Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gerdusha
24. nov 2011

@v555 ,

no dobre si mi, dobre..🙂...vedela som, ze mam dve tlaciva poslat do socialky...tak som im pisala, aby som sa uistila, ze ci mam tie spravne a ze ci to musi byt hned dnes poslane...vraj netreba hned dnes

v555
24. nov 2011

@gerdusha tak fajn aj keď som ťa na začiatku zmiatla,ale to som celá ja,všetko chcem rýchlo,rýchlo a potom to tak dopadne 😉

poisonblu
24. nov 2011

@dadka28 dostane, zamestnankyna nemoze za to, ze zamestnavatel neplati odvody

poki10
24. nov 2011

baby, on chce to dnp uplne zrusit? alebo nariadit nejake obmedzenia iba? ja som uz sice na rodicovskej, no dnp si platim. keby som ochorela ja alebo mala, tak mame narok na nejake peniazky...aj toto chce zrusit? potom sa pytam, na co si to uz dva roky platim? ☹

janulinka1
24. nov 2011

Chcela by som sa spýtať ak mi bude vedieť niekto poradiť. Ja som na rodičovskej dovolenke a chcela by som si začať platiť dnp,lebo by sme chceli aj druhé bábätko tak ale za vyše roka. Ale mám u zamestnávateľa TPP. neviete mi poradiť v akej výške by som si to mala začať platiť či to je dobrovolné a aké doklady a tlačivá treba k tomu. A či to už nie je zbytočné keď to chcú zrušiť.Ďakujem

milka24
24. nov 2011

ked som na ocr z dietatom ,moze mi prist kontrola??

milka24
24. nov 2011

@milena35 to som nevedela,dakujem za radu!!

ivka1983
25. nov 2011

Ahojte,ak som dobre pochopila, oni chcú oficiálne zvýšiť materskú a preto chcú zamedziť "zneužívaniu" DNP a teda ho zrušiť. Teraz hovoríme o DNP iba ohľadom materskej,alebo ho plánujú zrušiť úplne,lebo ja som si začala platiť z dôvodu materskej,ale neskôr som ochorela a som PN,poradili mi,že by som si to mohla nárokovať z DNP. Je hrozné prísť o všetky tie peniažky a to niektoré platili omnoho viac. Ja som dnes mala nepeknú skúsenosť s lekárkou, to sa už s vami nik nebude baviť normálne. Vraj sa mám dať na prírodu a vtáčiky a druhá,že nech sa nenechám rozrušovať partnerom. Som uplne hotová zo politiky aj zo zdravotníctva.

susi201
25. nov 2011

ahojte .. mohla by ste mi niektora poradit ? so na materskej sprvim dietatom. momentalne som tehotna v 5-6 tyzdni a platim si dnp od maja .. viem mi niekto poradit co mam robit ci mam pokracovat v plateni dalej alebo budem mat narok na matersku ked sa mi narodi dieta a mam pokracovat v plateni?

milka24
25. nov 2011

@milena35 ahoj asi pred tyzdnom si mi poradila ze je blbost ked si platim dpvn z vym zakladu 2978.t.j,59,56eur masacne..celkom tomu dobre narozumniem,tak naco a pre koho je tam to maximim??pochopila som sparavne,ze ci si platim 59,56 alebo 46 ako mi radis ty,stale budem mat narok na tu istu sumu??dnpo si platim tiez z maxima-t.j.49.13 e..aj to by som si mala znizit??ci ako to je??neporadil mi nikto na socialnej poistovni,tam ma odbili ze to je dobrovolne poistenie,tak mi nemoze poradit,je to na mne co a ako urobim..dakujem..

roberta31
25. nov 2011

@susi201 učite pokracuj.Aj ked to schvalia,tak myslim,že ty este budes patrit do skupiny,kt.vyplatia plnu sumu

mima595
25. nov 2011

@milka24 - milena ma pravdu...tyka sa to vsak iba DPvN...tam su totiž rozdielne VZ pre platbu a pre vypocet davky....
pre platenie DPvN je max. VZ cca. 2900E....ale podporu uznavaju len z max. VZ cca. 2300E...
takže ak si dlhodobo platis DPvN tak staci VZ tych cca.2300E.....
ak si si vsak urcity cas platila DPvN z minima a teraz chces dosiahnut co najvyssiu davku, tak ak budes mat VZ tych 2900E, tak skor dosiahnes vyssiu podporu....

ale opakujem, tyka sa o iba DPvN, nie DNP....tam je iba max. VZ...cca. 1116E

milka24
25. nov 2011

@mima595 platim si to od 08/2011 a od zaciatku platim z VZ 2978e..tak si radis znizit si to??

oskvarka
25. nov 2011

@gapa no ono je to asi aj tazko polemizovat ked s tym zatial nic nespravili... teda ziadnu zmenu... myslela som len ze teda ak umoznia doplatit tych 270 dni tak ze ci to bude stale pripoistenie aj pre pripad PN a nie len pre pripad materskej.. tj ak splnim 270 dni v marci (a tym padom prestanem platit lebo uz mi to zrusia zo zakona) a v aprili ochoriem ci mam narok aj na PN z DPN (bez toho aby som si platila ten novy balicek ktory tusim ako zamestnanec sa mna ani nebude tykat).. alebo ochranna doma bude len ako moznost mat vysiu matersku ?

milka24
25. nov 2011

moze mi prist kontrola ked som z dietatom na očr??

mima595
25. nov 2011

@milka24 - tak to urciite..na tych cca. 2300-2400E...neviem presne....

mima595
25. nov 2011

@milka24 - na oCR kontrola nechodi...ty nie si povinna dodrziavat liecebny rezim

milena35
25. nov 2011

@milka24 Ono sa to vola dobrovolne poistenie v nezamestnanosti...nema to logiku,ale je to tak..viac ako cca 1100e podpory nedostanes...to je strop....preto je blbost platit z maxima..staci z cca 2300e.....

milena35
25. nov 2011

@milka24 Na ocr kontrola nechodi...dnp si kludne plat z maxima...ale dpvn odporucam zmenit vysku vym.zakladu...ale nie zrusit..len znizit,raz za 6mesiacov mozes.....

milka24
25. nov 2011

@milena35 dakujem ,urcite si to zmenim..a je niekde nejaka tabulka z akeho vym,zakladu si to mam platit presne??ci presne z 2300 e?? aby som mala "pripadne narok" na najvysiu podporu?? lebo v tomto state je vsetko neiste..

milena35
25. nov 2011

@milka24 z 2300e budes mat max podporu.....vzdy k 1.julu sa spravidla tieto zaklady zvysuju...tak si to treba odsledovat...ale len o male ciastky....

ivuss01
25. nov 2011

@milena35 ahoj, kolko sa tam plati poistne z minima a z maxima? kolko je podpora minimum, a kolko je max? dakujem 🙂

zuzkadf
25. nov 2011

@sashabb aha no dakujem ..som z toho taka zmatená neviem či sa mi to oplatí ukončovat a potom zas začínat..ked mam do nástupu na materskú mesiac aj niečo... 🙂 dakujem 😉

milena35
25. nov 2011

@ivuss01 na dpvn sa plati min.z aktualnej min.mzdy....2%.....no a maximum z 2230e. ale uplne do eura to neviem....preto odporucam vz 2300e....zas 2%......minim.podpora je teda 50%z min. a tak je to aj s maximom....

sashabb
25. nov 2011

@zuzkadf tak si vyskúšaj dať aj žiadosť na PN z DNP, v podstate by ti to mali schváliť. To som tu len raz čítala, že nejakej "mamičke" to neuznali, nakoľko jej povedali že už bola na PN skôr. Ale to môže záležať aj od dotyčnej ktorá to schvaluje 😉

tututu
25. nov 2011

@milka24 kontrola z očr nechodí, ale kontrolujú to, či dieťa nebolo v tom období v MŠ,lebo raz si u nás jedna mamička vybavila očr, ale dieťa chodilo do škôlky a potom to zistili, a hol, prachy musela vrátiť

natalia777
25. nov 2011

baby otazocka po akej dobe sa moze zacat popytat aj o OCR? dakujem DNP si platim od augusta a platim maximum

tututu
25. nov 2011

kočky, ktoré sasa rozumiete DNP?????
Ja si platím od 1.5.2011, nejakých 22 € do maxima si priplácam, teraz som pred mesiacom ostala na PN,môžu mi vyplácať len zo zamestnania, alebo už aj z DNP, lebo tam z DNP by som už dávno 26 týždňov mala splnených, ale neviem, či ten nárok nie je až po splnení 270 dní, asi však?

zuzmor002
25. nov 2011

@gapa Ahoj, nechápem ko je to s tými 270+270dní? Ja som zamestnaná od 2002 u jedného zamestnávateľa, okrem toho si platím DNP od 11/2010 do maximálneho vymeriavacieho základu. Teraz 16.11.2011 som nastúpila na materskú. Zatiaľ mi neprišlo žiadne rozhodnutie zo Sociálnej poiťovne, takže neviem výšku materskej, ale predpokladala som, že by som mala mať jednak od zamestnávateľa a plus z DNP, čo som si platila do maximálneho vymeriavacieho základu, nie? Viac ako 270 dní z DNP som splnila a zo zamestnania dokonca ešte viac. Čo znamená to 270+270 dní?

tututu
25. nov 2011

@zuzmor002 musíš ale zaniesť papier, že nastupuješ na MD aj zamestnávateľovi aj do SP- na odd., takže ho musí dr. vypísať až 2 x