Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bubinko83
6. dec 2011

@janka369 presne aj to sa može stat že vytažia ešte pre seba aj to čo im uniklo a tu sa to dozvedia 😀

janka369
6. dec 2011

@bubinko83 to by ma už naozaj asi porazilo

anina3
6. dec 2011

@oskvarka este nieco sa chcem opytat... ked by som teda mala tych 270 dni splnenych ale 26 tyzdnov nepretrziteho platenia este nie... vobec by sa mi neratala materska z DNP? Ani z minima? Je v tom uz riadny chaos... asi bude najlepsie kaslat nato a tesit sa len z planovania babeka.. aj ked clovek si chcel len kus prilepsit, aby sme to lepsie zvladalli po financnej stranke... hmm, ale ked sa neda.. hlavne len nech sme vsetci zdravi to je najdolezitejsie 🙂
Bude ma to ale urcite kus mrziet, lebo predsa by to pomohlo...

madlion85
6. dec 2011

Baby prosim Vas o radu. Kebyze sa prihlasim platit DNP dajme tomu od 15.12 co by znamenala pre mna uprava od 1.2.2012, kolko platit, do kedy otehotn, do kedy porodit.. atd..
Ja uz mam v tom vsetko totalny chaos ☹ ☹ preto sa nepytam na konkretnu vec.. Prosim poradte

oskvarka
6. dec 2011

@e.skovka jooj cisla zakonov niesu moja silna stranka ale par stranok dozadu tu baby davali odkazi...

andrejkag
6. dec 2011

ahojte, poradí mi niekto??
manžel je od 4.4.2011 nezamestnaný,(pred tým robil 13 roky v jednej firme)
od 8.8.2011 si platí DNP, 26 týždňov bude mať 6.2.2012
má to zrušiť? alebo je možnosť aby to vôbec ešte využil?
keby teraz nastúpil na Pnku z DNP nemá nárok???
Ďakujem za každú radu 😉

oskvarka
6. dec 2011

@anina3 ked splnas podmienku 270 dni tak z minima dostavas ak si nezamestnana ak si zamestnana tak podla mna nie ... teda hej jedine vtedy ak to ta materska zo zamestnania vyde mensia ako minimalna vtedy hej.. ale len minimalna podla mna.. ale v tomto si niesom ista ako je to s tymi zamestnanimi

anina3
6. dec 2011

@oskvarka ja som pred prvym tehotenstvom pracovala a stale som evidovana ako zamestnanec na RD. A keby niekedy po novom roku otehotniem... porodila by som dajme tomu niekedy zac.roku 2013, materska by sa mi ratala este z predoslej hrubej mzdy? Aj keby som este bola ako zamestnanec... aj keby mi dali naahodou dovtedy vypoved?

oskvarka
6. dec 2011

@oktavia no kazdy si to vysvetluje inaka ale tu to baby beru za posledne 2 roky preto ze to je ta podmienka a beru to tak ze to mysla tu podmienku ale teda nenapisali to do toho znenia zrozumitelne... lebo ked si zoberies ak si niekto platil DPN pred 5 rokmi a aj to zrusil pred 5 rokmi a platil si povedzme 200 dni alebo aj viac tak by mu to uz teraz neumoznili platit a pritom by ani podmienku pre cerpanie z DPN nesplnil to by uz bolo inak chore...

este aj to moze byt myslene inak 270 dni platenia a 270 dni trvania... trvanie si ja predstavujem ako v kuse .. platenie ako ze hocikedy len spolu to musi byt 270.. ale to uz je slovickarenie zo zakonmi a na to zial ja nemam ale mam kolegynu pravnicku ktora ma teraz choreho oca a stale s nim nieco riesi tak ju ani nestresujem (ona si to doplatila tento mesiac 270 dni a ani babo neplanovala len aby mala PNku... chora je jak pes ale stale neide tak som jej naordinovala aspon vianoce doma na PN ... dufam ze to zvladne lebo on neobsedi doma.. iny vorkac) tak ked bude schopna vnimat tak sa jej popytam ona je v paragrafoch dobra...

anina3
6. dec 2011

@oskvarka prepaac za tolko otazok, som ti zato vdacna, kazda rada sa zide...

beatrisss1
6. dec 2011

Prosim Vas a ked som uz na meterskej a cerpam tu vyssiu matersku aj z doplnkoveho budem ju este nadalej dostavat , ci mi to zrusia ci ako? Platim si to od augusta 2010 a mala som aj cele tegu PN , len sa teraz bojim, ze o to pridem, ale mne to este bude trvat?Dakujem za odpovede

keksicek20
6. dec 2011

oskvarka: este jednu otazku, ak som na RD, mohla by ma Dr. vypisat na PN-ku??? (napr. ak by mi tam chybal nejaky mesiac-dva do MD)...

filiatko
6. dec 2011

Ahojte kocky, mam k vam prosim prosbu kto by mi vedel poradit. Neviem co robit, nakolko tato tema ma 690 stran, uha tolko volneho casu nemam. zacala som si plati t od 12. oktobra DNP z maxima. Som na rodicovskej dovolenke, nakolko mam 22 mesacneho syna. Pracovala som od 07/2007 do 10/2009.neviem ci to mam teda zrusit cele DNP. nakolko sme si chceli prilepsit, ako kazda rodina keby som otehotnela, popripade keby som nastupila do prace v maji. Poradi mi niekto, ake su teda tie zmeny a co mam robt?dakujem 😉

andrejkag
6. dec 2011

@oskvarka prosím ťa, nevieš či je nutné ak poberám materskú z DNP poslať rodný list na socialne? alebo čo ešte treba malá má 4 týždne

oskvarka
6. dec 2011

@anina3 to nic za otazky len niesom si uplne ista vies...
s tou vyplatou podla mna ak ta vyhodia tak mas tiez 8 mesacnu lehotu ak pojdes na MD do 8 mesiacou po ukonceni pracovneho pomeru podla mna..

oskvarka
6. dec 2011

@beatrisss1 nezrusia este ti zvisia tie percenta od noveho roka

oskvarka
6. dec 2011

@andrejkag netusim... skus tam zavolat .. lebo trepat sa tam teraz z malou ked tam budu kopi ludi.. len ci ta neodbiju ako kazdeho... :(
a to s tou PNkou neviem ale to by aj mna zaujimalo toto

oktavia
6. dec 2011

@oskvarka vieš, ja si aj tak myslím, že my sa tu úplne zbytočne dohadujeme, oni si určia presné pravidlá, lenže to ešte ani sami nevedia ako to bude. Ja tiež splním podmienku 270 dní koncom februára a nebudem mať splnenú podmienku 26 týždňov platenia, a ten sociálny balík, si dovoliť nemôže platiť ďalšie 2 mesiace.Baby tu včera radili ísť na PN, ale keďže som na RD a v trvalom pracovnom pomere, nárok na PN nemám, a nárok na PN mi z DNP nevznikne, keďže nesplním 26 týždňov. Čiže som sa zmierila s tým, že peniaze sa mi nevrátia. tak ako pri prvom dieťatku som platila a nedostala nič, nápodobne to bude aj teraz.

andrejkag
6. dec 2011

@oskvarka skúsim zajtra zavolať, a vyšie som písala o manželovi nevieš mi poradiť ?

anina3
6. dec 2011

@oskvarka si mila...jasne, ja to potrebujem aspon cca ako to je vies, ci si to myslim tak aj ja.. teraz mi inde ani hlava nestoji, len na tomto, uz som z toho chora... nestoji to zato takto sa stresovat, och.. ale nam narobili teraz pred Vianocami 😀
no uvidime ako to nakoniec vsetko dopadne, asi to fakt este nejdem rusit, uvidime skusim sa ist este informovat potom zac.januara alebo este koncom roka... ak budu vediet a chciet nieco povedat.. lebo teraz je to neochota

beatrisss1
6. dec 2011

@oskvarka Aha, takze do konca materskej by som mala este cerpat to, co aj doteraz ano? dakujem ti za info

oskvarka
6. dec 2011

@oktavia aj na PNku je podmienka 26 tyzdnou ja som myslela ze tam je podmienka len 270 dni ale to s tou PNkou fakt neviem... len som si tak myslela lebo som citala clanok niekde o zneuzivani ze to zneuzivaju tak ze zaplatia 270 dni a potom sa odhlsia a potom den pred chorobou sa prihlasia aby mohli cerpat... ale mozno mam mylne info... ale aj tak to mas dost blbe ... :( ...

oskvarka
6. dec 2011

@beatrisss1 to co aj doteraz + od januara schvalili (aspon myslim ze od januara) +5 percent takze budes mat viac 🙂

beatrisss1
6. dec 2011

@oskvarka No tak to by bolo pekne, ale ja silno pochybujem..ze mi to pojd enadalej..ci to rusia len tym , co este na materskej nie su? Toto je aky hlavolam🙂juuj

oktavia
6. dec 2011

@oskvarka aj tak neviem ako by to bolo, keby som čerpala z DNP Pnku a potom po ukončený by som išla žiadať o materské. Z čoho by mi vyrátali potom materské. Nerozumiem už tomu, už som počula toľko verzií, že človek už nevie, ani čo má robiť.Rizikové tehotenstvo mám aj toto, čiže s PNkou by som problém nemala, ale z čoho by mi ju vyrátali, neviem,a potom z čoho by mi vyrátali materskú. 😒

filiatko
6. dec 2011

@oskvarka Ahoj prosim ta vies mi poradit? Neviem co robit, nakolko tato tema ma 690 stran, uha tolko volneho casu nemam. zacala som si plati t od 12. oktobra DNP z maxima. Som na rodicovskej dovolenke, nakolko mam 22 mesacneho syna. Pracovala som od 07/2007 do 10/2009.neviem ci to mam teda zrusit cele DNP. nakolko sme si chceli prilepsit, ako kazda rodina keby som otehotnela, popripade keby som nastupila do prace v maji. Poradi mi niekto, ake su teda tie zmeny a co mam robt?dakujem

oskvarka
6. dec 2011

@beatrisss1 len tym co niesu na materskej a nenastupia do konca septembra 2012 alebo alikvotne 8 mesiacou po doplateni 270 dna

oskvarka
6. dec 2011

@oktavia no ono pocas PN ked cerpas z DPN je to ako by si si normalne platila z toho co si prihlasena len si oslobodena od platenia len fakt neviem ako je to z tym narokon na tu PN z DPN :(

leontinka27
6. dec 2011

@janka369 aj tak to čita.....Mihal