Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

darinkazv
2. dec 2011

@ludka77 áno. v takej výške ako máš teraz. proste podľa starého zákona. až dokým nesplníš 270dní. potom ti to zanikne.

poisonblu
2. dec 2011

@luna303 to si bude moct dovolit maloktora z nas...ja sa len modlim, aby som otehotnela skor, ako mi skonci PP nech som v ochrannej lehote aspon z PNP)...zatial som na PN, takze sef ma vyhodit nemoze, ale chce zrusit staru a zalozit novu firmu a vtedy vypoved mozem dostat...

luna303
2. dec 2011

@ludka77 no to je tak, áno 26 týždňov súvisle pred nástupom na materskú a to už nestíham, nakoľko na materskú sa nastupuje cca 7-8 mesiaci tehotenstva a DNP mi končí podľa nového k 31.01.2012 a tehotná zatiaľ nie som, takže u mňa nič. Musela by som sa na novo prihlásiť na ten sociálny balík od 01.02.2012 a od tej doby počítať 26 týždňov, ak tomu dobre rozumiem. 😖

luna303
2. dec 2011

@apena myslím, že v tvojom prípade by materská bola z maxima, nakoľko berú do úvahy príjem za predošlý rok, čiže u teba 2011. 🙂

mia1111
2. dec 2011

@darinkazv - aj ja vždy platím v aktuálny mesiac, keď mi nabehne rodičák, tak do 5.dní mi zbehnú trvalé príkazy (kým sú peniaze na účte 😅 ) 😉 . Ale povinnosť je zaplatiť najneskôr do 8.dňa nasledujúceho mesiaca. Tak my to máme aj s predstihom 😉

darinkazv
2. dec 2011

@luna303 na md nastupuješ 6tt pred TP. alebo 8tt pred TP zo zdravotných dôvodov 🙂 ale tak ešte môžeš stihnúť za dva mesiace otehotnieť. ešte nemysli negatívne. a ak budeš tehotná, tak pôjdeš ako my podľa starého zákona 😉

nescafe28
2. dec 2011

Mozem vas poprosit o radu? Momentalne som nezamestnana na RD. Druhe babo planujeme v roku 2012. DNP si uz platim cez 2roky, ale len z minima. Teraz v decembri som si to chcela zmenit na maximum, aby sa mi nieco vratilo pri druhom dietatku. No teraz neviem co mam robit, ci si to zrusit a na novo sa prihlasit, alebo len urobit zmenu. Poradte mi ci mi to bude na nieco platne. Dakujem

darinkazv
2. dec 2011

@mia1111 ja vždy platím do 8eho v mesiaci. tak radšej im dám skôr, ako by som sa mala pozabudnúť. a kvôli tomu by mi vznikol nedoplatok a dovi dopo, už by mi nepočítali max materskú 😠 inak, keď som si to teraz rátala, tak za ten február by som im mala zaplatiť rovné 4eurá 😝 mesačne mám platiť 30,148eur (delila som 30imi. lenže nemala by som február deliť len 29imi a to potom vynásobiť 4dňami?)

luna303
2. dec 2011

@poisonblu výpoveď asi môžu dať, ale nárok na nemocenskú budeš mať aj naďalej a ak by sa ti podarilo otehotnieť, tak aj na materské. 🙂

ludka77
2. dec 2011

@darinkazv presne to som potrebovala počuť 🙂) lebo už som si myslela, že som to zle pochopila 🙂 )
@luna303 nevešaj hlavu ešte máš 2 mesiace možnosť otehotnieť tak strašne držím päste

luna303
2. dec 2011

@darinkazv budem sa modliť, aby sa podarilo... 😅

peta268
2. dec 2011

Ahojte, chcem sa spytat cisto teoreticky, ak sa prihlasim na DNP ( som nezamestnana na RD ) este tento mesiac, 270 dni DNP mi uplynie niekedy koncom augusta, zaciatkom septembra. Od vtedy mi zacne plynut ocharanna lehota 8 mesiacov, cize do april/maj 2013. A ak by som otehotnela v maji 2012 na matersku by som isla niekedy v januar/februar. Bude mi vyplacana materska z DNP? ...lebo ja som to takto pochopila...alebo uz nechapem nicomu 😕

ludka77
2. dec 2011

@nescafe28 no ja som to pochopila tak že keďže to už platíš 270dní (ty už aj viac) tak ti to k 1.2 automaticky zrušia. Tak neviem či má zmyslel dvýhať výšku VZ. Ale je pravda že by ti mali potom materské (ak naň nastúpiš 2012) rátať z roku 2011, tak možno by to pomohlo ale veľa ani nie

luna303
2. dec 2011

@nescafe28 zatiaľ neviem či to Mihálovi prešlo, ale chcel, aby mamičky ktoré platia viac ako dva roky DNP ostali podľa starého zákona, čiže v tvojom prípade, by možno stačilo urobiť zmenu, ale presne neviem 😅

ludka77
2. dec 2011

@peta268 ochranná lehota sa bude rátať len vtedy ak v čase ukončenia DNP (tých 270dní) už budeš tehotná.

mia1111
2. dec 2011

@darinkazv - dôležité je, aby si nemala nedoplatok v deň nástupu na PN, materskú, OČR. Ale ty, keď platíš viac o 5€, tak už tam budeš mať slušný preplatok 😉 . Normálne sa ich opýtaš, keď si pôjdeš v januári žiadať o preplatok, tak Ti povedia, koľko budeš platiť vo februári. Vôbec sa nad tým teraz netráp 😉 . A kľudne aj potom zaplať viac, radšej tam mať preplatok, ako nedoplatok 😉 .

bubinko83
2. dec 2011

@luna303 ja si to platim už vyše troch rokov v kuse ,akože mysliš že by to malo zostat tak že si zaplatim len to DNP a nie cely ten balik? 😕 To by bolo super.

peta268
2. dec 2011

@ludka77 tak som to spravne pochopila? ochranna lehota by mi koncila v aprili 2013 a ja by som v maji 2012 otehotnela, cize by som dostavala materske z DNP ...pytam sa jak blba asi, ale uz mam z toho gulas 🙂

darinkazv
2. dec 2011

@mia1111 momentálne som od augusta na PN. ale keďže nemám 270dní splnených, tak z DNP som si ani nežiadala, takže DNP si naďalej platím. od mája som si platila v tej výške, ako mi vyrátali, ale od augusta si platím 35eur. nedostávala som každý mesiac rovnakú výšku výplaty, tak kvôli tomu som sa zľakla, aby som nemala nedoplatok. v januári môžem ísť žiadať rovno o preplatok alebo sa najprv opýtať, či tam mám nejaký preplatok? a môžem ísť už začiatkom januára, či až tak v polke? veľa otázok 😀

ludka77
2. dec 2011

@mia1111 mne povedala na soc. že ak budem mať nedoplatok 5€ tak už nárok na materské nieje, lebo som porušila "dohodu" 🙂 ale či to platí len celkovo pred nástupom, alebo aj za hociktorý mesiac to nepovedala 🙂

palculienka2011
2. dec 2011

baby a uplne mimo temy, ale tych 270dni musi byt dodrzanych do datumu porodu alebo do nastupu na matersku??

nescafe28
2. dec 2011

@luna303
@ludka77 pojdem sa asi popytat na socialnu poistovnu. Len sa bojim, aby som nakoniec nevybabrala sama so sebou ☹

ludka77
2. dec 2011

@peta268 si ako ja 🙂) aj ja mám z toho čím viac tým väčší guláš (čítam milión článkov a tak to aj vyzerá) ale áno pochopila si to ako ja (tiež som si to začala platiť dnes) že keď ti v auguste uplynie 270 dní automatiky ti to zrušia ale ak si tehotná (ak zrovna len v 4tt) tak sa na teba vzťahuje ochranná lehota. 🙂 teda do apríla 2013 🙂

ludka77
2. dec 2011

@nescafe28 to je najlepšie vybehni tam a uvidíš, len či už budú oni same vediať čo a ako 😀

poisonblu
2. dec 2011

@luna303 ja si myslim, ze nie...lebo ak nebudem tehotna, tak som v ochrannej lehote iba 7 dni, tzn. ze v dobe nastupu na MD nebudem mat ziadne prebiehajuce poistenie, iba ukoncene...a neviem ako sa to presne posudzuje..ako ano, v poslednych 2 rokoch budem mat 270 dni z NP zo zamestnania, ale to uz bude ukoncene, takze asi nic ☹

ludka77
2. dec 2011

@palculienka2011 pokiaľ viem tak do nástupu na MD, ale kamoška, ktorá si to platila v 2009 išla na materskú a 270 dní jej vyšlo len 3 dni pred pôrodom a až vtedy dostala materskú. Ale neviem ako je to teraz

len22ka
2. dec 2011

A to akože keď budem mať VZ (aj zo zamestania aj z dobrovoľného) menej ako je max. VZ - 1116..tak už mi to neuznajú? napr. max materské je teraz asi 670 a mne by vyšlo 665??? ja mám VZ 530 eur

mia1111
2. dec 2011

@ludka77 - si pamätám, že mm (SZČO) si minulý rok nevšimol, že šiel hore minimálny VZ, tak platil stále tak, ako dovtedy, lebo platil trvalým príkazom. Samozrejme mu vznikol nedoplatok za tých pár mesiacov, ale prišiel na to, zaplatil nedoplatok a pár dní potom šiel na PN - ale on si neplatil DNP, len povinné NP. Neviem, či tu je nejaký rozdiel, ale tak je lepšie mať preplatok 😉 . Keby nemal zaplatený dovtedy ten nedoplatok, nevyplatia mu PNku. Keďže nedoplatok predtým uhradil, tak mu PNka prišla.

darinkazv
2. dec 2011

@palculienka2011
@ludka77 270 dní je do pôrodu.

bubinko83
2. dec 2011

@darinkazv o preplatok si možeš požiadat kedykolvek ,ale ja si vždy žiadam na konci roka alebo v januari,to jej jedno kedy (,može to byt aj v marci,v juli) to je na tebe,su to tvoje peniaze.