Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

milena35
5. dec 2011

@lubkasungirl Precitajte si poriadne ten dennik sme......je tam pisane,ze bude na vyber viacero balickov....neexistuje varianta,ze 35%....bude pre kazdeho....to je len pre zamestanaych.....a co tie mamicky ,co prisli o pracu? a su nezamestnane....kazdy,v tomto state musi mat moznost si to platit a musi byt prihladane..ci je zamestnanec a ci nie.....tak posledny krat....naozaj......podla mna to SMER znova upravi.....

sarafortuna
5. dec 2011

@nienna a iné kočky,
ak je lehota 8 mesiacov, tak to znamená, že musím vtedy mať NÁROK na čerpanie materskej? alebo IBA otehotnieť? predpokladám, že to prvé...
čiže som poistená od októbra 2011, nechajú ma platiť si 270 dní, no v tom čase by som niekedy mala aj otehotnieť, nie? lebo o osem mesiacov by vyššie nárok na čerpanie z DPN.
Ak to nestihnem, tak smola 😅

sarafortuna
5. dec 2011

@milena35 , pokiaľ ja viem, tak im ide práve o to, že nebudu balíčky na výber - možno maximálne pre tých, ktorí idú do súbehu so zákonným poistením teda z prac. pomeru a pre tých, čo nepracujú. Ale vychádza to presne tak - cca 35% 🙄 .

nienna
5. dec 2011

@sarafortuna no čiže tebe dakedy v júni končí, dovtedy si to doplatíš a v tom období, teda do toho júna by si mala otehu, čiže ked ti to skončí aby si už bola tehotná

sarafortuna
5. dec 2011

@nienna , no asi tak to vychádza, nie? tak musíme zamakať 😀 😀
diky, mám v tom trochu jasnejšie...

milena35
5. dec 2011

@lubkasungirl Ja som mu pisala....

zuzanamatko
5. dec 2011

@ginepra ano preslo,teraz je 60% a bude 65%.

janka369
5. dec 2011

Tak baby,dnes som bola na sociálke,podala som odhlášku z min.vymeriav.základu a podala som prihlášku na max.vym.základ.S týmto problém nebol,len ma poslala na odbor nem.poistenia a pani tam mi nevedela odpovedať na otázku,že ak mi DP zanikne 27.5.2012 a 26 t poistenia z max.vymeriavacieho základu mi pripadá na dátum 5.6.2012, že či mi výjde materská z max VZ alebo len z minima.Odpoveď pani úradníčky bola, že ona mi vie povedať ako to bude,keby som šla rodiť zajtra,takže asi tak.Keď som sa spýtala,že ako by to bolo,keby sa zákon nemenil,tak mi povedala,že dovtedy sa zákony môžu zmeniť 10x a že sa na to vypytujem a ešte ani nie som tehotná a že či mi má ona plánovať deti.Takže zbytočná cesta za kravou,ktorá nevie ani toľko čo my,že informovať budú koncom januára.To si potom tie info môže strčiť do zadku.Takže asi tak,ale prihlášky ešte berú lebo minister nemôže vydávať žiadne nariadenia,lebo prezident to ešte nepodpísal,takže sa nedajte odbiť,stále platí súčasný zákon

anjelik007
5. dec 2011

@bobocka tak počúvaj presne čo povedal od 03:16 - 04:22, neprepadne to tým, teda zo starého dobrovoľného (tak to nazývam, že staré🙂) ktoré pôjdu na nástup na materskú do jari, leta 2012.

milena35
5. dec 2011

Ja som bola tiez dnes na SP...bola som si zvysit vz...na dpvn....normalne mi spravili zmenu......

lisian
5. dec 2011

tak ale teraz som z toho uz uplny chuj baby 😀 takze mne ked konci DNP koncom januara som v nevyhode casovo? teda tym padom musim otehotniet do toho isteho datumu? a ak by m DNP koncilo napriklad v aprili tak musim otehu dovtedy? aby som mohla cerpat vyssiu matersku? to co je za blbost....a to som si myslela, ze ked to doplatim do 1.2. odkedy to chcu menit, tak vyhram

vbc22
5. dec 2011

Prosím Vás o radu trosku z ineho sudka, mam splnenu podmienku 270 dni, od 1.1.idem na PN, kedy treba zaniest PNku z DNP od lekara do socialky? staci az po tych 10tich dnoch ako to posiela zamestnavatel alebo treba hned? Chcela som mat totiz este neobmedzene vychadzky aspon tych 10 dni 🙂
A este jedna vec, budem mat aj peniazky z DNP za prvych 10 dni, kt. plati zamestnavatel alebo az od 11teho dna, kedy uz PN plati socialka?
Dakujem

janka369
5. dec 2011

@milena35 a kedy ti uplynie 270 dní,resp 26t neprerušeného DP?

vbc22
5. dec 2011

na MD budem nastupovat koncom januara 🙂

nienna
5. dec 2011

@nienna 😉 no makajte veru, ale neber to na 100% že je to takto, lebo to ešte nevedia ani tety na úrade, to sú zatiaľ len naše domnienky

oskvarka
5. dec 2011

@lisian no alebo ineho ukonceneho ineho zdravotneho pripoistenia (to neviem ake sice je) ale v tomto sa ja neviznam mne nieco take ta pani spominala ked som sa prihlasovala... skorej ak ti skonci zivnost som to ja pochopila .. alebo ak si bola v horizonte 2 rokov nezamestnana lebo vtedy ti nejake zakladne zdravotne odvody plati stat ci ako to je... neviem....

poisonblu
5. dec 2011

@vbc22 no logicky by si mala mat peniaze z DNP uz od prveho dna...takze budes mat od zamestnavatel aj z DNP za prvych 10 dni

nienna
5. dec 2011

@sarafortuna 😉 no makajte veru, ale neber to na 100% že je to takto, lebo to ešte nevedia ani tety na úrade, to sú zatiaľ len naše domnienky

tyli
5. dec 2011

vie mi prosím niekto poradiť? platím si DNP, 270 dní už mám splnených, no ešte sa mi nepodarilo otehotnieť. čo z toho vyplýva pre mňa? prídem o tie peniažky čo som platila DNP ak neotehotniem do januára? nerozumiem tomu. (momentálne som so synom na predĺženej RD zo dzr. dôvodov, u zamestnávateľa som stale vedená ako zamestnanec na RD)

vbc22
5. dec 2011

@poisonblu dakujem, to som si aj myslela, len som si nebola ista a nevies nahodou,ci tu pn z dnp treba zaniest hned alebo staci po 10tich dnoch?

bobocka
5. dec 2011

@anjelik007 nie nie,ty pocuvaj dobre,najprv hovori o zenach,ktore do 2.1.2012 nemaju 270dni zaplatenych,ze maju moznost si ich doplatit a ak MEDZITYM otehotneju,tak ziskaju pravo cerpat matersku z dnp a potom hovori-to iste sa tyka aj zien,ktore uz do 2.1.2012 podmienku splnenia platenia ,270dni dnp maju a uz su tehotne,resp termin porodu maju na jar leto 2012 ,tak aj tie mozu z dnp cerpat matersku.takze on hovori najprv k jednej a potom k druhej skupine.prva 270dni dnp k 2.1.2012 zaplatene nema a ta druha skupina ano. 😉

poisonblu
5. dec 2011

@vbc22 no podla mna hned, lebo ti to bude SP vyplacat od prveho dna...ja DNP este nemam splnene, tak neviem..ale logicky mi vychadza, ze ano, lebo oni musia mat papier...to ti dr. vystavi 2 PN-ky a tam urcite budes mat napisane, ze co s ktorym papierom urobit 🙂

anjelik007
5. dec 2011

@bobocka no ved vysvetľuj si to ako chceš,mne je to jedno, ja som tiež ten prípad a platím si to od novembra 2011 a viem, že musím do januára otehotnieť, a by som využila splnených 270 dni a nastúpiť na materskú do leta 2012.

anjelik007
5. dec 2011

@bobocka počkaj, či netočíme nahodou to isté

bobocka
5. dec 2011

@anjelik007 nemusis do januara otehotniet.vypocuj si to znova 😉

oskvarka
5. dec 2011

@vbc22 budes mat od prveho dna ale musis to tam zaniest hned rovnako ako zamestnavatelovi.. a od nich tiez dostavas na zaciatok 3 dni tych menej percent.. ale fakt pozor na to lebo tam je nejaka lehota (tusim 2-3 dni hovorili v slov, rozhlase) do kedy im to si povinna doniest a u doktorky si pytaj 2 PNky samostatne.. 2 krat ti to musia vypisat

anjelik007
5. dec 2011

@bobocka ešte raz, tí čo majú splné 270 dní a sú tehotné a tie ako ja, ktoré si začali platiť dobrovolné a nemajú splnených 270 dní,ale obidve skupiny musia byť tehotné do januára 2012, aby využili ešte starý balík. Takto som to myslela.

oskvarka
5. dec 2011

@tyli no ak neotehotnies do konca januara a ani neochories do 8.2 tak si asi platila zbytocne...

lubkasungirl
5. dec 2011

@milena35 myslia len samostatne dôchodkove poistenie a zivnostnikov

oskvarka
5. dec 2011

@anjelik007 no takto som si aj ja na zaciatku myslela ze to je ale baby to tu pisu inak .. ze ak nemas doplatene tak mozes doplacat do 270 a za ten cas este mozes otehotniet ... mne to sice vela casi nepridava ale aj ten mesiac potesi ... 😖 😠