Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ludka77
3. dec 2011

@boise ano lebo si platila z minima, potom zrušila a začala platiť z maxima, ale z toho nového nespĺňa 26týždňov nepretržite teda jej to budú rátať z toho prvého

saaskia
3. dec 2011

Dobrý večer poradte mi , asi nechápem . Ja si platím od 18.11.2011 takže nemám splnené týcgňh 270 dni, nie som ani tehotná ešte. Budem si moct platit tých 270 dni po starom? a do kedy by som mala otehotnieť? Dakujem za radu, lebo necháááápem

oktavia
3. dec 2011

@boise preto, že nebude splnených tých 26.týždňov súvislého platenia, je to písané aj na stránke poisťovne

katula11
3. dec 2011

@oktavia pockame si radsej, lebo tetusky este same nevedia ako to naozaj bude a niektore tety zo socialnej ako tu citam narozpravaju kopu hluposti.

nattii
3. dec 2011

@ixi nerus si nic teba sa bude tykat ochranna doba a budes podla stareho zakona, abudes platit az nebudes mat 270 dni zaplatenich potom ti to zrusia, ale budes v ochranej dobe,takze budes mat narok na matersku

ludka77
3. dec 2011

@zabka60 ochranná lehota 8 mesiacov platí iba pre tehotné, ak tehotná nebudeš tak od skončenia ti beží ochranná lehota 7 dní

poleva
3. dec 2011

zvyšujú rodičovský? či ? ved materská je z platu,ako to vlastne je?

ludka77
3. dec 2011

@saaskia no mala by si mať šancu doplatiť si to po starom a otehotnieť by si mala do toho 270teho dňa

nany100
3. dec 2011

@oktavia ja som to pochopila tak, že to nebude nanovo 26týždňov od toho 1.2.2012, priráta sa to k tomu plateniu z posledného VZ...veď to by žiadna z nás nestihla do pôrodu tých 26 týždňov splniť 😖

ludka77
3. dec 2011

@poleva zvyšujú materskú na 65% z platu (alebo z DNP) rodičovskú by mali zvýšiť od nového roka na nejakých 194€

adula3334
3. dec 2011

ahojte,prosim,nemam cas to sledovat,vie mi niekto strucne napisat ako to je,resp.bude?ja si DNP platim od jula 2011,snazime sa o babo,no zatial nic... mam si to platit?alebo zrusit?aj IP,dakujem za ochotu 🙂

lucka268
3. dec 2011

Ahojte, môžem sa vás opýtat, platím si DNP od mája 2011 a tých 270 dní budem mat splatených 3.2.2012 keď sa to od 1.2.2012 zruší tak ja si budem musieť doplatiť tie dva dni už z toho nového balíka alebo ako.Dátum pôrodu mám 27.4.2012,

zabka60
3. dec 2011

@ludka77 takze ked nebudem tehu a doplatim si to vyjde mi to niekedy na maj tak hned by som mala ist na pn,to sa da???ci????

poleva
3. dec 2011

@ludka77 ja som na rodičovskom,čiže mna sa to netýka?

katula11
3. dec 2011

este som zvedava ci budu vyhody pre nezamestnanych a mamicky na RD, a ako to bude s nasimi romskymi spoluobcanmi, ved tí z toho zili... 😉

oktavia
3. dec 2011

@katula11 veď aj to máš pravdu, tetušky toho tam dosť nevedia, a teraz v tom majú zmätok ešte väčší. Ja tam pôjdem niekedy v polke januára a hádam už budú múdrejšie. Už z tým aj tak nič neurobím, či to bude tak alebo tak, pri dcérke mi chýbalo do 270 dní platenie 7 dní a nedostala som nič, nakoľko dcérka prišla na svet v 27,tt,tam som platila a zostalo to štátu, no a teraz zasa nesplním podmienku 26 týždňov, ale aspoň niečo si prilepším , mám súbeh poistení, čiže o pár € mi to pridá aj z toho minima 😒

nattii
3. dec 2011

@jolo25 to znamena ze od posledneho prihlasenia mas 26tyzdnove trvanie poisteho /180 dni/ v kuse

fabula
3. dec 2011

@ludka77 tak to vlastne sa mi vrai to ,co som do toho vrazila ... a ten novy balik tam sa to ako plati ? nahodou nejake apson orientacne sumy nevies ? to dochodkove ma hlavne zaujima ,lebo v nezamestnanosti je 6 eur ...

oktavia
3. dec 2011

@nany100 ale im nejde o 26 týždňov, ale o podmienku splnenia 270 dní. V tom novom zákone je písané, že umožnia splniť podmienku 270 dní platenia poistného a nie podmienku 26 týždňov súvislého platenia. Zasa je to pre níich len výhodné.

ludka77
3. dec 2011

@nany100 ano ale ona písala priamo o Katke, že už má splnenú podmienku 270dní ale začala si platiť nanovo z maxima a keďže podmienku 270dní k 31.1 spĺňať bude tak jej to automaticky zrušia a teda nemá šancu splniť 26týždňov pred nástupom na materskú a teda jej ju budú rátať z toho minima čo platila predtým :( lebo ak si ona od toho 2.2 založí to nové tak tam došlo k prerušeniu a teda by zas musela pred nástupom na MD splniť 26týždňov nepretržite (čo nestihne)

jolo25
3. dec 2011

@nattii ja som sa len raz prihlasila 1.2.2011 a odvtedy som s tym nic nerobila, t.z. ze mam 270 dni aj 26 tyzdnov? poberat matersku aj z DNP budem aj otehotniem do konca januara? alebo mi nieco kvapne aj ked otehotniem napr v maji ( myslim subeh poisteni za rok 2011) HMM?

ludka77
3. dec 2011

@fabula neviem to som ešte nesledovala, ano vráti sa ti to čo si do toho dala (možno aj viac, podľa dĺžky PN alebo Očr

oktavia
3. dec 2011

nechajme sa prekvapiť, čo z toho ešte bude 🙂

nattii
3. dec 2011

@lucka268 nie teba nechaju po starom lebo uz tehotna a nemas do 31.1.2012 splnenych 270 dni, ale potom ti to automaticky zrusia a budes v ochrannej dobe

andelik8
3. dec 2011

aha... cize ak si aj platim, a nie som tehotna zatial (uz ☹ ), tak mam platit dalej a ak do 270 dni otehotniem, mam narok na matersku?
inak je to riadne svinstvo, lebo ja som isla z VS priamo na matersku (promovala som v 8mom mesiaci) tak neviem ako som si inak mohla pri dcerke zabezpecit matersku davku inak ako s DNP. A teraz, kedze som stale na rodicaku, neviem ako inak by som si ju zabezpecila pri druhom... no a zivit 2 deti z tej almuznicky co mi chodi teraz na ucet... chcela by som pana Mihala vidiet ako by to dokazal

majkabudka227
3. dec 2011

Ja som zvedavá ako sa to zase zmení keď bude nová vláda....tu sa ničomu nedá veriť. Samé zmeny.... ☹

darinkazv
3. dec 2011

@lucka268 ahoj. ja si tiež platím od mája. presne od 10teho. podmienku splním 4.2. a pôrod mám vypočítaný na 20.4. takže sme na tom zhruba rovnako. v tom návrhu je zakotvené, že si budeme môcť tých 270dní doplatiť a keďže budeme v ochrannej lehote 8 mesiacov, tak budeme mať aj nárok na materskú aj z DNP 😉

medus
3. dec 2011

@ludka77 vlastne od 9/2010

katula11
3. dec 2011

@fabula to zavisi aky VZ si vyberies dokopy to je 35,15%....samostatne cca dochodkove 18%, v nezamestnanosti 4,75%, nemocenske 4,4% a este invalidne ale to si uz nepamatam.

lucka268
3. dec 2011

@darinkazv Dakujem ti za odpoveď a veľa zdravíčka tebe aj babatku.