Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

beatrisss1
6. dec 2011

@oskvarka aha, tak dakujem teda..ale nechapem ten september
@oskvarka

leontinka27
6. dec 2011

@bubinko83 to neviem ale nech vedia ako na neho nadavame....

oktavia
6. dec 2011

@oskvarka teraz som to pozerala, tak na Pnku je podmienka 270 dní platenia, a nevieš náhodou poradiť, ako by som mala postupovať. 270 dní mi skončí koncom februára, lenže tých 26. týždňov nepretržitého platenia mi uplynie až v apríli. Viem, že keby som čerpala PNku z DNP,, tak nemusím platiť DNP.Čiže keby som si uzatvorila ten balíček sociálneho poistenia trebárs od 1.3.2012 , keďže k 29.2.2012 mi končí staré DNP, mohla by som ísť na Pn 3.3.2012? Ja som už fakt z toho úplne mimo.

apena
6. dec 2011

Poistné platím od februára 2011, od začiatku z maximálneho vymeriavacieho základu. 70 dní som splnila teraz v novembri, aj podmienku 26 týždňov v kuse mám splnenú. Tehotná zatiaľ nie som, uvažujem, že by som si od 1.2. 2012 platila ten balíček z minima, keď naň nejako našetríme /máme 3 deti, ja som na RD - poberám 190 euro mesačne, tak to nebude ľahké/. Možno tu teraz budem vyzerať ako blbec, ale my by sme ešte jedno dieťatko chceli.

A teraz k otázke: aj pokiaľ by som si ten balíček platila z minima od 1.2.2012, počítal by sa mi v roku 2012 vymeriavací základ z toho maxima, čo som platila v roku 2011?

DNP som nikdy neplánovala zneužívať, založila som si ho preto, aby sme si k ďalšej materskej prilepšili. Totiž nás obišli všetky rôzne zavádzané zmeny v zákonoch. U prvého dieťata sme napríklad nedostali ten príplatok pri narodení, čo sa teraz dáva u 1,2,3 dieťata, pretože to ešte neplatilo. Pri druhom dieťatku sme ho nedostali tiež, lebo síce to už platilo, ale dávali ho len pri narodení prvého dieťaťa. Potom nastala zmena a my u tretieho sme ten príplatok konečne dostali, lebo už to platilo pre 1.,2., a aj pre 3. dieťa. Teraz u štvrtého by sme ho zase nedostali, lebo u štvrtého ho už nedávajú.
A tiež vtedy ako zvýšili RP na 256 euro pred 2 rokmi, tak som dostávala len 164 euro, kvôli tomu, že zamestnávateľ skrachoval pred mojim odchodom na 1.materskú a ja som bola na Md, ale v podstate nezamestnaná a o možnosti platenia si DNP som nevedela a keď som sa o DNP dozvedela, zase by som nestihla tých 270 dní do narodenia tretieho dieťatka. Nevadí, moja blbosť, nevedela som t, tak som si neplatila, mala som sa informovať.
Tak teraz som si to naplánovala tak, aby mi to vyšlo, kedže by sme v roku 2012 chceli dieťa, radšej som si už od začiatku od 25.2.2011 platila z maxima. A teraz ma štve, že kvôli nejakému ministrovi, ktorý sa chce pred svojim odchodom pochváliť, že ako on polepšil mamičkám na MD, by som zase mala prísť o peniaze, ktoré som si poctivo platila z nízkeho RP. Ale to, že prilepšil vlastne len niektorým mamičkám, tak o tom v správach nerozprávajú. Je veľa mamičiek, ktoré majú nízke platy a veľké prilepšenie to nie je. Keď už chcel byť chytrý, mal aspoň zdvihnúť rodičovský príspevok, ktorý sa poberá dlhšie.

Ja som pred nástupom na materskú odpracovala 7 rokov a chcem pracovať aj po jej skončení. Deti nemám kvôli žiadnym sociálnym dávkam, ale preto, že sme sa s manželom tak rozhodli a chceme aj to štvrté aj v tom prípade, že by mi nevyšlo vyššie materské, len som to brala ako prilepšenie si na krátke časové obdobie poberania materského.

oskvarka
6. dec 2011

@filiatko uf no toto je na mna moc komplikovana skus sa spytat gapa... teraz si nezamestnana ?... na socialnu poistovnu by som sa sla opytat kolko mam teraz dni a od toho by si vedela ci ti aj tu robotu do toho este zaratavaju (lebo to mas presne oktober tak zavisi asi aj v ktorm dni si ukoncila prac. pomer) no a s tym nastupom do prace ak by ti to aj dovolili doplatit neviem ci este budu dovolovat menit ten zaklad takze asi by si musela stale platit max. ale toto fakt neviem to len spekulujem...

oktavia
6. dec 2011

@oskvarka teraz som to pozerala na stránke soc.poisť. tam je písané, že nárok je po 270 dní platenia. Čiže nárok by mi vznikol na PN, a snáď potom aj na materskú.

filiatko
6. dec 2011

@oskvarka dakujem za odpoved, ja som stale zamestnana, pracovala som len do 10/2009 petoze potom som sla na PN a 18.1.2010 na matersku.

oskvarka
6. dec 2011

@oktavia no oni pisali ze ta nepretrzitost bude umoznena len si to fakt neviem predstavit v praxi .. ze ci dojdes tyzden pred tym skoncenim zo zakona na socialku a len podaz ziadost ze od dalsieho dna po skonceni chces byt prihlasena alebo ako ?.. to est eneupresnili...citala som len o tom ked ti to skonci 1.2 lebo vtedy cely februar je mozne sa prihlasovat aj retrospektivne dozadu od 1.2.. a pisalo sa aj o tom ze toto sa berie ako nepretrzite.. tak dufam ze aj to druhe by sa malo...
ale podla mna by to kludne mohlo byt presne tak ako pises... ze o 2 dni pojdes na PN a zaplatis potom len za tie 2 dni lebo ostatne si oslobodena...

oskvarka
6. dec 2011

@oktavia no ale narok na matersku mas len z minima ak nemas splnenu podmienku 26 tyzdnou pockaj najdem ti to ako sa vyratava materska mam to niekde v IPckach

oskvarka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oskvarka
6. dec 2011

@filiatko no a to si platis z maxima tych 50 € ?? alebo len zvysok co sa ti neodvadzal zo mzdy?.. neviem fak trepala by som skus sa radsej niekoho ineho psytat

anina3
6. dec 2011

@oskvarka aha... ja to teraz chapem takto... cize mam splnenych 270 dni ale 26 tyzdnov nie... to budem mat az v aprili
cize ak by som otehotnela teraz niekedy... bola by som v ochrannej lehote... a podla tohoto by som si mohla teda doplatit od februara ten balik... do aprila kedy splnim tych 26 tyzdnov nepretrziteho platenia... neviem ci som to nedoplietla... 😀 ale tak to chapem

janadl
6. dec 2011

prosím vas poradte mi...som nezamestnaná, dnp si platím už 2 roky. čo bude so mnou? ak by som si od 1.2 začala platiť tých 110eur, čiže najnižšiu sumu, ale doteraz som platila 49.13 najvyššiu....a išla by som napr v marci na pn, z čoho by mi počítali davku? z najvyššej, alebo najnižšej? to predchádzajuce poistenie by sa mi počítalo, alebo musím od znova mať 270dní? dakujem

oskvarka
6. dec 2011

@anina3 no skoro len by si musela platit az do nastupu na MD alebo byt tam aspon prihlasena a byt PN teda oslobodena od platenia lebo ochranna lehota plati len pre tych co im zo zakona zaniklo stare DPN a nevzniklo ziadne nove.. tj ked sa prihlasis na balicek uz ochranna lehota nieje

filiatko
6. dec 2011

@oskvarka len to co sa mi odpocitalo od hrubej mzdy

oskvarka
6. dec 2011

@janadl tam sa to nejak priemeruje za rok nie.. pri PNkach..

oskvarka
6. dec 2011

@filiatko a predtym si si nikdy neplatila DPN toto je prvy krat ? lebo ak ano tak mas narok si to doplatit do 270 dni a otehotniet musis tak aby si po tych 270 dnoch + 8 mesiacov uz nastupovala na MD najneskorej

oksana5
6. dec 2011

@filiatko neviem presne co chces vediet, z tvojej otazky mam trochu chaus....
ale ak chces otehotniet tak urcite sa ti oplati platit dalej, ty kedze nemas splnenu podmienku platenia 270 dni tvoje poistenie vo february nezanikne, bude trvat az do dna kedy spnis podmienku 270 dni, po tomtom termine budes este osem mesiacov v ochrannej dobe- to znamena ze do konca ochrannej doby mas cas porodit a budes mat maximalnu matersku
ale ak chces cerpat pn alebo ocr tak potom musis na nu nastupit do 7. dni odo dna kedy ti poistenie zanikne...

anina3
6. dec 2011

@oskvarka a keby nechame uplne toto stare DNP... prihlasim sa na nove od februara z minima... plati sa nieco cez 100 Eur mesacne? potom bude kolko Eur materska? A z maxima je to ako? Nehorazna suma 400 Eur tak nejak, ze?

anina3
6. dec 2011

@oskvarka ´´´´´´´´´´no skoro len by si musela platit az do nastupu na MD alebo byt tam aspon prihlasena a byt PN teda oslobodena od platenia lebo ochranna lehota plati len pre tych co im zo zakona zaniklo stare DPN a nevzniklo ziadne nove.. tj ked sa prihlasis na balicek uz ochranna lehota nieje´´´´´´´´´´´´´´
takto... cize keby teraz niekedy otehotniem... mam splnenych 270 dni ale 26 tyzdnov nie.. az v aprili by bolo... tak ako dalej by sa s tym dalo vybabrat?? 😀 s tym novym balikom... alebo co...

keksicek20
6. dec 2011

@oskvarka kam si pisala - smerovala svoje otazky? myslim na ktorej stranke ti to poradili? aj ja by som tam chcela napisat.... diiiik

katkarv
6. dec 2011

@oskvarka ahoj mozem sa spytat?Ja som DPO od 4/2010 z minima a v 16.8.2011 som sa odlasila a na druhy den som sa prihlasila z maxima a dnes som sla na PN takze mi ho daju len z minima,ale ked PN ukoncim predtym ako by som dovrsila tych 26tyzdnou tak mi daju matersku z maxima?Dobre to chapem?

mirkave
6. dec 2011

😖 uz sa "tesim" na socialku,ked tam vsetky budeme musiet odstat radu jak hrom a pytat sa na vsetky zmeny 😖 .nic ine nam neostava,len tam nabehnut........ ☹

anina3
6. dec 2011

babyyy... ako najdem na fb tie prispevky pre p.Mihala, chcem si kuk co tam vsetko je popisaneee dikyyyyyy 😀

anina3
6. dec 2011

uz som nasla... je to normalne pod ministerstvo prace socialnych veci a rodiny SR

filiatko
6. dec 2011

@o 😉 skvarka teraz si platin DNP 1.krat dakujem za radu

oskvarka
6. dec 2011

@anina3 materska taka ista ako teraz zial.. tj ak platis z minima tych "len" 120 ecok ci kolko tak minimalna ak z maxima tych uzasnych 400 ecok ci kolko tak 750 je materska.. fakt chore no co ti poviem...

filiatko
6. dec 2011

@oksana5 to znamene ze ked nenastupim do prace do februara 2012 tak poistenie zanikne, aby som mohla cerpat PN aelbo ocr na dieta. a 270 dni sa pocita od 12.oktobra ako som zacala platit, takze cim skor otehotniet aby som vyuzila najvysiu matersku. teda +- ked som v ochrannej lehote 8 mesiacov.
ak som spravne pochopila dam priklad:
ak otehotniem vo februari 2012 doba platenia povinnych 270 dni sa mi ukonci 7.7.2012, dajme tomu ze by som bola v tedy 6 mesiaci tehotenstva, do porodu by mi ostavali necele 4 mesiace a na metersku dovolenku 2mesiace. tak by mi socialne poistovna vyplacala DNP 6 mesiacov?

oksana5
6. dec 2011

@filiatko presne tak

filiatko
6. dec 2011

@oksana5 dakujem ti celmi pekne