Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tinara23
7. dec 2011

@mima595 môžem sa na toto opýtať, nechápem túto tvoju vetu z jedného príspevku" a inak, mna to vobec nenapadlo, až ty si to vcera napisala, tak mi to tuklo....že v podstate kazda, čo ma zapltenych 270 dni este bude moct minimalne rok a 3-4 mesiace vyuzivat toto"
Ja som mala zaplatených 270 dní už v marci 2011 a momentálne od 22.7.2011 som na PN (tehotenstvo a následne kyret) z maxima, zrejme budem na PN do konca decembra, možno januára, samozrejme o tehu sa chceme ešte pokúsiť, ale v ochrannej dobe to asi nestihnem.

oskvarka
7. dec 2011

@oktavia jj no to chapem ja som myslela ten pripad ze nemas splnenu podmienku 26 tyzdnou DPN z posledneho prihlasenia a teda podla zakona tam pisu ze mas narok na matersku z minima a ja som to pochopila tak ze v tomto pripade dostanes matersku podla prac. pomeru lebo tam platis nepretrzite a z DPN asi uz nie lebo tvoja materska uz bude naratana vysia ako minimalna.. ci..?...
myslela som subeh zamestnania a DPN..

mima595
7. dec 2011

@oskvarka - fakt??? to by si ma potesila...lenže tam ide o dni...a ja kebyze sa prihlasim jeden den a druhy prinesiem OCR, tak už musim byt zaevidovana v systeme...lebo ak im to pride postou, este mi poslu zamietave stanovisko, že ma odmietaju zaevidovat....no neviem, neviem, ako sa toto bude riesit....

mima595
7. dec 2011

@keksicek20 - no asi ma pravdu...že za nepretrzite poistenie sa povazuje, ak sa prihlasis do terminu 29.2, ale na prihlaske das datum prihlasena 1.2....aby predas nemali naval na pobocke....
ale ak 270 dni splnnis až napr. 19.3 a 20.3 sa prihlasis na balicekl, už sa to bude brat ako nove poistenie

andrejkag
7. dec 2011

@mima595 ďakujem ti za radu
a kolko je minimum?? alebo ako sa to ráta?
ešte ma napadlo že teraz bol manžel v nemocnici so synom, to mohol tiež využiť očr? asi spätne sa to už nedá, čo? bol od 26.11 do 30.11v nemocnici a do včera bol syn doma.

a ešte k tomu plateniu DNP od 8.8. 2011 si platí tu istú sumu ale od 4.10.2011 už nepoberá podporu, mal si to ísť zmeniť?

ivuss01
7. dec 2011

@milena35 tak ak som to dobre pochopila, mne konci 270 dni 26,3 2012, do 7 pojdem na pn, to je jasne, ci budem tehu alebo nie,,,, a potom, ked mi skonci pn, tak napr. o mesiac neskor mozem ist na ocr s malou? a dostanem minimum? musim sa potom prihlasovat z noveho balika?

mimkaa2607
7. dec 2011

@keksicek20 ja to stale chapem tak, ze musim byt tehotna aby si si 50e platila po 1.2.2012 kym nesplnis 270dni ... a ak nebude tehotna, tak nebudeš mat tu ochrannu lehotu a budeš sa musiet nahlasit na ten nový balik a to sa bude ratat ako nepretržite platenie ... ale ja si myslim, že ked bude teho, tak budeš mat tu ochrannu lehotu 8mesiacov ... budeš si to platit kym nesplnis270 a potom si budeš moct doplatit do tých 26tyzdnov z toho noveho balika...ja to stale takto chapem ... - možno to zle chapem

oskvarka
7. dec 2011

@mima595 ja som prisla na socialku v Cadci (trvale bydlisko som mala v partizanskom.. to je dokonca aj iny kraj - poistne som potom odvadzala na ine cislo uctu dokonca) a tam na tu ziadost co som davala som pisala datum zaciatku a ten mi ta pracovnicka povedala ze je zavezny a mozem si ho dat minimalne ten den co akurat je alebo neskorejsi (jasne ze som si dala hned ten).. tj spetne sa to nemoze,... ale ten datum sa mi uz rata ze od toho som poistena a je jedno ako dlho im trvala ta administrativa jedine co by sa asi mohlo stat ze ti tie peniaze pridu az o mesiac dva neskorej kym si oni urobia zapisi v tej ich administrative..

janula02
7. dec 2011

@janka369 poprosim ta o radu. ja uz splnam tích 270dní, platim si maximu, po prepocitani zo mzdy si doplacam 30,- chceme otehotniet,ale teraz este nemôzem ak sa to podarí tak mozno az kdesi apríl,máj.čo mam teda robit??budem mat narok alebo nie. volala som do poistovne a tam mi este nevedela nic povedat.myslela som,ze sa hodím teda na PN,nech aspon cosi dostanem z tých penazí. hm????

mima595
7. dec 2011

@oskvarka - no tak to by bolo fajn.....vidis...to sa popytam potom....

keksicek20
7. dec 2011

@mimkaa2607 kiez by si mala pravdu!

janka369
7. dec 2011

@keksicek20 Každá fyzická osoba bude mať možnosť sa opätovne prihlásiť na dobrovoľné poistenie spätne, avšak táto fyzická osoba bude povinná platiť tzv. balík poistení. A preto poistenec, ktorý sa rozhodne platiť si dobrovoľné nemocenské poistenie, bude musieť platiť poistné do všetkých fondov, teda bude platiť súčasne nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a taktiež poistenie v nezamestnanosti. Nárok na materské vzniká aj po zániku nemocenského poistenia v rámci ochrannej lehoty. Ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva je osem mesiacov. Z uvedeného vyplýva, že si dobrovoľné nemocenské poistenie budete môcť platiť až do 27.05.2012, kedy Vám toto poistenie automaticky zo zákona zanikne. Aby ste splnili podmienku 26 týždňov nepretržitého platenia dobrovoľného poistenia, budete si musieť dobrovoľné poistenie doplatiť z balíka poistení až do konca 26. týždňa. Ak si dobrovoľné poistenie ukončíte po splnení oboch podmienok nároku na vyššiu materskú, nárok na materské Vám vznikne v rámci ochrannej lehoty iba, ak v čase ukončenia platenia dobrovoľného nemocenského poistenia budete tehotná. Ak si dobrovoľné nemocenské poistenie ukončíte v čase, kedy nebudete tehotná, nárok na materské Vám z dobrovoľného nemocenského poistenia nevznikne. V takom prípade Vám odporúčame platiť si dobrovoľné poistenie až do doby, kedy budete tehotná.

Toto mi odpovedala priamo zo soc.poisťovne,takže to asi bude takto

milena35
7. dec 2011

@mima595 Dalsia hlupost.....ked skonci 270dni trebar 25.4....a nove dnp vznikne 26.4...povazuje sa za nove .....ten Mihal je totalny vol

mima595
7. dec 2011

@andrejkag -OCr cerpat mohol
podpora na o nema vplyv, on si plati maximum, a ine maximum nie je....
na OCR sa skus spytat dr...zavolaj jej, oni niekedy vystavia aj spatne...aj ked nie na cely pobyt, ale aspon nieco...zavolaj, uvidis, co ti povie....
pri minime sa dostava za 10-dnovu OCr cca. 60E, a za to obdobie ani neplati DNP, takže by za mesiac nezaplatil tych 49E, ale cca. 35....

janka369
7. dec 2011

@janka369 ale asi je každý prípad špecifický,toto je prípad,ktorý sa týka priamo mňa,teda mojich termínov.Už je v tom chaos

oskvarka
7. dec 2011

@mimkaa2607 no to hej len zaruju toho ze ti to budu ratat ako nepretrzite davaju len ak sa prihlasis na ten balik od 1.2 ale mne ak konci 270 dni neskorej tak co budu mi to ratat alebo nie ak sa prihlasim.. tuto moznost tam uz nespominaju :(

janka369
7. dec 2011

@milena35 to máš odkiaľ?Je to nejaká novinka?

mima595
7. dec 2011

@milena35 - no aspon ja som to tak pochopila, z toho, co napisala Navratilova...neviem, ci to bude tak, ci nie....

mata84
7. dec 2011

...ahojte par dni som nemala net ani tv (stahovali sme sa)...dajte ma prosim do obrazu...presne dnes t.j 7.12 mi konci materska...od zajtra nastupujem na rodicovsky...matersku som mala max.z DNP...od zajtra idem s malym OCR...plati stale OCR prve tri dni 25 perc. 7 dni 50 perc???

milena35
7. dec 2011

@mima595 citala som to z odpovede soc.poist....ze za neprerusene poistenie sa bude povazovat to,co vznikne k od 1.2......uz ma z toho boli hlava....len tapame..nikde neni nic konkretne zverejnene....

mimkaa2607
7. dec 2011

@oskvarka to veru nespominaju ☹ ... ale tak zas ked janke odpisali, ze sa to bude ratat do tých 26tyzdnov?...no už začinam byt z toho aj ja vôl ☹ ...

mima595
7. dec 2011

@mata84 - OCR stale plati max. 10 dni a 55%
pre Pn plati prve 3 dni 25% a potom až do ukoncenia 55%

jovanka81
7. dec 2011

ahojte, mám otazky a budem rada, ak mi odpoviete 😉

1. uz 3 roky si doplacam dobrovolne nemocenske poistenie a to do vysky max. vymriavaciaho zakladu.
momentalne som po laparoskopii PN 3ti tyzden. Chcem sa spytat, ci mi treba vypisat nejaku ziadost alebo nieco, aby mi automaticky vyplatili PNku nielen od zamestnavatela, ale aby v tom bolo zahrnute aj to moje doplacanie?
este som nikdy nebola PN a vobe cneviem, co mam a co nemam robit. ja osobne si myslim, ze oni by to mali pri mojom rodnom cisle mat aj to doplnkove a vyrata mi tu sumu nemocenskych davok z toho co prispievam zo mzdy aj z dobrovolneho poistenie.

2. Plánujem kupele do 6 mesiacov po operácii, to budem akoze PN pocaskupelov, ci? aj tu by asi bolo vhodne byt nemocensky pripoisteny...teda neprerusit moje uz spominane dlhorocne pripoistenie a pokracovat v nom?

3. Ak by sa mi cisto teoreticky podarilo do 1.2. otehotniet, bude sa toto moje poistenie na mna este vztahovat, ci nie? registrujem nejake balicky, ci co, ale nijakoto nesledujem, preto sa pytam.
dakujem 😉

mata84
7. dec 2011

@mima595 dakujem ti pekne 😉

leontinka27
7. dec 2011

Baby dnes bolo v pravde pisane o mihalovi ze zrusil to co kedysi radil.....

leontinka27
7. dec 2011

Mihál zrušil matkám to, čo kedysi klientkam odporúčal - Pravda.sk
spravy.pravda.sk

silviabn
7. dec 2011

@mata84 OČR je od prvého dňa 55% z VZ,maximálne môžeš byť 10dní na OČR

andrejkag
7. dec 2011

@mima595 ale on si platí len 35eur a nie maximum, lebo začal platiť ešte jak poberal podporu tak sme to rátali s nej, asi sme zrobili chybu mal hned platiť maximum
a očr nieje stanovené že do kolko dní musíš doniesť na socialne? predsa to bol november, neviem či by mi to zobrali? a s čoho by mu rátali očr, ked nemá splnených 26 týždňov?
prepáč že sa tolko pýtam 🙂
ale ešte jedna otázka ja som od 25.9.2011 na materskej mala sa narodila 7.11. mňa sa ta zmena netýka, budem ďalej poberať tú najvyšiu materskú? aj mne zvýšia tých 5%

mirojuh
7. dec 2011

Dobry den,potrebujem pomoct.Mam taky problem,chcem si platit DNP s tym,ze pracujem a moj hruby zarobok sa pohybuje od 540-570 eur mesacne.Neviem si vypocitat koklo si musim platit aby som dosiehol strop z DNP 🙂 .Ak niekto s tym ma skusenost,poprosim o radu,DAKUJEM.

oskvarka
7. dec 2011

@mimkaa2607 ja som nekukala jankyn pripad ale ak jej poistenie konci 1.2 tak to je aj v tej novele napisane ze hej.. a ak jej koci neskorej a aj tak jej to napisali to este neznamena ze sa nemozu mylit lebo to sa v tej novele nespomina..