Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oksana5
7. dec 2011

@filiatko teraz pozeram ze si nepochopila vyznam ochrannej doby 8 mesiacov- tato doba znamena ze ked nastupis na matersku v tomto obdobi tak sa ti bude pocitat z maximalneho vymeriavaceho zakladu abudes ju dostavat podla zakona -neviem presne teraz kolko to je tyzdnov ale myslim ze viac ako 6 mesiacov, aj keby si nastupila na nu 1 tyzden pred ochrannou dobou tak ju budes dostavat cely cas!!

janka369
7. dec 2011

Takže mi prišla odpoveď zo sociálnej poisťovne,tak dúfam že Vám to pomôže:
Otázka:
Dobrý deň,prosím Vás o radu a odpoveď na nasledujúce otázky.
Takže moja situácia: Od 1.7.2008 som poistená ako SZČO z minima,od 1.9.2011 si platím dobrovoľné nemocenské poistenie tiež z minima, 5.12.2011 som podala odhlášku z DNP a následne od 6.12.2011 prihlášku na DNP s vymeriavacím základom 787,69€, povinné poistenie mi stále trvá s VZ 329,06€ . Ak to rátam podľa týždňov,tak 26 týždňov nového DNP vychádza na 5.6.2012 a 270 dní DNP mi uplynie 27.5.2012. Tehotná zatiaľ nie som,ale snažíme sa o dieťa,takže ak sa mi podarí otehotnieť napr. v decembri,resp.januári tak:
1. Budem mať nárok na materskú aj z DNP a ak áno v akej výške?
2. ktoré obdobie bude rozhodujúce pri výpočte materskej z DNP?
3. budem mať možnosť dobrovoľného poistenia (po novom výberom balíka) ak budem povinne poistená SZČO do času kým splním podmienku trvania 26 týždňov nepretržitého DnP?
4. vzťahuje sa ochranná lehota 8 mesiacov aj na ten prípad, že by som ako tehotná ukončila živnosť a tým by mi následne zaniklo povinné poistenie?

Odpoveď:
Nárok na materské je podmienený trvaním nemocenského poistenia aspoň 270 dní pred pôrodom. Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa dá pripočítať akýkoľvek ukončený poistný pomer v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ako uvádzate vo Vašom podaní, dobrovoľné nemocenské poistenie ste si platili v období od 01.09.2011 do 05.12.2011 z minimálneho vymeriavacieho základu a od 06.12.2011 ste sa prihlásili v Sociálnej poisťovni opäť na dobrovoľné nemocenské poistenie, avšak s vyšším vymeriavacím základom. Výška materskej sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená do nástupu na materskú menej ako 26 týždňov. Nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci deň. Pravdepodobný denný vymeriavací základ pre dobrovoľne nemocensky poistenú osobu je jedna tridsatina minimálneho vymeriavacieho základu. Podmienka 270 dní musí byť splnená z každého nemocenského poistenia, z ktorého si chce poistenkyňa uplatniť materskú. Nakoľko si zároveň platíte aj povinné nemocenské poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby od roku 2009, podmienku 270 dní z tohto poistenia splníte.

Dňa 02.12.2011 bol Národnou radou Slovenskej republiky schválený návrh novely zákona o sociálnom poistení. Táto novela stanovuje, že dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie jej trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia. Z uvedeného vyplýva, že dobrovoľné nemocenské poistenie si môžete platiť podľa aktuálne platnej legislatívy až do dňa splnenia podmienky 270 dní t.j. do 27.05.2012. Z predmetného návrhu ďalej vyplýva, že dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti toto dobrovoľné poistenie zanikne. Každá fyzická osoba bude mať možnosť sa opätovne prihlásiť na dobrovoľné poistenie spätne, avšak táto fyzická osoba bude povinná platiť tzv. balík poistení. A preto poistenec, ktorý sa rozhodne platiť si dobrovoľné nemocenské poistenie, bude musieť platiť poistné do všetkých fondov, teda bude platiť súčasne nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a taktiež poistenie v nezamestnanosti. Nárok na materské vzniká aj po zániku nemocenského poistenia v rámci ochrannej lehoty. Ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva je osem mesiacov. Z uvedeného vyplýva, že si dobrovoľné nemocenské poistenie budete môcť platiť až do 27.05.2012, kedy Vám toto poistenie automaticky zo zákona zanikne. Aby ste splnili podmienku 26 týždňov nepretržitého platenia dobrovoľného poistenia, budete si musieť dobrovoľné poistenie doplatiť z balíka poistení až do konca 26. týždňa. Ak si dobrovoľné poistenie ukončíte po splnení oboch podmienok nároku na vyššiu materskú, nárok na materské Vám vznikne v rámci ochrannej lehoty iba, ak v čase ukončenia platenia dobrovoľného nemocenského poistenia budete tehotná. Ak si dobrovoľné nemocenské poistenie ukončíte v čase, kedy nebudete tehotná, nárok na materské Vám z dobrovoľného nemocenského poistenia nevznikne. V takom prípade Vám odporúčame platiť si dobrovoľné poistenie až do doby, kedy budete tehotná.

Výška materskej sa mení s účinnosťou od 01.01.2012 na 65% denného vymeriavacieho základu. Denný vymeriavací základ na určenie výšky materskej je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské, prípadne obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské. Z uvedeného vyplýva, že ak si budete dobrovoľné poistenie platiť aj naďalej, až kým nesplníte obe podmienky nároku na vyššiu materskú, rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej z dobrovoľného poistenia, na ktorú nastúpite v roku 2012 bude obdobie od 06.12.2011 do 31.12.2011.

Pri platení dobrovoľného nemocenského poistenia po 01.02.2012 nebude prekážkou, ak bude poistenkyňa zároveň povinne nemocensky poistená ako samostatne zárobkovo činná osoba. Ak sa rozhodnete ukončiť prevádzkovanie živnosti v čase tehotenstva, nárok na materské Vám z tohto poistenia samozrejme vznikne v rámci osemmesačnej ochrannej lehoty.

mimkaa2607
7. dec 2011

@janka369 a ty si komu pisala?....to ako ked napr. splnim podmienku do marca 270dni, ale nesplním podmienku 26tyzdnov, tak si to budem moct doplatit z toho balika a bude to pre mna ako nepretržite platenie?...

janka369
7. dec 2011

@mimkaa2607 áno,budeš si môcť doplatiť.Ja som písala na poradňu soc poisťovne

mimkaa2607
7. dec 2011

@janka369 ja som pisala tiez na socialku, ale tak pekne mi neodpisali 🤐 ...to by bolo super, keby som si to mohla doplatit...ale nevies mi nahodou povedať, či si to budem mocť doplatit iba do 26tyzdna, alebo až do nastupu na MD ....

janka369
7. dec 2011

@mimkaa2607 "Aby ste splnili podmienku 26 týždňov nepretržitého platenia dobrovoľného poistenia, budete si musieť dobrovoľné poistenie doplatiť z balíka poistení až do konca 26. týždňa. Ak si dobrovoľné poistenie ukončíte po splnení oboch podmienok nároku na vyššiu materskú, nárok na materské Vám vznikne v rámci ochrannej lehoty iba, ak v čase ukončenia platenia dobrovoľného nemocenského poistenia budete tehotná. Ak si dobrovoľné nemocenské poistenie ukončíte v čase, kedy nebudete tehotná, nárok na materské Vám z dobrovoľného nemocenského poistenia nevznikne. V takom prípade Vám odporúčame platiť si dobrovoľné poistenie až do doby, kedy budete tehotná."

Takže z uvedeného vyplýva,že stačí ak doplatíš do 26t a ak už budeš v tom období tehotná,tak môžeš DNP zrušiť a materská ti pôjde z maxima "vďaka" 8 mesačnej ochrannej lehote

stojdulka
7. dec 2011

@zasha, @gapa dakujem za radu, v podstate ste mi poradili rovnako ešte by ma zaujímalo ako je to stou ochrannou lehotou?

sandy3911
7. dec 2011

Toto mi napísali zo SP :

V súčasnosti je v novele zákona obsiahnuté, že dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti od 1. februára 2012 toto dobrovoľné poistenie zanikne a táto fyzická osoba bude mať možnosť do 29. februára 2012 prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie spätne od 1. februára 2012. Poistencovi, ktorý sa rozhodne opätovne prihlásiť na dobrovoľné poistenie po 01.02.2012, s dátumom prihlásenia k 01.02.2012, sa bude toto poistenie posudzovať ako nepretržité. Vládny návrh zákona stanovuje platenie dobrovoľného poistenia od 01.02.2012 v tzv. balíkoch, kedy poistenec, ktorý sa rozhodne platiť si dobrovoľné nemocenské poistenie, bude musieť platiť poistné do všetkých fondov, teda bude platiť súčasne poistné na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a taktiež poistenie v nezamestnanosti. Preto, ak sa rozhodnete opätovne prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie po 01.02.2012, budete platiť nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a aj poistenie v nezamestnanosti.

V prípade, ak sa od 1. februára 2012 neprihlásite na dobrovoľné poistenie a nebudete v tomto čase tehotná, vznikne Vám ochranná lehota, ktorá je sedem dní, t. zn. že ak Vám vznikne dočasná pracovná neschopnosť alebo potreba ošetrovania do 7. februára 2012, vznikne Vám nárok na nemocenské dávky v ochrannej lehote. Za predpokladu, že by ste v čase zániku (31. januára 2012) dobrovoľného nemocenského poistenia boli už tehotná, od 1. februára 2012 by Vám začala plynúť osemmesačná ochranná lehota, t.zn. ak by ste nastúpili na materskú do ôsmich mesiacov, vznikne Vám nárok na nemocenské dávky materské.

V prípade, ak sa rozhodnete odhlásiť z dobrovoľného nemocenského poistenia pred 31. januárom 2012, musíte sa z dobrovoľného poistenia odhlásiť. Ako odhláška slúži tlačivo Registračný list fyzickej osoby, ktorý sa nachádza aj na našej webovej stránke v časti Formuláre. Vyplnené tlačivo treba doručiť na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne podľa trvalého bydliska buď osobne alebo poštovou prepravou.

Za predpokladu, ak budete dobrovoľne nemocensky poistená do 31. januára 2012, odhlásiť sa nemusíte, poistenie Vám k tomuto dňu zanikne zo zákona.

Upozorňujeme, že novela zákona o sociálnom poistení ešte nie je podpísaná prezidentom Slovenskej republiky, preto odporúčame overiť si uvedené údaje až po uverejnení novely v Zbierke zákonov SR.

S pozdravom

Jana Černá

Informačno-poradenské centrum

Odborný poradca

denne73
7. dec 2011

Ahote dievčata takže skuste to niektorá vysvetliť po lopate🙂))). Len trošku som sa začitala a mám pocit že vysoka škola mi je na nič🙂)))) Jednoduchá otázka,prosim jednoduchu odpoveď. DNP si platíme s mnželom od maja 2011 minium 14 eur. Plaiť alebo neplaťiť ďalej a zrušiť to? ďakujem 😉 😉 😉 😉

mimkaa2607
7. dec 2011

@janka369 tak už chapem ... atk to by bolo super ... sice by som musela dva mesiace doplatit ... ale tak to by bolo lepšie ako prist o všetko ...

janka369
7. dec 2011

@mimkaa2607 aj keď je to dosť peňazí,ale aj tak sa to oplatí.U mňa je to chválabohu len týždeň

mima595
7. dec 2011

@denne73 - moja rada....doplatit do 270 dni, myslim, že by ste to mohli stinhnut aj do 31.1...nepoznam presne datumy....potom ist na ochrannej lehote 7 dni...t.j. do 7.2. na PN, alebo aspon na OCR, aby sa aspon nieco vratilo....
no a potom možes este do 2 rokov ..pocitam do maja 2013...este cerpat OCR, resp. PN..a to za takej podmienky...den pred PN, resp. OCR sa prihlasit na DNP z toho balika a odhlasit sa dnom ukoncenia PN, resp. OCR...tak zaplatis iba ten 1 den úco bude cca. 11-12E, a ziskas bud OCR, alebo PN

stojdulka
7. dec 2011

@janka369 a čo v mojom prípade ked mi zo zákona k1.2.2012 zanikne DNP a nebudem ešte tehotná a otehotniem až vo februári nedostanem nič?

janula02
7. dec 2011

tak ja som z toho tiez asi vôl... platim si DNP uz pekne dlho.tu najvyššiu.po vypocitani z priemeru 30,-mesačne.uz som ho raz aj čerpala a znovu si to platim dalej.na buduci rok by som rada znovu otehotnela.čo mam teda robit???dakujem

mimkaa2607
7. dec 2011

@janka369 to mas super...ja mam 7tyzdnov ... ale si myslim, že sa to oplati .. uz len čakať kedy to prezident podpise ... a aj atk by bolo najlepšie keby to nepodpisal :-/

janka369
7. dec 2011

@mimkaa2607 aj ja dúfam,že to nepodpíše,lebo pôvodne sme s dieťatkom chceli počkať

stitch30
7. dec 2011

Ahojte!Tak som z toho jeleň.Prosím poradte.Som zamestnaná už 9 rokov začala som si doplácať DNP z minima od 1.11.2011 , lebo sme sa chceli začať snažiť o dieťa tak v lete . 270 dní by som mala mať zaplatených 27.7.2012 tak ja teraz neviem či si to mám platiť alebo či sa mi to už neoplatí , alebo či si to musím doplácať v nejakom balíku a neviem ani koľko by to bolo . Ďakujem a vlastne už to podpísal prezident už je platná tá zmena?

janka369
7. dec 2011

@stojdulka a ako dlho si platíš a z akého VZ?

stojdulka
7. dec 2011

baby a keby som si hned od 1.2.2012 ked mi zanikne DNP začala platiť ten balík tak musím znovu zaplatiť 270dní a splniť nanovo podmienku 26 týždňov nepretržitého platenia aby som mala nárok na MD z max.?

stojdulka
7. dec 2011

@janka369 platím ako szčo od 2007 z minima a od 11/2009 si do max. doplácam DNP

janka369
7. dec 2011

@stojdulka tak si to plať z balíka až do momentu,kým nezistíš,že si tehotná ak chceš čerpať max. materskú.Ak to zrušíš,tak si vyhodila peniaze. Lebo keď z DNP prejdeš na balíček tak sa to nepovažuje za prerušenie a spĺňaš lehoty na max.materskú

keksicek20
7. dec 2011

mimkaa2607 ahoj, prosim ta, vidim, ze ty uz tomu chapes 🙂 prosim ta, mozes mi to ozrejmit? vcera sme o tom diskutovali a sme myslim, v podobnej situacii.... ja budem mat 270 dni splnenych k 26.3.2012, ale 26 t. nepretrzite az k junu 2012.... takze co mam teraz vlastne robit? dalej si platit tch cca 50 eur az do 26.3.2012 a potom? lebo na inej stranke, kde radi expertka HN odpovedala, ze ak by som si sla doplacat ten "novy balik" az po ukonci mojich 270 dni, cize k 26.3. - to sa uz bude povazovat za nove DNP, cize tych 26 t. zasa budem musiet nanovo... tak vlastne ako to je? ja uz som z toho uplne zmagorena....

stojdulka
7. dec 2011

@janka369 čiže keby som sa prihlásila na balíček a hned vo februári otehotnela tak by som mohla v marci zrušiť a dostala by som max. materskú? akési podozrivo jednoduché mi to príde?

denne73
7. dec 2011

@mima595 aha , anevieš kolko by sme to doplácali do tých 270dni???

janka369
7. dec 2011

@stojdulka v mojom príspevku,kde som dala odpoveď zo sociálky je to presne takto napísané.Nuž,v jednoduchosti je krása 😀

lubkasungirl
7. dec 2011

@emaria neviem naisto, ale malo by to byt tak, ze aj na jedno mozno brat 2x v mesiaci ocr, len musi byt na inu diagnozu a musi byt prerusena po 10 dnoch, napr. 10 dni na chripku, prerusenie a potom 10 dni na anginu 😉

keksicek20
7. dec 2011

@janka369 prosim porad... pisala som vyssie.... ty mas tiez taky isty pripad ako ja, len ja mam od ukoncenia 270 dni este 2 mesiace do naplnenia 26 t. Co robit??? diiiiiiik

milena35
7. dec 2011

@mima595 inak to je postavene na hlavu...den pred PN ocr sa prihlasit......tam je jasne ze PN ocr je planovana... 🙂 🙂

mima595
7. dec 2011

@denne73 - myslim, že baby tam ratali cca 350E na mesiac...takže pomernu ciastku

oskvarka
7. dec 2011

@oktavia subeh plneni to ako ze platis DPN a sucastne si zamestnana ?.. to sa zratava to som ani nevedela.. ja som myslela ze ak mi zo zamestnania vyde viac ako minimalna materska tak z DPN nedostanem nic.. len otazne je ze ci sa to potom rata ze cerpam aj z DPN alebo nie aby som bolaoslobodena od platenia...