Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

darinkazv
3. dec 2011

@jolo25
1. presne tak
2. dostaneš len zo zamestnania materskú, pretože k 31.1. nebudeš tehotná

lill7
3. dec 2011

@jolo25 no to veru nepomôže, proste nam to zrušia, lebo mame 270 dni ako pise ludka... jedine dať si balik, zaplatit si jeden mesiac, prerušiť potom poistenie a začať si opať platiť až keď budeš tehotná, ale podla mňa sa ti to neoplatí, radšej si tie peniažky odkladať bokom...

jolo25
3. dec 2011

@ludka77 myslis ze to budu vediet na socke?

ludka77
3. dec 2011

@silvuskaa ale vieš ako sa hovorí, niesú peniaze nieje láska 😀
Nechápu, že žena, ktorá ma pocit, že do rodiny neprispieva a žije len z mužových peňazí a teda si nemôže dovoliť ani nič kúpiť sa cíti menejcenná a dosť nepotrebná 😠

ivka1983
3. dec 2011

@darinkazv Tak asi rozumiem
1.tie,čo majú splnených 270dní,alebo do času 1.2.budú mať 270dní,tak musia byť aj tehulky
2.tie,čo nemajú splnených 270dní do 1.2,tak mali by otehotnieť do 270dní DNP a + majú osem mesiacov do nástupu na materskú?

jolo25
3. dec 2011

@darinkazv a s tym subehom poisteni?

jankaroy
3. dec 2011

@darinkazv no tehotna zatial nie som
ostava len verit ze to hned po volbach vratia spat do povodneho stavu

ludka77
3. dec 2011

@jolo25 😀 😀 no ale skúsila by som tam zavolať až v januári, lebo nové papiere na preštudovanie 😀 im prídu boh vie kedy, teraz vedia menej ako my 🙂) ale v januári už by to mali mať naštudované

darinkazv
3. dec 2011

@ivka1983 musíš, ale čo som čítala tu, tak ževraj môžeš aj pred splnením 270dní čerpať PNku, ale z minima. čo je podľa mňa blbosť, ale tak ja som si to nezisťovala. ja mám PNku teraz od zamestnávateľa. ani som nežiadala aj z DNP, keďže 270dní dnp splním až 4.5.2012 😉

luckas8
3. dec 2011

@ludka77 ahoj viem o čom hovoríš ja som tak bola v lete, celá natešená že sa nám to podarilo na prvýkrát a že potrat,vôbec sa to nevyvíjalo. Je to smutné ale asi to tak malo byť. a teraz sa nám nedarí a ani muža nemám doma a mrcha mi chodí nejako zvláštne čiže budem musieť ísť ku gynekológovi . ináč tých 270 dní budem mať už teraz v decembri, takže najskôr sa hodím sa na PN aby sa mi aspoň niečo vrátilo. neviem čo urobím.
@martaniana - no to nikto radšej nehovorí, lebo pre tých čo sú neni vôbec povinne poistení to má byť asi okolo 19% a to vychádza aj z minima vyše 60,- a si myslím, že to im si teraz nebude nikto dávať takže aj oni prídu o peniaze a nielen ušetria ako to spomína p. Mihál. ináč prečo to schválili, keď v novinách vyprávali úplne ináč to sú ale ...

darinkazv
3. dec 2011

@ivka1983 tak 🙂

jolo25
3. dec 2011

@ludka77 dakujem uz idem off, lebo mi asi dnes uz hlava praskne :D pockame do 8.12. a potom idem na soc. v januari. paps

jolo25
3. dec 2011

@darinkazv baby ak chcete cerpat PNku musite mat splnene 270 dni, inak ked nemate mozte cerpat len ocrku...
ja som mala 272 dnoi na konci oktobra a od 1.11 som na PNke aspon sa mi vratilo doteraz som neplatila zbytocne kedze asi do januara neotehotniem :(

ivka1983
3. dec 2011

@ludka77 No, ja si platím od júna2011 a teraz som tri mesiace PN,ale DNP si platím naďalej, myslela som,že si ho uplatním z DNP už v apríli,keď mi uplynie 270dní a následne môžem už byť aj tehul. Teda, zle chápem,že na vyplácanie PN z DNP musím mať 270dní?

zoja
3. dec 2011

a co bude s tymi, co si dpn platia len za ucelom ocr, pn a maju uz splnene vsetky podmienky , aj na to sa vztahuje nejaka ochranna lehota, napr. , ze mi maly ochorie v marci, mam narok s nim byt na ocr?? Platim si to uz viac ako rok z maxima , som v trv. pracovnom pomere, t.c. na RD 😒

boise
3. dec 2011

@ludka77
@oktavia diky baby, ano chapem...necitala som dozadu 😅 ...som len nevedela, ci to je nejaka novinka ze aj ked si platis max tak dostanes minumum, alebo co...takto mi to je uz jasne, dikes 😉

tita201
3. dec 2011

ahoj kočky ako ratam tak ratam kukla som na stranke socialnej poistovne a za všetko čo mame platiť z vysokych vymeriavcich zakladov ako dobrovolne nemocenske poistenie všade my vychadza poistne v sume 49,13 čo by znamenalo spolu 150 eur tak prečo pišete o sume 900 eur z kolkych percent sa to bude po novom odvadzať lebo teraz sa plati zo 4,4 percent mne konči materska vo februari potom rodičovska dovolenka chcela om si to platiť ked by deti boli chore aby som mohla čerpať Očr tiež to platim už 5 rokov a chcem sa opytať ked my skonči materska som aj ja v neakej ochranej lehote ked som neplatila lebo som čerpala matersku tych 34 tyždnou zatial dakujem

ivka1983
3. dec 2011

@darinkazv No, dakujem ti,veľmi si mi pomohla,sedím pri Tv,ako na ihlách. Som nezamestnaná a od úradu dostávam nejakých 30eur,že som na PN. Ale tak,nezisťovala som si,či môžem čerpať aj z DNP, to som pochopila,že môžem až keď budem mať tých 270dní. Plánovala som mať bábo,ale tak ochorela som a platím to ďalej,aby som mala na PN z DNP a tak to bábo..je to zložité. Myslíš,že by som sa mala spýtať na to PN z minima?

ludka77
3. dec 2011

@luckas8 to ma mrzí, aj nám sa zadarilo aj dcérka aj toto druhé na 1x, uvidím čo bude v marci 🙂 No hoď sa aspoň na tu PN nech sa ti peniaze vrátia

Idem off, lebo mužovi už stoja vlasy dupkom, že čo stále toľko ťukám 🙂 🙂 asi chce ísť na PC 🙂)

jankaroy
3. dec 2011

@silvuskaa z lasky sa zilo pred 1. svetovou ked netrebalo platit drahe energie a potraviny a to nehovorim ze si clovek nemoze dovolit hypoteku aby si aspon to byvanie zabezpecil, a potom ze robia socialnu politiku ked nevedia podporit mladych ludi co chcu mat rodinu ale to uz nepatri do tejto temy

darinkazv
3. dec 2011

@jolo25 myslíš súbeh materskej z PNP a z DNP? alebo či si budeš môcť platiť po 1.2. ten balíček popri zamestnaní? alebo čo konkrétne so súbehom máš na mysli? lebo ak máš 270dní splnených už teraz a nebudeš tehotná k 31.1., tak máš ochrannú lehotu len 7 dní kvôli PNke. potom si už budeš môcť dať len od 1.2. ten balík poistení, aby si mala neskôr nárok na materskú aj z DNP

luna22
3. dec 2011

ako to vlastne je? Može sa ist na PN a OČr ?ak už mám spnených 270 dní?či nie ked to zrušili?

ivka1983
3. dec 2011

@jolo25 Ja som to tiež tak vedela,že PN môžeš čerpať z DNP až po uplynutí 270dní. Ja ich mám až v apríli a hoc som 3mesiace PN, normálne si platím a nič z DNP nedostávam,je to tak správne? A som rada,že ty si si to aspon takto "vyčerpala",si rozumná.

jerry23
3. dec 2011

@ivka1983 a aj tak je to s PN, lebo ja som chcela cerpat skor a povedali mi, teda odpisali, ze nemam momentalne narok na cerpanie, az po 270 dni...

silvuskaa
3. dec 2011

@jankaroy najhorsie je ze my nic nezmozeme 😒 len dobre ponadavat 😠

darinkazv
3. dec 2011

@zoja keď budeš mať podmienky k 31.1. splnené, tak máš len 7 dní ochrannú do nástupu na PN alebo OČR. potom už nič ☹

jolo25
3. dec 2011

@darinkazv myslim subeh poisteni za rok 2011 som si platila DNP aj PNP, a materska sa predsa vyratava za predchadzajuci rok, to znamena ze ked porodim do konca roka 2012 tk by som predsa mala dostat vyssiu matersku ako keby som si DNP neplatila v roku 2011. nie? je to predsa logicke, dufam ze tu nejaka garancia ostala

darinkazv
3. dec 2011

@ivka1983 ja neviem, skús. ja som tiež bola v tom, že môžem až po uplynutí 270dní čerpať PN z DNP. ale tak neviem ktorá to tu pred pár dňami písala, že by som mohla čerpať PN aj z DNP, ale len z minima. z maxima až po splení 270dní. ale kašlem na to. mám PN z PNP, koncom januára idem čerpať starú, novú dovolenku a nadčasy a potom z toho rovno na materskú začiatkom marca. 😉

luna22
3. dec 2011

@darinkazv ak mám spnemé 270 tak mám nárok do 31.1 ,2012 a teraz nič sa neplatí?Pn a OČr

ivka1983
3. dec 2011

@jerry23 tak potom je to ok s tou Pn, môžem čerpať až od apríľa,teda po uplynutí 270dní a môžem ísť potom aj na materskú... Teda do apríľa,/vtedy mi uplynie 270/ dní mám otehotnieť a zároven môžem čerpať PN z DNP, ak ešte budem PN. Hlavné je,že si DNP platím dalej,lebo verím,že do apríľa budem tehul. Chápem to správne? A ak by som nebola do apríľa,teda do270dní tehul,tak čo? dá sa PN aj tak? či ako to?