Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janadl
6. dec 2011

ešte jednu radu Vás poprosím. manžel je SZCO platí odvody 109,07 doplaca si dnp 33.60 ako má postupovať k 1.2 .2012? dakujem

gapa
6. dec 2011

@mimkaa2607
ak nemáš iné nem.poistenie len to, čo ti skončilo dnp v júni 2010, tak tieto dni sa ti už nepomôžu= nerátajú sa do 270dní, tj. musíš nanovo splniť podmienku 270dní od tvojho prihlásenia (si to prerátaj, kolko je dní NP dva roky dozadu!!! teraz a napr. po 200dnoch platenia dnp), lebo kaaždým dnom platenia ti odbúda 1den z r 2009....

tj. treba otehotnieť do splnenia 270dní, kedy ti dnp ukončia,. Ak ti skončí dnp počas tehotnenstva, tak budeš v 8mesačnej ochr. lehote, ak ti nevznikne nové NP alebo sa nezmení zákon.. Ak neotehotnieš, tak je ochr. lehota len 7dní.

lubkasungirl
6. dec 2011

@janadl ak po zruseni noveho DNP v ochrannej lehote /7dni/nastupis na PN, bude sa ti pocitat z max.VZ, lebo tolko si platila v r. 2011, ak si das nove DNP - bude sa brat ako nepretrzite poistenie toho stareho,ktore mas teraz. Pocas PN DNP neplatis, takze usetris na tom baliku, ak si ho das...

gapa
6. dec 2011

@daniwaugh
áno, ak nemáš 270dní, tak dnp pokračuje. Neviem, či nemáš nejaké ukončené nem.poistenie, ktorého dni sa teraz prirátavajú ku dnom dnp. Ale to neviem, ako by rátali, ak by si mala.

oskvarka
6. dec 2011

@keksicek20 ja som iba citala co som vzgooglila + mam koleginu pravnicku co so mnou sedi v kancliku + tu to citam uz veeelmi dlho ;) ... a tiez som sa informovala ked si to zacinali platit moje kamosky (ovela skorej ako ja kedze sa vydavali uz davno) a este aj muzova svagrina to tu pri mne riesila jej to vyslo krasne nedarilo sa im dajakych 10 mesiacov a ked sa zadarilo bola PN skoro cely cas az do MD takze to vyuzila ako sa len dalo..
a prvy krat som sa o DPN dozvedela od nasho pana ministra ked o nom pisali clanok na sme ze ako radil mamickam (bolo to nieco o tom ze idu rusit DPN aleto uz bolo riadne davno...) vtedy ma to zaujalo a dlho som to pitvala ako to funguje na webe...

oskvarka
6. dec 2011

@katkarv no toto netusim ako sa ten zaklad rata pri PNke.. podla mna sa to priemeruje cele nejako za rok... ale neviem.. 26 tyzdnou je lehota pre matersku... ale mozno fakt motam v tomto.. ja som sa o DPN zaujimala cisto koli materskej.. chora skoro nebyvam... nastastie

katkarv
6. dec 2011

@gapa prosim pozri sa na moj prispevok na predoslej strane,vedela by si mi pomoct?Moc dakujeeem

janadl
6. dec 2011

@lubkasungirl dakujem,

mimkaa2607
6. dec 2011

@gapa no ja som to rátala a do konca januara 2012 budem mať zaplatených 222dní ... ale už mi jeho holka pisala, že aby som poberala vyššiu matersku, tak musim mať platených 26tyzdnov vkuse ... a to mne nevyjde, pretože 270dní splním 19.marca a od posledneho prihlasenia t.j od 14.11.2011 do toho 19marca nesplním 26tyzdnov ... to potom ako mi budu vypočitavat matersku?

filiatko
6. dec 2011

@oksana5 este jednu otazocku doba platenia 270 dni sa nepocita ked som bola zemestana od 07/2007 do 10/2009?

lubkasungirl
6. dec 2011

@gapa presne toto ani ja neviem, ako sa to bude ratat...

gapa
6. dec 2011

@katkarv
ak dobre v hlave rátam, tak ti do konca januára nevychádza tých 26týž. ale 270dní máš splnených, tj. by ti to mali ukončiť. Tj. u teba je podstatné sa nanovo od 1.2.prihlásiť na celý balík, je jedno z akého vym.základu, ak na md nastúpiš v r.2012. Ale treba overiť v januári cez poradnu soc.poistovne (skôr neodporúčam), môžem sa mýliť.
Pn nie je podstané či bude pokračovať, ak ozaj budú považovať tvoje dnp ako nepretržité od poslendého prihlásenia v 8/2011 aj ked ti zanikne dnp 31.1.2012 a nanovo vznikne 1.2.2012 z iného vym.základu. Počas poberania nemocneského neplatíš dobrov.poistenie (celý balík)

keksicek20
6. dec 2011

@gapa ak mi 270 dni uplynie az 26.3., ale 26 tyz. nepretrzite nemam, tak sa pojdem prihlasit na nove DNP (ten balik) az k 26.3., nie? dakujem za radu

gapa
6. dec 2011

@mimkaa2607
bohužial z minima, podla mna.

mimkaa2607
6. dec 2011

@keksicek20 a ja mam podobny pripad, ale mne 270vychadza na 19marca, ale nemam nepretržitých 26tyzdnov ....

katkarv
6. dec 2011

@gapa takze neukoncia to len tym co este nemaju splnenych tych 270 dni?Ja niesom zamestnana som len dpo,aj tak zrusia?

mimkaa2607
6. dec 2011

@gapa ☹ ... a musim mat zaplatených tých 26tyzdnov, že?...a ked sa zas pojdem nahlasiť po tom 19.3 tak to sa mi začnu ratat zas nove tyzdne, ze? ☹ lebo mne bude chybat nejak 7tyzdnov aby som mala zaplatenych 26tyzdnov...tak som si myslela, ze by som si doplatila uz z toho balika 7tyzdnov

gapa
6. dec 2011

@katkarv
áno.

keksicek20
6. dec 2011

@mimkaa2607 ten isty pripad, akurat mne tam budu chybat az takmer 2 mesiace... tak pocitam, ze si zacnem platit max. z toho noveho balika a dufam, ze tych 26 tyz. budu spocitavat aj s tym akoze "starym" DNP....

gapa
6. dec 2011

@mimkaa2607
to je práve to, že asi na tieto prípady zabudli a v zákone nie je napísané, že ak dovršiš tých 270dní po 31.1.2012 a prihlásiš sa nanovo na celý balík dobr.poistenia odo dna nasledujúceho po 270dni, že sa to tiež bude považovať za nepretržité.

keksicek20
6. dec 2011

@mimkaa2607 len potom to musis platit az do nastupu na MD :(

katkarv
6. dec 2011

@gapa tak to si ma zarazila,ja som myslela ze mi nezrusia,vlastne cele je to jedno velke kocurkovo.

bettypo
6. dec 2011

@gapa
ak zákona zanikne dobrovoľné nem. poistenie a znovu sa prihlásim k 1.2. podľa účinného znenia na celý balík - hoci aj s iným napr. minim. vymeriavacím základom, malo by ísť o nepretržité poistenie, či nie?
Ak tomu správne rozumiem, tak ak mi vznikne nárok na materské v r. 2012, bude sa mi rátať z vymeriavacieho základu z r. 2011 (poistenie mám od r. 2010)

mimkaa2607
6. dec 2011

@gapa je to cele nedomyslené ... tak sa mi to už ani nejak neoplatí platiť ... ale aj tak dakujem za radu 🙂 si veľmi ochotná 🙂 ... dakujem 🙂

mimkaa2607
6. dec 2011

@keksicek20 aha to by ma nenapadlo, že by som to musela platiť až do nastupu na MD ... to sa potom neoplati, lebo to je riadna pálka ☹ a ešte nie som teho ... a ak by som otehotnela do konca januara a platit si to do nastupu na MD, uff...

zuzanamatko
6. dec 2011

@bettypo mne napisali zo socialnej poistovne,ze ak sa od 1.2.2012 prihlasim na cely balik tak sa mi to bude ratat ako nepretrzite poistenie, lebo ja mam splnenych 270 dni,ale nie podmienku 26 týždnov, len si musim vsetko platit z tej sumy ako som si zadala na dobrovolne nem.poistenie,takze s tych 1116€.

mimkaa2607
6. dec 2011

@zuzanamatko ale ako spomína keksicek20, tak si to budeme musieť platiť až do nastupu na MD, nie?

gapa
6. dec 2011

@bettypo
ak ti vzniklo dnp v r.2010 a odvtedy si sa neodhlásila, tj. máš splnených 26týž do ukonč. dnp aj 270dní v obd. dva roky pred pn/očr/pôrodom a zanikne dnp v r.2012, a vznikne ti nárok v ochrannej lehote (7dní, či 8mes, ak skončilo dnp v čase tehotenstva) po ukončení tak rozhd. obodie je rok 2011.

2danculik
6. dec 2011

@oliverka Píšte dievčatá, najlepšie každá na nástenku, nie ako komentáre - nech sa mu kopia naše odkazy 😉
hnusákovi jednému

2danculik
6. dec 2011

@ludka77 to ma mrzí, mňa to postihlo v auguste, prvé bábo a hned odislo ☹
v marci som už mala varovať...