Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jankohrasko
29. nov 2011

@ludka77 hej, ked rusi firmu, tak jasne 😖

jankohrasko
29. nov 2011

@kacenkaharris 😀 v pohode, ano presne tak

kacenkaharris
29. nov 2011

@jankohrasko Ja tehu este nie som, som v zahranici (mimo EU, takze nemocenske, co si tu roky platim, je mi nanic) a preto neviem, ci mi je lepsie zacat platit DNP este v 2011 alebo az v januari 2012, kedze neviem, kedy otehotniem a tym padom, kedy nastupim na MD - ci este v 2012 alebo az zaciatkom 2013. Kedze sa VZ vyratava z roku predchadzajuceho roku nastupu na MD. Nevies poradit, co by bolo lepsie?? 😅

b1105
29. nov 2011

@jankohrasko no jasne ale ak sa zmeni zakon tak budu do toho spadat aj tie maminy co si zacali platit podla stareho zakona?

kkubekova
29. nov 2011

@duplinka Dakujem za odpoved - necham to teda tak 😉

jankohrasko
29. nov 2011

@kacenkaharris fuu.. toto Ti neviem poradit pri navrate zo zahranicia.. Pri naroku na PN/MD z DNP plati podmienka 270 dni za posledne 2 roky.

http://www.socpoist.sk/materske/1293s podmienky naroku:

Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a

vznik dôvodu na poskytnutie materského, t. j. tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa, najskôr ôsmeho týždňa, pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo vochrannej lehote
najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom
započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok
zaplatenie poistného na nemocenské poistenie v správnej sume od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, a to spravidla v lehote do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského (výnimky, ak dôvod na poskytnutie materského vznikne v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo poistenie prvýkrát alebo v ochrannej lehote); pri posudzovaní podmienky zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa toleruje suma dlžného poistného na nemocenské poistenie v úhrne nižšia ako 5 eur
nesleduje sa, či samostatne zárobkovo činná osoba dosahuje príjem počas poberania materského

jankohrasko
29. nov 2011

@kacenkaharris este taka otazka, ked si platis v zahranici nemocenske poistenie, nemas narok na MD odtadial?

kacenkaharris
29. nov 2011

@jankohrasko Tu MD neexistuje, ani RP, nic. Tu mamicky naklusu do porodnice (casto pracuju, kym im nepraskne voda), porodia a 3 (pripadne niekde 6) tyzdnov)maju dovolene ostat s miminom doma a musia naklusat nazad do prace. To je system, co? 😠

zuzanamatko
29. nov 2011

Rokovanie vlády skončilo a zas sme sa nič nové nedozvedeli.

zuzanamatko
29. nov 2011

to som našla na HN od pani Navrátilovej: tu prichádza k informačným šumom. Schéma dobrovoľného poistenia sa neruší, ale zásadne mení a stále nie je dohodnuté ako sa má meniť.

jankohrasko
29. nov 2011

@kacenkaharris fuu, tak to nezavidim.. Tak to v SR je nam dobre 😅 🤐

csokasi
29. nov 2011

Chcem sa spýtať aka je najvyžši a vyplacan a suma, či to má premňa zmysel si to priplácať ...

zuzanamatko
29. nov 2011

@csokasa najnizsia materská je 198€ a plati sa priblizne 15€ mesacne a pokial chces najvyssiu tak platis 49€ a potom mas matersku cca 600.

michaelapillarova
29. nov 2011

Ahojte. Chcem sa spytat, platim si DNP 25 eura mesacne od 22.9. 2011 som na RD a v praci som na dobu neurcitu, mam pokracovat v plateni, ked som v robote na dobu neurcitu. Tehotna este nie som, mam to zrusit? alebo zvysit mesacne platenie? Dakujem

jankohrasko
29. nov 2011

@michaelapillarova ak planujete babo, tak staci ak si zvysis do 7 tt tehotenstva (samozrejme staci ak vyska DNP + HM bude 1116 eur).
Pri naroku na MD z DNP plati podmienka 270 dni za posledne 2 roky.
Samozrejme to plati pre teraz, co bude v roku 2012 nikto zatial nevie 😖

michaelapillarova
29. nov 2011

@jankohrasko a bude sa mi ratat aj VZ z platu? ci uz nie?

jankohrasko
29. nov 2011

@michaelapillarova ak nastupis MD - RD - MD tak ano 😉

michaelapillarova
29. nov 2011

@jankohrasko dakujem 😉 ked urobia zmeny, ze si to bude moct platit iba nezamestnany, tak to sa mi uz nebude pocitat k tomu HM?

jankohrasko
29. nov 2011

@michaelapillarova ked to urobia podla toho, co som ja citala naposledy, tak
Tým, ktorí sú v súčasnosti dobrovoľne nemocensky poistení alebo dobrovoľne poistení v nezamestnanosti, má toto poistenie zo zákona zaniknúť k 1. februáru budúceho roka. Výnimkou má byť len prípad dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ktorá k 31. januáru 2012 nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia potrebných pre vznik nároku na nemocenské dávky. V tomto prípade má dobrovoľné nemocenské poistenie pokračovať podľa terajších podmienok aj po 31. januári 2012, avšak najdlhšie do dňa, v ktorom osoba získa 270 dní nemocenského poistenia.
Ano a potom si bude moct platit tusim len nezamestnany + este najaka skupina, neviem najst clanok.
Mamicka na RD (ktorej TPP trva) si uz nebude moct platit DNP.
Ale to je zatial len navrh novely 😨
Ako som pochopila, tak do cca augusta (porod) sa to da vyuzit, potom sa ti MD budy vypocitavat len z HM.
Uvidime, co s nami bude :(

michaelapillarova
29. nov 2011

Tak mne konci v juni a do juna nestihnem porodit, kedze este nie som tehotna 🙂

jankohrasko
29. nov 2011

@michaelapillarova
NAVRH
"Od 1.1.2012 sa bude môcť dobrovolne poistiť osoba,ktorá nemá žiadne povinné nemocenské,
dôchodkové poistenie. DNP ak prejde návrh parlamentom si bude môcť založiť len osoba povinne dôchodkovo poistená.
Ak SZČO mala nízky príjem, odvádza malé odvody, v r. 2013 bude zarábať viac,ale nebude môcť tie peniaze použiť na dobrovolné poistenie, SZCO áno, ak bude povinným platcom dôchodkového poistenia, lebo nemocenské poistenie nebude súčasťou povinných platiet SZCO do sociálnej poisťovne.
Takže SZCO sa bude môcť nemocensky pripoistiť, lebo iné nemocenské poistenie mať nebude."

jankohrasko
29. nov 2011

@michaelapillarova tak v juli 😀 😝 😵 🙂 😉

michaelapillarova
29. nov 2011

@jankohrasko keby to ostalo tak ako to je

jankohrasko
29. nov 2011

@michaelapillarova no vsak to.. ani nevieme kolko bude v roku MD... ☹

bobocka
29. nov 2011

baby vraj sa to ma prerokuvat a schvalovat tento tyzden.vieme niekto kedy? a myslite si,ze je realne aby zmeny presli ked ma teraz vlada hlavu v smutku z lekarov? ci moc naivna som? 😀

jankohrasko
29. nov 2011

@michaelapillarova planovanie dietata je dlhodoba zalezitost (aspon pre nas), oni si tu sibuju so zakonmi, novelami, navrhmi... No ja dufam, ze mne DNP uz nestihnu zrusit, kedze nastupujem na MD 23.12.2012, ci uz bude MD 60% alebo 65% s tym uz nic nenarobim... svinuchy

michaelapillarova
29. nov 2011

@jankohrasko tak uz asi ani v juli nestihame 🙂

michaelapillarova
29. nov 2011

@jankohrasko nie teba sa to netyka, ty budes mat dobre este

jankohrasko
29. nov 2011

@bobocka aj ja som naivna, dufam, ze neprejdu 😠

jankohrasko
29. nov 2011

@michaelapillarova 😅 to dufam, lebo si poctivo platim a keby som z toho nemala nic mat... 😠