Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jerry23
3. dec 2011

@darinkazv ved to, to budem mat splnene az 1.2...tak to by bolo asi rozumnejsie hned v pondelok to skoncit...ale zaujimalo by ma, ako to mozu menit pocas?...ved kde isli tie moje prispevky doteraz?...ked ich nemozem vyuzit..

jerry23
3. dec 2011

@darinkazv alebo ak nastupim na PN 2.2, tak to mozem potiahnut aj mesiac, dva a potom mi to plati?..budem mat z toho peniaze?....vies aj kolko je za mesiac pri tom?..ako szco si platim minimum a doplacam do max v DNP

zoja
3. dec 2011

@darinkazv dakujem este raz si strasne zlata 🙂 uz sa len modlit, aby aspon to dpvn nechali tak ako bolo doteraz 😉

bmarcelab
3. dec 2011

@matkokrtko ja si myslim ze ak by si bola tehu do 31.1.tak od dna kedy ti uplynie 270dni by si dostavala matersku z DNP.

darinkazv
3. dec 2011

@susi201 vyššie som ti napísala 😀 😉 zaplatíš poslednú splátku za ten február. tú alikvotnu čiastku 1-6.2. a viac neplatíš, pretože ti to dnp jednoducho zanikne. a keďže si tehotná, tak si v ochrannej lehote 8 mesiacov. do tých 8 mesiacov od ukončenia dnp musíš nastúpiť na md a keďže rodíš 19. júla, tak na md nastúpiš cca kol 8. mája. takže si pekne plať, ešte za január vo februári zaplatíš plnú čiastku, akodoteraz a v marci za február už len tú alikvotnu čiastku za tých 6dní. to ti tetule vyrátajú, koľko tam máš za tých 6dní zaplatiť. alebo si to môžeš aj sama vyrátať 😉

bmarcelab
3. dec 2011

@darinkazv ja mam svagrinu ktorej v novembri skoncila materska a tym aj z DNP,dalej si plati DNP 50eur.

darinkazv
3. dec 2011

@jerry23 no, bohužiaľ, už sme si hádam zvykli, že na sk sa môžu kadejaké prehmaty robiť. ☹ aby si dostala aspoň späť tie peniažky, čo si vrazila do toho, tak najneskôr 7eho nastúp na PN a PN môžeš byť max 1 rok 😉

matkokrtko
3. dec 2011

@bmarcelab Vážne? Takže sa pokúšať o bábo? Teraz si ma trošku potešila. 🙂

darinkazv
3. dec 2011

@bmarcelab platiť si môže po skončení md. zatiaľ je platný aktuálny zákon. lenže ak nebude tehotná do 31.1., tak to môže využiť už len na PN alebo OČR. aj to najneskôr do 7.2.

jerry23
3. dec 2011

@darinkazv dakujem velmi pekne...si mila..takze vo februari na Pn

darinkazv
3. dec 2011

@matkokrtko ak máš zaplatených 270dní už, k 31.1. budeš tehotná, tak si v ochrannej dobe 8 mesiacov a dostaneš aj materskú z dnp. najskôr však 6-8tt pred plánovaným dňom pôrodu. ak 270dní nemáš zaplatených, budeš si ich môcť aj po 1.2. doplatiť. po dosiahnutí 270dní ti dnp zanikne. ak dovtedy tehotná nebudeš, budeš už môcť čerpať len PN s nástupom najneskôr do 7dní od skončenia tvojho dnp

darinkazv
3. dec 2011

@jerry23 😉 asi tak. nech dostaneš aspoň vložené peniažky späť 😉

bmarcelab
3. dec 2011

@darinkazv to som chcela vediet ze ci ta suma moze byt aj vyssia ako 50eur,no ved uvidime.Cize podla teba by som ja do konca materskej co bude 17.3.mala dostavat z DNP matersku ako doteraz?A potom ak to budem chciet pre dalsie tehu,platit si cely balik,a bude sa tykat aj materskej?
A este jedna otazka zvysenie materskej o 5% sa tyka aj nas co poberame matersku z DNP?

katula11
3. dec 2011

@silvuskaa ja som to pochopila tak, ze ak mas do konca tohto roku splatenych tych 270 dni, tak musis ostat tehotna do toho 1.2. 2012, ale ak to nemas splatene, napr. ti to skonci az v maji 2012, tak vlada ti to umozni do toho maja si to splatit este podla stareho zakona, teda stareho dpn, ale aby si mohla cerpat z toho matersku musis do toho maja ostat tehotna, lebo potom ti dpn automaticky skonci, kedze vsak budes tehotna zacne ti plynut 8 mesacna ochranna lehota.

simika26
3. dec 2011

Dievcata, mozno mi budete vediet poradit, aj ked v pondelok sa chystam na socialku opytat presne ako to bude, ale predsa... DNP na maximum si platim od minuleho roka od novembra, 270 dni mam uz splnenych, zial v tom case som neotehotnela.. Takze som 50 eur mesacne platila zbytocne?? Teraz do 8. 12 mam znovu platit, ale uz to pre mna nema vyznam vsak? Mate nejake tipy ako aspon nieco z tych penazi, ktore som cely rok platila vyuzit a dostat spat? Dakujem za odpoved

jerry23
3. dec 2011

@darinkazv o nic ine mi ani nejde, len nech to tam zbytocne neslo....aj ked ukladat som si ich mohla aj s inym urokom..ako 0..xixi

katula11
3. dec 2011

@darinkazv presne tak to chapem aj ja

darinkazv
3. dec 2011

@bmarcelab áno, keďže budeš poberať materskú aj po 1.1.2012, tak od tohto dátumu sa aj teba týka to zvýšenie. a budeš to mať vyplácané do jej ukončenia. a po jej ukončení už len prihlásiť na ten balík. a keďže v tom balíku je aj nemocenské, tak sa to týka aj materskej.

simika26
3. dec 2011

Este nieco ma napadlo, hovorili to dnes v televiznych novinach o tej 8 mesacnej ochrannej lehote. V tom bude nejaka ,,zrada", ak je to presne 8 mesiacov. Cize ja, ktora uz ma 270 dni splatenych a tehotna este niesom, tak sa mozem strcit viete kam, lebo mam pocit, ze tych 8 mesiacov ochrannej lehoty patri pre tie, ktore UZ su tehotne, cize je to 8 mesiacov do nastupu na matersku. Inak by nedali takto blbo, ze 8 mesiacov... v tom nieco bude..

darinkazv
3. dec 2011

@simika26 ak budeš do 31.1. tehotná, tak budeš v ochrannej lehote 8 mesiacov a budeš mať nárok na materskú z dnp. ak tehotná nebudeš do toho dátumu, tak máš ochrannú lehotu 7dní na nástup na PN. potom si už len môžeš od 1.2. prihlásiť na ten balík poistení

fide
3. dec 2011

@ludka77 no uz teraz je to jedno ....hlavne nech sa babatko narodi zdrave....nezblaznim sa ....

bmarcelab
3. dec 2011

@simika26 preco do 8.12.platis znovu ved 270dni mas splnenych.Peniaze by si odtial dostala ak sa teraz hodis na PN alebo do 31.1.ostanes tehu.Ak to spravne chapem malo by to tak byt.

simika26
3. dec 2011

@darinkazv dakujem za odpoved.. si si ista, ze to takto bude fungovat? Lebo ja sa obavam, ze tych 8 mesiacov ochrannej lehoty bude od toho 1.2. (samozrejme pre tie, ktore si platia DNP 270 dni) do nastupu na MD, cize to by som uz nestihala, keby som aj otehotnela do 31.1. 2012. A ta PN ako funguje? Ak teda neotehotniem do 31.1., tak sa mozem hodit na PN, ano? A budu mi vyplacat maximum z DNP, ano? A ako dlho? Dakujem za tvoj cas a odpovede 🙂

ivka1983
3. dec 2011

@darinkazv A dokedy tá Pn bude platiť. skončím 270dní a potom do 7 dní nastúpim na PN. A dokedy ju môžem čerpať z DNP?
Pýtam sa to preto,lebo mám obavy,či to tehotenstvo tak vyjde,ako si plánujem a peniažky budú plynúť. Ďakujem ti za odpoveď.

katula11
3. dec 2011

@mokilko vies ale je tu vela bab co uz tu podmienku maju splnenu davno a pre tie to stres je 😖

bmarcelab
3. dec 2011

@matkokrtko preco som ta potesila?A ako si prisla na to ze sa pokusam o babo?Poznas ma? 🙂

simika26
3. dec 2011

@bmarcelab lebo som zatial DNP nebola zrusit.. Boze baby ja som z toho jelen.. Mozem teraz ked mam splatenych 270 dni DNP zrusit a budem mat narok na PN alebo MD, ked by boh dal a otehotnela by som? Ja som myslela, ze si to stale musim platit, nielen akoze predplatit a po ziskani 270 dni zrusit..

bmarcelab
3. dec 2011

@matkokrtko prepac ja som to zle precitala.Ty sa snazis o babo 🙂

bmarcelab
3. dec 2011

@simika26 nemozes to zrusit.Ked to napr.v pondelok zrusis a v januari by si bola tehu nemas narok na nic.Ale ked to budes platit dalej a do 31.1.budes tehu dostanes zvysenu matersku,pripadne sa teraz hod na PN aby si nejake peniaze dostala.

darinkazv
3. dec 2011

@simika26 tak je to v tom návrhu napísané 😉 ak otehotnieš do 31.1., tak prečo by si nestíhala 8 mesačnú ochrannú lehotu? však to je 8 mesiacov do nástupu na MD. a na MD nastupuješ 6-8tt pred TP. ak neotehotnieš dovtedy, tak sa môžeš hodiť na PN. ale najneskôr do 7dní. to je ochranná lehota 7dňová. PN zo zákona môže byť človek max 1rok. ak si si platila do maxima, tak aj PN budeš mať z maxima 🙂

@ivka1983 na PN musíš nastúpiť najneskôr do 7dní od ukončenia tvojho DNP. Pn môžeš byť max 1rok.