Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katula11
4. dec 2011

@poisonblu podla mna od dna ked doplatis tych 270 dni, to by inak nevychadzalo.

katula11
4. dec 2011

@mimkaa2607 dobre si pocitala 😖

katula11
4. dec 2011

@bobocka no to bude este naozaj cele zaujimave...ja som zvedava ako chcu zistovat to tehotenstvo, ked tehu test ti to ukaze ovela skor ako sono...asi budeme na socialku chodit dokazovat tehu s dvojciarkovymi testami, alebo aby nam verili, ich budeme ocikavat priamo pred ocami ludi zo socialky. 😀

hankky
4. dec 2011

Na Mihala uz nemam slov...ja som len zvedava kedy sa im uraci zvysit tych trapnych 190 eur rodicovke 😖

mimkaa2607
4. dec 2011

@katula11 tak ako toto si nedovolim aj keby som sa mala pototo ... som zvedava čo naozaj bude ... ináč ked nesplnam podmienku platenia 26tyzdni-vkuse, tak si to budem musieť platit do 270dni?...lebo ja som si to platila do 23,6,2010 ... a teraz od 14.11 si to zas platim ... ...

lenka47
4. dec 2011

ja myslim ze to by bol aj tlak na lekarov keby islo dajme tomu o nejake dni, ze aby tehu potvrdili odvtedy alebo odvtedy, nie? 😖

sara07
4. dec 2011

link aby ste vedeli prečo museli zrušit dnp a urobit to čo urobili...prečo myslia len na zamestnaných ludí

http://hnonline.sk/stlpceky/c1-53934680-viac-pe...

bobocka
4. dec 2011

@katula11 no ja osobne si myslim,ze budu chciet potvrdenie od gynekologa,ktory napise nieco-
pani ta a ta je podla testu vykonaneho dna toho a toho a podla posledneho datumu menstruacie tehotna,tehotentvo sa potvrdi ci vyvrati dna toho a toho na sono vysetreni.
akoze inak si to ani neviem predstavit.vsak pozitivny tehu test mozem mat aj od kamaratky.ci ocikame tam pred nimi? 😕 😀

sara07
4. dec 2011

@mimkaa2607 ano, z maxima je to tých 393 € to je šialená suma ,teda pre nás

jahodka11
4. dec 2011

@milena35 -Z dovodu velkej chorobnosti dietata nie je doporuceny pobyt v kolektive....tak mas narok byt s nim doma...mne to schvalili az do jeho 6-tich rokov a v skolke sme malicko, aj to len na 4 hodinky doobeda..a vacsinou len par dni a opat sme doma chori....a to tam uz chodi druhy rok 😝

zitaje
4. dec 2011

@sara07 ale z minima nema zmysle si platit, lebo ved potom cloveku vyjde taka mala materska, ako rodicak, nie? Ci to uz neplati? A rodicak ma byt kolko? Tych 190?

mokilko
4. dec 2011

takze dievcence, dnes som sa dozvedela par veci od velmi kompetentneho a doveryhodneho zdroja. plati to hlavne pre tie, ktore si chcu ist dat zalozit DNP ale na soc.poist. sa stretnu s tym, ze pracovnicky ich odbiju akymsi prikazom zhora, ze maju zakazane brat nove prihlasky alebo zmeny VZ atd.....

takze:
1. riadne vyplnenu ziadost so vsetkym co k tomu patri treba aj so sprievodkou poslat na soc. poistovnu, ktora vam prinalezi podla bydliska, kam bezne chodite vybavovat tieto veci. (so sprievodkou preto, aby ste vedeli, ze vasu postu prijali)

2. Soc. pois. je POVINNA vam dat do 30 dni vyrozumenie.

a mozu vzniknut 2 situacie: ta prva je ta, ze vam vasu prihlasku akceptuju a poslu vam podklady k platbe a DNP zacnete platit.
alebo: bolo mi povedane, ak by prisla odpoved napr. v takom zmysle, ze by vas lacnymi recami chceli uchlacholit, ze uz "nemozu" prijimat prihlasky, normalne sa odvolajte, mate na to 14 dni, vec sa posunie na ustredie do BA a tam to musia prijat normalne. bolo mi totiz povedane, ze prihlasenie na DNP nam musia umoznit aj 30.1.2012, aj ked 31.1.2012 pride do platnosti novy zakon. je jednoducho jedno, kedy do tohto datumu to bude. zevraj sa takto vyhovaraju preto, lebo ocakavaju velke papierovacky a takto odbijaju zeny..... povedala mi to priamo jedna znama, ktora pracuje v tejto sfere.........

bobocka
4. dec 2011

@mokilko do 1.2 plati stary zakon,teda nevidim ziaden,ani najmensi dovod,aby neprijimali nove ziadosti o dnp. 😉

mokilko
4. dec 2011

@bobocka ide o to, ze som sa tu v tomto fore stretla s babenkami, ktorym sa v piatok stalo presne to, o com som hovorila: ze ich odbili....... preto som zistovala co a ako

sak
4. dec 2011

Som od 1.7.2011 nezamestnana a dobrovolne nemocensky poistena od 4.7. 2011 a snazime sa otehotniet. Rozumiem tomu tak, ze mozem pokracovat v plateni poistneho prave do obdobia dovrsenia 270 dni tohto dobrovolneho poistenia. Po tomto obdobi (v mojom pripade predpokladam k 3.marcu 2012) uz nebudem moct dalej platit toto poistenie, teda budem asi musiet ist do Socialnej poistovne a odhlasit dobrovolne nemocenske poistenie alebo toto zanikne samo?
Budem mat po tomto obdobi narok na nemocenske davky z tohto poistenia (materska a docasna praceneschopnost)? Ak ano, ako dlho bude platit tento narok? Do konca roka 2012? Nema nahodou zmysel to teraz ukoncit alebo potom pripadne zacat platit nove DNP?
Dakujem velmi pekne.

sara07
4. dec 2011

@zitaje ak som dobre počítala tak materská z minima ak si napr platiš len dnp a nikde nerobíš by mala byt 220 €, rodičak ostava 190 €..ja napr sa obávam že ak bude nová vláda tak začnú šaškovat zase inak a bude to čo za Tomanovej . nevieš čo bude nova vlada blbnut,,,ak by dotiahli do konca to čo chceli tato tak budiš, ono to nie je zle myslené ale tých 35% je pre niektoré neunosne ako napr pre mna,

bobocka
4. dec 2011

@mokilko no ja byt na ich mieste,tak sa odbit nedam.novela zakona plati od 1.2,takze pokial by mi neukazali nejake oficialne zdroje ,kde by sa uvadzalo,ze nove ziadosti sa k 1.12(.napr )uz prijimat nesmu,tak by som neodisla,kym by som poistena nebola 😀

mokilko
4. dec 2011

@bobocka ved toto som im vravela aj ja 😀 ja by som sa tiez nedala...... len ze co ak maju od ministerstva alebo ministra nejaky pokyn............. NIE! prosto tam chodte a bite sa dievcence !!!!

bobocka
4. dec 2011

@sak k 3.3 2012 ti dnp zanika,kedze vtedy budes mat 270 dni platenia splnenych.ak budes k tomu datumu tehotna,tak budes v ochrannej lehote 8 mesiacov a teda ti materska este z tohto dnp vyjde.ak sa ti dovtedy nepostasti a chcela by si aj tak cerpat matersku z dnp,tak by si si muslea zaplatit balicek,v ktorom je nemocenske,nezamestnanecke a dochodkove dokopy.tam v tom balicku je mesacny poplatok 35% z vymeriavacieho zakladu.teda minimalen platis dakych 120euri mesacne a max takmer 400mesacne.teda koli samotnej materskej sa to absolutne neoplati podla mna 😒

moon1979
4. dec 2011

@mokilko
tak zajtra nabehnem do pobocky a poistim sa ... da sa to podat aj cez podatelnu alebo to musim vybavit priamo pri okienku?

sara07
4. dec 2011

@moon1979 ja to vždy vybavujem pri okienku

moon1979
4. dec 2011

@sara07 okrem ziadosti treba este nieco dolozit pripadne vyplnit? som zamestnana, momentalne na RD

sara07
4. dec 2011

@moon1979 všetky papiere a tlačivá ti dajú priamo tam vypísať, len občiansky potrebuješ

moon1979
4. dec 2011

@sara07 dakujem 🙂 potom napisem ako som dopadla ...

pamaja
4. dec 2011

@mokilko dakujeme za info 😉

vanilka1802
4. dec 2011

Ahojte, nemam cas citat celu diskusiu, ale potrebovala by som radu. DNP som zacala platit v septembri, hlavne koli OCR(starsi syn nastupil do skolky a to je jedna choroba za druhou), teraz som momentalne na RD z dvojickami. Ma vyznam si platit dalej DNP, budem si moct uplatnovat OCR po uplynuti 270 dni? Budem vdacna za odpovede.
Dakujem

moon1979
4. dec 2011

@sara07 pozeram na stranke SP uz tlaciva v elektronickej forme na tento druh poistenia nemaju ...

katula11
4. dec 2011

este nieco predtym nez pojdem do hajan...Baby ktore si pojdete podat prihlasku, hlavne si pytajte kopiu!!! Mne sa teraz stalo, ze som sa bola odhlasit a o dva dni som sa isla naspat prihlasit, vyplanila som si prihlasku a panko pri okienku mi oznamil, ze ale ved som stale prihlasena. a este sa so mnou bavil takym tonom, ako keby som ja za to mohla, ze som stale neni odhlasena a maju v tom bordel. no ale to ste tiez mali vidiet, hned som si kazala dat zavolat pani co tam sedela v ted ked som sa odhlasovala a ze ked tu zmluvu hned nenajdu, tak idem za riaditelom. Behom 20 min. som bola odhlasena a naspat prihlasena. Ale to uz som si ziadala kopiu.

katula11
4. dec 2011

@vanilka1802 ako som ja pochopila tak len 7 dni po skonceni, pretoze po splateni 270 dni, ti to automaticky zanikne a nastava ochranna lehota 7 dni, kedy mozes cerpat PN a OCR a 8 mesacna lehota ak by si bola tehotna. V inom pripade by si musela nabehnut na novy balik.

sak
4. dec 2011

@bobocka Dakujem, Neoplati sa mi nahodou radsej odhlasit a hned znova prihlasit?