Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

andy03
4. dec 2011

@veronka no na toto som zvedava aj ja :D

veronka
4. dec 2011

@bobocka keby som otehotnela niekolko dnipred uplynutim tych 270 dni, tak porod by mi vychadzal az na 2013, dostavala by som matersku z DNP aj v 2013?

bobocka
4. dec 2011

@veronka myslim,ze ano.pokial ti stale trva 8 mesacna ochranna lehota 😉

veronka
4. dec 2011

@bobocka ale asi bude najistejsie stihnut porodit do konca roka 2012, kedze nevieme co vymyslia dovtedy 🙂 zajtra, teda dnes pôjdem do poistovne a asi z maxima sa dam poistit, uz nech z toho nieco bude ak sa nam podari

bobocka
5. dec 2011

@veronka kludne bude stacit byt 34tt do konca roka 2012.to je nastup na matersku myslim 😉

veronka
5. dec 2011

@bobocka a ako slobodna mamicka budem mat narok na tych 40 tyzdnov poberania?

oskvarka
5. dec 2011

baby ak nebudem do 8.3 tehotna (vtedy mne bude koncit DPN lebo splnim 270 dni - platim si z maxima) tak ak si to potom zacnem platit z minima cely ten sialeny balicek aspon na par mesiacou aby som to mala nepretrzite a potom otehotnem naprilad v maji (a tak si to po mesiaci prestanem platit lebo aj tak bude dufam na mna platit lehota) tak potom ako mi budu ratat vysku materskej ako priemer alebo mi daju len z toho minima ?

... ale aj tak ked si zoberieme ze 270 dni je 9 mesiacov (39 tyzdnou) mam platit 35 percent z nejakeho zakladu a potom by som dostavala 28 tyzdnou z toho zakladu 60 percent tak v podstate zaplatim skoro tolko isto ako dostanem (dostanem o 20 percent viac ako to co som dala 😖 ) + musim otehotniet doslova na heslo... teda pekne to vymysleli.... totalne logicky... 🙄

evapavla
5. dec 2011

ahojte, kto vie poradiť či niekde na sociálnej poisťovni vedia oficiálny výklad novely? Práve som volala na pobočku, nevedia ešte nič, že možno po novom roku. 😕

verka9
5. dec 2011

@evapavla toto by aj mňa zaujímalo lebo som s tých informácií už jeleň a vôbec teraz neviem čo mám robiť 🙂
či sa už snažiť, či máme ešte čas ...

sarafortuna
5. dec 2011

no presne, do mééédii dali iba základné info - to čo sa mení - ale asi ani na pobočke nevedia povedať podrobnosti a iné info, ktoré s tým súvisia - lebo tých prípadov môže nastať veľmi veľa.... 😒

ženičky, a ja robím na skrátený úväzok - 320€ v hrubom, prečo by som sa nemohla pripoistiť?! ☹ 😠 😠
Rada by som sa stretla s tými idiotmi, čo TOTO vymysleli... ☹ stihla som sa poistiť, ale my sa snažíme 3 roky, takže čo ja viem, či sa nám podarí... ☹

sisa163
5. dec 2011

zdravím,som z tých info trochu mimo, viete mi poradiť? DNP si platím od augusta 2011, som zamestnaná a snažím sa otehotnieť, ak DNP od 1.2.2012 zaniká má pre mňa význam to ešte platiť????

leontinka27
5. dec 2011

Baby ja som taka nahnevana na toho Mihala. vobec si nedomyslel dosledky. mal to urobit tak ze co si platime ideme podla stareho mozeme si platit dalej a potom to vyuzit na pn- ku alebo matersku. a tie co sa prihlasia od februara nech idu ponovom. ja mam teraz v decembri splnenu podmienku tehotna nie som a teda od februara si mozem ist piskat a buchat si hlavu za vyhodene peniaze. a ist sa dat vypisat na pn- ku nie je take jednoduche.ta ochrana lehota sa vzathuje iba na matersku nie na pn - ku???lebo jedna baba tu raz pisala ze aj na pn-ku

evapavla
5. dec 2011

@verka9 , hej je to nefér, nechce sa mi nalievať peniaze do systému ak to nikdy nevyužijem, tak by som fakt ocenila ak by kompetentní vedeli odpovedať na všetky otázky predtým ako to NR schváli. 😠 , alebpo aspoň pred účinnosťou novely 😠

lisian
5. dec 2011

ahojte,,,,ja som z toho totalne zamotana, vobec neviem co ma caka. som zamestnana a priplacam si DNP od aprila. pred tyzdnom som to prerusila na par dni, lebo som myslela, ze to zrusia od 1.1.2012 ale zacalo sa obhanat datumom 1.2.2012 tak som to rychlo isla znova zalozit. ak zratam vsetky dni platenia, tak mi 270 dni konci 30.1.2012. Ved 270 dni nemusi byt nepretrzite nie? tak mi to vzdy hovorili, ze to moze byt aj s prestavkami ale v rozsahu dvoch rokov najviac.
takze baby prosiiiiiiiiiiim o radu, lebo to absolutne nechapem a na socialke si ma pohadzuju od jedneho okna k druhemu a nikto mi nic nechce povedat. Ak ukoncim 270 dni 30.1.2012 (s asi 6 dnovym prerusenim jednym) tak mam narok na vyssiu matersku ktoru si priplacam? tehotna totiz stale nie som ☹ . takze co to pre mna zanemana? co mozem cerpat alebo co mozem z toho vyuzit po uplynuti mojich 270 dni? ☹ babyyyyy

ketere
5. dec 2011

ahojte. Baby prosím vás ak tomu trošku rozumiete, tak mi prosím poraďte.. som SZČO + dobrovoľne nemocensky poistená.. 26tt mám splnených, mám splnených aj 270 dní, som v 26tt, na materskú nastupujem 4.02.2012. Čo mám robiť? veď keď sa k 31.01.2012 odhlásim, a prihlásim sa k 01.02.2012 , tak sa mi znova začne rátať 26-týždňové obdobie... kvôli 4 dňom nedostanem nič?

eva580
5. dec 2011

@jolo25 v zivote som nezneuzila tento system,teraz som si vravela,ze ak to nemozu zamestnanci teda ani moj muz,v pripade ze nahodou bude musit mat PN a nemoze si to etraz doplacat okamzite pojdem na PNku aj ja ,aby sa nam neznizil prijem no hlavne, ze nezamestnany si to budu moct platit a z coho ked us nezamestnaný???z davky 180eur?? no zu je jasne ze enzamestnany pracuju a maju na ,aby si platili a ti co pracuju maju mzdu a nemaju z coho nove % platit no teda smutne, no neviem za rok SaS a tato vlada znicila co bolo pre obcanoc ako tak dobre no smutne, rychlo prec zo slovenska kto moze.........

oskvarka
5. dec 2011

este by ma zaujimalo ze ak som v ochrannej lehote tj po doplateni 270 dni ale uz si neplatim ale som tehotna tak ak ochoriem v 5 mesiaci (ale uz si neplatim som len v lehote) tak co PNka.. nic ??

moon1979
5. dec 2011

@sisa163 nerozumiem preco by nemalo vyznam ... ved sa Mihal vyjadril, ze aj ked sa od 1.2.2012 zrusi DNP podla stareho zakona, tie co maju uzatvorene poistenie po starom budu moct aj po novele zakona dokoncit tych 270 dni a potom maju ochrannu lehotu 8 mesiacov ... tak teraz neviem ci ja tomu blbo rozumiem alebo nie, ale podla tohto nechapem, preco by sa neoplatilo dokoncit platenie ak je uz uzatvorene ...

janka5861
5. dec 2011

tak dievcata dnes som si chcela preverit par veci na nasej SP ..... a pani mi oznamila ,ze ked sa zakon schvali potom sa bude o tom bavit .... ... tak asi tak ......

oskvarka
5. dec 2011

@lisian tebe to skonci presne vtedy ked ma tj. toho 30.1 ??.. .. no zavisi to podla mna od toho kedy si mala tu prestavku lebo musis mat splnenu aj tu podmienku ze 26 tyzdnov (180 dni) nepretrzite

oskvarka
5. dec 2011

@moon1979 no lebo nie kazdy otehotnie na heslo a ak si to uz po tych 270 dnoch nebudem moct platit tak na vyuzitie v chorobe mi z toho 9 mesacneho platenia (kedy to vlastne ani vyuzivat nemozem len stale platim) ostane 7 blbych dni kedy ak ochoriem tak ma budu vsade povazovat za spekulanta - co pri mojom stasti urcite ochoriem az o tyzden neskorej,,... no a do konca platenia musis byt tehotna takze = musis otehotniet na heslo ... a to ocividne v mojom pripade tiez nieje take jednoduche... takze je to ako si podat tipos za tazke prachy... 😖

lisian
5. dec 2011

@oskvarka ja to platim od nejakeho 29.4.2011, cize 26tt (180 dni) nepretrzite som mala zaplatenych uz v oktobri, tak to moze byt? prerusenie som mala myslim od 23.11. do 29.11..... ja totiz stale nechapem, ci budem mat na nieco narok, alebo nebudem po 1.2. nerozumiem tomu ☹

oskvarka
5. dec 2011

@leontinka27 ochranna lehota na PNku je 7 dni

oskvarka
5. dec 2011

@lisian podla mna hej ked mas obe podmienky splnene... (aspon neviem o tom ze by to muselo byt z posledneho platenia tych 26 tyzdnov lebo ak hej tak ta pekne odr.. bali...) ja si to platim v kuse takze tymto som sa az tak nezaoberala :(

lisian
5. dec 2011

@oskvarka ja absolutne nechapem co teraz.....povedzme ze by som mala splnenych tych 26tt (teda ak by to mohlo byt v rozsahu tych 270 dni a nie z posledneho platenia) a stihla by som do 1.2. zaplatit 270 dni, tak myslis teda, ze by som mohla mat narok na tu vyssiu matersku? lenze do akej doby by som musela otehotniet (kedze sa nam nedari uz druhy rok ☹ )?

evapavla
5. dec 2011

mne to všetko doteraz vychádza asi tak, je jedno či má žena doplatené alebo nemá doplatené 270 dní, v očakávaní by mala byť do 31.1.2012 a potom teda následne max do 31.10.2012 bude mať nárok na materskú dávku z DNP, (čiže ochranná lehota sa týka tehotných do 31.1) tým, čo nemajú doplatené bude umožnené si to doplatiť. Teda tie čo už teraz čakajú bábo alebo sa im to v nasledujúcich 2 mesiacoch podarí budú mať nárok na to aby mali materskú z DNP podľa starého. Čo môj prípad na 99,9 % nebude, tak neviem načo tam ďalej platiť. Ale ak mi to niekto vysvetlí inak, budem rada 😉

zuzzka1
5. dec 2011

bambulky, v dnešnom Sme by mali byť onfo o DNP

oskvarka
5. dec 2011

@lisian ty to nemusis stihat doplatit do 1.2 oni ti to umoznia doplatit ale tehotna musis byt ked ti to bude koncit (lebo ochranna lehota je len 8 mesiacou) takze do vtedy ako ukoncis to platenie 270 dni musis otehotniet inak si platila na charitu soc. poistovne (baby pisu tu ze dokonca treba ku ukonceniu doniest potvrdenie o tehotenstve ale neviem ci je to potrebne z hladiska toho ze ved ked nastupis na matersku do tych 8 mesiacov tak by to malo podla mna byt automaticky ale neviem...).. a PN ku mozes cerpat max. hned po a 7 dni mas na to aby si ochorela... 😖 takze extra vyhodne.. 😠

martinkatinka
5. dec 2011

Podľa mňa je DNP už zbytočné platiť, ak neotehotniete do 31.1.2012 ...a to sa na heslo rozhodne nedá...Dá sa ešte tak, že ak otehotniete neskor, šup hneď na PN, aby ste to aspon nejako využili... a budme reálni, dnes je skoro každá druhá žena počas tehotenstva na PN.
Inak, moj názor, prišlo to tesne po štrajku, takže sa hľadajú peniaze 😀 čo nám ženy ostáva?? Vziať si lekára, lebo ten nás zabezpečí a nebudeme potrebovať aspoň tých 6 mesiacov lepšiu materskú 😀

zuzu4444
5. dec 2011

Babule ako to je vlastne? Od 1.2.2012 sa konci DNP a ti co si platia tak co? Normalne budem dostavat vyssiu matersku? Sak som z toho uz jelen!