Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mia1111
2. dec 2011

@palculienka2011 - tiež som to najskôr pochopila tak, že tehu musia byť k 1.2. (podľa pôvodného návrhu mali byť tehotné do konca tohto roka, aby mali nárok na materskú z DNP). Ale v tom príspevku z TA3 Mihál zvýraznil slovo MEDZITÝM, ako si doplatia 270dní, takže niektoré budúce maminy majú viac času na to, aby boli tehotné... Najmä teda tie, ktoré DNP založili teraz niekedy. Len ťažko povedať, či umožnia ešte niektorým, aby si DNP založili aj po novom roku? Podľa mňa asi len do konca tohto roka a dosť. A možno už teraz vôbec žiadne nové prihlášky brať nebudú...

luna303
2. dec 2011

@nattii to je pravda, nemôžu poskytovať ani info o tom čo je a nie je výhodné sa DN pripoistiť, alebo odhlásiť.

ivuss01
2. dec 2011

@luna303 http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/...
su Ministerstvo práce tak nakoniec možnosť súbehu povinného a dobrovoľného nemocenského poistenia neruší. precitaj si cely clanok 🙂

alibabaa
2. dec 2011

@luna303 a urcite stratilo SaS vela hlasov..
hlavne ze pan uzasny to na skoleniach najskor radil a teraz to ide rusit.. a tie zeny ktore si to platia uz viac rokov, len preto ze chcu otehotniet a nedari sa .. prave tie by mali byt zvyhodnene, lebo do systemu uz dali viac ako dostanu.. no akoze.. sila..

darinkazv
2. dec 2011

@luna303 kde o tom hovorili, že 270dní si zamestnané nebudú môcť doplatiť??? to je hnus, veď ja 270dní splním 4.2.2012 a teraz som v 21tt!!!! nemôžu predsa zobrať len tak peniaze a kvôli trom dňom prídem o všetko. nikde nehovorili ani nepísali, že zamestnaná si nebude môcť doplatiť do 270 dní dnp ☹

ivuss01
2. dec 2011

@nattii odkial mas tuto info, ze maju zakazane prijmat zmeny a nove prihlasenia?

mia1111
2. dec 2011

@darinkazv - budeš si môcť doplatiť. Nestresuj.

darinkazv
2. dec 2011

@ivuss01 takže aj keď som zamestnaná, môžem si doplatiť do tých 270dní? ja splním 4.2.2012 podmienku 270dní. :(

alibabaa
2. dec 2011

@nattii jaaaj svine su to .. velke.. tak idem na pn od decembra tych 500 eur musim nejako od statu vytiahnut

darinkazv
2. dec 2011

@mia1111 uf, už som sa zľakla, lebo to tam napísala, že zamestnané si to nebudú môcť doplatiť. mi odľahlo. ďakujem. 😉

ivuss01
2. dec 2011

@darinkazv budes moct si to doplatit, pozri si video od 3.15 cca. http://www.ta3.com/clanok/4968/tb-zmeny-v-socia... 😉

mia1111
2. dec 2011

@darinkazv - súbeh povinného a DNP sa neruší. Neplaš sa, doplatíš si tie dni, čo Ti chýbajú 😉

nattii
2. dec 2011

@ivuss01 bola som dnes na soc. , chcela som si zmenit VZ a nedalo, jedine zrusit, ale prihlasit az po 1.2.2012

mia1111
2. dec 2011

@darinkazv - aby si sa ukľudnila, si vypočuj ten príspevok od mihála od tej minúty, čo som písala na predchádz.strane . 😉

mia1111
2. dec 2011

@alibabaa - jasné, daj sa vypísať 😉 .

luna303
2. dec 2011

@ivuss01 ivuss, ale to len potvrdzuje moje správy, súbeh bude možný, len ak si budeš platiť celý bálik poistenia a to nemocenské, dôchodkové, a nezamestnanosť spolu. Možnosť len DNP popri zamestnaní a súbeh týchto dvoch vymeriavacích základov nebude možný. Ministrovi prešli tie jeho sociálne balíčky.

luna303
2. dec 2011

@darinkazv zamestnaným ženám sa to automaticky zruší k 01.02.2012. Ale ak si už tehotná, tak neviem, myslím, že tam je možnosť pre tie čo už otehotneli, že pre nich sa tá zmena netýka, to už neviem presne...

milena35
2. dec 2011

Dievcence...mimo temu....ako je to po skonceni rodicovskej dovolenky? este funguje to,ze mozete zostat s dietatom do tych 6tich rokov doma?...dakujem

ivuss01
2. dec 2011

@luna303 ano, ale najprv si mozes doplatit dni, co ti chybaju do 270 dni, a ako pisala nattii, tak nove poistenia sa budu moct robit az po 1.2, takze teraz doplatit uz len co chyba, potom uz moc nenariesime...

mia1111
2. dec 2011

Babulky, ja vám všetkým želám, aby sa vám podarilo otehotnieť tak, ako si predstavujete, aby ste vaše detičky aspoň v tých prvých mesiacoch po narodení mohli ako-tak zabezpečiť, lebo z rodičáku (či tej biednej minimálnej materskej) sa veru vyskakovať nedá... ja som to na teraz vzdala, tak aspoň vám držím silno palce. A hlavne, nestresujte sa 😉 . A tie, ktoré už bábo čakáte, tak si tehotenstvo užívajte, svoje peniažky dostanete 😉 .

ivuss01
2. dec 2011

@milena35 ano, funguje to, ale si na neplatenom, platene je iba ak ma dieta zdravotne problemy

luna303
2. dec 2011

@alibabaa myslím, že tam chcel minister urobiť výnimku, že ženy ktoré platia viac ako 2 roky, by sa to nemalo týkať, ale toto konkrétne neviem ako prešlo. Rokovalo sa o tom dnes, tak hádam budeme o pár dní múdrejšie.

mia1111
2. dec 2011

@milena35 - myslím, že môžeš, dobrovolne bez peňazí v pohode, ale ak Ti lekárka napíše zo zdravotných dôvodov odporučenie, tak budeš dostávať aj rodičák 😉 .

darinkazv
2. dec 2011

@mia1111 ďakujem, už som vypočula. len tam nespomenul, že aj zamestnankyne si to budú môcť doplatiť. vyslovene tento výraz tam nebol použitý. ale tak skúsim napísať do soc. poisťovne, nech mi riadne napíšu.

@luna303 ak je to tak, ako píše ivuss, tak po novom, pokiaľ si to ešte neplatíš, tak sa budeš môcť prihlásiť už len s tým balíkom. ale tie, čo si to už platia a sú tehotné a budú potrebovať doplatiť si tie chýbajúce dni, tak si ich doplatia ešte po starom.

luna303
2. dec 2011

@ivuss01 Nové poistenia budú možné, to viem, ale už len asi formou tých balíčkov, čo bude určite viac ako suma ktorú platím mesačne teraz na DNP. A z toho čo zarobím si to nebudem môcť dovoliť platiť do troch fondov.

palculienka2011
2. dec 2011

na socialnej poistovni nemozu nic stopnut,nepanikujte, kym zakon nepodpise prezident, nemaju ziadnu sancu zabranit ti zalozit si to,minimalne do konca decembra

luna303
2. dec 2011

@darinkazv aj ja som tak počula, že tie čo sú už tehotné, tak platí starý zákon, tam sa dá možnosť doplatiť si DNP do 270 dní aj po februári a potom to zanikne, po 270-tich dňoch.

nattii
2. dec 2011

@palculienka2011 ja som tam dnes bola a ze maju prikaz od ministra Mihala

palculienka2011
2. dec 2011

@nattii ale to nemozu!!! pravnicky to nemoze byt korektne, na zaklade coho by sa to mohlo stat? zakon bude platit (ak ho prezident podpise) od 1.1., ucinnost nadobudne 1.2. minimalne cely december sa musia dat robit zmeny, nechaaaapem 😲 😲 😲

darinkazv
2. dec 2011

@luna303 ja som rada, lebo mne tam fakt chýbajú len 3dni a na materskú idem začiatkom marca, pôrod mám v polke apríla. a materská zo zamestnania..... no škoda reči. len by ma zaujímalo, či budem musieť zaplatiť celý február alebo mi oni nejak automaticky vyrátajú len tú alikvotnu čiastku do 4.2.2012. no, som teda zvedavá.