Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nattii
3. dec 2011

@tinara23 ale posledne poistenie, ked chce aby sa jej VZ pocital tak musi mat min. 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia. V ochrannej dobe bude keby sa neprihlasila, ale to by sa jej pocitalo z min. VZ,lebo od oktobra by nemala splnenu podmienku 26 tyzdnov platenia. Podla tvojho nazoru za dva mesiace platenia max. VZ mat max. matersku by to bolo skvele aj ja by som to spravila......

demelza
3. dec 2011

@tinara23
@nattii
mozem sa vas opytat na nazor? ak budem mat ku 1.2. splnenych 270 dni DNP aj 26týždnov platenia z max VZ, po 1.2. sa neprihlasim na nove DNP v balicku a v lete by som rodila (hypoteticky 🙂 ) na akú matersku by som mala nárok?

nany100
3. dec 2011

@tinara23 ja som v podobnej situácii...21.1.2012 budem mať splnenú podmienku 270 dní...takže toto by malo byť ok...ale keďže som sa 21.9. odhlásila a nanovo prihlásila (bola som v 6tt), tak podmienku 26tt nepretržitého platenia dosiahnem až 21.3. a na MD nastupujem 6.4....ako to teda bude s februárom a marcom a tými 6timi dňami apríla...budem to musieť platiť podľa toho nového balíčka, či podľa starého alebo vôbec?...tomuto teda fakt nerozumiem...pochopila som, že sa to nebude brať ako nové poistenie, teda by sa to normálne malo zarátať k už bežiacim týždňom, ktoré si platím od septembra?

nattii
3. dec 2011

@demelza ak by si mala splnene podmienky obidve teda 270 dni a 26 tyzdnov od posledneho poistenia k 31.1.2012, tak sa vobec nemusis prihlasit na Dnp lebo ti to zaniklo zo zakona a bola by si v ochrannej dobe, ale zase neviem isto ked budes v tej ochrannej dobe a ked budes ziadat o matersku ci nebude problem ze nebudes mat poistenie.. to by som sa informovala na soc....

nattii
3. dec 2011

@nany100 musis platit novy balicek lebo mas splnene 270 dni

l_e_n_o_c_k_a
3. dec 2011

270 dni mi konci teraz v decembri, tehu zatial niesom, momentalne som nezamestnana... poradte mi co mam robit? ak teda mam nieco robit... a ked zaplatim posledny raz, je nutne sa ist do Socialky odhlasit, alebo staci, ze nebudem na ucet posielat peniaze? prosim o odpoved ☹

demelza
3. dec 2011

@nattii
dakujem. to presne ani mne nie je jasne co s tou cca 4mesacnou dierou medzi ukoncenim dnp a nastupom na matersku. pojdem na tu SP, este im dam tyzden cas, kym sa zorientuju, ale niekedy mam pocit, ze baby tu maju vacsi prehlad nez tety na SP

nattii
3. dec 2011

@l_e_n_o_c_k_a ked uz nechces platit musis sa ist odhlasit, lebo by si musela platit, ale ked mas 270 dni uz zaplatenych, tak by som to nerusila ale nechala by som nech mi to zanikne zo zakona a mala by si ochrannu dobu 8 mesiacov, a ked chces mat babo staci aby sa vam to podarilo najneskor v strede januara 2012, potom by si mala narok na matersku v ochrannej dobe, ale zase neviem keby ziadalav ochannej dobe o matersku ci by nebol problem, ze by si nebola poistena?

nany100
3. dec 2011

@nattii ďakujem...aspoň trocha svetla do tej neistoty...aj tak tam pôjdem osobne, nech mi to dajú na papieri 😖

l_e_n_o_c_k_a
3. dec 2011

@nattii OK, dakujem...

fide
3. dec 2011

@tinara23 No tomu ja naozaj nerozumiem som uz riadne zmagorena... som od 12 septembra DNP platim min. od 12. 12 som chcela ist z maxima. termin mam 8. 6 a 7.6 mi vychádza 270 dni .... ako mi to budú vyratávať matersku? a co mam este preto robit alebo radsej nurobit aby mi vysla z maxima??? dakujem...

kocica43
3. dec 2011

@tinara23 a ked som oktober az december pn bude sa mi pocitat alebo mam ukoncit aspon na paru dni pn.

l_e_n_o_c_k_a
3. dec 2011

@nany100 a ked sa mi nepodari otehotniet, co bude s tymi peniazmi? daju sa nejako vyuzit? juj taka som nastvana, clovek si chce prilepsit a nejaky idioti vo vlade, ktorí maju plne kapsy penazi menia vsetko radom 😠

katussska24
3. dec 2011

@nattii co znamena ta ochranna doba 8 mesiacov? 😕

lienka01
3. dec 2011

ahojte!!!Ja si tiež platím DNP od augusta...som v 13.týždni...podmienku 270 dní splním až koncom apríla..som zamestnaná.
Mám šancu ešte z toho čerpať?alebo od februára si mám platiť viac??fakt ma už porazí..som z toho už totálne nervôzna..Dakujeme vláde 🙄

katula11
3. dec 2011

@fide no ale to by sa ti uz aj tak neoplatilo menit na maximum, aj keby sa tieto zmeny neudiali, pretoze ako pozearm si uz v 15 tt a to nestihas tych 26 tyzdnov nepretrzite. Mne bolo na soc. povedane, ze sa to da zmenit max. do 8 tt.

katula11
3. dec 2011

@lienka01 ako som ja pochopila, ty si budes moct doplatit tych 270 dni a so sumou aku mas teraz urcenu. Takze tebe sa nic nemeni, kedze si tehu. Aspon to tak ja chapem, ale opravte ma ak sa mylim. 🙂

fide
3. dec 2011

@katula11 nerozumiem takto mi to poradili na socialke ze staci platit pol roka z maxima ....ze z toho sa mi bude ratat matreska a ze od zaciatku staci minimum....

lienka01
3. dec 2011

@katula11 no,tak to by som mala obrovské šťastie..Ja,som už hovorila, uverím až ked mi prídu peniaze na účet 😉 ..som učitelka v mš, môj plat je nič moc,takže som sa spolihala velmi na DNP...Ako vela žien s priemerným platom..chcem zostať doma aspoň 2 roky..som zveavá veľmi...dakujem za radu,dúfam že budeš mať pravdu 🙂

lill7
3. dec 2011

@lienka01 Podla mňa doplatíš tých 270 dní, tak ako doteraz a kedže budeš v ochrannej lehote budeš mať nárok na materské aj z DNP, ktoré ti skončí po doplatení.

katula11
3. dec 2011

@fide fuuuha, tak neviem, mne povedali, ze najprv musi byt splnena podmienka 270 dni, ty ked si si ju este nesplnila a platila si si z minima, tak aj matersku budes mat vyratanu z minima, jedine v pripade, ze tych 270 dni uz mas vyplatených, potom sa mozes odhlasit a na dalsi den prihlasit a platit nepretrzite 26 tyzdnov z maxima, vtedy ti vyrataju najvyssiu matersku, ale zase ak si uz tehotna, tak maximalne do 8 tt, pretoze materska sa zo zakona zacina poberat 6-8 tyzdnov pred porodom, tak ked si uz vo vyssom stadiu tehu, sa to nestiha a v tom pripade si nesplnila podmienku 26 tyzdnov a teda by si to platila zbytocne, pretoze by ti aj tak vyratali z toho predosleho dnp, cize z minima. Mne ti pani takto povedala a poznam aj konkretny pripad, ked babe chybalo par dni do splatenia tych 26 tyzdnov a matersku jej vyplatili z minima.

jolo25
3. dec 2011

Ahojte, viete mi prosím niekto poradiť? Nikde som totiž nenašla spojitosť so situáciou:
Som zamestnaná + si priplácam DNP od 1.2.2011. Od 1.11.2011 som na PN. Myslím, že podmienku 270 dní som splnila. Chcem sa teda opýtať.. Aby som dostávala zvýšenú materskú pre ktorú som si to platila musím otehotnieť do 1.2.2012? alebo do 8 mesicov? Mám aj ja nejakú ochrannú lehotu? Alebo mi automaticky zanikne DNP od 1.2.2012 a materskú dostanem len zo zamestnania teda po novom 65%? Vopreď ďakujem...

lill7
3. dec 2011

@jolo25 Aj ja si platim od 1.2. a od 1.2. sa nam to ja zruší.. ak chceme využiť ochrannú lehotu, myslím, že treba dovtedy othehotnieť, inak papa peniažky. Ja si žiadny balík platiť nebudem, na chorobu a dôchodok si platím iné poistenia, tomuto štátu sa neoplatí tolko platiť.

fide
3. dec 2011

@katula11 hmm aha ... super aj keby som si robila nárok na matersku až dňom narodenia dietata? teda ja som na RP a pri dcere som tiez nedostavala nic,az dnom narodenia....takze ked z miinima platim necelych 15 eur tak kolko mi vijde materska??? keby som bola vedela tak si to dam hned z maxima...takto mi to poradii...

jolo25
3. dec 2011

@lill7 to nemyslis vazne :( to akoze rychlo teraz mam otehotniet??? nemam slov na vladu, to pre koho toto akoze spravili??? 😠 A inak uz je to pravoplatne??

katula11
3. dec 2011

@fide no to hej mohla si hned z maxima, myslim, ze z minima vychadza materska cca 230-240 eur. 😖

katula11
3. dec 2011

@jolo25 velka sranda, ze...mame vsetky otehotniet do 31.1. 2012 😠

katula11
3. dec 2011

@fide a nie dnom narodenia dietata, gynekolog ti da papier o nastupe na matersku a ten zanesies do socialnej poistovne, alebo to posiela zamestnavatel. kedze ja som bola nezamestnana, mne to daval gyndo a sama som si to odniesla a ku dnu nastupu na matersku, zacinas od socialnej poberat peniaze, cize 6 tyzdnov pred porodom uz budes dostavat peniaze.

jolo25
3. dec 2011

@katula11 to hej bavim sa na tom neskutocne :( akokeby to slo lusknutim prsta...

lill7
3. dec 2011

@jolo25 Už len podpis prezidenta myslím... Mihál rozprával o tom ako sa tento systém zneužíva a socialna poisťovňa na to dopláca... Takže len tým, čo nemajú 270 dní dovolia doplatiť a my čo už ich máme môžme do 8. mesiacov požiadať o materské aj z DNP, potom už máme nárok len z povinného poistenia.. alebo si platit baliček, ale neviem, kolko bude takých, čo na to budú mať 🙄