Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

eva580
25. nov 2011

@tututu narok na dobrovolne je 9mesiacov tak teda 270 dni

zoja
25. nov 2011

sikulky potrebujem poradit, budem komplet cely mesiac na PN, v podstate uz od 28.10 som, mam si zaplatit poistenie za november a potom ziadat vratenie, ci nemusim poslat za tento mesiac nic? ako je to lepsie ? doteraz ked som cerpala ocr tak som platila vzdy celu ciastku , takze tam mam peniaze aj navyse o ktore poziadam az na konci roka

bierka
25. nov 2011

za november nemusis platit vobec

chelonka
25. nov 2011

@tututu presne ako píšeš okrem splnenia podmienky 26 týžnov musíš mať splnenú aj tých 270 dní.

edusik
25. nov 2011

@darinkazv ten odsek som si všimla, ale vôbec mu nerozumiem, teda - poistenie mi bude platiť pokiaľ mi nenadobudne 270 deň platenia a potom mi zanikne? t.j. ak nemám splnenú podmienku 270 dní, tak si to nemôžem uplatniť a keď mi nadobudne túto podmienku tak mi rázom skončí? a potom načo si to budem platiť? viem si z neho uplatniť niečo aj skôr - teda pred tými 270dňami? dúfam že som to nenapísala ako tatar... Ak by si mi to vedela vysvetliť, bola by som veľmi vďačná, nechápem načo je tá "prechodná doba do tých 270 dní" dobrá...

mirka3211
25. nov 2011

@zuzmor002 hej, zacala som si ho platit, kym som bola este zamestnana.. a preto som sa to tu opytala, lebo aj mne sa to vidi nejake divoke... tak som chcela vediet, ci je tu niekto s takouto skusenostou a co je na tom pravdy... odpisali mi to zo socialnej poistovne.. takze o to viac som zaskocena, aj preto, ze vsade pisu 270 dni... nikde nie je 540...

mirka3211
25. nov 2011

@gapa dakujem ti za odpoved 🙂 kazdopadne si podam dve ziadosti, popripade mi z DNP pride ze mi ho zamietaju.. a logicky mi vychadza, ze si necham matersku z posledneho zamestnania, kedze tam mam VZ 605 a z DNP "len" 500... paci sa mi tvoj nazor, ze niektore uradnicky nepoznaju zakony 🙂 tak dufam, ze moju ziadost bude posudzovat praaave takato uradnicka... ved co, za vyskusanie nic nedam, mozem len ziskat... 🙂

darinkazv
25. nov 2011

@edusik ak nesplníš 270 dní, čerpať nemôžeš nič. ak bude možnosť to doplatiť, tak si to budeš môcť doplatiť do toho 270. dňa a potom môžeš do 7 dní čerpať PN alebo Očr alebo do 8 mesiacov materskú. ale to je všetko len návrh, ktorý dokonca má ešte mihál prepracovať a nie je jasné, v akom znení ho schvália, takže ťažko je teraz povedať.

ivuss01
25. nov 2011
poisonblu
25. nov 2011

@ivuss01 ako ma teraz nasral:
Zaplatí 400 eur a získa takmer 5000 eur, je to rozšafné, tvrdí minister práce. Preto navrhuje dobrovoľné pripoistenie zrušiť. Jozef Mihál: „Keby takúto službu poskytovala komerčná poisťovňa, už by neexistovala, pretože by dávno skrachovala. Našou zodpovednosťou je strážiť stav verejných financií, a preto nie je možné, aby takýto systém v SP fungoval naďalej.“

tak ako on par rokov radi mamickam a ostatnym ako obabrat legalne stat a teraz to ide obmedzit...ten clovek nema kozu na tvari....otras...ako vobec moze so sebou zit? ved ked nieco robim, tak som o tom presvedceny na cely zivot a nie ked sa dostanem ku korytu, tak to vsetko zmenim, len aby som ukazal, ako viem zachranit peniazky statu-a priznajme, ze pre svoje vlastne penazenky si to hanobia...naco su im take vysoke platy? nech skusia zit zo 400 eur mesacne....

edusik
25. nov 2011

@darinkazv aha, tak to mi je potom zbytočné začať si platiť teraz. Jedine žeby to neprešlo a ostalo po starom. Ja nepotrebujem špekulovať s MD - mám dobrý vymeriavací základ, mne ide len o OČR a PN hlavne keby som ostala na druhej RD - a tú do cca leta 2012 určite ešte neplánujem (niekedy vtedy by som chcela byť len tehu ak sa zadarí). Takže v podstate som rada že som teraz tie 2 mesiace čakala ako to dopadne a nezačala platiť za každú cenu, boli by to vyhodené peniažky, keďže MD neprichádza teraz do úvahy a aj keby bola mám ju tak či tak max. No aj tak by bolo fajn keby to neschválili... Lepšie neskôr čerpať OČR a PN neurčitý čas ( ako to pri malých deťoch v kolektívoch chodí) ako navýšiť MD o smiešnych 5% a trocha predlžiť.. skôr by sa mali zamýšľať ako má žena žiť 2,5roka zo smiešnej RD a nie zvyšovať polročnú MD...

ivuss01
25. nov 2011

@poisonblu a ja ked toho ch.ja vidim v televizore, tak by som nieco po nom hodila, on mi je tak strasne nesympaticky, haj.lik jeden, ja tu tiez doma chodim taka nasrata, mm je uz zo mna nervozny, aj lutuje, ze mi to dovolil platit, keby vedel, ze tak budem nervacit, ani by sme do toho nesli.....
ja by som vsetkym nechala tie ich auta, vily, jachty, a dala by som jemu min mzdu, jeho zene rodicak, a potom by videli a tak by som ich nechala dllllllho 😠

natka1
25. nov 2011

ahojte potrebujem si len overiť či to správne chápem teraz 27 novembra mam splnenu podmienku 270 dni. Od augusta som na PN .Ked chcem PN aj z DNP musim napr.v pondelok ukončit PN a o tri dni sa dat znovu vypisat ale už pýtať dve PN musí tam byť aj iná diagnoza?

gapa
25. nov 2011

@zuzmor002
ty sa týmto nemusíš zaoberať. Máš z každého NP aspon 270dní.

1lussy1
25. nov 2011

ahojte chcem sa opytat som na materskej platila som si dobrovolne a ochorela mi dcérka dá sa uplatniť si očerku?Vôbec neviem ako to je 😒

zuzmor002
25. nov 2011

@tututu To som urobila. 🙂

ivka1983
26. nov 2011

@darinkazv No,pozrela som si,čo ste si písali. Ja platím od júna 2011,lebo som plánovala tehotenstvo,ale v septembri som ochorela a platila som si to pre PN ďalej,ale teraz to asi môžem v pondelok zrušiť. Alebo mám počkať? Už je to takmer isté,že to tak schvália. A to som nezamestnaná a peniažky "iba vyhadzujem". ďakujem,budem rada,ak mi niečo napíšeš.

ivka1983
26. nov 2011

@oskvarka Ahoj, ja budem mať 270dní začiatkom apríľa. čo tento navrhovaný zákona znamená pre mna. Ja som neočakávane ochorela a tak som to DNP platila dalej, aj keď bábo mám zakázané. Poradili mi,nech si to nechám pre PN,ale tak teraz.... a to som nezamestnaná.

riska
26. nov 2011

@gapa ahoj, potrebovala by som poradiť, momentalne som na RD so skoro 18mesačnou dcerou (narodena v juni 2010), bola som pred jej narodenim pripoistena a dostavala som vyššiu matersku.... v marci sa mi narodí druhe dieťa, no od narodenia dcery som si už DNP nepriplacala
chcem sa spýtať, či je možnosť, že aj pri druhom babu budem mať zvýšenu matersku...dakujem 🙂

sashabb
26. nov 2011

@riska a DNP si po jej narodení resp. po skončení MD zrušila? Lebo keď si na MD platiť nemusíš, no keď prestúpiš na RD je potrebné DNP znovu platiť alebo ho zrušiť. Čiže ak si ho nezrušila, máš tam nedoplatok a mala by si to doplatiť, a tým pádom ti DNP stále trvá čiže by si mohla mať aj nárok na vyšiu MD, no ak si DNP ukončila-zrušila tak na vyššiu MD mať nárok nebudeš

darinkazv
26. nov 2011

@ivka1983 uf, ťažko radiť. ešte ktovie, v akej forme to bude schválené. už nejaký návrh mihál spravil, ale radičová mu to dala prerobiť, takže ani len netuším, čo v tom návrhu bude a ako ho schvália. ja si to platím aj ďalej, ale poradiť neviem teda nikomu, či platiť, či nie. ☹

gapa
26. nov 2011

@riska
ak ti od odhlásenia z dnp uplynulo viac ako 460dní, resp. nemáš žiadne iné ukončené/prerušené dni NP, ktorého dni by sa ti k dnom dnp prirátali, tak ti nárok z dnp nevznikne, aj keby si sa nanovo prihlásila. Bez novej prihlášky samozrejme nárok nevzniká.

mima595
26. nov 2011

Dobrovoľné poistenie – pripomienky k navrhovaným zmenám......

Vážené panie poslankyne, páni poslanci, pani predsedkyňa vlády a páni ministri,

obraciam sa na vás ako na osoby, ktoré majú právomoc zabrániť bezpráviu, ktoré sa chystá na občanoch SR, korí si vás zvolali a je preto vašou povinnosťou brániť ich záujmy.

Jedná sa o zmenu zákona o dobrovoľnom poistení, navrhovanú p.ministrom sociálnych vecí, rodiny a práce RnDR. Jozefom Mihálom. Chcela by som upozorniť na pár nezrovnalostí, ktoré by sa mali vziať do úvahy pri prejednávanú tohto zákona, aby nevznikol zákon, ktorý je šitý horúcou ihlou, obsahuje medzery, ktoré budú využívané špekulantmi, a v konečnom dôsledku prinesú SP a rozpočtu SR väčšie straty, pred úsporami, ktoré avizuje p. minister Mihál.

1.Pán minister argumentuje, že inštitút dobrovoľného pripoistenie využívajú hlavne „špekulatívne“ mamičky, za účelom vyššej materskej......všetky tieto peniaze však zabezpečia mladým rodinám kľudnejšie živobytie, to znamená, že môžu nakupovať v slovenských obchodoch, platia tým pádom spotrebné dane, dane z pridanej hodnoty do rozpočtu SR. Nenúti ich to chodiť do zahraničia, aby si nakúpili lacnejšie potraviny, odevy, plienky, a tým pádom dotujú rozpočty okolitých krajín. Ak sa budúca mamička nebude mať možnosť pripoistiť, koľko otcov rodín bude musieť odísť pracovať do zahraničia, aby mladá rodina mohla zaplatiť všetky poplatky, úvery....a štát teda znova príde o soc.odvody a dane, ktoré títo otcovia budú odvádzať v zahraničí. A to spomínam len ekonomický efekt tohto rozhodnutia, o sociálnom /ako sú rozdelené rodiny, naviazanosť otcov a deti nespomínam, to musí byt ministrovi rodiny vopred jasné/. Existuje relevantná štúdia, ako sa prejavia zmeny v zákone v príjmovej časti ŠR po zohľadnení vyšššie spomenutých pripomienok???
2.Návrh zrušiť možnosť pripoistenia pre zamestnané osoby...je podľa mňa veľkou diskrimináciou pracujúcich osôb, ktoré pracujú za minimálnu mzdu...ale pracujú, aj za takýchto zlých platových podmienok, a nesedia doma a nestávajú sa z nich nezamestnané a osoby poberajúce sociálne dávky. Prečo žena, ktorá poctivo pracuje, sa nemôže pripoistiť a zvýšiť si materskú, keď z jej minimálnej mzdy jej vyjde materská dávka, ktorá je porovnateľná so sumou rodičovského príspevku. /Minimálna mzda pre rok 2012 je 327E, z toho 60% predstavuje 196E a výška rodičovské príspevku je cca.190E./
3.Tento zákon navrhuje tzv. balík pripoistenia /súhrn nemocenského, dôchodkového a poistenia v nezamestnanosti/ iba pre nezamestnané osoby. Pomyslel navrhovateľ zákona na možnosť zneužitia hlavne dávky v nezamestnanosti našimi neprispôsobivými občanmi?? Ktorí vlastne po 2 rokoch platenia si balíka môžu čerpať maximálnu podporu v nezamestnanosti?? Tento narýchlo navrhnutý zákon totiž priam ponúka takúto špekuláciu a je len otázka času, kedy určití ľudia, ktorí majú vplyv na týchto občanov, ich začnú navádzať na túto činnost...Príklad: žena si začne platit balík poistenia vo výške cca. 200E, platí ho napr. 11 mesiacov, ide na materskú, počas poberania materskej jej poistenie trvá, aj keď platiť nemusí, po skončení poberania materskej si doplatí 4-5 mesiacov a potom poberá podporu v maximálnej výške 6 mesiacov....takže jej náklady sú cca. 3400E, ale jej zisk po poberaní materskej dávky a podpory je 11940E...takže celkovo bude v zisku cca. 8500E.
4.Podľa mojich veľmi obmedzených výpočtov /keďže nemám k dispozicii ani relevanné údaje, ani štatisticko- matematické spôsoby výpočtov/ táto nasilu pretláčaná novela bude mať na ŠR rozpočet takýto vplyv:
v r. 2012....príjem minimálny, iba od osôb nezamestnaných, čerpanie ...všetky nároky z roku
2011
v r. 2013....príjem od nezamestnaných, čerpanie takisto vačsinou materských dávok, PN,OČR
v r.2014.....príjem od nezamestnaných, avšak nárast čerpania dávok v nezamestnanosti

Preto vás chcem týmto všetkých poprosiť, aby ste zbrklo neprijímali zákon, ktorý sa navonok tvári ako veľmi sociálny, ale pritom znova oberá slušných občanov o peniaze, ktoré si sporili a teraz im nebude umožnené ich čerpanie, a ešte viac nahráva iba špekulantom a ľuďom, ktorým sa pracovať nechce...
Prerokujte všetky pripomienky a ak uznáte, že navrhovaný zákon je kvalitný a pripravený poriadne, tak ho schváľte....
Ale neschvaľujte prosím vás niečo, čo je šité horúcou ihlou, stále len prepracovávané a čo vytvára priestor na ešte väčšie špekulácie, ktoré teraz tak horlivo pán minister prezentuje.

Ing. Miriam Lehetová

mima595
26. nov 2011

chcem vás poprosiť o komentár k vyššie napísanému...chcem to poslať poslancom, aby mali určité argumenty...
jedná sa mi hlavne o bod 3...uviest ho alebo nie???? pretože nechcem, aby sa DNp a DPvN celkom zrušilo, tak neviem, či ten bod tam uvieť alebo nie....aby ich neviedol k tomu, že zrušia DP celkom

czechzuzanaba
26. nov 2011

@mima595
Libi se mi tvuj dopis, bohuzel nejsem si jista, ci to, jestli vynechas bod 3 nebo ho tam das bude mit na neco vliv 😒

mima595
26. nov 2011

@czechzuzanaba - nie si ty moj muz?, 🙂 ...mi povedal to iste 😉

czechzuzanaba
26. nov 2011

@mima595 jsem si celkem jista, ze ne 😀

adrioska
26. nov 2011

@mima595 Podla mna si to velmi dobre napisala a ja by som aj ten 3. bod nechala s tym, ze by som tam doplnila ten fakt, ze ak dobre viem, tak novela navrhuje moznost pripoistenia nielen nezamestnanym osobam, ale aj osobam, ktore si povinne nemusia platit odvody (SZCO podla zakona) a taktiez osoby zamestnane na dohodu, brigadnici...cize vyuzijuc tento fakt budu ludia skor "spekulovat" , aj ked sa mi to slovo nepaci, lebo niektori musime, ak sa tento zakon prijme, "spekulovat", cize osoby zamestnane, ktore sa vedia dohodnut so svojim zamestnavatelom, tak sa im zrusi pracovny pomer a zamestnavatel ich prijme na dohodu a mozu sa aj pripoistit,...

Opravte ma, ak sa mylim v tom, co som napisala... 😉

adrioska
26. nov 2011

A takisto aj SZCO povinne platiace si mozu prerusit zivnost a potom sa pripoistit...neviem, mozno uz im bolo zabranene v tom, aby si len tak mohli prerusovat zivnosti, ale ak nie, tak aj oni budu moct " spekulovat"...dufam, ze sa tymto slovom nikoho nedotknem, lebo to nebolo mojim zamerom... 😉

natka1
26. nov 2011

prosím poradte mi niekto na prispevok čo mam vyššie ďakujem 🙂 kto ma s tym skusenosti