Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

matkokrtko
3. dec 2011

@darinkazv Ďakujem. A ja momentálne poberám rodičovský príspevok. Budem ho poberať až do novembra 2012. Môžem byť súčasne na rodičovskej dovolenke a súčasne aj byť PN?

milena35
3. dec 2011

Myslim,ze takto nejak to bude aj v reale......len pre zamestnanych,a tym padom povinne nemocensky poistenych.plati tych 35%................

elienka
3. dec 2011

@milena35
@eva580 aj ja som si pozerala ten článok aj ja som si myslela že na mňa by sa mohlo vzťahovať tých 6%, ale v prijatom zákone je jasne napísané že dobrovoľne nemocensky poistená osoba musí byť zároveň dobrovolne dôchodkovo poistená a dobrovolne poistená v nezamestnanosti a to by bolo tých 35,15%. Takže myslím, že v prijaotom zákone nie je dodržané nič z tejto tabuľky.

bobocka
3. dec 2011

@elienka prosim ta kde bolo pisane o 6%.koho sa to tyka?

milena35
3. dec 2011

@elienka daj link,kde je to napisane.....

evickav
3. dec 2011

dievčatá a už to prezident podpísal? práve som čítala,že schválené to síce bolo,ale že to musí podpísať ešte prezident

elienka
3. dec 2011

@milena35
http://www.nrsr.sk/dk/Download.aspx?MasterID=23...

2. Vkladajú sa nový 1. bod až 5. bod, ktoré znejú:
„1. V § 14 odsek 2 znie:
„(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba môže byť fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt24) alebo povolenie na trvalý pobyt,25) ak
a) nemá priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %,
b) nie je poberateľom invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku a
c) je súčasne dobrovoľne dôchodkovo poistená a dobrovoľne poistená v nezamestnanosti.“.

Podľa tohoto som to pochopila, tak ma oprav ak sa mýlim, len by ma to potešilo

kima2
3. dec 2011

Baby, poradte mi prosim, platim si dnp od februara, teraz mi konci. Som mesiac nezamestnana, na socialke mi povedali, ze si to mam stale platit, aj po dosiahnuti 270 dni zalpatenia, este sa nam nepodarilo babo. neviete ako to je, ked som este neni tehotna a oni to idu rusit? budem mat potom na nieco narok? pokial by som nastupila na MD 2012? rozmyslam, ze sa dam pn, len neviem ci mam narok na cerpanie dnp. Dakujem za rady

elienka
3. dec 2011

@bobocka myslím že sa to podľa prijatého zákona netýka nikoho, inak bavíme sa o článku, odkaz je na strane 654 na samom spodu milena35 dala link, ale toto bol len návrh

milena35
3. dec 2011

@elienka no ved ano,ale urcite nie 35% sadzba....uvidis,ze to bude ovela nizsie percento.....

elienka
3. dec 2011

@milena35 keďže momentálne nie je zmena zákona o percentách, tak zatiaľ platí tých 35% nie? Inak ak by som chcela max. materskú, tak som to vyrátala na cca 400e mesačne to poistenie.

milena35
3. dec 2011

nebude 35% sadzba pre kazdeho...to sa vymyka logike.......ved uvidite..... 🙂 🙂

elienka
3. dec 2011

@milena35 ja stále dúfam,že toto bolo akože narýchlo schvaľované, že ešte raz to zmenia a do platnosti sa dostanú tie percentá navrhované ako je to v tej tabuľke uvedené. Ale momentálne je to tých 35%. Inak ja tu momentálne riešim, čo sa ma netýka, začnem nad tým rozmýšlať takto o rok, keď budem uvažovať o druhom mimi. A to sa ešte môže veľa vecí zmeniť. Len sledujem túto tému, lebo chcem byť informovaná

milena35
3. dec 2011

@milena35 35% je ak sa jedna o zamestnanca.......ma trebars 600e v hrubom a chce si platit este balik za trebars 400e....co da spolu 1000e vz na nemocenske,nezamest..a dochodkove..........

elienka
3. dec 2011

@milena35 to máš pravdu, ale podľa prijatého zákona to chápem tak, žeje to na DNP všeobecne, bez ohľadu či je to zamestnanec, SZČO, nezamestnaný.

bobocka
3. dec 2011

@elienka jaj to je ten link co sa mi neda stiahnut 😒
ale podla mna je tych 35%fakt sialene vela a po pravde sa to vlastne nikomu poriadne neoplati pripoistit.to nezamestnanecke je take so so. a dochodkove je super,no nie kazdy si ho chce platit takto skoro.teda nemocenske je pre ludi dolezite a koli moznemu vyuzitiu nemocenskeho poistenia nik nebude taketo sialene peniaze mesacne platit.pretoze to vyuzitie sice niekedy je,no su ludia,ktori si nemocenske platili roky a nevyuzili to. a nik ho nebude platit v takejto vyske ak ho aj nemieni vyuzit.to je nelogicke.v prvom rade drviva vacsina ludi ani tolko nema na dobrovolne poistenie(niektori nemaju tolko ani mesacny prijem).sice hovoria o usetrenych peniazoch,ale z coho chcu usetrit,ked ani prijem z dobrovolneho poistenia mat nebudu?

michaelapillarova
3. dec 2011

@milena35 Ahoj. Prepac, ze Ta otravujem. Chcem sa spytat ja som na RD, platit DNP som si zacala od 22.9.2011 pracovny pomer mi stale trva, mam si to dalej platit po starom az kym mi neskonci tych 270 dni? Platim si 25,08 mesacne o babatko sa snazime. Dakujem

majjka4
3. dec 2011

Ahojte, viem že sa tu už o tom veľa píše, ale chcela by som stručnú a výstižnú odpoveď ak sa ešte niekomu chce. Ide o to že ja si platim to dobrovolne minulý mesiac na konci mám za sebou 270dní, no niesom ešte tehotná.... Teoreticky do kedy by sa nám to malo podariť aby som mala nárok na tu ešte vyžšiu matersku a musím ešte platiť nadalej to poistenie? Ďakujem za odpoved ak sa niekto najde.

mokilko
3. dec 2011

@majjka4 do 31.1.2012. po tomto datume DNP v terajsej podobe zanika a takisto aj narok na MD z povodneho nadstavenia.

bubulka722
3. dec 2011

Normálne čumím ako ste sa tak veľmi rýchlo zmierili so situáciou a postupne sa zmenám prispôsobujete. Ja stále dúfam, že to prezident nepodpíše. Nechápem prečo sa ľudia proti týmto zmenám nepostavia. Sú takí, ktorí si to platia roky, nikdy to nevyužili a teraz ich tento milý štát pripraví o peniaze. Neviem, ale tu sa robí veľmi špinavá politika. Čo takto vo veľkom začať písať otvorené listy prezidentovi, alebo dať dokopy petíciu?

mokilko
3. dec 2011

@bubulka722 ja osobne by som do toho sla, ale ruku na srdce, kto sa uz len bude nami zaoberat? zmietnu nas zo stola a finito.....

ikula2
3. dec 2011

@darinkazv aj ja by som ta chcela poprosit o radu, ja uz som tehotna a citala som ze pises nieco o doplateni DNP tak sa chcem spytat kedze som na RD a uz mi netrva pracovny pomer ☹ , je mozne este zacat platit DNP, lebo uz tych 270 dni nebudem mat, teda ci sa da doplatit mesiace dozadu. Asi sa pytam riadnu blbost, ale stve ma ze nemam narok na matersku, napriek tomu ze som do prvej materskej riadne pracovala.

elienka
3. dec 2011

@ikula2 nie nedá sa doplatiť mesiace dozadu, dobrovolne ťa poistia iba odo dňa kedy sa prihlásiš a prihlásiť spätne sa nedá

majjka4
3. dec 2011

@mokilko - tak to je pritiahnuté za vlasy, ak to dobre chápem ale tý čo sa ešte prihlasia do 31.1.12 tak im sa ešte umožni platiť si tých 270dní a mať na to nárok, ale ja ked už na to nárok mám tak zanikne skôr?

bobocka
3. dec 2011

@bubulka722 list prezidentovi asi nie.k nemu sa to ani nedostane.ale ak by dostal na stol peticiu podpisanu riadnym mnozstvom ludi,tak to je uz ine.uz tym podpisom clovek vyjadri jasny nesuhlas s novelou zakona-resp s tym v akom momentalnom zneni je.k peticii by stacil jeden list opisujuci,preco ludia nepovazuju zakon za spravny a v com je podla nich napravitelna chyba.to by mohlo zavazit.no ja na pisanie takeho listu nie som ,no moj podpis mas 🙂

mokilko
3. dec 2011

@majjka4 len tu je ten problem, ze teoreticky, pretoze baby tu dnes pisali, ze chceli ist v piatok na socku dat si prihlasku a ze ich odbili nejakym nariadenim "zhora" ze nemaju brat nove prihlasky a ani uskutocnovat zmeny, co mna osobne privadza do sialenstva, pretoze mi to jednoducho hlava neberie ☹

mokilko
3. dec 2011

keby tam dali lehotu trebars 2 roky, nech to kazdemu "dobehne" ako ma, tak by sme nemuseli stresovat ze kedy a ako otehotniet a ci rusit alebo nerusit, ci zakladat DNP

katie.2906
3. dec 2011

Prosím, prosím, prosím o radu.
Platím si DNP od 15.9.2011 a som normálne zamestnaná. Tehotná ešte nie som. Dokedy by som mala otehotnieť, aby som mala nárok na materskú z DNP?
Ďakujem za odpoveď.

mokilko
3. dec 2011

@katie.2906 do dna, kedy splnis podmienku 270 dni, takze sups pocitat 🙂

katie.2906
3. dec 2011

@mokilko Ďakujem. Čiže cca do polovice júna??? To sa mi zdá nejako dlho.