Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

deni032
6. dec 2011

Baby čítam,čítam príspevky aj tak som z toho jeleň...Platím od minulého decembra,270 dní z maxima, potom do teraz z minima,otehotnieť sa rok nepodarilo a tak neviem, čo s tým teraz?a ešte som aj po RD nezamestnaná...
1.ked to tento mesiac zruším k januáru,môžem z DNP čerpať PN ky niekedy po februári?alebo behom roku 2012?
2. ked by som otehotnela a začala mi materská v roku 2012, napr koncom decembra, bude vyrátaná z DNP 2011?
3. malo by význam to zrušiť tento mesiac a prihlásiť sa v januári nanovo?
Hádam sa nájde niektorá,čo dokáže na moje otázky odpovedať? ďakujem

oskvarka
6. dec 2011

@deni032 no ak to mas nepretrzite len si menila zaklad tak z akeho zakladu ti to budu ratat to neviem ale 1.2 ti poistenie zanikne .. do 7.2 mozes nastupit na PNku ktora ti bude platena aj z DPN po tomto datume uz nie, ak otehotnies do konca januarat teda nastupis na matersku do konca septembra tak matersku z DPN budes mat potom uz nie...
a bod č. 3 tak to je zatial otazne ale ja pochybujem ze tu dieru v tom zakone prehliadnu...

poki10
6. dec 2011

@milena35 hej toto viem. najväcsi paradox na to je vies co? ze si platim od februara 2010. matersku som z DNP nestihla. nase "ochotne" pracovnicky v socialnej mi povedali, ze kedze mi nevznikol narok na materske z DNP tak platby z DNP odvadzat musim aj pocas poberania MD. co samozrejme nebola pravda....a tak som sa v decembri 2010 odhlasila. potom som vsak zistila, ze mam pravdu, ze platit pocas MD nemusim. bez ohladu na to, ci mam MD z DNP alebo nie. tak som sa znova prihlasila. po nastupe na RD som zistila ze pn a ocr mi budu vyplacane z len z minima, hoci vz som mala uz vyse roka vyssi. a preco som mala len z minima? prave kvoli spominanemu prihlaseniu a odhlaseniu. a tak od januara 2012 by som bola mala KONECNE po 2 rokoch narok na davky z VZ z ktoreho som platila. a zas tie peniaze nedostanem, lebo upravili zakon....tak som sa aspon potesila, ze ked uz nedostanem tolko, kolko som si zaplatila, aspon nieco. doteraz som dostavala totiz tiez minimum. hoci som DNP uz skoro 2 roky. aspon sa mi takto vratia peniazky, co som investovala 🙂 🙂

zuzanamatko
6. dec 2011

@veonka myslim ze by sa ti to o ten tyzden posunulo,ja len dufam,ze sa to bude dat niako obist a nebudem si musiet platit ten balik,lebo ja budem mat 26 tyz. z maxima zaplatene az v maji.

deni73
6. dec 2011

Poradíte mi prosím? Od októbra platím DNP, termín pôrodu budem mať v máji, nebudem spĺňať 270 dní, iba cca 220 dní, ale presviedčali ma v SP, že oplatí sa začať platiť, lebo sa budú pripočítať dní z predchádzajúceho ukončeného pracovného pomeru. Teraz neviem, či to platiť ďalej...

luciqixina
6. dec 2011

Ozaj a uz to nas milyyy pan prezident podpisal???

poki10
6. dec 2011

@deni73 no ak ti teraz netrva ziaden pracovny pomer, tak áno, dni ukončeného nemocenského poistenia a DNP by sa mali zrátať dohromady. cize ak z DNP budes mat tych 200 a z ukonceneho PP aspon 70, tak podmienku by si mala mat splnenu.

poki10
6. dec 2011

@deni73 a novy zakon tusim hovori, ze ked nemas k 31. 1.2012 splnenu podmienku tak DNP ti trva dalej, najneskor vsak do splnenia podmienky 270 dní. podla mna by si si tie balicky ani platit nemusela. ale este radsej pockaj na ostatne baby, lebo v tomto novom zakone sa nevyznam dobre ☹

milena35
6. dec 2011

@poki10 pri ukoncenom prac.pomere staci 182dni z dnp...v praxi to znamena,ze na 183ti den mozes ist na ocr...peen

poki10
6. dec 2011

@milena35 tak som zase o nieco mudrejsia 🙂 dakujem

luna22
6. dec 2011

Po 31.1 možem ist na Pn ? ak mám splnených 270 dní? DNP je bud minimalne alebo maximalne?

milena35
6. dec 2011

@luna22 a kedy mas splnenych 270 dni z dnp?

moon1979
6. dec 2011

@ivuss01 no tu ochrannu lehotu ako vidim kazda z nas chape po svojom ... uvidime ako to vlastne bude

luna22
6. dec 2011

@milena35 už mám spnených neviem teda kedy ale ako som išla na OCR dostala som 6 euro deň.ale maximum si platím od mája tohto roku a predtým som bola poistená ale davala som okolo 30 ečiek na mesiac

palmarmj
6. dec 2011

Baby, idem sa s Vami poradit, lebo kukam ste tu fakt dobre odbornicky... vobec do tejto problematiky nevidim... no chcela by som trosku... moja situacia je taka... som zamestnana(ucitelka), a zamestnavatel normalne odvadza... teraz som tehotna , termin mam na koniec aprila 2012... je este nejaka sanca ze by som si nejako navysila matersku nejakym priplacanim poistenia... alebo uz je na vsetko neskoro? Za odpoved dakujem 🙂

milena35
6. dec 2011

@luna22 minimum lebo si ku dnu cerpania nemala splnenu podmienku 270 ni...ak by si isla na ocr peen dnes mala by si platene z vz aky si si platila....

luna22
6. dec 2011

@milena35 takže teraz by som už dostala maximum? a možem ist na Pn aj vo februari? dakujem

palmarmj
6. dec 2011

@milena35 prosim chcela by som sa poradit a kukam ste tu fakt dobre odbornicky... vobec do tejto problematiky nevidim... no chcela by som trosku... moja situacia je taka... som zamestnana(ucitelka), a zamestnavatel normalne odvadza... teraz som tehotna , termin mam na koniec aprila 2012... je este nejaka sanca ze by som si nejako navysila matersku nejakym priplacanim poistenia... alebo uz je na vsetko neskoro? Za odpoved dakujem

poisonblu
6. dec 2011

@palmarmj ak si si nikdy DNP neplatila, tak uz je neskoro...potrebujes mat DNP 270 dni, co nestihas...

hhenike
6. dec 2011

ahojte. platila som si DNP a od 15.11 som na PN. Pride mi zo SP nejake rozhodnutie, ci mi priznavaju davky pocas PN a v akej vyske? ci len mam cakat, ci mi nieco nabehne na ucet? a kedy cca posielaju peniaze na ucet? vdaka

poisonblu
6. dec 2011

@hhenike pride ti vyrozumenie s vymer. zakladom aj s dennou davkou..peniaze mne chodili cca okolo 19-22 v mesiaci

palmarmj
6. dec 2011

@poisonblu aha tak nic....skoda

mimkaa2607
6. dec 2011

@gapa ahoj poradiš mi prosim ☹ Som na RD. Dcérka sa mi narodila 18.12.2009, DNP som si platila od 8.6.2009-23.6.2010 - vtedy mi žial zvýšena materská nevyšla. Momentálne nie som tehotná, ale platím si DNP od 14.11.2011 ... my sme dieťatko plánovali hned po novom roku, aby som išla z rodičovskeho prispevku na matersku.Mám šancu dostat materské ak otehotniem do konca januara a musim oteho do konca januara?? Pokial by DNP skončilo k 31.12.2011, musela by som sa opätovne prihlásit po 1.1.2012? a musím byť nepretržite poistená tých 26týždnov? a ako to je s tými 26týždnami?

oskvarka
6. dec 2011

@palmarmj tebe to uz nevide casovo lebo uz mas do nastupu na matersku menej ako 26 tyzdnov takze ani keby ta nedaj boh vyhodili s prace tak nie...

zuzik1983
6. dec 2011

baby poradite mi? este ma tak nieco napadlo. ked ze do januara nestiham splnit podmienku 270 dni, bude to az koncom aprila, tak od toho februara budem pokracovat v plateni ako doteraz( platim si z mAXIMA 49,..) alebo sa uz bude musiet platit ten balik cely(350 e, ci kolko to je)? dakujem velmi pekne za odpovede

palmarmj
6. dec 2011

@oskvarka No s tym vyhadzovom to uz asi nie je take lahke... niekde som citala , ze pokial oznamite zamestnavatelovi pisomne zmenu svojho stavu...teda tehotenstvo, ...nemoze Vas vyhodit... Ci?

daniwaugh
6. dec 2011

@gapa
ty si tu taka odbornicka, smiem sa opytat?
som na RD s krpcom, platim si maxim.dnp od 1.8.2011, cize 270 dni mi uplynie az 1.5.2012 (alebo 30.4?), uz som tehotna a porod mam mat 10.6, znamena to, ze ked nemam k 1.2 splnene 270dni DNP pokracujem v plateni 50e/mes az do 1.5?
Dakujeeeeeeem

daniwaugh
6. dec 2011

@palmarmj
moze vyhodit ak ma na to padne dovody (porusenie pracovnej discipliny atd)

elian
6. dec 2011

@zuzik1983 do ukončenia 270 dní poistenia by si mala platiť tak ako doteraz, potom ti DNP automaticky zanikne....a ten balík budú platiť len tí, čo sa prihlásia po 1.2. 2012 ........ 🙂