011

@cigaretka5
je to jedno pre nárok na materské.

cigaretka5
23. nov 2011

@verushkokav takze ti chyba 6 dno do nastupu na MD?

cigaretka5
23. nov 2011

@gapa som si aj myslela,iba na uistenie ak ides na MD este tento rok VZ je 2010 a nerieism ako bude novy zakon, ci zrusia DNP ci nie? Ze ?

verushkokav
23. nov 2011

@cigaretka5 ano , už som to rátala od predu od zadu - bola som z toho na nervy ....... jediné čo mi jedna kočka potom poradila ...... že po materskej - mám nárok na PN a to sa bude vypočitávať z toho najvyššieho - no na nervy v tomto štáte ...... ktovie čo bude o pol roka 😠

gapa
23. nov 2011

@cigaretka5
ak ide o dlhodobý pp, tak je rozhod.obdobie rok 2010, ako píšeš. Ak vznine nárok na materské, tak aj keby skončilo nem.oistenie, mateské poberáš dalej.

luciqixina
23. nov 2011

@gapa Ahoj mohla by si prosim odpovedat aj mne na moj predosli prispevok.....Dakujem
baby ak budem mat splnenu podmienku 270 dni koncom januara a ak to od 1.2 to zrusia mam sa prihlasit na cely balik aby mi vysla max materska alebo to uz nemusim od 1.2platit a vyde mi max materska alebo co mam robit aby mi vysla max materska.Ja uz som z toho jelen lebo tu citam vsetko mozne o 26 tt a 8 mesacnej ochrannej lehote a uz neviem co sa mna tyka...

gapa
23. nov 2011

@luciqixina
ale tu žiadne podstatné info od teba nevidím. A teda je dosť predčasné sa vyjadorvať na istotu. Všetko sú to dohady, lebo nie všetko je z návrhu jasné, nik nevie, či to schvália a samozrejme toto je len návrh a takéto návrhy sa nikdy bez zmien neschvalujú.

ale ak aj dva roky pred skutočným pôrodom budeš splnať podmienku aspon 270dní (to je podstatné a zásadné) a v rozhodujúcom obodbí si platila z maxima a máš do konca januára aj splnených 26týždnov +1den od poslendého prihlásenia na dnp a budeš tehotná, tak sa prihlasovať podla mna nemusíš, čo som to čítala. Budeš mať nárok v ochr. lehote z maxima, ak ti po ukončení nevznikne nové nem.poistenie.

luciqixina
23. nov 2011

@gapa dakujem ti velmi pekne za odpoved 🙂 pekny vecer este 🙂

mimkaa2607
24. nov 2011

http://moje.hnonline.sk/node/8924 ... Mne pani navrátilova odpísala na komentár...,,Sú dva scenáre,
a) novela zákona o sociálnom poistení nebude schválená. Potom zostanete v režime platného zákona
b)novelou sa zmení systém dobrovoľného poistenia a pokiaľ nie ste povinne nemocensky poistená, tak sa budete môcť poistiť dobrovoľne nanovo a za iných podmienok. Treba čakať, čo sa z toho vyvrbí.,,

katarina104
24. nov 2011

@gapa ahoj gapka a aká tá ochranná lehota bude dlhá?vďaka