Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gledis
5. dec 2011

@alex81 čo nám iné zostáva ja sa vždy zasmejem keď mi poštárka donesie tú smiešnu sumičky každý mesiac a potom že sa nerodia deti šak nech nám zoberú aj tie rodinné prídavky a rovno aj materskú nech zrušia a všetko a bude hotovo

peta268
5. dec 2011

@nienna tak minimalne do konca roka budem cakat a premyslat, ale zakon ma byt platny od 1.2.2012, tak este asi aj v januari sa bude dat prihlasit....ja cakam, ako to bude z nezamestnanymi na RD....na rozkaz fakt nikto asi neotehotnie...na maleho sme cakali viac ako pol roka

lola77
5. dec 2011

@ludka77 od januára 2011 z maxima, som zamestná. A teraz som tehotná 11tt.

ludka77
5. dec 2011

@lola77 tak tých 270 dní spĺňaš a aj keď ti to zrušia tak si v ochrannej 8 mesačnej lehote teda materskú dostaneš aspoň tak som to pochopila ja, či sa baby mýlim??

ludka77
5. dec 2011

@lola77 inak keby ideš na rizikové tak už môžeš čerpať PN z toho DNP

mima595
5. dec 2011

@bounty_gr - ich potvrdenie ku dnu ukoncena DNP nebude zaujimat...ich bude zaujimat, ci si uplatnis narok na matersku v ochrannej lehote.....

bubulka722
5. dec 2011

No mňa by zaujímalo aká denná dávka nemocenského by mi bola určená ak by som bola PN povedzme od 20.1. 2012 povedzme do 10.2.2012. Za január by mi ešte vyplatili z max. VZ a vo februári by som už nedostala nič??? To mi príde dosť odveci...

ivanka0210
5. dec 2011

ahojte mohla by mi niektora poradit ja to uz cele nechapem ja som zamestnana a plati si est DNP od oktobra traz co mam robit mam platit dalej alebo to zrusit ??????????? ☹

alex81
5. dec 2011

@gledis no ja som zvedava ako to cele dopadne, dnes som pisala na socialku, tak som zvedava co mi odpisu, ale ked som tam dnes volala este nic nevedeli ... 😖

martinal01
5. dec 2011

ahojte!neda sa mi nereagovat, temu sledujem, o to intenzivnejsie ako sme sa dozvedeli ze cakame babatko...je to sice este priskoro, ale dost som sa na svoje DNP spoliehala, ked to takto pan mihal vo velkom uverejnoval na svojom blogu pred volbami a srdcervuco odporucal vsetkym mamickam ktore by si chceli prilepsit. A to som bola celkom prekvapena ze tato vlada nam takuto moznost aj ponukala!Momentalne ked mame celkom nefunkcnu vladu, tak sa potrebuju ukazat ako sa da tych 24 (ci 28 mil. eur) usetrit a najlepsie sa setri na chudobnych...takze len tak dalej s takymito skvelymi napadmi, som zvedava ake ponuky nam daju znova pred volbami pred marcom 2012 aby nam to potom mohli jednym uzasnym zakonom hromadne zrusit!!!!!
Dufam, ze ako som to spravne pochopila mala by som byt jedna z tych "stastnejsich" ktora by este mohla mat narok na zvysene materskej, DNP si platim sice len od augusta ale podarilo sa nam otehotniet na supu ako sa hovori a od februara 2012 kedy by mi malo DNP platenie zaniknut mi zostava len dopaltit 2 mesiace do aprila na splnenie podmienky 270 dni DNP, a dufam ze mi mateska bude platit zvysena, nastupujem na nu asi koncom maja. Takze dufame ze sa drobcovi bude darit a bude rast s maminkou ako sa ma...

alex81
5. dec 2011

@ludka77 ano aj ja som to tak pochopila ...

ludka77
5. dec 2011

@bubulka722 kým by si bola PN tak by ti peniaze chodili

lesik
5. dec 2011

Babulky, poradte mi prosim ako dalej v mojom pripade. DNP si platim zhruba 10 mesiacov,5 mesiacov z maximalneho vymeriavaceho zakladu a terajsich 5 mesiacov z minima, kedze sa mi nepodarilo otehotniet. Co ak sa dozviem v priebehu januara, ze som tehotna a budem chciet max.vysku materskej?Mam uz teraz poziadat o zmenu vymeriavaceho zakladu na maximum(risknem to a ak by som neotehotnela tak by som pripoistenie zrusila) alebo mam cakat a poziadat o zmenu vymeriavaceho zakladu ked si budem ista,ze som tehotna?
No a co potom?Aku vysku mesacnej platby by som platila ak by som bola naozaj tehotna?Ten cely balik pripoistenia alebo v mojom pripade sumu 49,13?
Diky moc.

nelka2010
5. dec 2011

@lucka227
To sú hovädá hovädské, nech sa im to všetko vráti ešte do Vianoc. Keby oni žili z toho, čo my, tak už tu dávno nie sú, zbesneli by.

lola77
5. dec 2011

@ludka77 a keď pôjdem na rizikové, tak si to musím platiť do toho 1.2.2012. Nevieš prosím ťa aké tlačivá potom treba odniesť do Soc. poisťovne?

ludka77
5. dec 2011

@lola77 nie na PN ak ju čerpáš aj z DNP neplatíš, a zanesieš na sociálku maródku

martinal01
5. dec 2011

@ludka77 a naschval by som sa dala na rizikove a poberat tie peniazky, lebo v tomto state nema narok nikto na nic z obycajnych ludi....

stojdulka
5. dec 2011

baby našla som toto:
"Čo sa týka ženy, ktorá v súčasnosti platí povinne aj dobrovoľné nemocenské poistenie kvôli vyššej materskej od 1. januára 2012 jej dobrovoľné nemocenské poistenie zanikne. Výška materského sa jej však vypočíta podľa toho, ktoré obdobie jej bude určené ako rozhodujúce obdobie pre výpočet materského, a to závisí aj od toho, kedy jej nemocenské poistenia (dobrovoľné a povinné) vznikli.

Ak do určeného rozhodujúceho obdobia bude patriť aj obdobie jej dobrovoľného nemocenského poistenia a z tohto poistenia získa obdobie nemocenského poistenia najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch, poistné na toto poistenie zaplatila v správnej výške a včas, dávku jej Sociálna poisťovňa vypočíta aj z tohto poistenia."

tak ešte nech mi niekto povie aké by bolo rozhodujúce obdobie pre výpočet materského ked by som otehotnela napr. vo februári a tým by som išla na materskú v oktobri?

lucka227
5. dec 2011

@nelka2010 presne tak lahko sa kaze o zivote inych ked sa ich to netyka.Ale keby o tom rozhodoval niekto v nasej situacii tak drzi papulu a krok

ludka77
5. dec 2011

@martinal01 ja som bola na rizikovom pri malej od 20tt a keďže som mala dobrú robotu (dobrý plat) tak som mala maximálnu PN a potom aj maximálnu materskú, rátala som s tým že v nejakom 25tt sa hodím na PN a napokon som to nemusela ani fingovať ale skončila som na PN v tom 2Ott 🙂

lola77
5. dec 2011

@ludka77 takže myslíš, že by som mala byť kľudná? Ešte sa ťa chcem opýtať, čo je to tých 27 týždňov, čo tu baby píšu. Diskutujú tu, že majú splnených 270 dní a 26 t nie.

peta268
5. dec 2011

@martinal01 ano pochopila si to spravne, tie 2 mesiace si doplatis este po starom a potom si este v ochrannej lehote, takze v pohode 🙂...tak zelam vam vela zdravicka 🙂

lusterka
5. dec 2011

@oskvarka ano ano...prave o to ide...ta dalsia lehota je dalsich 270 dni, teda za tu dobu si to mozes dalej platit a ist na PN....asi tak som to pochopila

ludka77
5. dec 2011

@lola77 musíš byť súvisle bez prerušenia pred nástupom na materskú poistená na DNP 26týždňov, lebo niektoré si platili napríklad z minima 2 roky a teraz pred 2 mesiacmi si zmenili VZ na maximálny a keď im to poistenie k 1.2 zrušia tak aj keď otehotnia nemajú splnených 26 týždňov (z toho max.) tak im budú rátať materskú z minima (ktoré platili predtým) dúfam som to napísala zrozumiteľne 🙂

martinal01
5. dec 2011

@peta268 Dakujem, som trosku spokojnejsia a kludnejsia, ale hlavne nech je male zdrave, vsetko dobre tebe aj rodinke

ludka77
5. dec 2011

@lola77 choď na sociálku a povedz im, že ti hrozí, že ostaneš na rizikovom tehu a teda na PN, že či ti bude vyplácaná PN z DNP ( čo určite bude) a či potom rovno z PN keď pôjdeš na materskú či aj tá ti bude vyplácaná 🙂 (čo určite bude) ale budeš to mať z pravej ruky a budeš kľudná 🙂))

vera_t
5. dec 2011

Ahojte, prosim Vas neviete mi niektora poradit? Podmienku 270 dni splnam a 26 tyzdnov platenia DNP splnam 4.1.2012 S tym ze som od zaciatku rizikova ale kedze poberam davky v nezamestnanosti ktoru mam celkom v pohode ale ta mi pada 6.1.2012 tak by som chcela ist po splneni podmienky 26 tyzdnov platenia DNP na rizikove tehotenstvo a ci neviete ako to je ci treba platit DNP aj pocas pnky a co mam kam zaniest, ci staci iba pnka od gynekologa ktoru zanesiem do soc. poistovne? Moj termin porodu je 5.5.2012. dakujem 😉

lola77
5. dec 2011

@ludka77 ďakujem ti veľmi pekne 🙂 Tak dúfam teda, že nárok na to budem mať a budem sa vedieť s lekárom dohodnúť, aby ma dal na rizikové. Snáď to nebude problém. Si veľmi zlatá a máš rozhľad, klobúk dole pred tebou 🙂

ludka77
5. dec 2011

@lola77 😕 sa to týka aj mňa tak som toho dosť počítala 🙂 a bola som sa popýtať na sociálke a fakt tam bola veľmi milá pani, ktorú moje otázky neobťažovali a že som bola vo vnútri dobrú pol hodinu 🙂) ak máš nejaké zamestnanie tak ťa dá podľa mňa bez problémov na PN (len mu povedz, že musíš dvíhať tažké, veci, alebo že bývaš dlho na nohách a býva ti z toho, zle, bolí chrbát.....) a ak nerobíš tak sa s ním skús dohodnúť 🙂 ak je normálny tak ťa na tú PN normálne dá 😀

zuzuliatko12
5. dec 2011

@vera_t ahoj počas PN sa DNP neplatí a Pn stačí od gynekológa a zanesieš to na soc. poisťovňu a to je všetko 🙂