Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

2danculik
3. dec 2011

Novela zákona pritom neznamená, že od januára zanikne možnosť využiť samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie. Túto možnosť budú mať občania aj naďalej, ale už nie ako samostatné nemocenské poistenie, ale ako celý balík - dobrovoľného nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti. Samozrejme percento takýchto dobrovoľných odvodov sa zvýši - z dnešných 4,4% na 35,15%.

paráda 35,15% :(

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...

ludka77
3. dec 2011

@fide škoda, že si sa o to nezaujímala skôr, lebo presne ako písali keby si si zmenila VZ do 8tt tak by si stihla 26 týždňov nepretržite a mala by si maximálnu materskú, to je fakt na infarkt!!!

oktavia
3. dec 2011

@nattii menila som k 1.11. 2011, čiže podmienku 26 týždňov budem mať splnenú až koncom apríla,a to som už doplácať veru nebudem, je to ozaj moc tých 35 %, a rátať mi to aj tak asi budú z roku 2011, mne vlastne materská pôjde zo súbehu poistení, tak aspoň niečo mi to pomôže, teda dúfa, že súbeh poistenia platí aj po novom

jolo25
3. dec 2011

@lill7 a ci to bude niekto schopny vobec platit... ja som doteraz platila cca 20€ a po novom by som musela cca 163€ to si ich mozem rovno sporit a potom na materskej vyuzit... nema zmysel ak nemusis zacinat s novym balikom, jedine pre tie ktore si to musia doplatit v ramci tych 270 dni.. ze?

katula11
3. dec 2011

preco sa vsade hovori o tych 270 dnoch, co je s tymi 26 tyzdnami?????????? necitali ste niekde o tom?????

katula11
3. dec 2011

@lill7 no to by aj mna zaujimalo, pevne v to verim!!!

lucia99
3. dec 2011

@nattii podla toho co povedal vcera Mihal tak ak zena otehotnie medzi tym ako splni podmienku 270dni tak si bude moct cerpat matersku z DNP
http://www.ta3.com/clanok/4968/tb-zmeny-v-socia...

ludka77
3. dec 2011

@katkav no veru oni ťa nechajú doplatiť si tých 19 dní a potom ti to automaticky zrušia. Ak by so do toho dátumu otehotnela tak si v ochrannej lehote 8 mesiacov ak tehotná nebudeš tak je ochranná len 7 dní :( tak dúfam že dovtedy budeš tehulka ale ak nie tak v tých 7 dňoch nastúp na PN aby sa ti vrátili nejaké peniažky

katula11
3. dec 2011

@ludka77 aha tak som to s tymi ochrannymi lehotami dobre pochopila. len potom nechapem, preco ked zrusim dnp a znova sa prihlasim, preco vtedy sa to nepocita odznova tych 270 dni???

zabka1987
3. dec 2011

Baby mna by zaujimalo, ci nahodou neviete, ci mozem poberat naraz nemocenske ked mi plynie materska dovolenka?ci to nie?keby som vypisana napr na 2tyzdne dostanem nieco?platila som si DNP od 14.5 .2010 do 13.5 .2011 .Dik

oktavia
3. dec 2011

@katula11 26 týždňov musíš mať nepretržité platenie, čiže nie nejak zrušené a nanovo obnovené, ja napríklad mám zvyšovaný VZ od 1.11.2011, síce podmienku 270 dní platenia splním k 29.2.2012, ale od 1.11.2011 nesplním podmienku 26 týždňov nepretržitého platenia, tak síce teraz platím z maxima, ale aj tak mi to budú rátať ako z minima, kvôli nesplnenej podmienke platenia, a už od piatku sa s DNP nedá robiť nič.Tu o tom píšu viac http://www.socpoist.sk/materske/1293s?&lang=sk

darinkazv
3. dec 2011

@jolo25 lenže doplatiť si tých 270dní bude umožnené podľa starého zákona. napr. splníš podmienku až v apríli, tak do apríla si to môžeš doplatiť v tej výške, ako si platíš doteraz. nie s balíkom 😉 ten balík už len pre tie, ktoré by neotehotneli do 31.1.

bobricek
3. dec 2011

viete i niekto povedať, či sa dá nahlásiť teraz dobrovoľné nemocenské poistenie, ešte som není tehotná

jolo25
3. dec 2011

@darinkazv ano ja viem tak som to aj myslela... ja sa len pytam naco by si niekto teraz zacal platit po novom balik?

jolo25
3. dec 2011

a co taka situacia: teraz si zrusim DNP a nahlasim si nove tiez budem mat moznost si to doplatit? za starych podmienok? a tym padom mat dlhsi cas na otehotnenie??

darinkazv
3. dec 2011

@jolo25 no, len niekto, kto nemá problém s peniazmi 😀 ale taký zase nepotrebuje doplácať si na poistenie, lebo tých peňazí má dosť 😀 však o to im ide. dajú síce navonok možnosť si to ďalej platiť, ale zároveň im je jasné, že si to nik platiť nebude, lebo je to nehorázna suma 😝

darinkazv
3. dec 2011

@jolo25 ja stále nemám v tomto jasno. či si to budú môcť doplatiť len už tehotné k 31..1. alebo všetky, ktoré ešte nemajú splnených 270dní. a či je tá ochranná doba 8 mesiacov rátaná od 1.2. alebo odo dňa zániku tvojho dnp. to akosi nie je až tak formulované nikde 😝

oktavia
3. dec 2011

@jolo25 no pokiaľ viem, v piatok som volala na sociálku a s DNP sa už nedá robiť nič. Neberú nové prihlášky a ani zmeny vraj nemôžu robiť.

ludka77
3. dec 2011

@katula11 tak @oktavia ti to vysvetlila celkom logicky. Tých 270 dní to je aj s prerušením, to sa ti zratúva aj napríklad keby platíš od 01/11 do 03/11 a potom až od 05/11 do októbra 2011 to by ti vyšlo 270 dní (tam je jedno že si to prerušila) ale ako chceš materskú tak musíš platiť neprerušene 26týždňov, čudné ale je to tak

ludka77
3. dec 2011

@oktavia ja som bola v piatok sa prihlásiť na DNP a zobrali mi to normálne 😀

ludka77
3. dec 2011

@lucia99 ano lebo si v ochrannej 8 mesačnej lehote (ako tehotná)

oktavia
3. dec 2011

@ludka77 veru, ja teraz vlastne budem zbytočne platiť z maxima, nakoľko aj tak nesplním podmienku .týždňov a budú mi rátať materskú z minima, ma poráža, ale už s tým nič neurobím, som zvedavá aké budú mať ,, tetušky v sociálke´´ pokyny od januára.

oktavia
3. dec 2011

@ludka77 tak možno u Vás, ja som bola v piatok poobede a pani už nemohla, vraj príkaz zhora

darinkazv
3. dec 2011

baby, my máme sídlo firmy v BA. teda aj PNku aj OČRku vždy zamestnávateľ posielal do SP v BA. to znamená, že žiadosť o materské z DNP si budem musieť poslať do BA, či by mi ju mohli vziať aj v mieste trvalého pobytu? či keď zamestnávateľ žiadosť odošle do BA je lepšie, aby som aj ja to odoslala do BA, aby to mali pokope? alebo si aj z povinného aj z dobrovoľného poistenia žiadosť o materské poslať ja sama?

medus
3. dec 2011

Dievčatá ak ja si platím dnp od septembra 2011, čiže už mám splnených 270 dní, zrušia mi to k 1. 2.. Tehotná nie som, ale podľa toho čo tu píšete ak otehotniem do 31.1 2012, tak mám nárok na materskú z dnp? A ešte niečo, ak mi to zrušia toho 1. 2., kedže ja už mám splnených 270 dní, ďalej už platím nemusím? Takže mi stačí ak splním pri odchode na materskú tých 270 dní za posledné 2 roky? Len mi to prosím potvrdte, či som to správne pochopila.Vdaka.

ludka77
3. dec 2011

@darinkazv doplatiť si to bude môcť každý kto už začal platiť (to je niečo podobné ako urobili s RD tých 256 € nechali ešte mamičkám ktoré ich už začali pobereť v roku 2010 a nechali to do 20 mesiaca dieťaťa, ale tie čo začali poberať v roku 2011 už mali len tých 190€)
ochranná lehota ak bude tehotná tak beží od toho 270teho dňa

lill7
3. dec 2011

@jolo25 mne sa veru balik neoplati platit, lebo by bol drahší ako by som v konečnom dôsleku dostala spať ako materskú a na PN som bola len raz keď som bola v nemocnici a neverím ani, že by som si tým vylepšila dôchodok.. už dosť mi strhaju z vyplaty, našťastie ju nemám až takú mizernú. Najhojšie je, že tehotenstvo sa nie vždy dá naplánovať... balik sa podla mna oplati len ak, bude treba splniť podmienku 26T a nebude stáť viac ako bude výška materskej..

ludka77
3. dec 2011

@medus ak si to platíš od 09/11 tak ešte nemáš 270dní

ludka77
3. dec 2011

@darinkazv z povinného žiada zamestnávateľ a z DNP ty, a ty podľa tvojho trvalého pobytu, aspoň tak to chápem

ludka77
3. dec 2011

o chvíľu by to malo ísť na markíze