Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zoja
3. dec 2011

@darinkazv no ja to mam splnene uz od augusta , t.z.,ze v januári zaplatim normalne za december a za januar vo februari uz neplatim, teda ak nechcem pokracovat v plateni po novom( ak by som sa tak rozhodla , tak to musim v priebehu januara urobit a nanovo sa prihlasit?), mam tam preplatky, doteraz som si pri ocr nikdy neodratala tie dni, co som platit nemusela, ale vzdy celu ciastku zaplatila, mam si to vyziadat teraz alebo staci v tom januari??? prepac plno otazok , ale som z toho pako 😒

darinkazv
3. dec 2011

@evamarek77 áno

@evamarek77 dnp platíš mesiac pozadu. čiže november zaplatíš do 8.12., december do 8.1. a tak. dnp neplatíš vtedy, keď máš splnených 270 dní a čerpáš nemocenskú dávku z dnp

ivka1983
3. dec 2011

@darinkazv Dakujem,čo sa týka materskej,to chápem. Ale ak by som "nedajbože" neotehotnela vôbec do toho apríľa? Ak by som aj po splnení DNP,teda 270dní neotehotnela a išla na PN,vypláca sa to z DNP?

zabka1987
3. dec 2011

@bmarcelab diiiiky ,tak teda veru aj vyuzijem ked uz nemozm vyuzit na druhu matersku 😒

darinkazv
3. dec 2011

@susi201 keďže si platíš od 8.5., 270dní splníš 6.2.2012. a keďže už si tehotná, budeš si môcť 270dní doplatiť podľa starého zákona. čiže v tej výške, ako platíš doteraz. február už zaplatíš len alikvotnu čiastku za tých 6dní 😉

mokilko
3. dec 2011

@bmarcelab no praveze sme cakali ze co bude, od cca nejakeho septembra a ked to v oktobri nabralo obratky, tak sme chceli pockat, lebo sme nevedeli, co bude s peniazkami, keby to DNP zrusili uplne.
takze chcem si zalozit nove..... coz cakam ze zomna spravia na socke spekulantku roka, ale neva :D

emogeon
3. dec 2011

@bmarcelab jasne tusim 10 dni s jednou diagnozou...

lesli
3. dec 2011

Ahojte, prosím Vás o radu , Som nezamestnaná, a platím si DNP v plnej výške od mája 2011. A ked to od nového roku zrušia.??? A zrušia to len tým co sa budu chciet pripoistit a nam pripoistením to nechaju tak alebo ako to je viete pomoct????

darinkazv
3. dec 2011

@ivka1983 áno. tam by si ale musela ísť na PN do 7dní od skončenia tvojho dnp.

@zoja ak som tvoju otázku dobre pochopila. za január ešte zaplatíš vo februári, ak by si chcela pokračovať poistení. potom sa od 1.2. prihlásiš už len na balík a od 1.2. budeš musieť platiť celý ten balík. poistenie sa ti ale bude rátať ako nepretržité. ak však nechceš potom sa prihlasovať na ten balík a nehrozí ti, že by si do 31.1. otehotnela, tak si to môžeš zrušiť už teraz. a zároveň písomne požiadať o vyplatenie preplatku. neviem, či som ti dostačujúco odpovedala

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
darinkazv
3. dec 2011

@evamarek77 neviem. skús si zavolať na SP. lebo baby tu písali, že majú zákaz teraz robiť zmeny a prihlášky, čo sa týka dnp

bmarcelab
3. dec 2011

Ja tomu asi fakt nerozumiem ☹
Ja som momentalne na materskej do 17.3.cize dovtedy budem dostavat z DNP peniaze ako doteraz?A potom si budem platit viac alebo nam tie stare zmluvy ostavaju?Cize keby som bola tehu v roku 2013 budem dostavat zvysenu matersku?

jerry23
3. dec 2011

@darinkazv a co znamena vyplatenie preplatku?..vsetko vyplatia, co som od maja 2011 dodnes platila do DNP?

darinkazv
3. dec 2011

@jerry23 nie všetko, čo si platila. len čo si zaplatila navyše, než si mala 😉

susi201
3. dec 2011

@darinkazv a potom ked to vo februari zaplatim tak potom co . uz platit nabudem alebo sa to plati a do narodenia dietata ? alebo ako?

mokilko
3. dec 2011

@darinkazv ja ale stale nechapem, aky zakaz?????? to sa neda len tak zakazat..........

matkokrtko
3. dec 2011

Dievčatá, aj ja Vás prosím o radu. DNP si platím od júla, pretože s manželom plánujeme druhé dieťatko. Mysleli sme, že sa do toho pustíme tak po novom roku. 🙂 Nemám teda ešte splnených tých 270 dní. Poraďte, čo robiť. Som z toho všetkého patrične "chrumkavá". Momentálne som na rodičovskej dovolenke. Čo mám robiť, mám to zrušiť, alebo sa pokúšať čo najskôr otehotnieť? Mám na niečo nárok, alebo sa ma žiadna garancia netýka? Prosím, poraďte. Ďakujem.

evickav
3. dec 2011

@darinkazv
ahoj,,, chcem sa spýtať,ak mám zaplatených 270 dní a plánujem zostať PN pred IVF,tak to tiež musí byť do 31.1.2012? ako sa bude vyplácať péenka od 1.2.2012?

darinkazv
3. dec 2011

@bmarcelab ešte ti doplatia materskú, ako máš aj teraz. ale potom ti to zanikne a budeš sa môcť prihlásiť už len na ten balík, keď budeš potom chcieť mať materskú z dnp

bmarcelab
3. dec 2011

@mokilko a myslis ze vsetky vyhody bude platit podla starych zmluv,myslim suma?Cize zalozis si DNP,a tehu by si bola az po 1.2.2012 po 270dnoch mas narok na zvysenu matersku alebo pn?Alebo po 1.2.si budes musiet platit podla noveho zakona cize ten cely balik?Som z toho jelen 😉

bmarcelab
3. dec 2011

@darinkazv a aka bude suma za cely balik po 1.2.2012?

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jerry23
3. dec 2011

@darinkazv a co s tymi prispevkami, kedze myslim,ze v roku 2012 neotehotniem, pretoze to vyzera az na rok 2013 po IVF..ani na PN nemozem ist?..dostanem nieco z toho,co som platila?...a ak, tak kedy?

zoja
3. dec 2011

@darinkazv ano dostatocne , dakujem, nie uz neplanujem otehotniet, ale kedze maly byva chory pravidelne si to este do toho januara potiahnem ☹ , takze vlastne ta ochranna doba je potiahnuta do 7.2. nie? v januari ocr by mala byt bez problemov a vo februari len do toho siedmeho ?? nevies co sa tyka poistenia v nezamestnanosti ci aj to som si platila zbytocne tych 26t ?? som na predlzenej rodicovskej, ale kedze som nevedela, ci mi ju predlzia tak som sa pre istotu poistila platenim dpvn, ak by mi zamestnavatel nevysiel v ustrety a musela by som dat vypoved - podla terajsieho zakona stacilo pocas RD byt poistena 26t v priebehu dvoch rokov, kedze som si to platila z maxima tak asi o tie peniaze uz pridem co?

darinkazv
3. dec 2011

@susi201 nie, ty si zaplatíš posledne tých 6dní za február. toho 6.2., ke´d splníš 270dní ti dnp automaticky zanikne a si ako tehotná v tej ochrannej lehote a pri nástupe na md budeš mať nárok na materskú z dnp

@mokilko ja neviem. to len baby písali, že im nechceli spraviť zmeny a prihlášky. podľa mňa sa to tiež nemôže. minimálne dokým nie je nový zákon v platnosti. ale tak nevyznám sa do toho, čo môžu a čo nie

@evickav musíš nastúpiť na PN do 7.2.2012 a bude ti vyplácaná PN z DNP

mokilko
3. dec 2011

@bmarcelab presne ako hovoris,normalny narok na matersku z DNP. tak mozno som tehu uz aj teraz, kto vie :D ale v principe ano, nemozu si dovolit zakazat nieco, na co mam ako obcianka SR pravo, a ten zakon este platny je, pokial nemaju z ministerstva jasny akoze "zakaz" a ten mi neukazu, proste sa mozu aj posrat.mimochodom novy bude platny az po podpisani prezidentom, na to sme trochen pozabudli.....

verushkokav
3. dec 2011

cawte baby , aj mna zaujíma, ak mi skončí materská v apríli 2012 - a išla by som na PN - musím ísť na PN do 7 dní - to je tá ochranná lehota - alebo ako to je ? dakujem 😉

susi201
3. dec 2011

@darinkazv prepac ak ta otravujem ale fakt sa do toho nerozumiem mam s toho gulas tak ak by si mi vela poradit tak mi to fakt pomoze ... ked to v tom februari zaplatim tak potom co stale platit dalej do narodenia dietatka alebo ako to bude ? budem mat narok na matersku z dnp?

darinkazv
3. dec 2011

@bmarcelab neviem. nerátala som to. dokopy je to ževraj 35,15% z VZ.

@jerry23 na PN môžeš nastúpiť do 7.2.2012 keď máš splnených 270dní.

darinkazv
3. dec 2011

@zoja do 7eho musíš nastúpiť na PN alebo OČR. Pn potom môžeš byť max 1rok. OČR max 10dní s jednou diagnozou. čo sa týka dpvn, tak veru neviem, ako s tým bude. 😒 všade sa hovorí a píše vyslovene ohľadom materskej či PN alebo OČR z dnp. ale čo bude s peniazmi z dpvn, tak veru neviem ☹